کمردرد, مقالات

کمردرد خطرناک؛ کدام کمر درد خطرناک است؟

کمردرد خطرناک | شفاکاران

کمردرد خطرناک چقدر شایع است؟ در واقع کمردرد آنقدر شایع است که بسیاری از بیماران از علائمی که ممکن است نشان دهنده یک اورژانس پزشکی باشد، چشم پوشی می کنند. تقریباً ۸۰ درصد از بزرگسالان کمردرد را در زندگی خود تجربه می کنند، بنابراین مهم است که بتوانید شدت علائم خود را شناسایی کنید و مدت زمان طول کشیدن درد را پیگیری کنید. اگر کمردرد می تواند با فعالیت خاصی مانند بلند کردن یا چرخاندن اشتباه همراه باشد و درد در عرض ۷۲ ساعت پس از استراحت و گذاشتن یخ برطرف شود، معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، اگر درد به تدریج ادامه یابد، ناگهان ظاهر شود یا از بین نرود، ممکن است به یک بیماری جدی تری مبتلا باشید. در این مقاله از شفاکاران درباره کمردرد‌های خطرناک، اطلاعات مفیدی در اختیارتان می‌گذاریم.

 انواع کمر درد خطرناک؛ برخی از علل شایع کمردرد چیست؟

قسمت پایین کمر شما معمولاً فقط پنج مهره دارد. این مهره ها کارهای سنگین زیادی انجام می دهند. قسمت پایین کمر جایی است که ستون فقرات به لگن متصل می شود و وزن قسمت بالایی بدن را تحمل می کند. این ناحیه تحرک و استرس زیادی را تجربه می کند که ممکن است منجر به ساییدگی، پارگی و آسیب شود.

آرتریت ستون فقرات

آرتریت ستون فقرات – انحطاط آهسته مفاصل ستون فقرات – شایع ترین علت کمردرد است. همه ما با افزایش سن دچار ساییدگی و پارگی می شویم، و طبیعی است که کمر شما با بالا رفتن سن شروع به حرکت کند. همانطور که غضروف بین مفاصل ستون فقرات تجزیه می شود، بافت های اطراف ممکن است ملتهب شوند. التهاب و نازک شدن غضروف باعث افزایش اصطکاک در مفاصل می شود که ممکن است باعث درد در ناحیه کمر شود.

آسیب های کمر

سقوط بد یا تصادف رانندگی می تواند باعث آسیب به کمر شود. اما حمل یک سبد لباسشویی از پله ها نیز همینطور است. برخی از آسیب‌های کمر می‌توانند ناگهانی و آسیب‌زا باشند و برخی به آرامی در طول زمان اتفاق می‌افتند. ممکن است فکر کنید ورزشکاران و افراد فعال بیشتر به دلیل سبک زندگی فعال خود آسیب می بینند. چاتر می گوید: «اما همیشه اینطور نیست. به همان اندازه احتمال دارد که هنگام خم شدن برای برداشتن جوراب از زیر تخت، کمر خود را اصلاح کنید. این کارهای روزمره مانند در آغوش گرفتن کودک است که در صورت انجام نادرست ممکن است منجر به آسیب دیدگی کمر شود.

فتق دیسک

فتق یا برآمدگی دیسک دیسکی است که از پوشش آن «بیرون ریخته است». این اغلب در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد. دیسک آسیب دیده ممکن است همیشه آسیب نبیند. اما حتی اگر بدون درد باشد، محتویات آن می‌تواند اعصاب مجاور را تحت فشار قرار دهد یا آن‌ها را تحریک کند و باعث درد در ناحیه کمر و سایر نواحی شود.

علائم کمردرد خطرناک

علائم کمردرد خطرناک | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

دردهای ناحیه کمر ممکن است  با نشانه های گوناگونی ظاهر شوند که عبارتند از:

  • درد شدید به جای درد مبهم: این می تواند نشان دهنده پارگی عضله یا رباط یا مشکل در اندام داخلی در پشت یا پهلو باشد.
  • درد تشعشع کننده: این درد “حرکت” می کند یا به سمت باسن یا پاها شلیک می کند، که می تواند نشان دهنده وضعیت فشرده سازی عصب باشد. البته تشعشع درد می تواند نشانه ای از آسیب عصبی باشد.
  • ضعف ناگهانی در پاها: ضعف اندام می تواند ناشی از فشرده شدن اعصاب در ستون فقرات به دلیل شرایطی مانند سیاتیک یا تنگی نخاع باشد. با این حال، ضعف ناگهانی پا همچنین می تواند نشان دهنده سکته مغزی باشد.
  • بی اختیاری: کمردرد همراه با ناتوانی در کنترل روده یا مثانه ممکن است نشانه ای از فشردگی جدی عصب یا عفونت ستون فقرات، مانند دیسکیت یا مننژیت باشد.
  • بی حسی یا سوزن و سوزن در کشاله ران یا باسن: این بی حسی به عنوان بی حسی زین شناخته می شود و همچنین نشانه ای از یک بیماری جدی عصبی یا ستون فقرات است.

اگر ضعف پا، بی اختیاری و بی‌حسی با هم دارید، ممکن است به سندرم دم اسبی مبتلا شده باشید، یک بیماری جدی که با آسیب عصبی نخاع مشخص می‌شود. این یک اورژانس پزشکی است و بیماران معمولاً برای رفع فشار اعصاب و کاهش آسیب دائمی نیاز به جراحی فوری دارند.

 آیا کمردرد عصبی خطرناک است؟

کمردرد همراه با احساس بی حسی، گزگز یا ضعف می تواند نشانه ای از تحریک یا آسیب عصبی همراه با کمردرد عصبی باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که درد پس از مصرف مسکن های بدون نسخه (OTC) ادامه یابد. درد عصبی جدی است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب دائمی یا ناتوانی شود. پس با احساس این علائم خیلی زود بایستی با پزشک تماس بگیرید و درمان را آغاز کنید.

کمردرد خطرناک در بارداری

اگر کمردرد شما بسیار دردناک است، با پزشک عمومی یا ماما صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به یک فیزیوتراپیست زنان و زایمان در بیمارستان ارجاع دهند، که می تواند به شما توصیه کند و ممکن است برخی از تمرینات مفید را پیشنهاد کند. اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود هستید کمر درد  می تواند نشانه زایمان زودرس باشد. همچنین تب، خونریزی از واژن یا درد هنگام ادرار کردن دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

 کمردرد چه زمانی خطرناک است؟

کمردرد خطرناک | شفاکاران

شرایط نادر و غیر ستون فقرات که باعث کمردرد می شود

گاهی اوقات، تیم ستون فقرات ما متوجه می شود که کمردرد بیمار ناشی از یک بیماری زمینه ای است که مربوط به ستون فقرات نیست.

مشکلات کلیوی و گوارشی، از جمله پانکراتیت و سنگ کیسه صفرا، می تواند باعث ناراحتی در ناحیه کمر شود که بیماران ممکن است آن را درد ستون فقرات تصور کنند. در زنان، فیبروم رحم و آندومتریوز به دلیل ایجاد درد در ناحیه مرکزی بدن که می تواند به پشت سرایت کند، مشهور است.

به ندرت، ما متوجه می شویم که یک بیمار با کمردرد ناگهانی و شدید، آنوریسم پاره شده را تجربه کرده است، که ضعیف شدن و پارگی بخشی از رگ خونی است. این یک اورژانس پزشکی است زیرا باعث خونریزی داخلی می شود که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. به طور مشابه، کالبد شکافی آئورت – پارگی یک لایه داخلی از بافت در آئورت، رگ اصلی که خون را از قلب به بقیه بدن حمل می کند – گاهی اوقات باعث کمردرد می شود و در صورت عدم درمان فوری می تواند کشنده باشد.

کمر درد نشانه سرطان؛  سرطان پانکراس و کمردرد

تحقیقات نشان می دهد که ستون فقرات نیز مستعد دریافت سلول های سرطانی است که از سایر قسمت های بدن پخش می شوند. شبکه بتسون، شبکه‌ای از سیاهرگ‌ها که سیستم وریدی و ستون فقرات را به هم متصل می‌کند، ممکن است (به دلایل نامعلوم) مستقیماً سلول‌های سرطانی را به ستون فقرات گسترش دهد. به عنوان مثال، سرطان پروستات به ستون فقرات گسترش می یابد.

پس کمردرد می تواند مرتبط با سرطان باشد. در واقع یکی از اولین علائم سرطان پروستات زمانی است که متاستاز می دهد و ضایعاتی ایجاد می کند. تقریباً هر سرطانی می تواند به پشت سرایت کند و برخی از آنها مانند سارکوم می تواند از پشت سرچشمه بگیرد. احتیاط کنید، به خصوص اگر علائم دیگری به جز کمردرد را تجربه می کنید. اگر علائم یا نگرانی های اضافی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

کمربند پلاتینر و تسکین دردهای کمر

پلاتینر و درمان کمردرد خطرناک | شفاکاران

امروزه تکنولوژی سهم مهمی در سلامتی به ویژه در بخش کمر و زانو ایفا می کند. یه گونه ای که محصولات جدید کمربند پلاتینر و ززانوبند زاپیامکس حاصل تلاش بی وقفه محققان برای آسان کردن روند درمان به شمار می رود. کمربند پلاتینر با تکنولوژی UIC انواع درهای خطرناک کمر را تسکین می دهد و روند درمان را برای این عارضه ها آسان خواهد کرد. با خرید کمربند پلاتینر از نمایندگی های مجاز سلامتی را به خودتان هدیه دهید

پرسش‌های پرتکرار در زمینه کمردردهای خطرناک

خطرناک ترین کمردرد چیست؟

درد مزمن جدی است زیرا علائم آنقدر قوی هستند که بر سلامت، تحرک و کیفیت زندگی شما برای مدت طولانی تأثیر بگذارند. در حالی که کمردرد مزمن می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود، معمولاً به تدریج ایجاد می‌شود و بیش از شش هفته طول می‌کشد.

چگونه بفهمم کمردرد جدی است؟

اگر درد شما پس از چند هفته بهبود نیافت یا هر یک از علائم زیر با کمردرد شما اتفاق افتاد، باید به پزشک مراجعه کنید: بی حسی و گزگز. کمردرد شدید که با دارو بهبود نمی یابد (به بخش درمان مراجعه کنید). کمردرد بعد از زمین خوردن یا آسیب دیدگی

دردناک ترین نوع کمردرد چیست؟

دیسک لغزنده که اسپوندیلولیستزیس نیز نامیده می شود، بسته به شدت آن می تواند یکی از دردناک ترین شرایط ستون فقرات باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که مهره از موقعیت خود خارج می‌شود و مستقیماً روی استخوان زیر آن حرکت می‌کند، که بر اعصاب نخاع فشار وارد می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *