زانو درد, مقالات

اولین علائم آرتروز زانو؛ دردها را با نشانه ها بشناسید

اولین علائم آرتروز | شفاکاران

اولین علائم آرتروز زانو چگونه مشخص می شود؟ احساس درد در مفاصل در مواقعی غیرعادی نیست، به خصوص اگر فعال هستید و در فعالیت های پر تاثیر مانند دویدن شرکت می کنید. این درد ناخواسته می‌تواند ناشی از آسیب‌دیدگی عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های اطراف مفصل باشد – یا در اثر تاندونیت، رگ به رگ شدن یا کشیدگی پدید آید. پزشکان می گویند اگر به طور معمول تجربه درد و سفتی دارید  و به خصوص اگر درد درست در مفصل باشد ممکن است به آرتریت مبتلا شوید. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، خطر ابتلا به آرتریت با افزایش سن افزایش می‌یابد.

اولین علائم آرتروز زانو | یک درد با چند چهره

در این مقاله از فروشگاه آنلاین شفاکاران می‌خوانیم که بیش از ۱۰۰ بیماری منحصر به فرد وجود دارد که به عنوان آرتریت طبقه بندی می شوند که هر کدام علائم متفاوتی دارند. به طور کلی اولین علامت آرتریت درد است که به آن آرترالژی نیز گفته می شود. این می تواند مانند یک درد مبهم یا احساس سوزش باشد. اغلب، درد بعد از استفاده زیاد از مفصل شروع می شود، به عنوان مثال، اگر در حال باغبانی بوده اید یا اگر به تازگی از پله ها بالا رفته اید. برخی از افراد اول صبح احساس درد می کنند. برخی دیگر هر زمان که باران می بارد یا رطوبت تغییر می کند، احساس درد می کنند.

تورم ، نشانه ای از آرتروز زانو ؟

اولین علائم آرتروز و زانوی ورم کرده | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

همانطور که مفاصل شما دردناک می شوند، ممکن است متورم شوند. تورم به دلیل افزایش مایع سینوویال در مفصل رخ می دهد. مایع سینوویال طبیعی است و به عنوان یک بالشتک و روان کننده در یک مفصل معمولی عمل می کند. در آرتریت، ممکن است در نتیجه التهاب مفصل، مایع سینوویال بیش از حد داشته باشید. تورم می تواند دردناک باشد و حرکت شما را محدود کند.

آرتریت التهابی در مقابل استئوآرتریت

آرتریت در واقع بیش از ۱۰۰ بیماری مختلف را توصیف می کند که مفاصل و بافت اطراف را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: آرتریت التهابی و آرتروز . آرتریت التهابی یک بیماری سیستمیک است که در آن مکانیسم هایی که به طور معمول از بدن شما محافظت می کنند به جای آن به مفاصل و بافت های خود حمله می کنند. شناخته شده ترین مثال، آرتریت روماتوئید (RA) متقارن است، به این معنی که در مفاصل یکسان در هر دو طرف بدن، مانند هر دو مچ دست یا هر دو زانو، مشکل خواهید داشت.

نوع دوم آرتریت – و شایع ترین شکل – آرتروز زانو است. یک اختلال دژنراتیو، ناشی از ضربه یا ساییدگی ناشی از افزایش سن در مفاصل شما در طول زمان است. A به احتمال زیاد بر مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو، لگن، ستون فقرات پایین یا شست پا تأثیر می گذارد، اما همچنین می تواند باعث درد و سفتی در مفاصل شست یا انگشت شما شود.

علائم اولیه آرتریت زانو چیست؟

در اینجا برخی از علائم اولیه آرتریت وجود دارد که باید شما را به مراجعه به پزشک ترغیب کند:

 • درد یا درد در مفصلی که به تدریج در طول زمان بدتر می‌شود، یکی از علائم کلاسیک آرتریت است. درد ممکن است در اثر فعالیت ایجاد شود، یا ممکن است بعد از فعالیت یا در پایان یک روز طولانی ایجاد شود.
 • تورم و حساسیت مفاصل. همانطور که آرتریت بدتر می شود، می تواند باعث تورم و حساس شدن مفاصل شود. وقتی مفصل را فشار می دهید ممکن است درد داشته باشد.
 • سفتی مفاصل به خصوص در صبح. سفتی و زانو درد ممکن است پس از نشستن طولانی مدت، پس از فعالیت یا زمانی که از خواب بیدار می شوید رخ دهد. این احساسی است که برای انجام کاری نیاز به روان شدن مفاصل دارید. سفتی صبحگاهی که بیش از ۳۰ دقیقه طول می کشد، مشخصه RA است.

نشانه های بیشتر آرتروز زانو

 • صدا یا احساس رنده.  درگیری مفاصل  در حین حرکت مفصل نشانه ای از ساییدگی غضروف در مفصل است و می تواند نشان دهنده آرتروز باشد. این بیماری بیشتر در زانو و لگن شایع است اما می تواند مفاصل دیگر را نیز درگیر کند.
 • درد در مفصلی که قبلا آسیب دیده است. بسیاری از موارد استئوآرتریت در قسمتی از بدن که آسیب یا ضربه قبلی دیده است رخ می دهد. اگر یک بازیکن فوتبال در دوران دبیرستان دچار آسیب دیدگی زانو شده باشد، احتمالاً بعداً به آرتروز زانو مبتلا خواهد شد.
 • درد کشاله ران. بسیاری از مردم نمی‌دانند که درد ناشی از آرتریت لگن به کشاله ران تابش می‌کند، نه قسمت بیرونی لگن. آرتریت هیپ همچنین می تواند باعث درد در ران یا باسن شما شود. امروزه برای پیشگیری از شدت علائم آرتروز و حتی درمان آرام این عارضه از زانوبند زاپیامکس به عنوان دست آورد جدید علم پزشکی استفاده می کنند.

دردها و مشکلات پی در پی زانو

 • درد مفاصل متقارن. آرتریت روماتوئید اغلب باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل یکسان در هر دو طرف بدن شما می شود، مانند هر دو مچ دست یا هر دو زانو.
 • درد یا سفتی در دست و پا. روماتوئید و سایر انواع آرتریت التهابی اغلب ابتدا در مفاصل کوچک دست، مچ دست و پا ایجاد می شوند. کسی مبتلا به آرتریت التهابی ممکن است بگوید: “صبح که از خواب بیدار می شوم، پاهایم بسیار سفت هستند، به سختی می توانم آنها را حرکت دهم و خم کردن انگشتان پا دردناک است. سپس روز می گذرد و احساس بهتری دارم.

اولین علائم آرتروز در یک نگاه

آرتریت روماتوئید همچنین باعث درد و تورم در مفاصل می شود. معمولاً ابتدا مفاصل کوچک انگشتان دست و پا درگیر می شوند. شایع ترین علامت سفتی است و زمان زیادی طول می کشد تا مفاصل حرکت کنند، به خصوص در صبح. این بیماری متقارن است، به این معنی که اگر انگشت اشاره چپ شما متورم و دردناک باشد، معمولاً همان علائم را در انگشت اشاره راست خواهید داشت.

اولین علائم آرتروز  در کل بدن

اولین علائم آرتروز و تصویر زنی با تنگی نفس | شفاکاران

سایر علائم غیر مفصلی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس
 • تب
 • درد قفسه سینه
 • التهاب یا خشکی چشم
 • علائم اولیه آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک مانند آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است. این بدان معناست که به جای محافظت از بدن در برابر بیماری، سیستم ایمنی بدن شما را بر علیه بدن شما می چرخاند و به خود حمله می کند.

این عارضه علاوه بر مفاصل دردناک و متورم می‌تواند باعث بثورات، قرمزی و درد چشم و تغییر در ناخن‌ها شود. برخی از افراد ممکن است در کل انگشت یا پا دچار تورم شوند که پزشکان از آن به عنوان “سوسیس مانند” یاد می کنند. این ممکن است به تمایز این وضعیت از سایر انواع آرتریت کمک کند.

پرسش‌های پرتکرار درباره اولین علائم آرتروز زانو

مرحله ۱ آرتریت در زانو چیست؟

ممکن است از دست دادن غضروف جزئی باشد اما به اندازه ای نیست که فضای مفصل را به خطر بیندازد. فرد مبتلا به مرحله ۱ معمولاً هیچ درد یا ناراحتی را در نتیجه ساییدگی بسیار جزئی اجزای مفصل تجربه نخواهد کرد.

آیا آرتروز زانو از بین می رود؟

از دست دادن غضروف قابل برگشت نیست، اما راه هایی برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر وجود دارد. درمان‌های غیرجراحی آرتریت زانو عبارتند از: اصلاح فعالیت‌هایی که ممکن است از شعله‌ور شدن درد و التهاب مفاصل جلوگیری کند. این ممکن است شامل اجتناب از ورزش‌های پرتحرک، مانند دویدن و پریدن باشد.

آیا پیاده روی آرتروز زانو را بهبود می بخشد؟

بله . افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو که برای ورزش پیاده روی می کنند، به میزان قابل توجهی کمتر به درد بدتری مبتلا می شوند. در اینجا چند دلیل وجود دارد: پیاده روی ماهیچه های پا را تقویت می کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *