زانو درد, مقالات

دلایل درد پشت زانو + درمان‌های پیشنهادی

درمان درد پشت زانو | شفاکاران

دلایل درد پشت زانو را باید به خوبی بشناسید. تجربه درد پشت زانو می تواند یک مسئله ناراحت کننده و محدود کننده باشد که می‌تواند فعالیت‌های روزانه و کیفیت کلی زندگی شما را مختل کند. هدف این مقاله روشن کردن علل، علائم و درمان‌های احتمالی درد پشت زانو است. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی شخصی، مشاوره با یک پزشک متخصص توصیه می‌شود. در این مطلب از شفاکاران، قصد داریم به تشریح درد پشت زانو و دلایل آن، بپردازیم. با ما همراه باشید.

علت کشیدگی و یا گرفتگی رگ پست زانو چیست؟

درد پشت زانو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 1. آسیب‌های فشاری یا استفاده بیش از حد از زانو: فعالیت بدنی بیش از حد، مانند دویدن یا پریدن، می‌تواند تاندون ها و عضلات پشت زانو را تحت فشار قرار دهد و منجر به درد و ناراحتی شود.
 2. آسیب‌های رباطی: رگ به رگ شدن یا پارگی رباط‌های مفصل زانو، ممکن است که باعث درد شده و رباط متقاطع خلفی (PCL) را آسیب پذیر کند که خود در ادامه، مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد.
 3. بورسیت: التهاب کیسه‌های کوچک پر از مایع (بورسا) در پشت مفصل زانو، معمولا منجر به درد و تورم خواهد شد و در صورت عدم درمان، شدت درد افزایش پیدا می‌کند.
 4. کیست بیکر: یک کیسه پر از مایع که به دلیل مایع سینوویال اضافی در پشت زانو ایجاد می‌شود، رفته رفته باعث درد و سفتی در این بخش، خواهد شد.
 5. آرتروز: ساییدگی و پارگی مفصل زانو در طول زمان، ممکن است منجر به آرتروز شود که با درد، تورم و سفتی پشت زانو، خود را نشان می‌دهد. پس درمان ساییدگی زانو یکی از راه های تسکین درد است.

گرفتگی هنگام راه رفتن

برخی از افراد ممکن است هنگام راه رفتن معمولی، دویدن، نشستن، برخاستن، انجام حرکات ورزشی و غیره دچار کشیدگی مفصل زانو شوند. علت این موضوع ممکن است عوامل زیر باشند:

 • یکی از شایع ترین علت های ورم و درد در پشت زانو وجود کیست بیکر است. این کیست می تواند باعث التهاب مفصل زانو شود و کشیدگی را ایجاد کند.
 • افرادی که پاهای پرانتزی دارند بیشتر در معرض کشیدگی رگ پشت زانو قرار می گیرند.
 • افرادی که مینیسک زانوی آن ها دچار آسیب یا پارگی شده است.
 • آرتروز زانو
 • وجود ساییدگی و پارگی در قسمت های پشتی زانو
 • وجود لخته خون در قسمت پشت زانو

در واقع هر فردی ممکن است به دلیل شرایط بدنی متفاوت و فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهد، در پشت زانوی خود احساس درد و کشیدگی داشته باشد.

علائم درد پشت زانو

مردی در حال بالا رفتن از پله از دلایل درد پشت زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

درد پشت زانو، به روش‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد، از جمله:

 1. دردناک شدن ناحیه پشت زانو
 2. درد شدید و تیر کشیدن
 3. تورم و حساسیت
 4. سفتی و مشکل در خم کردن یا صاف کردن زانو
 5. دردی که با فعالیت بدنی یا نشستن طولانی مدت بدتر، می‌شود.

البته ممکن است در برخی از افراد همه این علائم و در بعضی دیگر تنها یکی از آن‌ها، دیده شوند.

بیشتر بدانید: درمان درد زانو سمت راست

درد پشت زانو به دلیل انجام ورزش

این درد که همان سندرم درد کشککی رانی است دقیقا بین کاسه زانو یا همان کشکک و استخوان ران که به آن فمور می گویند، ایجاد می شود. این سندرم به دلیل فشار آوردن بیش از حد به زانو ها به وجود می آید و بیشتر کوهنوردان، دوچرخه سواران، بدنسازان و دوندگان درگیر این مشکل می شوند. اگر بخواهیم یکی از نشانه های مهم و شایع این درد را بگوییم باید به ایجاد درد ناگهانی در ناحیه پشت زانو اشاره کنیم. البته فعالیت های دیگری مانند اسکوات در ورزش بدنسازی، بالا رفتن از پله ها و نشستن روی زمین به مدت طولانی می تواند این درد را تشدید کند. همچنین ممکن است افرادی با داشتن برخی بیماری های زمینه ای، این درد را بیشتر تجربه کنند و یا بیشتر درگیر این عارضه شوند. این بیماری ها عبارت هستند از:

 • داشتن پاهای پرانتزی
 • چرخش استخوان ران به سمت داخل
 • چرخیدن مچ پا از ناحیه مفصل ساب تالار
 • شل شدن مفصل در کشکک زانو
 • چرخیدن استخوا درشت نی یا همان استخوان تورشن تیبیا
 • ضعف های عضلانی

درد پشت زانو به هنگام برخاستن

به غیر از ورزشکاران ممکن است افراد عادی هم دچار درد پشت زانو و یا همان کشیدگی زانو شوند که این موضوع به دلیل قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب است. قرار گرفتن در یک وضعیت به مدت طولانی می تواند روی نواحی مختلف زانو مانند رباط ها و تاندون ها فشار وارد کند. به عنوان مثال اگر روی یک صندلی نامناسب به مدت طولانی نشسته باشید، احتمال این که زمان برخاستن زانوی شما دچار کشیدگی شود بسیار زیاد است. علت این موضوع هم معمولا ارتفاع و نشیمنگاه نامناسب صندلی با خصوصیات فیزیکی بدن شما است. اگر می خواهید دچار این مشکل نشوید، باید هنگام نشستن روی صندلی کف پاهای شما روی زمین قرار بگیرد.

درمان مناسب برای تسکین درد

درمان مناسب برای درد پشت زانو به علت زمینه‌ای و شدت بیماری، بستگی دارد. در اینجا چند رویکرد کلی وجود دارد که در مورد زانو درد دنبال خواهیم کرد:

 1. استراحت و یخ: در موارد فشار جزئی یا آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد، استراحت داد‌ن به زانو و استفاده از یخ، می‌تواند به کاهش تورم و کاهش درد کمک کند.
 2. فیزیوتراپی: کار با یک فیزیوتراپ ماهر می‌تواند به تقویت عضلات اطراف زانو، بهبود انعطاف پذیری و ارتقای هم ترازی و مکانیک مناسب کمک کند.
 3. داروها: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDs)، به طور موقت درد و التهاب را تسکین می‌دهند. با این حال، مهم است که قبل از استفاده از هر دارویی با یک متخصص مشورت کنید.
 4. بریس یا تکیه گاه: استفاده از زانوبندها، چون زانوبند زاپیامکس، باعث بهبودی و تسکین درد شد‌ه و فشار روی مفصل زانو را کاهش می‌دهد.
 5. تزریق: تزریق کورتیکواستروئید یا تزریق اسید هیالورونیک ممکن است برای موارد شدید یا شرایط مزمن برای کاهش التهاب و تسکین موقت توصیه شود.
 6. مداخله جراحی: در موارد شدیدتر، ممکن است جراحی برای ترمیم پارگی رباط یا برداشتن کیست ضروری باشد. با این حال، جراحی به طور معمول آخرین راه حل در نظر گرفتـه می‌شود.

بیشتر بخوانید: قرص برای درد پشت زانو

اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ریسک

ماساژپا و مردی از دلایل درد پشت زانو | شفاکاران

برای به حداقل رساند‌ن خطر ایجاد درد پشت زانو، اقدامات پیشگیرانه زیر را در نظر بگیرید:

 1. وزن مناسب خود را حفظ کنید: وزن اضافی، فشار بیشتری بر مفصل زانو وارد می‌کند و احتمال آسیب و درد را افزایش می‌دهد.
 2. گرم و سرد کرد‌‌ن: قبل از شروع فعالیت بدنی، تمرینات گرم کرد‌‌‌ن و کشش مناسب را برای آماد‌ه سازی عضلات و مفاصل انجام دهید. به همین ترتیب، سپس با کشش‌های ملایم، عضلات خود را خنک کنید.
 3. استفاده از تکنیک و تجهیزات مناسب: هنگام شرکت در ورزش یا تمرین، مطمئن شوید که از تکنیک‌های مناسب استفاده می‌کنید و در صورت نیاز از کفش‌های طبی یا زانوبند استفاده کنید.
 4. افزایش تدریجی سطح فعالیت: از افزایش ناگهانی شدت یا مدت فعالیت بدنی خودداری کنید. به تدریج تمرینات خود را افزایش دهید تا به بدن شما اجازه سازگاری داد‌ه شود.
 5. به بدن خود گوش دهید: اگر احساس درد یا ناراحتی به خصوص در پشت زانو دارید، استراحت کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد. فشار آورد‌ن به محل درد، می‌تواند این موضوع را تشدید کند.

به یاد داشته باشید، مهم است که برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی فردی بر اساس شرایط خاص خود با یک متخصص مشورت کنید. آنها قادر خواهند بود راهنمایی‌های متناسب با نیازهای شما ارائه دهند و از بهبودی مناسب و سلامت طولانی مدت زانو اطمینان حاصل کنند.

زانوبند زاپیامکس و تنظیم جریان خون

زانوبند زاپیامکس به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی گزینه‌ای بسیار مناسب برای از بین برد‌ن دلایل درد پشت زانوست. بی‌شک شما در صورتی می‌توانید انتظار بهبود داشته باشید که به طور مکرر و به هنگام از این زانوبند موثر استفاده کنید. زانوبند زاپیامکس را روزانه یک بار به مدت ۴۵ دقیقه در حالت دراز کش استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را برایتان داشته باشد. نظرات کاربران در باره زانوبند زاپیامکس نشان می‌ دهد که بسیاری از استفاده کنندگان از این زانوبند بسیار رضایت دارند.

سوالات متداول در زمینه دلایل درد پشت زانو

اصلی‌ترین علت درد پشت زانو چیست؟

کشیدگی عضلات و آسیب به بافت و رباط‌های پشت زانو، از جمله دلایل درد در این ناحیه هستند.

چطور درد پشت زانو را تسکین دهیم؟

با استراحت کردن، ماساژ داد‌ن و استفاده از مسکن‌های بدون نسخه، می‌توان شدت درد پشت زانو را به اندازه قابل توجهی، تسکین داد.

چه موقع برای درمان درد پشت زانو، به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که با استفاده از روش‌های درمان خانگی، درد پشت زانو کاهش پیدا نکرد، بهتر است که به پزشک مراجعه داشته باشید.

فروشگاه آنلاین شفاکاران، شما را به مرز سلامتی نزدیک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *