کمردرد, مقالات

علت سوزش کمر در زنان؛ ۶ علت رایج علت درد ناگهانی کمر زنان

علت سوزش کمر در زنان | شفاکاران

علت سوزش کمر در زنان را چگونه می توان دریافت؟ آیا می‌دانید مهم‌ترین علت سوزش کمر در زنان چیست؟ آیا می‌دانید به چه دلیل ابتلا به مشکلاتی مانند درد کمر در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود؟متاسفانه کمر درد یکی از مشکلات شایعی است که در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. نتایج پزشکی ثابت کرده که دلایل بسیار زیادی برای ابتلا به این عارضه در زنان وجود دارد.

اولین قدم برای درمان کمردرد، کشف علت آن است. کشف علت اصلی مشکل، احتمالا به زمان زیادی احتیاج خواهد داشت. بسیاری از انواع کمر دردها از طریق درمان خانگی مانند: کمپرس آب گرم، مصرف مسکن و استراحت بهبود می‌یابند. در مقابل کمردردهایی که منشاء جدی‌تری دارند(مانند: عفونت و عوارض ناشی از ابتلا به بیماری‌های جدی) نیاز به درمان‌های طولانی‌تری دارند. برای اینکه سریع‌تر بتوانید با مهم‌ترین علل کمردرد در زنان آشنا شوید تا انتهای این مقاله با عنوان علت سوزش کمر در زنان با ما همراه باشید.

مهم‌ترین علت سوزش کمر در زنان چیست؟

کمردرد یکی از رایج‌ترین دلایلی است که افراد به دلیل ناتوانی در انجام کارهای روزمره خود به دنبال کمک‌های مختلف پزشکی و درمان‌های سریع برای تسکین دردهای خود هستند. بسیاری از مردان به دلیل انجام کارهای سنگین در مشاغل خود دچار کمر درد می‌شوند؛ اما در زنان انقباض‌های ناشی از دردهای قاعدگی علت اصلی کمر درد آن‌ها است. برای آشنایی بیشتر شما با علت کمر درد ناگهانی  در زنان در این قسمت از مقاله رایج‌ترین دلایل را بررسی خواهیم کرد.

۱.     سندرم پیش از قاعدگی(PMS)؛ رایج‌ترین علت درد ناگهانی کمر

علت سوزش کمر در زنان و قائدگی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

سندرم پیش از قاعدگی به دلیل تغییرات ساختار رحم و میزان ترشح هورمون‌ها ایجاد می‌شود. بسیاری از زنان در این دوران علائم آزار دهنده‌ای مانند: سوزش پهلو و کمر درد را تجربه می‌کنند. این تجربه در کمر درد در اوایل بارداری نیز برای زنان پیش می آید. این سندروم علائم بسیار زیادی دارد.

مهم‌ترین علائم سندروم پیش از قاعدگی که عبارتند از:

 • درد پایین کمر
 • سردرد
 • خستگی و ضعف در پاها که می توان از زانوبند زاپیامکس در موقع درد استفاده کرد
 • نفخ
 • نوسانات خلقی
 • هوس‌های غذایی
 • اضطراب
 • مشکل در تمرکز

سندرم پیش از قاعدگی معمولاً چند روز قبل از قاعدگی شروع می‌شود و یک یا دو روز پس از شروع پریود به پایان می‌رسد.

۲.     اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی (PMDD)

PMDD یا اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی شکل شدیدتر PMS است. در اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی، میزان اختلالات و علائم به قدری شدید است که در زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد می‌کند. تعدادی از افراد مبتلا به PMDD در زمان بروز علائم قادر به حرکت نیستند؛ زیرا فشار دل درد و کمر درد آن‌ها بسیار آزار دهنده است. خوشبختانه در حال حاضر تعداد کمی از زنان در دنیا به اختلال PMDD مبتلا هستند.

از لحاظ علائم عاطفی، رفتاری و فیزیکی افراد مبتلا به PMDD علائم مشابه با PMS دارند؛ اما شدت علائم آن بسیار بیشتر است. این علائم معمولاً یک هفته قبل از قاعدگی شروع شده و چند روز پس از آن به پایان می‌رسد. اگر از لحاظ ژنتیکی سابقه خانوادگی ابتلا افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی را دارید، احتمالا بیشترین از سایرین در معرض ابتلا به PMDD هستید. توصیه می‌شود آمپول تقویتی برای کمر درد را در فواصل زمانی منظم تزریق نمایید.

۳.     اندومتریوز؛ علت سوزش پایین کمر

این مورد یک بیماری است که در آن بافتی شبیه تومور در خارج از رحم رشد می‌کند. اندومتـریوز باعث درد شدید لگن می‌شود و شرایط را برای باردار شدن سخت‌تر می‌کنند. رشد اندومترها از اولین دوره قاعدگی شروع شده و متاسفانه تا دوران یائسگی ادامه می‌یابد. اندومترها اغلب روی تخمدان، لوله‌های فالوپ، دستگاه ادراری، روده و سایر بافت‌های پوشاننده لگن رشد می‌کنند. در صورت رشد اندرومترها در قسمت‌های مختلف لگن، علائمی مانند سوزش پهلو دیده می‌شود.

شایع ترین علائم آندومتریوز عبارتند از:

 • دردهای قاعدگی بسیار دردناک
 • درد در حین یا بعد از رابطه جنسی
 • درد کمر و لگن
 • درد همراه با اجابت مزاج یا ادرار هنگام پریود شدن

اندومتریوز یکی از دلایل اصلی خونریزی یا لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی و علت سوزش پایین کمر است. علاوه بر این اندومتریوز سبب مشکلات گوارشی مانند: نفخ و اسهال نیز می‌شود.

۴.     دیسمنوره یک نمونه از قاعدگی‌های دردناک

دیسمنوره نیز یکی از دیگر از شکل های قاعدگی دردناک است. این مشکل را برخلاف PMDD می‌توان با مصرف داروهای هورمونی و بعضی از مسکن‌ها کنترل کرد. دیسمنوره در بعضی از افراد بیشتر دیده می‌شود. افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به دیسمنوره قرار دارند، عبارتند از:

 • افراد زیر ۲۰ سال
 • سیگاری
 • افرادی که در حین قاعدگی خونریزی‌های شدیدی دارند.
 • دارای سابقه خانوادگی ابتلا به دیسمنوره
 • دارای بیماری‌های زمینه ای برای ابتلا به اندومتریوزف فیبروم رحم و بیماری التهابی لگن

دیسمنوره سبب درد کمر، دل درد، درد زانو، لگن و پاها می‌شود. همچنین این مشکل در واقع اصلی‌ترین علت سوزش پایین کمر است. درد ناشی از دیسمنوره معمولا ۱ تا ۳ روز طول می‌کشد.

۵.     بارداری هم منجر به سوزش کمر می‌شود

علت سوزش کمر در زنان باردار | شفاکاران

یک از شایع‌ترین علائم بارداری کمر درد است. علت کمردرد بارداری اضافه وزن، ترشح بعضی از هورمون‌ها و حرکات جنین است. در اکثر مادران باردار کمردرد بین ماه‌های پنجم تا هفتم بارداری دیده می‌شود. توجه داشته باشید اگر قبل از دوران بارداری دچار مشکلاتی مانند: زانو درد، درد پشت زانو، گردن درد و کمر بوده‌اید، احتمال اینکه تا پایان دوران بارداری دچار کمر درد باشید، بیشتر است.

۶.     فشار زیاد در عضلات حین کار یا ورزش

در این بخش از مقاله سایت فروشگاهی شفاکاران می خوانید که کشیدگی عضلات یا رباط یکی از شایع‌ترین علل کمردرد است. مهم‌ترین علل کشیدگی و فشار زیاد به عضلات عبارتند از:

 • بلند کردن مکرر اشیا سنگین
 • خم شدن ناگهانی
 • ورزش سنگین و انجام حرکات نادرست
 • کشش بیش از حد عضله یا رباط

کشیدگی بیش از حد عضلات در نهایت می‎تواند باعث اسپاسم کمر شود.

موثرترین روش‌های درمان سوزش کمر

علت سوزش کمر در زنان و کیسه آب گرم | شفاکاران

علاوه بر درمان‌های دارویی برای درمان سوزش کمر می‌توانید از روش‌های خانگی موثر استفاده کنید. برای استفاده از درمان‌های پیشنهادی زیر باید در ابتدا در نظر داشته باشید که علت کمر درد شما چیست. پس از در نظر گرفتن علت احتمالی کمر درد موارد زیر به تسکین درد شما کمک خواهد کرد.

 راه‌های درمان سوزش کمر شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کمپرس آب گرم: قرار دادن کمپرس اب گرم روی موضع درد می‌تواند باعث افزایش گردش خون شود. افزایش گردش خون سبب انتشار بیشتر مواد مغذی و اکسیژن به عضلات شما می‌شود.
 • حمام آب گرم: استحمام با آب گرم به دلیل افزایش گردش خون سبب کاهش درد و سفتی عضلات می‌شود.
 • مصرف مسکن‌ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: استفاده از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن(ادویل، موترین)، ناپروکسن (Aleve) و آسپرین می‌توانند به کاهش کمردرد، گردن درد، زانو درد و سایر انواع دردهای عضلانی کمک می‌کنند. در حالت های دیگر کمردرد زنان می توانید از این داروها برای درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد استفاده کنید.

دیگر فعالیت های موثر د ررفع سوزش

 • ورزش: فعال ماندن و انجام حرکات ورزشی می‌تواند سبب کاهش سفتی عضلات و تسکین درد عضلات شود.
 • کشش‌های ملایم کمر: انجام حرکات کششی به کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند.
 • استفاده از کیسه یخ: اگر کمردرد شما به دلیل کشیدگی عضلانی یا آسیب ایجاد شد‌ه، استفاده از کیسه یخ باعث کاهش التهاب، درد و کبودی می‌شود. قرار دادن کیسه یخ در ۴۸ ساعت اول پس از کشیدگی یا آسیب عضلانی بهترین تاثیر گذاری را دارد.
 • استفاده از بالش مناسب: اگر جزء افرادی هستید که به پهلو می‌خوابید، قرار داد‌ن یک بالش بین زانوها، به کاهش درد و ناراحتی کمر و زانو درد کمک می‌کند.
 • بهره برد‌ن از تکنولوژی uic: این تکنولوژی را می توانید با خرید کمربند پلاتینر آلمانی به راحتی در اختیار داشته باشید و از آن برای این منظور و دیگر دردهای ناحیه کمر استفاده کنید. کمربند پلاتینر اصل را تنها از نمایندگی های معتبر و همراه با کارت رجیستری تهیه کنید.

جمع بندی آخر در مورد علت سوزش کمر در زنان

در این مقاله در خصوص مهم ترین علل کمر درد در زنان صحبت کردیم. مهم ترین دلایل کمر درد در زنان شامل: قاعدگی، ورزش سنگین، بارداری و فیبروم است. دردکمر ناشی از قاعدگی و بارداری کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان کمتر می‌شود. در صورتی که متوجه شدید کمر درد شما بیش از یک هفته طول کشید‌ه و دچار دردهای غیر طبیعی شد‌ه‌اید، باید سریعا برای بررسی بیشتر با پزشک متخصص مشورت کنید. چنانچه علاوه بر راهکارهای بالا شما هم برای تسکین کمر درد و کاهش دردهای عضلانی راهکار موثری می‌شناسید، با در میان گذاشتـن آن راهکارها با ما در تکمیل این مقاله همکاری کنید.

سوالات متداول در مورد علت سوزش کمر در زنان

۱.     چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که علی رغم مصرف مسکن و استفاده از راهکارهای بالا آثاری از بهبودی مشاهده نکردید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۲.     بهترین رشته ورزشی برای درمان سوزش پهلو و کمر درد چه ورزشی است؟

برای درمان سوزش کمر توصیه می کنیم ابتلا تست های آسیب شناسی ورزشی را انجام دهید تا متوجه منشا درد کمر خود شوید. سپس بنا به صلاح دید دکتر متخصص و فیزیوتراپ ورزش‌هایی مانند: یوگا و ورزشی اصلاحی را شروع کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *