زانو درد

زانو درد بسیاری از افراد را در طول سال روانه مراکز درمانی می‌کند.  پا به عنوان یک عضو آسیب‌‎پذیر در معرض انواع صدمات قرار دارد. به عنوان مثال بلند کردن مکرر و نامناسب اجسام، تمرینات ورزشی اشتباه و سبک زندگی نامناسب می‌تواند فرد را مستعد به انواع آسیب‌های زانو کند. زانو درد صرف نظر از سن و جنسیت یک درد شایع محسوب می‌شود اما تا چه حد باید در مورد آن نگران بود. آسیب‌های زانو می‌تواند شامل انواع جدی‌تر مثل ضربات شدید و یا انواع بی خطر مثلاً قرار داشتن در سن رشد باشد. در ادامه سعی داریم به بررسی علت زانو درد، علائم زانو درد و روش های مختلف درمان آن بپردازیم.

زانو درد، رایجترین عارضه دردناک

یکی از رایج‌ترین مشکلات اسکلتی زانو درد است که می‌تواند به صورت ناگهانی و یا به مرور زمان ایجاد شود. اگرچه علت زانو درد را می‌توان به انواع علل مکانیکی مثل دررفتگی کشکک زانو و آسیب‌ها و صدمات وارده به رباط و لیگمان‌ها نسبت داد اما زانو درد همچنین می‌تواند وابسته به جنسیت فرد نیز باشد؛ تحقیقات نشان می‌دهد احتمال ابتلای زنان ۲۵ درصد بیش از مردان است.  زانو درد بسته به میزان شدت می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کند.

علت زانو درد چیست

درد زانو می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در این مقاله  فروشگاه آنلاین شفاکاران به بررسی آن می پردازیم؛ به عنوان مثال چاقی می‌تواند ریسک ابتلای شما به زانو درد را افزایش دهد. همچنین افرادیکه سابقه آرتروز دارند احتمالاً بیش از سایرین از ناراحتی‌های زانو شکایت داشته باشند. در ادامه لیستی از علائم رایج زانو درد را مرور می‌کنیم:

 • آرتروز

آرتروز زانو به معنای فرسایش غضروف مفصلی زانو است که منجر به سایش استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. همچنین آسیب و فرسایش غضروف نیز خود به معنای عدم توانایی زانو در دریافت فشار و ضربات است. ساییدگی استخوان‌ها به یکدیگر به مرور منجر به ایجاد زائده‌های استخوانی خواهد شد که خود موجبات زانودرد، ورم، خشکی و کاهش دامنه حرکات زانو می‌شود.

 • آسیب دیدگی رباط

رباط ها بافت‌هایی هستند که به شکل منسجمی محیط یک مفصل را می‌پوشانند. رباط‌ها انعطاف پذیر هستند به همین دلیل در صورت آسیب دیدگی رباط‌ها زانو دچار مشکل در تحرک می‌شود. به طور کلی چهار نوع رباط داریم:

رباط صلیبی قدامی: در مرکز زانو قرار دارد و چرخش و حرکت به جلو رو به جلو ایجاد می‌کند

خلفی: درمرکززانو قرار دارد و چرخش و حرکت به عقب ایجاد می‌کند

طرفی داخلی: منجر به ایجاد ثبات داخلی زانو می‌شود

رباط صلیبی طرفی خارجی: منجر به ایجاد ثبات خارجی زانو می‌شود

آسیب دیدگی رباط در شرایط زیر ایجاد می‌شود:

 • پیچ خوردگی زانو
 • صدمه به زانو
 • کشیدگی زانو
 • پرش شدید

علائم آسیب رباط زانو: درد شدید، تورم و احساس کشیدگی زانو، محدودیت حرکت، صدا و بی‌ثباتی زانو از علائم آسیب دیدگی رباط زانو است.

به طور کلی آسیب‌دیدگی رباط ناشی از کشش و چرخش بیش از حد است. رباط‌ها می‌توانند کامل و یا چزئی دچار پارگی شوند. درد پارگی کامل رباط چیزی شبیه به شکستگی استخوان است. آسیب دیدگی‌های رباط زانو اگر خفیف باشد با استراحت و اگر جدی باشد با کمپرس سرد، داروهای ضدالتهاب، جلسات فیزیوتراپی و استفاده از بریس درمان می‌شوند.

 • آسیب دیدگی غضروف (پارگی مینیسک)

مینیسک زانو درواقع دو دیسک دایره‌ای شکل هستند که استخوان ران را به ساق پا وصل می‌کنند. دو نوع مینیسک وجود دارد داخلی و خارجی که به شکل افقی اتصال استخوان ران به ساق پا را میسر می‌کند. نقش اساسی مینیسک زانو جذب فشار و کاهش آسیب به زانو است.

علت:

پارگی مینیسک می‌تواند ناشی از چرخش یا پیچش ناگهانی زانو باشد. همچنین در برخی موارد پارگی مینیسک ناشی از افزایش سن و تحلیل بافت ها باشد. پارگی تحلیل رونده در بزرگسالان و میانسالان بالای ۴۵ سال رخ می‌دهد. اما اغلب پارگی‌های مینیسک ناشی از ضربه در اثر پیچ خوردن زانو رخ می‌دهد.

علائم: درد شدید، حساسیت به لمس، قفل شدن زانو

 • تاندنیت کشکک (زانوی جهندگان)

زانو درد و آسیب زانوی جهندگان | شفاکاران

کشکک یا کاسه زانو یک استخوان مثلثی کوچک در جلوی مفصل زانو است که امکان پرش، دویدن و لگد زدن را به شما می‌دهد. تاندون عضله را به استخوان وصل می‌کند و موجب حرکت مفصل است. در صورت ایجاد فشار بیش از حد به تاندون‌‌ها تاندنیت کشکک رخ می دهد.

علائم تاندنیت شامل درد شدیدی است که با گذشت زمان درد بدتر شده و مانع از انجام فعالیت فیزیکی می‌شود و کم کم درد مانع از بالا رفتن پله و … می شود.

درمان تاندنیت معمولا شامل درمان‌‎های فیزیوتراپی می‌شود که شامل کشش و قوی کردن ماهیچه های اطراف زانو است.

 • کیست بیکر

کیست بیکر(پوپلیتئال) توده‌ای است پر از مایع که در پشت زانو رشد می‌کند و احساس برجستگی و سفتی در زانو ایجاد می‌کند. از علائم این کیست عدم توانایی در خم و راست کردن کامل آن است.

 • بورسیت زانو

در کنار مفصل زانو کیسه‌های پر از مایعی وجود دارد که در اثر فشار دچار التهاب می شوند و این التهاب از روی استخوان کشکک قابل مشاهده است. به طور کلی ۱۱ کیسه در اطراف زانو وجود دارد.پ

زانو درد و انواع رباط‌های زانو | شفاکاران

علائم: درد، تورم و کاهش دامنه حرکت می شود

درمان: پس از عکسبرداری از ناحیه مربوطه در صورت عفونی شدن دارو تجویز می‌شود که می‌تواند شامل فیزیوتراپی، ورزش، لیزر، مگنت تراپی و … می‌شود.

 • سندروم پلیکا

پلیکا چینی در ناحیه داخلی مفصل زانو است که باعث حفاظت از آن می‌شود. سندروم پلیکا منجر به درد و تورم در مرکز زانو می‌شود که اغلب ناشی از استرس و یا استفاده نادرست از آن است. در اغلب موارد سندروم پلیکا با دارو و فیزیوتراپی درمان می‌شود، اگرچه در موارد معدودی نیاز به جراحی وجود دارد.

 • اسگود شلاتر

بیماری اسگود شلاتر وضعیتی است که باعث درد و تورم در صفحه رشد در بالای استخوان ساق پا می‌شود. صفحات رشد درواقع مجموعه‌ای از غضروف‌ها هستند که در انتهای استخوان قرار دارند و رشد استخوانی از آن ناحیه صورت می‌گیرد. این صفحات به دلیل دارا بودن بافت ضعیف‌تر در معرض آسیب دیدگی قرار دارند. بیماری اسگود شلاتر پس از توقف رشد کودک رفع می‌شود.

 • نقرس

نقرس یک بیماری التهابی مفاصل است که از افزایش اسید اوریک در بدن ایجاد می‌شود. این التهاب همراه با سوزش، قرمزی و داغ شدن است و اغلب در مفصل انگشتان بزرگ کریستال‌های تیز کوچک ایجاد می‌کند. عامل اصلی ایجاد نقرس مصرف بالای اوریک اسید و یا ناتوانی کلیه‌ها در فیلتر کردن اسید اوریک است.

زانو درد و نقرس | شفاکاران

 •  ورزش غیر اصولی

افزایش ناگهانی در شدت و مدت زمان ورزش می‌تواند منجر به ایجاد زانو درد شود. تاندونیت و درد کشکک زانو نشانه‌های رایج زانو درد ناشی از ورزش غیراصولی است. انجام تمرینات کششی قبل و بعد از ورزش و زمان استراحت داشتن بین تمرین‌ها می‌تواند از بروز چنین وضعیتی بکاهد.

 • کجی کشکک زانو

کجی کشکک زانو به اختلالی گفته می‌شود که در آن زانو از محل اصلی خود منحرف شده و سبب ایجاد درد و اختلال در روند خم و راست کردن آن می‌شود. کجی کشکک زانو معمولاً با فیزیوتراپی درمان می‌شود.

 • روماتیسم زانو

رماتیسم زانو یکی از دردناک ترین مشکلات زانو محسوب می‌شود. روماتیسم یک بیماری التهابی محسوب می‌شود که تمام مفاصل بدن را درگیر می‌کند. رماتیسم یک بیماری پیش رونده است و به تدریج موجب تحلیل غضروف مفاصل می‌شود. با این حال درمان های دارویی می‌تواند تا حد بسیار زیادی از روند پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

 • عفونت

عفونت زانو یک عارضه خطرناک تلقی می‌شود که نیاز به درمان پزشکی فوری دارد. عفونت زانو ناشی از آلودگی باکتریایی مایع سینوویال که روان کننده زانو است می باشد.

علائم عفونت زانو درد بسیار شدید است بطوریکه امکان حرکت را بشدت می‌کاهد. تب و لرز، سفتی زانو، ضعف، کاهش اشتها، افزایش ضربان قلب و قرمزی از دیگر علائم عفونت زانو است.

درمان عفونت زانو بسته به علت ایجاد کننده آن می‌تواند متفاوت باشد. مهم ترین علل عفونت زانو ناشی از عفونت ادراری و پوستی است که به همراه جریان خون به بافت مفصلی نفوذ می‌کند. علل عفونت زانو در برخی شرایط می‌تواند ناشی از صدمات، عارضه سایر عمل‌های جراحی و حتی نفوذ از زخم باز با داخل بازو است.

تشخیص عفونت مفصل زانو از طریق نمونه برداری مایع مفصلی که به آن آرتروسنتزیس گفته می‌شود و سپس نمونه را جهت تست باکتریایی مورد آزمایش قرار می‌دهند.

زانو درد و تورم زانو | شفاکاران

تشخیص زانو درد

برای تشخیص زانو درد بهتر است به پزشک متخصص و جراح ارتوپد مراجعه کرد. البته برای درمان زانو درد ناشی از رماتیسم می‌توان به متخصص روماتولوژیست و بازگرداندن توان حرکتی از متخصص طب فیزیکی کمک گرفت.

طی معاینه فیزیکی پزشک به بررسی نشانه‌های زانو درد می‌پردازید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی تورم، قرمزی، افزایش دما و کبودی در ناحیه زانو
 • بررسی انعطاف پذیری و دامنه حرکت زانو
 • اعمال فشار کششی و فشاری به منظور ارزیابی آسیب‌های وارده به بافت زانو

برای تشخیص تکمیلی پزشک متخصص عکس برداری رادیولوژی، سی تی اسکن ام آر آی (MRI)، نمونه برداری از مایع مفصل، آزمایش خون جهت شمارش گلبول های سفید را نیز انجام دهد.

درمان زانو درد

درمان زانو درد براساس علل ایجاد کننده آن پیشنهاد می‌شود؛ این درمان ها بسیار متنوع هستند و اگر با تشخیص درست و به موقع به کار گرفته شوند اثربخش هستند. به همین دلیل اولین و مهم ترین فاز در درمان زانو درد تشخیص درست علت ایجاد کننده آن می باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین این درمان ها اشاره می کنیم:

 • تغذیه

اگر زانو درد ناشی از ضعف عضلانی بدنبال تغذیه نامناسب باشد در این صورت مصرف غذاهای زیر می‌تواند مفید باشد:

اسیدهای چرب امگا۳: به طور کلی امگا ۳ ضدالتهاب بوده و خواص تسکین درد دارد. انواع ماهی و اجیل‌ها شامل مقادیر بالایی امگا ۳ هستند.

مرکبات: ویتامین سی موجود در مرکبات می‌تواند در برابر آرتروز زانو مقاومت ایجاد کند.

سبزیجات برگ سبز: سبزیجات برگ سبز به این دلیل که حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان هستند می‌توانند سبب تسکین درد شوند.

حبوبات: حبوبات به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از پروتئین می‌توانند سبب ترمیم رباط‌ها و مفاصل شوند.

آب پنیر: آب پنیر به این دلیل که سرشار از کلسیم است سبب حفظ سلامت استخوان‌ها و کاهش زانو درد می‌شود.

موز: پتاسیم و منیزیم موز می‌تواند در بهبود سلامت زانوها نقش داشته باشد.

ادویه: ادویه‌هایی مثل دارچین، زنجبیل و زردچوبه دارای خواص ضدالتهاب هستند که منجر به تسکین زانودرد می‌شوند.

شکلات تلخ: شکلات تلخ حاوی آنتی‌ اکسیدان‌ هایی می‌باشد که دارای خواص ضدالتهابی می باشد. هر چه میزان کاکائو در شکلات بیشتر باشد، تاثیرات ضدالتهابی آن قوی‌ تر است.

زانو درد و تغذیه | شفاکاران

 • فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و ورزش زانو درد به منظور کاهش التهاب و افزایش قدرت عضلانی با هدف بازیابی دامنه حرکت بکار می‌رود. فیزیوتراپیست با بررسی شدت آسیب ترکیبی از تمرینات ورزشی را پیشنهاد می‌کند که از میزان فشار وارده بر نواحی خاص بکاهد. همچنین در درمان زانودرد گرما/سرما درمانی، طب سوزنی، و تحریکات الکتریکی نیز می تواند کاربرد داشته باشد.

 • لیزر

لیزردرمانی نیز یکی دیگر از روش‌های درمان درد زانو محسوب می‌شود که روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.  در روش لیزردرمانی از روش LLLT یعنی لیزردرمانی سطح پایین استفاده می‌شود که طی آن پالس نوری وارد بافت زانو شده و با ایجاد تغییرات شیمیایی به بهبود بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند.

 • ورزش

بسیاری از انواع زانودردها با انجام تمرینات کششی منظم درمان می‌شوند. تمریناتی مثل بالا آوردن پا در حالتی که پایین تنه روی زمین قرار دارد، کشش عضلات همسترینگ، حرکت صندلی، اسکات  و کشش عضلات پشت ساق پا می‌تواند بخشی از تمرینات کمک کننده باشد.

 • زانوبند

استفاده از زانوبند معمولاً جهت کاهش فشار و کنترل درد زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از زانو درد در درمان زانوی دونده، تورم، آرتروز و به خصوص پس از عمل‌های جراحی زانو کاربرد دارد.

تصویر: زانو بند زاپیامکس

 • کفش طبی

پا و زانو با هم در ارتباط هستند به همین دلیل پوشیدن کفش‌های طبی مناسب می‌تواند تا حد زیادی از بروز دردهای زانو جلوگیری کند. همچنین با تشخیص نظر پزشک معالج استفاده از کفش های طبی مخصوص نیز می‌تواند مفید باشد.

 • تزریق کورتیکو استروئید

تزریق هیدروکورتیزون مستقیماً به داخل مفصل دردناک انجام می‌شود. به این عمل تزریق داخل مفصلی می گویند. مفاصلی که اغلب تزریق می شوند عبارتند از شانه، آرنج، زانو، دست، مچ دست یا لگن.

 • تزریق پی آر پی

پی آر پی زانو یکی از نوین‌ترین روش‌ها برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌های زانو محسوب می‌شود. در روش prp زانو بخش‌های خونی خود بیمار که شامل پلاکت، آب و پروتئین است در بخش‌های آسیب دیده تزریق می‌شود. به این ترتیب سرعت ترمیم بافت‌ها و بهبود عملکرد مفصل و عضلات را تا حد زیادی تسریع می‌کند.

پی آر پی زانو می‌تواند یک درمان ایده‌آل برای افرادی باشد که با روش‌های فیزیوتراپی به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و از سوی دیگر مایل به عمل جراحی هم نیستند. پی آر پی یکی از انواع روش‌های درمانی با ریسک پایین و بازه بالا محسوب می‌شود. اما میزان موفقیت این روش به مهارت‌های پزشک متخصص بشدت وابسته است.

 • تزریق اسید هیالورونیک

تزریق اسید هیالورونیک برای درمان زانو درد ناشی از استئوآرتریت (OA) در بیمارانی که قبلاً با مسکن‌ها (مانند استامینوفن) و سایر درمان‌هایی که به خوبی جواب نداده‌اند، استفاده می‌شود. اسید هیالورونیک شبیه به ماده ای است که به طور طبیعی در مفاصل وجود دارد.

 • دارو

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ادویل و ناپروکسن سدیم ممکن است به کاهش درد زانو کمک کنند. برخی از افراد با مالیدن زانوی آسیب دیده با کرم‌های حاوی یک عامل بی حس کننده مانند لیدوکائین یا کپسایسین تسکین پیدا می‌کنند.

 • کاهش وزن

درست است که نمی‌توان عامل تمام دردهای زانو را به اضافه وزن نسبت داد اما با کاهش وزن می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات زانو پیشکیری کرد. کاهش وزن به طرق زیر می‌تواند از بروز زانو درد جلوگیری کند:

 • کاهش فشار به مفصل
 • کاهش دردهای آرتروزی
 • کاهش التهاب
 • کاهش ریسک ابتلا به سایر بیماری‌ها
 • افزایش شانس بهبود درد
 • کاهش سطح اسید اوریک
 • کاهش سرعت تحلیل غضروف‌ها در بیماران مبتلا به آرتروز

زانو درد و چاقی | شفاکاران

 • کمپرس گرم و سرد

اگر تورم دارید، بهتر است از یخ به مدت ۲۴ ساعت استفاده کنید، سپس به کمپرس گرم تغییر دهید. اگرمشکل تورم ندارید و برای اولین بار متوجه زانو درد شدید از کمپرس گرم استفاده کنید. البته در استفاده از کمپرس گرم زیاده روی نکنید چراکه ممکن است باعث سوختگی موضعی شود.

 • جراحی زانو

جراحی‌های زانو در مواقعی توصیه می‌شود که زانو دچار صدمات ساختاری شده باشد و یا نسبت به سایر درمان‌ها پاسخ نداده باشد. به طور کلی جراحی های مختلفی برای درمان مشکلات زانو وجود دارد که مهم ترین آنها شامل: جراحی آرتروسکوپی زانو و جراحی تعویض کلی زانو است.

زانو درد در زنان

به طور کلی زنان و ورزشکاران بیشتر مستعد به درد زانو هستند. اما چرا؟ محققان گمان می‌کنند یکی از محتمل‌ترین علت‌ها، شکل بدن زنان است. زنان معمولاً باسن پهن‌تری دارند و استخوان‌های ران آن‌ها از لگن تا زانو به سمت داخل انحراف دارد که می تواند باعث فشار بیشتری به مفصل‌های زانو شود. از طرف دیگر، زنان از ماهیچه‌های ساق پای خود متفاوت از مردان استفاده می‌کنند. درد کشکک زانو، پارگی مینیسک، آسیب لیگمان‌ها و فشار بیش از حد به زانو از مواردی است که خانم‌ها اغلب با آن دست به گریبان هستند.

زانو درد در نوجوانان

شاید بسیاری تصور کنند که زانو درد اغلب در افراد میانسال و مسن مشاهده می‌شود. اما بد نیست بدانید که حتی نوجوانان نیز می توانند با برخی از انواع زانو درد درگیر باشند. درد زانو در نوجوانان اغلب ناشی از فشار بیش از حد، صدمات ناشی از حوادث، آرتروز و بیماری ازگود-شلاتر که ناشی از رشد قدی نوجوانان است است.

زانوبند زاپیامکس‌، تنها درمان آسان و موثر خانگی

زانو درد و زانوبند زاپیامکس | شفاکاران

خرید زاپیامکس را امروزه یکی از راه‌های مطمئن درمان زانو درد می‌دانند.  زانوبند زاپیامکس نمونه‌ای جدید و فوق‌العاده از زانوبندهای طبی است که به موثرترین تکنولوژی‌های روز فیزیوتراپی مجهز است. این زانوبند یک زانوبند طبی ساده نیست. بلکه سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasoun)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) در آن قرار دارد. این محصول با کمک برق فعال می‌شود و بر درد و مشکلات زانو اثر می‌گذارند. استفاده از زاپیامکس در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مانند مصرف دارو، تزریق مستقیم و حتی فیزیوتراپی مزایای بسیار زیادی دارد. در این مطلب شما را با تکنولوژی ها، نحوه استفاده و مزایای خرید زاپیامکس آشنا می‌کنیم.

خرید زاپیامکس و بیمه زانو در برابر درد

معجزه تکنولوژی‌های موجود در زاپیامکس را دست کم نگیرید. زانوبند زاپیامکس قرار است با کمک به روزترین فناوری‌ها، کارهای بزرگی برای زانوی شما انجام دهد. پس با خیال آسوده، همه چیز را به زاپیامکس بسپارید. فقط کافی است آداپتور دستگاه را به برق وصل کنید و روی مبل یا تخت دراز بکشید و زانوبند را دور زانوی خود ببندید. سپس باکمک زائده‌های چسبی موجود، می‌توانید این زانوبند را دور زانویتان محکم کنید؛ به همین راحتی. خرید زانوبند زاپیامکس گامی است به سوی بهبود قطعی زانو.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد معمولاً برای درمان زانو درد سعی می‌کنند به درمان‌های خانگی و استراحت اکتفا کنند و اغلب مراجعه به پزشک را به تعویق می‌اندازند. البته اتخاذ این رویکرد در مواقعی که درد زانو خفیف است در بسیاری از موارد درست است اما در صورت مشاهده علائم زیر حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • تورم
 • قرمزی
 • احساس گرما در اطراف زانو
 • درد بسیار شدید
 • تب

پرتکرارترین پرسش ها در باره درمان زانو درد

برای درمان زانو درد کمپرس گرم بهتر است یا سرد؟

اگر در زانوی شما ورم وجود دارد، باید حداقل ۷۲ ساعت یخ بگذارید تا تورم کاهش یابد. پس از آن، می توان از گرما برای کمک به بازیابی تحرک استفاده کرد. اگر از سفتی و سفتی مفاصل رنج می‌برید، گرما می‌تواند به آرام کردن آنها کمک کند.

برای درمان زانو درد های ناشی از ارتروز چه روشی بهتر است؟ چیزهایی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی تند را امتحان کنید. به منظور استحکام در مفاصل زانو، اسکات روی دیوار، بالا بردن ساق پا، فر کردن همسترینگ و بالا بردن ساق پا را امتحان کنید.

علت درد پشت زانو چیست؟

علت درد پشت زانو ممکن است دلایلی مانند گرفتگی عضلات پا، کیست بیکر و اسیب دیدگی همسترینگ داشته باشد. البته حرکات سنگین ورزشی نیز می تواند دلیل این درد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *