کمردرد, مقالات

آمپول تقویتی برای کمر درد | بهترین آمپول‌های کمردرد

 آمپول تقویتی برای کمر درد | شفاکاران

 آمپول تقویتی برای کمر درد چیست؟ اگر شما هم جزء افرادی هستید که مصرف داروهای مسکن به کاهش کمردردتان کمکی نکرده است، نگران نباشید!. بر اساس نتایج یک بررسی امروزه ۲۳ درصد از افراد مبتلا به کمردرد در سراسر جهان در نهایت باید از داروهای مسکن تزریقی استفاده کنند! از آنجایی که ابتلا به کمردرد باعث ناتوانی برای انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره می‌شود، استفاده از درمان‌های جدید و موثر زودتر شما را به جریان عادی زندگی باز می‌گرداند. اسپاسم‌ها و دردهای عضلانی کسل کننده و دردناک هستند.

 این آسیب‌ها اغلب به دنبال افزایش سن، ضربه، التهاب و ابتلا به بیماری‌های عفونی ایجاد می‌شوند. مصرف و یا تزریق مسکن‌های موثری  مانند: ایبوپروفن در درمان سریع کمردرد موثر است. برای افزایش آگاهی شما تصمیم داریم در جدیدترین مقاله شفاکاران در خصوص اثرات بهترین آمپول‌های تقویتی برای کمر درد صحبت کنیم. مهمان مقاله ما باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

راه‌های ابتدایی برای کاهش درد

در اغلب موارد کمردرد طی چند هفته استراحت و مصرف دمنوش‌های ضد التهاب، خود به خود از بین می‌رود. با این در برخی از افراد بیمار به دلایل مختلف عارضه کمردرد ادامه پیدا کرده و حتی بدتر می‌شود. در این شرایط لازم است با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های تصویر برداری مختلف، علت اصلی مشکل خود را پیدا کرده و روند درمان را طی کنید. در مواردی برای افرادی که دارای کمردرد شدید هستند، آمپول‌های مسکن قوی تزریق می‌شود. این  آمپول تقویتی برای کمر درد انواع مختلفی داشته و با مقادیر یا دوزهای متفاوتی تجویز می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با بهترین امپول‌های کمردرد به ادامه مقاله توجه کنید.

بیشتر بخوانید: آمپول کتورولاک برای دیسک کمر

آشنایی با بهترین  آمپول تقویتی برای کمر درد

 آمپول تقویتی برای کمر درد | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی(امپول مسکن قوی برای دیسک کمر)

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا Nonsteroidal anti-inflammatory drug(NSAIDs) داروهایی هستند که التهاب را در بدن کاهش داده و باعث تسکین درد مفاصل می‌شوند. بهترین ضد التهاب‌های ضد استروئیدی برای کمر درد شامل: Advil(ایبوپروفن) و Aleve(ناپروکسن) است. ایبوپروفن معمولاً در فاز ابتدایی ابتلا به کمردرد تجویز می‌شود. به همین دلیل احتمالا در تسکین کمردردهای شدید و مزمن موثر نخواهد بود.

نتایج یک بررسی که در سال ۲۰۲۰ انجام شده بود نشان داد که تزریق NSAID در مقایسه با تزریق سایر مسکن‌های متداول برای کاهش کمردرد اثرات بلند مدت‌تری دارد. همانطور که از اسم مسکن‌های NSAID مشخص است این داروها به کاهش التهاب و در نتیجه درمان کمردردهای التهابی مانند آرتریت کمک می‌کنند. در هنگام مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی توجه داشته باشید که این داروها دارای عوارض جانبی مانند: زخم معده و اختلال عملکرد کلیه هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین آمپول برای کمر درد

 • تزریق استامینوفن(یکی از کم عارضه‌ترین مسکن های کمردرد)

تیلنول یا استامینوفن نوعی مسکن موثر برای کاهش دردهای عضلانی است. مصرف این مسکن برای کاهش کمردردهایی مانند کمردرد ناشی از قاعدگی بسیار توصیه می‌شود؛ زیرا عوارض جانبی آن بسیار محدود است. برای کمردردهای مزمن استامینوفن اغلب همراه با NSAID تجویز می‌شود. مصرف استامینوفن ممکن است با عوارض جانبی شدیدی مانند: بثورات و حساسیت پوستی، کم خونی، سمیت کبدی و اختلالات گوارشی همراه باشد. آمپول تریامسینولون برای کمر درد نیز نقشی مشابه را ایفا می کند.

 • شل کننده‌های عضلانی(بهترین  آمپول تقویتی برای کمر درد و دیسک کمر)

شل کننده‌های عضلانی انواعی از مسکن‌هایی هستند که برای تسکین کمردرد ناشی از تنش عضلانی تزریق می‌گردند. این داروها با شل کردن عضلات کمر از اسپاسم‌های شدید و مداوم جلوگیری کرده و باعث افزایش انعطاف بدن می‌شود. شل کننده‌های عضلانی رایج برای کاهش کمردرد شامل: فلکسیریل یا Fexmid(سیکلوبنزاپرین)، زانافلکس یا Fexmid(تیزانیدین) و باکلوفن یا Baclofen هستند. البته دقت داشته باشید! مصرف شل کننده‌های عضلانی باعث شل شدن تمام عضلات بدن و احساس خواب آلودگی می‌شوند. بنابراین بهتر است از مصرف این داروها در شب‌های امتحان و یا در حین رانندگی خودداری کنید. شل کننده های عضلانی را فقط باید برای مدت زمان مشخص و زیر نظر پزشک مصرف کرد؛ زیرا در صورت استفاده طولانی مدت از آنها خطر اعتیاد وجود دارد.

 • داروهای ضد تشنج(مسکن های موثر در کاهش کمردرد)

اگر دچار دردهای مزمن نوروپاتیک یعنی دردهای ناشی از تحریک ریشه‌های عصبی محیطی و نخاع باشید؛ احتمالا پزشکتان داروهای ضد تشنج را تجویز خواهد کرد. دردهای نوروپاتیک اغلب باعث ایجاد احساس درد شدید در قسمت پایین لگن، کمر و پا می‌شوند. سیاتیک یکی از انواع از کمردردهای عصبی است. داروهای ضد تشنج از طریق کاهش ارسال سیگنال‌های مربوط به درد باعث تسکین کمر و گردن درد می‌شود. متداول‌ترین داروهای ضد تشنج موثر در کاهش کمردرد شامل: نورونتین یا Neurontin(گاباپنتین) و لیریکا یا Lyrica(پره گابالین) است. عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف داروهای ضد تشنج شامل: خواب آلودگی، سرگیجه و ادم محیطی(تورم) است.

 • مصرف داروهای ضد افسردگی(ضد اسپاسم و درد عضلات)

در بعضی از موارد برای کاهش کمردرد به جز  آمپول تقویتی برای کمر درد داروهای ضد افسردگی تجویز می‌شود. همانطور که مشخص است این داروها معمولاً برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می‌شوند؛ با این حال مصرف دوزهای پایین این داروها در کاهش کمردرد حتی در افرادی که دچار مشکلاتی مانند افسردگی نیستند؛ موثر است. داروهای ضد افسردگی دقیقا مانند داروهای ضد تشنج، از ارسال سیگنال‌ درد به سمت مغز جلوگیری می‌کنند.

 موثرترین داروهای ضد افسردگی برای درمان دردهای مزمن عضلانی شامل: Elavil(آمی تریپتیلین)، پاملور یا Pamelor(نورتریپتیلین)، سیمبالتا یا cymbalta(دولوکستین) و افکسور یا Venlafaxine(ونلافاکسین) است. عوارض جانبی احتمالی مربوط به مصرف داروهای ضد افسردگی شامل: اختلالات خواب و عملکرد جنسی است.

بیشتر بخوانید: آمپول برای تنگی کانال نخاعی

 • مصرف مسکن‌های اپیوئیدی( آمپول تقویتی برای کمر درد)

 آمپول تقویتی برای کمر درد | شفاکاران

داروهای ضد درد اپیوئیدی د رکنار  آمپول تقویتی برای کمر درد داروهایی هستند که برای کاهش و درمان کمردرد شدید و مزمن تجویز می‌شود. مسکن‌های ایپوئیدی یا افیونی معمولا پس از عمل جراحی و برای تسکین دردهای شدید کمر تجویز می‌شوند. مصرف این داروها برای طولانی مدت اصلا مناسب نیست؛ زیرا بسیار اعتیادآور هستند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که مصرف داروهای مسکن قوی افیونی برای کمردرد اثرات طولانی مدتی دارند و عوارض جانبی آنها نسبت به داروهای مسکن معمولی مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بسیار بیشتر است.

موثرترین مسکن‌های افیونی رایج برای کمردرد شامل: مورفین(Morphine )، اکسی کدون(Oxycodone) و هیدروکودون(Hydrocodone) است. عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف مواد داروهای ضد درد اپیوئیدی شامل: اختلالات گوارشی، کاهش تمرکز, عملکردهای ذهنی و افسردگی است. در صورت استفاده طولانی مدت  اپیوئیدها اثرات آنها کاهش پیدا کرده و در حین انجام فعالیت‌های روزمره‌تان اختلال ایجاد می‌کنند.

 • مسکن‌های موضعی دردکمر(کم عارضه‌ترین انواع مسکن برای کمردرد)

مسکن‌های موضعی مانند: کرم‌ها، ژل‌ها و چسب‌های ضد درد برای تسکین موقت دردهای عضلانی موثر هستند. اگر به دلایل مختلفی مانند: اختلالات گوارشی و عوارض جانبی قصد استفاده از داروهای ضد درد خوراکی یا تزریقی را ندارید، می‌توانید از انواع مسکن‌های موضعی برای کاهش دردهای خود استفاده کنید. برای دردهای عضلانی مانند: کمردرد و گردن درد دو نوع مسکن موضعی استفاده می‌شود. مسکن‌های موثر برای کمردرد شامل: کپسایسین و لیدوکائین هستند.

از لیدوکائین و کپسایسین در انواع کرم و ژل‌های مسکن استفاده می‌شود. خوشبختانه استفاده از این گونه مسکن‌ها عوارض جانبی بسیار کمی دارد. البته این نوع درمان‌های موضعی در بعضی از افراد با عوارض جانبی مانند: بثورات، تورم و احساس سوزش همراه هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از استفاده از ژل و کرم‌های مسکن آنها روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید. همچنین دقت داشته باشید که بیش از ۱۲ ساعت از آنها استفاده نکنید.

 • سایر روش‌های موثر برای کاهش کمردرد

 آمپول تقویتی برای کمر درد | شفاکاران

علاوه بر مصرف انواع داروهای مسکن برای تسریع روند درمان کمردرد خود می‌توانید از روش‌های مراقبتی دیگر مانند: طب سنتی و درمان‌های خانگی استفاده کنید. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که در بعضی از بیماران درمان‌های خانگی و روش‌های طب مکمل در درمان قطعی کمردرد موثر هستند. البته دقت داشته باشید! بهره گیری از درمان جدید کمربند پلاتینر را نباید نادیده گرفت.  قبل از استفاده از روش‌های زیر با پزشک خود مشورت کنید. برای مثال ماساژ درمانی برای بعضی از افراد بسیار موثر و در مقابل در بعضی از بیماران سبب تشدید آسیب و اسپاسم عضلانی می‌شود.

بیشتر بخوانید: آمپول ضد التهاب دیسک کمر

موثرترین روش‌های کاهش کمر درد شامل موارد زیر است:

 • فعالیت بدنی(ورزش های اصلاحی)
 • فیزیوتراپی
 • حرکات کشش
 • یوگا
 • گرما درمانی
 • استفاده از کمپرس سرد
 • مصرف داروهای ضد التهابی
 • ترک سیگار
 • حفظ تناسب اندام
 • خواب کافی
 • درمان‌های شناختی- رفتاری
 • روش‌های درمانی کایروپراکتیک
 • طب سوزنی
 • ماساژ درمانی با روغن‌های گیاهی گرم
 • روش TENS(تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست)

سوالات متداول  آمپول تقویتی برای کمر درد

۱.     موثرترین قرص مسکن فوری کمردرد چیست؟

موثرترین قرص‌های مسکن برای کمردرد شامل: ناپروکسن، سلکوکسیب، پیروکسیکام و کتوپروفن است. البته علاوه بر داروها و قرص‌های ضد درد می‌توانید از ابزارهای موثر دیگری مانند کمربندهای طبی و استاندارد مثل کمربند پلاتینر استفاده کنید.

۲.     بهترین انواع مسکن برای دیسک کمر چه مسکن هایی هستند؟

بهترین و کم عارضه‌ترین انواع مسکن دیسک کمر شامل: استامینوفن و مسکن‌های ضد التهاب غیر استروئیدی هستند.

۳.     آیا توصیه می‌شود برای کاهش کمردرد ورزش کنید؟

بله؛ در بسیاری از موارد ورزش کردن به دلیل افزایش جریان خون، انعطاف و کاهش سفتی عضلات سبب کاهش سریع کمردرد می‌شود.

۴.     آیا ماساژ تراپی در کاهش انواع کمردرد موثر است؟

اثر ماساژ تراپی به علت و شدت کمردرد بستگی دارد. ماساژ تراپی باعث افزایش جریان خون، انعطاف عضلات و کاهش درد می‌شود. با این حال توجه داشته باشید که برای ماساژ تراپی در درجه اول باید با پزشک خود مشورت کنید و در درجه بعدی به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که افراد با تجربه و متخصص قسمت‌های آسیب دیده بدنتان را ماساژ دهند. استفاده از روغن‌های گیاهی ضد التهاب مانند آویشن نیز در تسکین سریع‌تر کمردرد موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *