کمردرد, مقالات

عفونت رحم و کمر درد؛ آیا به یکدیگر مرتبط هستند؟

عفونت رحم و کمر درد| شفاکاران

رشد، نمو و تکثیر میکرو ارگانیسم‌ها و قارچ‌ها در نتیجه ورود آن‌ها به زخم یا اندام موجودات زنده (میزبان) به عنوان عفونت شناخته می‌شود‌. ایجاد عفونت معمولا با بروز بیماری‌های مختلف همراه است و بعضی مواقع می‌تواند سلامت فرد را تهدید کند. انواع انگل، ویروس، باکتری، ویروئید و قارچ عامل ایجاد عفونت در بدن هستند. بنابراین با توجه به نوع عفونت و عامل ایجاد کننده آن از روش‌های خاصی برای درمان و بهبود فرد استفاده می‌شود. یکی از عفونت‌های رایج میان بانوان، عفونت رحم است. برخی از بانوان از کمر درد با ایجاد عفونت رحم خبر می‌دهند. در این مقاله از شفاکاران قصد داریم به بررسی رابطه عفونت رحم و کمر درد و همچنین علائم و درمان آن بپردازیم.

عفونت رحم چیست؟

عفونت رحم عفونتی است که در ناحیه رحم ایجاد شده و با نشانه‌هایی مانند تب و درد پیشرونده بروز می‌یابد. چرک مربوط به دهانه رحم یا آندومتر (پوششی در داخل رحم) نیز نشانه‌هایی هستند که از وجود عفونت در رحم و واژن خبر می‌دهند. در اغلب موارد، عفونت واژن با آلودگی یک فیبروم ضایعاتی مرتبط است. این عارضه معمولا در قالب آندومتریت (عفونت پوشش داخلی رحم) بروز می‌یابد. عفونت پوشش داخلی رحم (اندومتریت)، عفونت عضله رحم (میومتریت) و عفونت نواحی اطراف رحم (پارامتریت) سه حالت کلی این نوع عارضه به شمار می‌آیند.

چنانچه عفونت بیش از حد پیشروی نکرده و علائم با شدت و گستردگی ایجاد نشوند، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای درمان این مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در صورتی که مرحله عفونت پیشرفت کرده و شدت علائم زیاد باشد به برداشتن فیبروم با جراحی یا حتی هیسترکتومی (برداشتن کامل رحم) نیاز خواهد بود.

ایا درد پایین کمر نشانه عفونت است؟

عفونت رحم به عنوان یکی از عفونت‌های شایع، غالبا خانم‌ها را در سن باروری و در صورتی که از نظر جنسی فعال باشند، درگیر می‌کند‌. این نوع عفونت بسته به شدت و شرایط بدن فرد با علائم مختلفی بروز می‌یابد. کمر درد ناشی از عفونت واژن از بارز‌ترین نشانه‌های عفونت رحم و واژن محسوب می‌شود. در صورت مشاهده علائم مرتبط با عفونت رحم و کمر درد لازم است سریعا با پزشک مشورت نمود و راهکارهای درمانی مرتبط را امتحان کرد.

میزان آسیب، زمان تشخیص و دستور پزشک با توجه به نشانه‌های موجود، نوع درمان را معین می‌کند. اما آیا عفونت رحم و کمر درد در این مرحله به هم مرتبط هستند؟ لزوما خیر، اما می‌تواند یکی از نشانه‌های مربوط به این عارضه باشد. بنابراین عفونت واژن باعث کمر درد میشود، اما باید به دقت بررسی شود‌. عفونت واژن با ورود و توزیع باکتری‌های مقاربتی از واژن به رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها شکل می‌گیرد. نشانه‌های این نوع عفونت رحم و کمر درد معمولا خفیف است.

در برخی موارد نیز عفونت با هیچ علامتی پدیدار نمی‌شود. از این رو بسیاری از خانم‌ها تا هنگامی که درد مزمن ناحیه لگن تجربه نشود یا در باردار شدن دچار مشکل نشوند، از وجود عفونت مطلع نخواهند شد. البته این به معنای بی‌اثر و بی‌اهمیت بودن عفونت نیست؛ چراکه عفونت‌ پس از گسترش و ورود به مراحل بعدی با نشانه‌های شدیدتری بروز می‌یابند‌. بنابراین لازم است انجام معاینات ماهانه توسط متخصص زنان را جدی بگیرید تا در صورت وجود هر نوع آلودگی و عفونت، سریعتر نسبت به درمان آن اقدام شود. کمر درد از مهم‌ترین نشانه‌های عفونت رحم و واژن است که با توجه به شرایط فرد به شکل شدید یا خفیف تجربه می‌شود.

آیا عفونت رحم باعث کمر درد و پا درد میشود؟

تاثیر عفونت رحم بر درد پا| شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

در پاسخ به این سوال که “آیا عفونت زنان باعث کمر درد میشود؟”  در این مقاله از شفاکاران باید اذعان داشت که عفونت زنان باعث کمر درد میشود؛ کمر درد یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نشانه‌های بروز عفونت واژن و رحم در خانم‌ها محسوب می‌شود.

این کمر درد ممکن است خفیف یا شدید باشد، در سراسر کمر احساس شود یا تنها نقاط خاصی را تحت تاثیر قرار دهد، مداوم یا قطع شونده باشد، با ضعف و بی‌حسی همراه باشد و یا هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی شدت یابد. اما برای وصول اطمینان از این‌موضوع که کمر درد و عفونت رحم با هم در ارتباط هستند، باید سایر نشانه‌های عفونت نیز مشاهده شود. در ادامه مهم‌ترین علائم مربوط به ایجاد عفونت در رحم و واژن را معرفی می‌کنیم.

علائم عفونت رحم و کمر درد چیست؟

علائم عفونت رحم| شفاکارانعفونت رحم و واژن دارای علائمی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • کمر درد
 • دردهای خفیف یا شدید زیر شکم، پایین کمر و لگن
 • تب و لرز
 • ترشحات غیر طبیعی و شدید واژن که دارای بوی نامطبوع است
 • خونریزی غیر طبیعی رحم (خصوصا حین یا بعد از مقاربت و یا بین دوره‌های قاعدگی)
 • درد در زمان مقاربت
 • ادرار دردناک و مکرر یا اختلال در افع ادرار
 • در مواردی زانو درد که با بهترین پماد برای ورم زانو قابل کنترل است

توجه: ممکن است عفونت در رحم و لگن وجود داشته باشد اما نشانه کمر درد احساس نشود. بنابراین وجود عفونت باید به واسطه انجام معاینات دوره‌ای لگن، انجام آزمایشات منظم و چکاپ تجویز شده توسط پزشک مشخص شود. لذا لازم است پیش از شدت یافتن عفونت، برای درمان آن اقدام شود.

در برخی موارد، کمر درد پیش از قاعدگی یا در اثر انجام‌ فعالیت‌های جسمانی به وجود می‌آید.‌ اما در صورتی که‌ برای بروز کمر درد توجیهی وجود نداشته باشد، می‌توان آن را به بروز عفونت در ناحیه رحم و واژن نسبت داد. بنابراین در صورت مشاهده این علامت برای انجام بررسی‌ها و معاینات بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. علاوه بر این، چنانچه با نشانه‌های زیر مواجه شدید، لازم است سریعا با پزشک مشورت کنید:

 • احساس درد شدید در زیر شکم
 • تب بالاتر از ۳۸.۳ درجه سانتی‌گراد
 • ترشحات مداوم و سنگین واژن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد پا از زانو به پایین با عامل عصبی

کمر درد و ترشح سفید نشانه چیست؟

همانطور که در علائم مربوط به عفونت واژن و رحم بررسی شد، کمردرد و ترشحات واژن از نشانه‌های وجود عفونت هستند و چنانچه همراه با یکدیگر یا در کنار سایر علائم ذکر شده مشاهده شوند باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. در پاسخ به این پرسش که “آیا عفونت قارچی واژن باعث کمر درد میشود؟” باید توضیح داد که عفونت‌ها تحت تاثیر عوامل مختلف مانند عوامل قارچی، میکروبی، ویروسی و … ممکن است با علائمی مشابه یکدیگر در فرد ظاهر شوند. کمر درد نیز از مهم‌ترین نشانه‌های مربوط به عفونت‌های میکروبی، قارچی و  واژن و رحم است.

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد| شفاکاران

پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام بررسی‌ها و معاینات لازم، چنانچه کمر درد شما مربوط به عفونت رحم باشد، می‌توانید برای درمان عفونت رحم و واژن از راهکارهای درمان خانگی استفاده کنید. در ادامه بهترین و موثرترین روش‌های درمان خانگی عفونت واژن و رحم را معرفی می‌کنیم.

تغییر سبک زندگی برای درمان عفونت رحم

برای بهبود نشانه‌های عفونت رحم و واژن باید به اصلاح عادات روزانه خود بپردازید. سیگار را که حاوی نیکوتین (ماده فعال در محصولات تنباکو) است و تحریک و التهاب اعصاب را افزایش می‌دهد کنار بگذارید و از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید.

در صورتی که اضافه ‌وزن دارید از ورزش و تغذیه مناسب برای تناسب اندام کمک بگیرید. همچنین برای بهبود سوخت و ساز و بهبود عملکرد دستگاه دفعی خوردن مقدار مناسبی از آب در طول روز را جدی بگیرید. از تنش، استرس و اضطراب بپرهیزید و برای افزایش احساس آرامش، مدیتیشن، یوگا و تمرینات تنفس عمیق را امتحان کنید. توجه داشته باشید این روش می‌تواند برای درمان بیماری و آسیب‌های دیگری مانند زانو درد و گردن درد نیز موثر باشد. بهترین داروی گرفتگی عضلات کمر یکی از گزینه ها برای رهایی از درد است.

آیا ورزش کردن برای درمان عفونت رحم و کمر درد مفید است؟

ورزش کردن و انجام فعالیت‌های جسمانی کنترل شده به بهبود جریان خود در بدن کمک می‌کند. با ورزش کردن، سطح ترشح برخی مواد شیمیایی مانند اندورفین افزایش می‌یابد که در قالب آرامبخش‌های طبیعی، علاوه بر کاهش درد به ایجاد حس نشاط و شادابی در افراد کمک می‌کند. اگر علائم عفونت واژن و رحم و کمر درد را تجربه می‌کنید بهتر است روزانه به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به انجام نرمش یا پیاده روی بپردازید. این نوع فعالیت‌ها ضمن کمک به بهبود عفونت، در تنظیم زمان بندی پریود و کاهش دردهای ناشی از قاعدگی نیز اثر مثبت دارد.

بیشتر بخوانید: بورسیت لگن چیست؟

مصرف مکمل‌ها و درمان کمر درد ناشی از عفونت

کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در خون، دردهای مزمن را افزایش می‌دهد. مصرف مکمل‌های ویتامین E، ویتامین D و منیزیم (با مشورت پزشک)، تسکین و التیام دردهای مزمن شکم، کمر و لگن را به همراه خواهد داشت.

 قرص عفونت رحم و کمر درد

مصرف آنتی بیوتیک‌ها به کاهش نشانه‌های عفونت و التهاب رحم و واژن کمک می‌کند. مصرف ایبوپروفن و استامینوفن، در تسکین کمر درد و درد لگن ناشی از عفونت واژن و رحم موثر است. این داوها باید مطابق دستور پزشک به مصرف برسند تا تورم، التهاب و درد را کاهش دهند.

استفاده از کمپرس گرم برای درد ناشی از عفونت رحم کارآمد است

با استفاده از کمپرس آب گرم یا پدهای گرمایشی می‌توانید به بهبود جریان خون کمک کنید. برای این کار بهتر است کیسه آب گرم یا پد گرمایشی را برای مدت مشخصی زیر شکمتان قرار دهید.

استفاده از کمربند پلاتینر برای کاهش درد کمر

کمربند پلاتینر به عنوان محصولی تکنولوژیک با فناوری uic می تواند در کاهش درد کمر ناشی از عفونت رحم کارآمد باشد. اما بدیهی است که برای درمان اساسی باید ریشه درد را ترمیم کرد و در این زمینه  خرید کمربند پلاتینر می تواند به عنوان درمانی مکمل برای کاهش درد به شما کمک کند. اما در زمینه های دیگر می توان کمربند پلاتینر را یکی از بهترین درمان های جدید در نظر گرفت. در مورد زانوبند زاپیامکس برای دردهای زانو نیز چنین است. البته باید خرید تان حتما از نمایندگی زاپیامکس و پلاتینر صورت گیرد.

دمنوش‌های گیاهی از راه های سریع برای درمان عفونت رحم هنگام کمر درد در خانه است

دمنوش‌های گیاهی زیر در بهبود علائم عفونت رحم و کمر درد موثر هستند:

 • دمنوش چای سبز: چای سبز منبعی غنی از پلی فنول با اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی است‌. اپی گالوکاتچین (EGC) نیز ترکیب دیگری است که تاثیرات سویه‌های coli (عامل عفونت ادرار) را خنثی می‌کند. دمنوش و عصاره چای سبز همچنین حاوی EGC است که عملکردی مشابه برخی آنتی‌بیوتیک‌ها دارد و برای رفع عفونت مفید است.
 • دمنوش چای بابونه: چای بابونه از جمله دمنوش‌های گیاهی موثر برای رفع انواع عفونت‌ها و علائم التهاب است‌. استفاده می شود. این دمنوش با تاثیرات خفیف ادرار آوری، به دفع سموم و عفونت‌ها کمک می‌کند. خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی این دمنوش می‌تواند روند درمان عفونت واژن و رحم در خانم‌ها را با سرعت همراه کند.
 • دمنوش چای نعناع: این دمنوش ترکیبی از نعناع فلفلی و انواع دیگر نعناع وحشی است و با تاثیرات ضد التهابی خود، به کاهش درد و تورم ناشی از عفونت رحم و واژن کمک می‌کند.
 • دمنوش چای جعفری: گیاه جعفری دارای اثرات ضعیف ادرار آوری است و به سهولت در دفع کمک می‌کند. مصرف مقدار مناسبی از این دمنوش باعث دفع باکتری‌های عامل عفونت شده و خروج میکروب‌ها و سایر عوامل عفونت را تسهیل می‌نماید.
 • دمنوش برگ خرس: برگ خرس گیاهی ددمانی است که در کاهش نشانه‌های مربوط به عفونت موثر عمل می‌کند. می‌توان برگ‌های این گیاه را پس از خشک کردن به شکل دمنوش مورد استفاده قرار داد تا التهاب و درد ناشی از عفونت رحم، واژن و مجاری ادرار تسکین یابد.

نتیجه گیری

عفونت رحم و واژن جزء مشکلات شایع در میان خانم‌ها است و حتی بعد از دوران یائسگی نیز موجب بروز درد و ناراحتی در افراد می‌شود. کمر درد به عنوان یکی از نشانه‌های بارز عفونت رحم، ممکن است به صورت خفیف یا شدید ایجاد شود. در صورتی که کمر درد با دیگر نشانه‌های مربوط به عفونت واژن همراه باشد لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه نموده و پس از انجام معاینات دقیق، از راهکارهای درمانی ارائه شده توسط پزشک متخصص خود استفاده کنید.

سوالات متداول در زمینه عفونت رحم و کمر درد

اصلی‌ترین علائم عفونت رحم چیست؟

احساس درد، سوزش، خونریزی نامنظم، ترشحات سفید و بد بو از مهم‌ترین علائم عفونت رحم است.

آیا می‌توان عفونت رحم و کمر درد را در خانه درمان کرد؟

استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند در درمان عفونت رحم موثر باشند اما بهتر است در وهله اول به پزشک مراجعه شود.

آیا عفونت رحم باعث کمر درد می‌شود؟

بله در صورتی که عفونت رحم گسترش یافته باشد، با کمر درد همراه خواهد بود.​

عفونت رحم و درد پا چه ارتباطی دارند؟

هنگامی که بافت آندومتر مانند خارج از رحم رشد می کند، سلول های این بافت همچنان می ریزند، اما نمی توانند از بدن خارج شوند. این می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند و همچنین می تواند به اعصاب لگن فشار وارد کند. این ممکن است منجر به درد و بی حسی در باسن، باسن و پاها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *