کمردرد, مقالات

کمر درد ناگهانی با ۶ علت مختلف؛ از فشردگی تا آسیب

تصویر مردی با کمر درد ناگهانی | شفاکاران

‌کمر درد ناگهانی بیماری شایعی است که کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کمردرد ناگهانی یک علامت معمول است که ممکن است به دلیل مختلفی از جمله فعالیت‌های فیزیکی شدید، آسیب یا کشیدگی عضلات، موقعیت نادرست بدن، فشار روی عصب‌ها، یا انگیزه‌های دیگری ایجاد شود. این نوع دردها به عنوان “کمردرد ناگهانی” یا “کمردرد حاد” شناخته می‌شوند. اگر با کمردرد ناگهانی روبرو شدید، این مطلب را در شفاکاران مطالعه کنید. در این مقاله به بررسی علل، علائم و راهکارهای ساده درمان خواهیم پرداخت.

کمردرد حاد و مزمن چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

قبل از پرداختن به علائم جدی کمر درد، بررسی تفاوت بین درد حاد و مزمن ممکن است مفید باشد.

کمر درد مزمن با دردی بیش از چند هفته

کمردرد مزمن می‌تواند خطرناک باشد. زیرا علائم درد مداوم به اندازه‌ای شدید است که تأثیر منفی طولانی مدت بر سلامت، حرکت و کیفیت زندگی شما بگذارد. کمردرد مزمن معمولاً به تدریج ایجاد می‌شود و بیش از شش هفته طول می‌کشد. یک جراحت یا آسیب می‌تواند منجر به درد مزمن شود، اما بیشتر اوقات، اختلالات زمینه‌ای مقصر هستند.  در این مقاله از فروشگاه اینترنتی شفاکاران می خوانیم که یکی از شایع ترین علل از دست دادن حالت عضلانی که منجر به عدم ثبات و قدرت کمر شما می شود، چاقی است.

احتمال کمر درد نشانه سرطان

تصویر شخصی با کمر درد ناگهانی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

اگر کمردرد شما حاد است، به احتمال زیاد به طور غیرمنتظره و ناگهانی شروع شده است. استرس، فعالیت شدید، حرکات نامناسب یا بلند کردن نادرست اجسام همگی از دلایل احتمالی کمردرد حاد یا ناگهانی هستند. این درد فقط چند روز یا چند هفته طول می‌کشد، بر خلاف درد مزمن که اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند ماه‌ها طول بکشد. بسته به علائم ایجاد و شدت درد و طول تداوم آن ، کمردرد حاد می‌تواند جدی یا بی‌ضرر باشد. در این میان گاهی این تصور مطرح است که کمر درد نشانه سرطان است. البته این موضوع نیاز به بررسی های کامل دارد ولی باید دانست گاهی تومورهای ناحیه ستون فقرات می توانند علت کمر درد باشند. پی هنگام کمر درد طولانی با درد شدید همه احتمالات را در نظر بگیرید.

علت کمردرد ناگهانی در مردان و زنان

کمردرد ناگهانی می‌تواند به دلیل متعددی ایجاد شود و علل آن ممکن است متنوع باشند. برخی از علل احتمالی کمردرد ناگهانی عبارتند از:

 1. فشردگی عضلانی: حرکات نامناسب یا انجام فعالیت‌های سنگین می‌توانند منجر به فشردگی عضلانی در ناحیه کمر شوند این اقدامات همچنین می‌توانند سبب بروز گردن درد نیز بشوند‌.
 2. فشار به اعصاب: فشار عصبی در منطقه کمر ممکن است به دلیل پروتروزی (پرتودگی) دیسک بین مهره‌ای یا سایر عوامل باشد.
 3. آسیب به دیسک‌ها: فشرده شدن دیسک‌های بین مهره‌ای به علت حرکات نامناسب می‌تواند به کمردرد ناگهانی منجر شود.
 4. کمردرد عصبی: عواملی نظیر ایجاد فشار به عصب‌ها، التهاب عصب‌ها یا تحریک ناگهانی اعصاب می‌توانند به درد ناگهانی منجر شوند.
 5. اختلالات استخوانی یا شکستگی استخوان‌های کمر
 6. آسیب به لیگامانت‌ها و بافت‌های نرم

در هر صورت، اگر کمردرد ناگهانی با علائم شدید یا نگران‌کننده همراه شود، مشاوره پزشکی توصیه می‌شود تا دلیل واقعی آن تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

علائم کمر درد ناگهانی چیست؟

علائم کمر درد ناگهانی ممکن است به انواع مشکلات و وضعیت‌های مختلف اشاره کند. برخی از علائم کمر درد ناگهانی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بیشتر بخوانید: کمردرد خطرناک

 • ضعف پا و کمر درد ناگهانی

فشرده شدن اعصاب نخاعی ناشی از اختلالاتی مانند تنگی نخاع یا سیاتیک می‌تواند منجر به فلج اندام شود. با این حال، شروع غیرمنتظره یا ناگهانی ضعف پا نیز ممکن است نشانه سکته مغزی باشد، بنابراین اگر کمردرد شما باعث ضعف در پاهای شما شد، وقت آن است که به اورژانس بروید یا با پزشک مشورت کنید.

 • درد شدید به جای درد مبهم

فشار عضلانی می‌تواند منجر به کمردرد مزمن شود که با گذشت زمان بر شدت آن افزوده می‌شود. با این حال، اگر متوجه درد شدید و ناگهانی شدید، این درد می‌تواند نشان دهنده پارگی عضله یا رباط باشد. همچنین می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل در اندام داخلی باشد و برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید به سرعت مورد توجه قرار گیرد.

 کمر درد ناگهانی در خانه | شفاکاران

اگر از درد شدیدی در ناحیه کمر رنج می‌برید که با مراقبت از خود و استراحت بهبود نمی‌یابد، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسید‌ه باشد. پس مراجعه به هنگام بسیاری از دردها را کنترل خواهد کرد. زیرا تشخیص نیمی از راه درمانی است و شما با مراجعه به پزشک در واقع جلو پیشرفت بیماری را خواهید گرفت.

 • انتشار درد به سایر اندام‌ها

اگر کمردرد شما ، پاهای شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ممکن است نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی مرتبط با کمردرد باشد.  طناب نخاعی شما حاوی اعصابی است که به اندام های تحتانی شما حرکت می‌کنند و اجازه ارتباط بین مغز و عضلات پاها را می‌دهد. نشستن  طولانی مدت می‌تواند عصب سیاتیک شما را تحت فشار قرار دهد. این فشردگی عصب می تواند یک احساس سوزن سوزن شدن یا  زانو درد باشد. اگرچه بسیاری از مردم با سیاتیک زندگی می کنند، اما زمانی که فشردگی عصب منجر به محدود شدن جریان خون می شود، می تواند منجر به ایجاد یک وضعیت اورژانس شود.

 • بی اختیاری

کمردرد و از دست داد‌‌ن کنترل مثانه یا رود‌‌ه می‌تواند علائم فشرد‌ه شد‌ن شدید عصب یا عفونت ستون فقرات مانند مننژیت یا دیسکیت باشد. حقیقت این است که اگر این عفونت‌های سیستم عصبی درمان نشوند، می‌توانند منجر به مسمومیت خونی شوند که می‌تواند برای همیشه به اعصاب و بافت مغز آسیب برساند.

بیشتر بدانید: کمردرد مردان بعد از رابطه

 • احساس سوزن سوزن شدن در کشاله ران

درد، بی‌حسی، ضعف و گزگز در ران‌ها یا کشاله ران می‌تواند نشانه‌ای از گرفتگی عصب در زانو، ران یا کمر باشد. یک عصب فشرد‌ه می‌تواند باعث گسترش درد از ریشه‌های عصبی نخاعی به سایر قسمت‌های بدن شود. در برخی موارد می توان از ویژگی های زانوبند زاپیامکس نیز در کنترل درد و درمان زانو استفاده کرد.

به طورکلی علائم کمردرد ناگهانی ممکن است شامل درد حاد یا تیز در ناحیه کمر، محدودیت در حرکت، احساس سفتی یا تنگی در عضلات کمر، تشدید درد با جابه‌جایی یا خم شدن، و در برخی موارد احساس لرزش و کشیدگی عضلات می‌شود.

 درمان کمر درد ناگهانی چیست؟

تصویر جراحی کمر درد ناگهانی | شفاکاران

درمان کمر درد ناگهانی بستگی به علت اصلی و شدت درد دارد. این درمان‌ها ممکن است شامل اقدامات خودمراقبتی، داروها، فیزیوتراپی و در موارد شدیدتر، ترتیبات پزشکی باشند. در ادامه، تعدادی از درمان‌های معمول برای کمردرد ناگهانی آورد‌ه شد‌ه است:

 • استراحت: در صورت کمردرد ناگهانی، استراحت در تخت یا سطح نرم به عنوان اقدام اولیه پیشنهاد می‌شود. که می‌تواند به تسکین درد و بهبود وضعیت کمک کند.
 • تجویز داروها و مسکن فوری درد کمر: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) می‌توانند به کاهش درد و التهاب در کمر کمک کنند. همچنین، بستـه به شدت درد، پزشک ممکن است داروهای ضد درد دیگر عضلانی تجویز کند.
 • فیزیوتراپی: تمرینات فیزیکی و تراپی فیزیکی با هدف تقویت عضلات کمر و افزایش انعطاف پذیری ممکن است در درمان کمر درد ناگهانی موثر باشند.
 • تزریق‌های دارویی: در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است تزریق‌های دارویی مانند استروئیدها یا آنالژزیک‌ها به ناحیه مبتلا تجویز کند.
 • کمربند پلاتینر: یکی از راه های موثر درمان کمر درد بدون نیاز به هیچ قرصی، خرید کمربند پلاتینر  و پلاتینر تراپی است. این کمربند با ویزگی UIC می تواند تمامی مشکلات کمر را به خوبی درمان کند.
 • عمل‌های جراحی: در مواردی که علت کمر درد ناگهانی نیاز به مداخله جراحی دارد (مانند دیسک‌های فشرد‌ه یا شکستگی استخوانی)، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

درمان‌های دیگری چون کمپرس گرما و سرد ، ضماد‌های ضدالتهابی ، ورزش‌های تقویتی و تغییرات در سبک زندگی از درمان‌های توصیه شد‌ه پیش از اقدام جراحی است. یادآوری می‌شود که قبل از شروع هر نوع درمان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص دقیق تری در مورد علت کمردرد و نیازهای درمانی شما بدهد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کمردرد

سخن انتهایی

بنابر آنچه در مقالـه گفته شد، کمردرد ناگهانی می‌تواند به دلیل متعددی ، از جمله ترک یا فشرد‌گی عضلانی، فشار به اعصاب عصبی، آسیب به دیسک‌ها، کمردرد عصبی یا شکستـگی استخوانی ایجاد شود. درمان‌های این نوع درد ممکن است شامل استراحت، تجویز داروها، فیزیوتراپی، تزریق‌های دارویی و در موارد شدیدتر، عمل جراحی باشند. برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، مشاوره با پزشک تخصصی توصیه می‌شود.

سوالات متداول در زمینه کمردرد ناگهانی

چه زمانی باید نگران کمردردی که به طور ناگهانی رخ می‌دهد باشم؟

به طور کلی، اگر کمردرد شما به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند یا با بی‌حسی، بی‌اختیاری، ضعف یا علائم دیگر همراه است، وقت آن است که تحت درمان پزشکی قرار بگیرید

آیا کمردرد ناگهانی طبیعی است؟

بله، کمردرد ناگهانی ممکن است هر از گاهی بعد از اینکه عضلات شما به دلیل حرکات تکراری تحت فشار قرار گرفتند، رخ دهد. علائم معمولاً پس از چند ساعت یا چند روز ادامه می‌یابد و به درمان‌های خانگی پاسخ می‌دهد.

چگونه می‌توانم از درد مزمن در کمر جلوگیری کنم؟

اگر می‌خواهید از کمردرد ناگهانی جلوگیری کنید، وزن سالم را حفظ کنید، از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید. و به طور منظم ورزش‌های کششی داشته باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *