در رفتگی کشکک زانو  از جمله آسیب‌هایی است که برای هرکسی اتفاق می‌افتد. مفصل زانو از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان ران، ساق پا و کاسه زانو در وسط. به طور معمول، هنگامی که پای خود را خم می کنید و صاف می کنید، کاسه زانو در داخل یک شیار عمودی بین انتهای پایین استخوان ران و انتهای بالایی استخوان ساق پا (شیار تروکلر) به بالا و پایین می لغزد. شبکه‌‍ای از تاندون ها و رباط ها کاسه زانو را در داخل شیار محکم می‌کند و در حین حرکت خم می‌شود. هنگامی که کشکک دررفته می شود، به خارج از شیار تروکلئر منتقل می شود و دیگر نمی تواند بالا و پایین حرکت کند.

این کار زانو را قفل می‌کند و رباط‌ها را از جای خود بیرون می‌کشد و اغلب آنها را پاره می‌کند. در بیشتر موارد کاسه زانو به سمت خارج، به سمت شیار بیرون می آید. دررفتگی ک و زانو‌ درد شکک معمولاً یک آسیب حاد ناشی از ضربه یا چرخش و پیچش ناگهانی است. مانند هر دررفتگی تا زمانی که اصلاح نشود دردناک و ناتوان کننده است. اما دررفتگی کلاهک زانو گاهی اوقات خود را اصلاح می کند. این مقاله از شفاکاران درباره دررفتگی کشکک زانو اطلاعات بیشتری در اختیارتان می گذارد.

در رفتگی کشکک زانو و انواع آن

بیشتر مواقع، دررفتگی زانو یک آسیب حاد ناشی از فشار بیش از حد است. به این حالت دررفتگی حاد کشکک می گویند. این یک آسیب نسبتاً شایع است، زیرا کاسه زانو نسبت به سایر مفاصل نیروی کمتری برای دررفتگی دارد. بازگشت به داخل کشکک نیز نسبتاً آسان است. به ندرت، دررفتگی کشکک مادرزادی (یا دیسپلازی تروکله) است. هنگامی که کشکک در خارج از شیار تروکلئر رشد می کند، نمی توان آن را به جای خود بازگرداند. این موارد برای اصلاح نیاز به جراحی دارند.

 دررفتگی کشکک و سابلوکساسیون کشکک(جزئی)

برخی از افراد ممکن است فکر کنند که دچار دررفتگی کشکک شده اند، در حالی که واقعاً سابلوکساسیون کشکک دارند. سابلوکساسیون یک دررفتگی جزئی است. این بدان معناست که استخوان در مفصل ناپایدار است و ممکن است کمی از جای مناسب خود خارج شده باشد، اما تا آخر بیرون نیامده است. هنگامی که شما دچار سابلوکساسیون کشکک هستید، کاسه زانو همچنان در شیار حرکت می کند و شما همچنان می توانید راه بروید، اما ممکن است احساس ناراحتی یا ناپایداری داشته باشید، و ممکن است هنگام حرکت صدای ترکیدن بشنوید. سابلوکساسیون کشکک می تواند در اثر آسیب یا شلی کلی در مفصل (بی ثباتی کشکک) ایجاد شود.

 دررفتگی کشکک یا دررفتگی زانو

در رفتگی کشکک زانو | شفاکاران

در این مقاله از شفاکاران می خوانیم که دررفتگی کشکک به دررفتگی کلاهک زانو گفته می شود. “زانو‌ی دررفته” دو استخوان دیگر تشکیل دهنده مفصل زانو را درگیر می کند: استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (درشت نی). وقتی زانوی شما دررفته است، استخوان ران و ساق دیگر در مفصل زانو به هم متصل نمی شوند. یکی از استخوان ها نسبت به استخوان دیگر به عقب یا جلو کشیده شده است. دررفتگی زانو (دررفتگی تیبیوفمورال) نادرتر و جدی‌تر از کاسه زانو دررفته است، زیرا نیروی مورد نیاز برای ناهماهنگی استخوان‌های پا و آسیبی که به رباط‌ها وارد می‌کند.

علت در رفتگی کشکک زانو چیست؟

دررفتگی کشکک زانو در اثر نیرو ایجاد می‌شود، یا در اثر ضربه مستقیم یا یک قدم بد که از وزن بدن شما علیه شما استفاده می‌کند. سقوط یا برخورد شدید می تواند کاسه زانو را از جای خود خارج کند. با این حال، همیشه آنقدر طول نمی کشد. ممکن است ناشی از چیزی به سادگی یک چرخش ناگهانی باشد که زانو را می‌پیچد در حالی که ساق پا هنوز محکم است. ورزشکاران و رقصندگان، که مستعد پیوت های سریع هستند، قربانیان رایج این امر هستند.

برخی افراد ناپایداری کشکک زانو دارند، به این معنی که تاندون ها و رباط هایی که کاسه زانو را در جای خود نگه می دارند از قبل شل و ناپایدار هستند. این ممکن است ناشی از یک آسیب قبلی یا یک بیماری آناتومیک قبلی باشد. کاسه زانو ناپایدار راحت تر دررفته و به زانو درد منجر می شود. افراد مبتلا به دررفتگی کشکک زانو مادرزادی  (دیسپلازی تروکلر) با این بیماری متولد می شوند. اغلب، اما نه همیشه، با سایر ناهنجاری های رشدی مرتبط است.

در رفتگی و موارد ابتلا به آن

در رفتگی کشکک  و زانو درد ممکن است برای همه اتفاق بیافتد، با این حال، افراد خاصی بیشتر در معرض خطر هستند، از جمله:

ورزشکاران، به ویژه در ورزش های پرتحرک.
رقصندگانی که مستعد چرخش سریع هستند.
نوجوانانی که مفاصل و رباط‌هایشان در اثر رشد مداوم شل شده است.
زنانی که باسن پهن‌تر و رباط‌های شل‌ترشان فشار جانبی بیشتری به زانو وارد می‌کند.
مردان درشت اندام و بلند قد که مفاصلشان بیشتر تحت فشار است.
افراد مبتلا به ناپایداری کشکک، به خصوص اگر قبلا کشکک خود را دررفته کرده باشند.

کشکک دررفته چقدر دردناک است؟

 درد در رفتگی کشکک زانو | شفاکاران

دررفتگی اغلب بسیار دردناک است، اما دامنه ای وجود دارد. بستگی به این دارد که استخوان چقدر از مفصل خارج شده باشد و عضلات و رباط‌های اطراف، عروق خونی و اعصاب چقدر آسیب دیده باشند. حرکت دادن مفصل دررفته یا تحمل وزن روی آن همیشه دردناک خواهد بود. تا زمانی که مفصل اصلاح نشود، نمی توانید از اندام به طور معمول استفاده کنید.

اگر کشکک دررفته شما خودش را اصلاح کند، ممکن است درد و تحرک شما بهبود یابد. اما همچنان باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید. آنها آسیب‌های ثانویه رباط‌ها را بررسی می‌کنند و شما را در طول فرآیند توانبخشی طولانی‌تر راهنمایی می‌کنند.

راه رفتن با کشکک در رفته

خیر. زانو یا قفل می‌شود و نمی‌تواند صاف یا خم شود، یا وقتی می‌خواهید آن را خم کنید، گیر می‌کند و می‌پرد. وقتی می خواهید وزن را روی آن تحمل کنید، مفصل ناپایدار و کمانش می شود. حرکت دادن آن نیز دردناک خواهد بود. اگر بتوانید راه بروید، ممکن است فقط سابلوکساسیون کشکک داشته باشید.

اگر کشکک دررفته شما به جای خود بازگردد، ممکن است بتوانید پس از آن راه بروید. اما زانو همچنان در اثر ضربه متورم و دردناک خواهد بود. اگر خیلی دردناک است، نباید سعی کنید راه بروید. در هر حال، همیشه به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید تا آسیب های ثانویه را بررسی کنید. وقتی دوباره راه رفتن را شروع کردید، احتمالاً عصا و بریس را توصیه می‌کنند.

در رفتگی کشکک زانو  چگونه تشخیص داده می شود؟

 تشخیص در رفتگی کشکک زانو | شفاکاران

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آگاه معمولاً می توانند با معاینه فیزیکی زانو و پرسیدن سوالاتی در مورد آسیب دیدگی کاسه زانو در رفتـگی را تشخیص دهند. با این حال، آنها آزمایش های تصویربرداری رادیوگرافیک را برای بررسی هر گونه آسیب مرتبط، مانند پارگی رباط، آسیب غضروف یا شکستگی درخواست می کنند. در رفتگی کشکک زانو ، می توان ابتدا مفصل را اصلاح کرد و بعد از آن عکس گرفت.

اگر کشکک دررفته شما خودش را اصلاح کند، ممکن است متوجه دررفتگی آن نشوید. دررفتگی که خود را اصلاح می کند “گذرا” نامید‌ه می‌شود. پس از آن، زانوی شما همچنان دردناک و متورم خواهد بود، اما ممکن است مانند بسیاری از آسیب‌های رایج زانو به نظر برسد. در این مورد، آزمایش‌های تصویربرداری می‌توانند شواهدی را پس از دررفتگی همراه با آسیب‌های ثانویه نشان دهند.

آیا می توانم در رفتگی کشکک زانو  را خودم درست کنم؟

کاسه زانو زمانی که پا به دقت کشید‌ه می شود، خود به خود به جای خود باز می گردد. اگر دراز کردن پا خیلی دردناک است، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند برای آسان‌تر کردن آن دارو به شما بدهد. اگر خودتان آن را برطرف کردید، پس از آن به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می خواهند شکستگی و آسیب وارده به غضروف و رباط ها را بررسی کنند.

دررفتگی کشکک و راه های درمان

در زمینه دردرفتگی این عضو راه‌های گوناگونی برای درمان وجود دارد که به برخی از این روش ها اشاره می‌کنیم:

کاهش

تا زمانی که تشخیص واضح باشد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آگاه به صورت دستی کاسه زانو را در اسرع وقت جابجا می کند. این حرکت کاهش نامید‌ه می شود. آسیب دررفتگی کشکک که در زمین بازی رخ می دهد می تواند بلافاصله توسط یک ارائه دهند‌‌ه مراقبت های بهداشتی آموزش دید‌ه در صورت وجود در محل کاهش یابد. اگر به اورژانس مراجعه کنید، ممکن است ابتدا به شما مسکن و مسکن بدهند. آنها معمولاً ابتدا مفصل را تصحیح می کنند و سپس با اشعه ایکس به آن نگاه می کنند.

تصویربرداری برای تشخیص بهتر

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آزمایش های تصویربرداری را انجام می دهند تا ببینند که کاسه زانو به درستی تعویض شد‌ه است و هر گونه درمان اضافی را برنامه ریزی می کنند. اشعه ایکس و سی تی اسکن می تواند به آشکار کردن هر گونه شرایط آناتومیکی موجود که ممکن است در دررفتگی نقش داشته باشد و همچنین هرگونه آسیب اضافی کمک کند. در صورت نیاز، ام آر آی می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد غضروف و رباط ها بدهد. گاهی اوقات MRI یک دررفتگی گذرا قبلی را نشان می دهد که قبلاً مشکوک نبوده است.

جراحی، اخرین راه درمان

جراحی در رفتگی کشکک زانو | شفاکاران

اگر آسیب قابل توجهی به استخوان یا غضروف و تاندون‌های زانو وارد شود، ممکن است پزشک شما جراحی را برای ترمیم آن توصیه کند. در صورت داشتن دررفتگی مکرر کشکک یا ناپایداری مزمن کشکک، ممکن است جراحی نیز توصیه شود. ترمیم و تقویت غضروف و رباط ها یک اقدام پیشگیرانه برای تثبیت مجدد زانو است. زمانی که در رفتگی کشکک زانو  مادرزادی باشد، مفصل فقط از طریق جراحی قابل ترمیم است.

توانبخشی پس از جراحی زانو

چند روز اول با داروهای مسکن و آتل به خانه فرستاد‌ه می شوید. بالا برد‌‌ن و یخ زد‌ن دوره ای مفصل می تواند به کاهش تورم کمک کند. راه رفتن را مجدداً به تدریج با عصا و یک بریس برای نگه داشتن مفصل در جای خود شروع خواهید کرد. فیزیوتراپی برای تقویت مجدد عضلات و در عین حال محدود کردن دامنه حرکت تا زمانی که مفصل تثبیت شود بسیار مهم است. حدود شش هفته تا سه ماه طول می کشد.

پیش از جراحی زانوبند زاپیامکس را امتحان کنید

خرید زاپیامکس را امروزه یکی از راه‌های مطمئن درمان زانو درد می‌دانند.  زانوبند زاپیامکس نمونه‌ای جدید و فوق‌العاده از زانوبندهای طبی است که به موثرترین تکنولوژی‌های روز فیزیوتراپی مجهز است. این زانوبند یک زانوبند طبی ساده نیست. بلکه سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasoun)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) در آن قرار دارد. این محصول با کمک برق فعال می‌شود و بر درد و مشکلات زانو اثر می‌گذارند. استفاده از زاپیامکس در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مانند مصرف دارو، تزریق مستقیم و حتی فیزیوتراپی مزایای بسیار زیادی دارد. این زانوبند امروزه برای انواع زانودرد  تجویز می‌شود. پس پیش از اقدام به جراحی حتما این گزینه را امتحان کنید.

چگونه از عود دررفتگی کشکک جلوگیری کنم؟

تمام دررفتگـی ها رباط ها را کشید‌ه و غضروف مفصل را تا حدی خراب می کند. هنگامی که کشکک شما دررفتـه شود، اگر به طور مشابه آسیب دید‌ه باشد، احتمال وقوع مجدد آن بیشتر است. پیشگیری از تصادفات سخت است، اما گاهی اوقات عواملی وجود دارند که می‌توانیم سعی کنیم آنها را کاهش دهیم. بستـه به اینکه در وهله اول چه چیزی باعث دررفتـگی کشکک شما شد‌ه است، ممکن است بخواهید یک یا چند مورد از این اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید:

تمرکز بر حرکات اصلاحی

  مهمترین کاری که می توانید برای جلوگیری از دررفتگی مکرر کشکک انجام دهید، بهبودی کامل از دررفتگی اول است. این بدان معناست که فیزیوتراپی را طبق تجویز انجام دهید و تا بهبودی آن را رها نکنید. آماده‌سازی عضلات پا تقویت سیستماتیک هر یک از گروه‌های عضلانی مختلف که زانو را تثبیت می‌کنند می‌تواند به اطمینان حاصل شود که هیچ یک از گروه‌های عضلانی استرس زیادی را تحمل نمی‌کنند. حرکات کششی نیز مهم است، تا اطمینان حاصل شود که هر گروه عضلانی طیف کاملی از تحرک را که باید ارائه می‌‍دهد. یک فیزیوتراپ یا مربی شخصی می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر درستی برای تمرین مادام العمر قرار بگیرید.
فرم ورزشی مناسب اگر شما یک ورزشکار هستید، ممکن است بخواهید از یک متخصص بخواهید که روش انجام برخی حرکات و تمرینات را تجزیه و تحلیل کند و مطمئن شوید که فرم شما درست است. تمرین با فرم نادرست می تواند فشار مکرری را به عضلات و مفاصل شما وارد کند.

عمل جراحی

اگر فاکتورهای آناتومیکی دارید که  بی ثباتی کشکک زانو را بیشتر می‌کنند، ممکن است برای کمک به تقویت زانو، جراحی را در نظر بگیرید. با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی ترمیمی هستید یا خیر. اگر برای اولین بار برای آسیب دررفتگی کشکک تحت درمان قرار گرفتـه اید، پیش آگهی شما خوب است. اکثر افراد ظرف شش هفته به طور کامل بهبود می یابند. عوارض طولانی مدت ممکن است شامل یک مفصل زانو با ثبات کمتر و غضروف خراب باشد که می تواند به آرتروز در مراحل بعدی زندگی کمک کند. اگر ناپایداری مزمن کشکک یا دررفتگی مکرر کشکک دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی برای کمک به تثبیت مفصل باشید. جراحی نرخ موفقیت خوبی برای تثبیت دارد، اما در ادامه با آرتروز همراه است.

دررفتگی کشکک زانو  چقدر مهم است؟

کشکک دررفته می تواند ترسناک و دردناک باشد، اما به اندازه سایر آسیب های دررفتگی جدی نیست. برای دررفتگی کشکک نسبت به سایر استخوان ها نیروی کمتری لازم است، به این معنی که احتمال آسیب جانبی به رگ های خونی یا اعصاب کمتر است. همچنین به راحتی جابجا می شود، گاهی اوقات به تنهایی.

اگر کاسه زانو خود را دررفته اید، اولین چیزی که باید نگران آن باشید این است که آن را در جای خود قرار دهید. شما یا یک متخصص آموزش دید‌ه ممکن است بتوانید آن را در محل تعمیر کنید. در غیر این صورت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند این کار را با دارو برای شما انجام دهد تا درد کمتری داشته باشد. پس از آن، استراحت و توانبخشی باید در حدود شش هفته شما را بر روی زانوی خود بازگرداند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه در رفتگی کشکک زانو

چگونه کشکک دررفته را  درمان کنیم؟
فردی با دررفتگی کاسه زانو نیاز به مراقبت فوری در بیمارستان دارد. پس از دادن داروی ضد درد، پزشک یا ارائه‌دهند‌ه مراقبت‌های بهداشتی دیگر به آرامی کاسه زانو را در حالی که پا را صاف می‌کند، به جای خود می‌لغزد. این مانور سریع کاهش نامید‌ه می شود. سپس، برای بررسی شکستگی‌ها، عکس‌برداری با اشعه ایکس را درخواست می‌کنند.

آیا کشکک دررفته خود به خود بهبود می یابد؟
دررفتگی کاسه زانو معمولا جدی نیست و اغلب به خودی خود به جای خود باز می گردد. اما هنوز هم ایده خوبی است که آن را توسط یک متخصص بهداشت بررسی کنید: اگر کاسه زانو خود به خود به جای خود برگشته است – به نزدیکترین بخش آسیب های جزئی (MIU) یا بخش اورژانس مراجعه کنید.

آیا می توان زانو دررفته را بدون جراحی ترمیم کرد؟
اکثر در رفتگی کشکک زانو بدون جراحی قابل درمان هستند. درمان معمولاً شامل استفاده از زانوبند یا آتل برای بی حرکت کردن زانو و بهبود آن  با استفاده از زانوبند زاپیامکس است. همچنین ممکن است برای شما داروهای ضد درد و داروهای ضد التهابی برای کمک به کاهش تورم و درد تجویز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *