کمردرد, مقالات

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر؛ دارویی که درد دیسک کمر را کمرنگ می‌کند

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر | شفاکاران

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر یکی از انواع موثر داروهای ضد التهابی و مسکن است. این قرص برای از بین بردن دردهای خفیف تا متوسط ناشی از دیسک کمر کاربرد دارد. همینطور برای کاهش درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز نیز کاربرد دارد. به همین دلیل است که در اغلب موارد پزشکان برای کمک به کاهش درد و التهاب کمر در ناحیه آسیب دیده، از دوزهای مختلف ناپروکسن استفاده می‌شود.

اما باید اشاره کنیم که مصرف نادرست و بیش از حد از ناپروکسن باعث ایجاد مشکلات و عوارضی خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و نحوه صحیح مصرف آن در این مقاله از سایت شفاکاران با ما همراه باشید.

درمان دیسک کمر با درمان‌های جایگزین و قرص ناپروکسن

درمان دیسک کمر با انواع روش‌های درمان سنتی، دارویی، ورزشی، درمان‌های جایگزین و جراحی برای دیسک کمر یا گزینه‌های ترکیبی برای بهبودی هستند. درمان‌های جایگزین و درمان‌های دارویی تکمیلی ممکن است در بهبود درد کمر موثر باشند، برای مثال:

 • کایروپراکتیک (Chiropracticدر این روش درمانی جایگزین، پزشک با دست روی کمر فشار وارد می‌کند و گفته می‌شود که این روش تا حد خوبی بر روی دردهای کمر موثر است و اثرات آن حداکثر تا یک ماه پا برجاست. در موارد نادر اما انجام این روش روی ناحیه‌ گردن باعث نوع خاصی از سکته می‌شود.
 • طب سوزنی؛ با وجود اینکه اثرات این روش چندان زیاد نیست، با این همه برای رهایی از دردهای مزمن کمر و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ماساژ؛ در این روش درمانی که از دست استفاده می‌شود، در کوتاه مدت باعث بهبود نسبی درد می‌شود و در افرادی که دارای دردهای مزمن کمر هستند، بسیار موثر خواهد بود.
 • درمان دارویی؛ این روش برای دیسک کمر شامل مصرف داروهای مسکنی مثل استامینوفن (acetaminophen)، ایبوپروفن (ibuprofen)، ناپروکسن سدیم (naproxen sodium) و کورتون و شل‌کننده عضلات است. از میان داروهای ذکر شده ناپروکسن برای دیسک کمر به رفع التهابات و سفتی و کاهش درد کمک می‌کند. در ادامه بیشتر با نحوه اثرگذاری این دارو و اینکه ناپروکسن برای چیست آشنا می‌شویم.

قرص ناپروکسن برای چیست؟ آیا این قرص برای درد دیسک کمر مناسب است؟

ناپروکسن (Naproxen) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای کاهش تورم و مهار احساس درد تجویز می‌شود. این قرص باعث کاهش هورمون‌های مولد التهاب و درد، خواهد شد. روش دقیق کار کاملاً مشخص نیست. با این حال، محققان معتقدند که این ماده در مهار ماده‌ای به نام پروستاگلاندین، که با درد همراه است، نقش دارد. به همین دلیل از این دارو برای درمان درد و التهاب ناشی از شرایطی مانند آرتریت، تاندونیت، بورسیت و دیسک کمر استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از قرص ناپروکسن برای درمان دردهای حاد نیز استفاده کرد.

نکته مهم در مورد قرص ناپروکسن این است که این دارو پس از یک هفته استفاده منظم اثرگذاری خود را آغاز می‌کند. البته در صورت التهاب شدید مانند آرتروز این دارو به مدت زمان بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارد.

انواع قرص ناپروکسن برای دیسک کمر چیست؟

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و علائم کمردرد | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد؛

 • قرص ناپروکسن سدیم
 • قرص ناپروکسن معمولی

قرص ناپروکسن معمولی کندتر از قرص ناپروکسن سدیم عمل می‌کند در موارد اورژانسی بیشتر نوع سدیم آن به دلیل اثرگذاری سریع آن تجویز می‌شود. در واقع عملکرد naproxen به دو شکل سریع و تاخیری است. ناپروکسن تاخیری، فرم‌های تاخیری یا طولانی اثر ناپروکسن است، که در زمان طولانی‌تری عمل می‌کنند، فقط برای درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتروز یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می‌شوند. این اشکال naproxen برای درمان درد حاد به اندازه‌ کافی سریع عمل می‌کند.

ناپروکسن یکی از مسکن‌های است که به نسبت باقی مسکن‌ها، قوی و موثر است. از این رو، بسیار اهمیت دارد که دوز دقیق و مناسب ناپروکسن را مصرف کنید. در صورتی که ناپروکسن بیشتر از اندازه‌ نیاز وارد بدن شود، می‌تواند ایجاد مشکلاتی چون اوردوز برای فرد مصرف کننده نماید. از طرفی اگر ناپروکسن را کمتر از دوز مناسب مصرف کنید، ممکن است که درد شما آرام نگیرد و در واقع این دارو هیچ تاثیری بر روی شما نداشته باشد.

دوز مناسب ناپروکسن، قرص ضد التهاب برای دیسک کمر

مصرف این دارو برای بیماری‌ها و سنین مختلف متفاوت است. پس توصیه می‌شود که این دارو را با دستور پزشک مصرف کنید تا دچار عوارض احتمالی نشوید معمولا از ناپروکسن با دوزهای تقریبی زیر استفاده می‌شود.

 • دیسک کمر، دردهای استخوانی و پریودهای دردناک: ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم و سپس در صورت نیاز ۲۵۰ میلی‌گرم هر ۶ تا ۸ ساعت
 • درد و التهاب مفصل: دوزهای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم ۱ یا ۲ دوز در روز
 • حملات نقرس: ۷۵۰ میلی‌گرم برای دوز اول، سپس ۲۵۰ میلی‌گرم هر ۸ ساعت تا پایان درد

توجه داشته باشید که این دوزها تقریبی هستند. همچنین از دوزهای کمتری از ناپروکسن برای افراد مسن، بیماران کلیوی، کبدی و قلبی استفاده می‌شود. لازم به تایید است که در شرایط خاص ناپروکسن برای کودکان با توجه به وزن تعیین خواهد شد.

همچنین ناپروکسن برای دیسک کمر در اشکال دارویی دیگر، غیر از قرص استفاده می‌شود، به صورت شیاف ناپروکسن ۵۰۰ میلی‌گرمی که دو بار در روز مصرف می‌شود. ناپروکسن به صورت شربت هم موجود است که برای کودکان به میزان ۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم در روز از راه خوراکی در دو دوز منقسم برای ایجاد اثرات ضد التهابی ناپروکسن مصرف می‌شود.

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و نحوه عملکرد آن در کاهش درد

 عملکرد داروی ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ به شکل جلوگیری از ترشح برخی مواد طبیعی بدن است که موجب التهاب می‌شود. naproxen به آرامی جذب می‌شود و نباید در شرایطی مانند حمله نقرس که نیاز تسکین فوری دارند مورد استفاده قرار بگیرد. ناپروکسن سطح پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که نقش اساسی را در درد، تب و التهاب بر عهده دارند.

بدن آن‌ها را در محل بافت آسیب‌دیده تولید می‌کند و باعث قرمزی، گرما، تورم و درد می‌شود. در نتیجه با کاهش غلظت پروستاگلاندین‌ها، التهاب و درد و تب کاهش می‌یابد. ناپروکسن در دسامبر ۱۹۹۱ توسط FDA تایید شد.

نحوه استفاده صحیح از قرص ناپروکسن برای دیسک کمر باید آگاهانه باشد

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و تصویر مردی با قرص در دست | شفاکاران

در مورد مصرف صحیح قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و دیگر دردها، اولین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم، این است که بدون نسخه از این دارو استفاده نکنید. همچنین در صورت استفاده با نسخه پزشک، از مصرف بیش از حد یا برای طولانی مدت خودداری کنید.

در مواردی که درد ناشی از دیسک کمر شما شدید است و دسترسی به پزشک امکان‌پذیر نیست، مصرف شیاف ناپروکسن کاملا بدون عوارض است و درد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. البته مصرف قرص ناپروکسن هم در دوز پایین تا رسیدن به پزشک گزینه دیگری برای کاهش درد است. مصرف بیش از حد مجاز باعث ایجاد عوارض احتمالی به ویژه در افراد مسن خواهد شد. توجه داشته باشید که برای تغییر فرم دارو به عنوان مثال از قرص به شربت، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: قرص آوودین برای دیسک کمر

عوارض جانبی قرص ناپروکسن برای دیسک کمر را جدی بگیرید

تجویز قرص‌های ناپروکسن خوراکی ممکن است باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نیستید، می‌توانید به طور عادی کار کنید یا خیر، نباید رانندگی کنید، از ماشین‌آلات استفاده کنید یا فعالیت‌های دیگری را که نیاز به هوشیاری دارند، انجام دهید. همچنین این دارو می‌تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد نماید.

عوارض جانبی شایع‌

شایع‌ترین عوارض جانبی که با قرص ناپروکسن خوراکی رخ می‌دهد عبارتند از:

 • دل درد
 • یبوست
 • اسهال
 • سرگیجه
 • سوزش سردل
 • تهوع و استفراغ

عوارض جانبی خفیف ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته برطرف شود. در صورت شدیدتر شدن یا برطرف نشدن عوارض احتمالی، با پزشک یا دکتر داروخانه خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی قرص ناپروکسن برای دیسک کمر با داروهای دیگر

ناپروکسن می‌تواند با سایر داروها، به ویژه داروهای مسکن، مهارکننده های ACE، مسدود کننده‌های بتا، لیتیوم، دیورتیک‌ها، داروهای خاص دیابت و برخی از آنتی بیوتیک‌ها تداخل یا تداخل داشته باشد. با پزشک خود در مورد استفاده صحیح و بی خطر بودن آن‌ها صحبت کنید.

ناپروکسن نباید توسط افراد مبتلا به آسم یا آلرژی به سایر NSAID ها، زنان باردار، افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند، افرادی که سابقه خونریزی از دستگاه گوارش دارند یا کسانی که مشکلات کلیوی دارند استفاده شود. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه‌ها با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف قرص ناپروکسن به چه کسانی پیشنهاد نمی‌شود؟

قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و تصویر قرص | شفاکاران

ناپروکسن نباید توسط افرادی که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند، استفاده شود:

 1. افرادی که حساسیت یا واکنش‌های آلرژیک به ناپروکسن یا سایر NSAID‌ها مانند ایبوپروفن (ibuprofen) یا آسپرین را تجربه کرده‌اند، باید از مصرف این دارو خودداری کنند.
 2. کسانی که سابقه آسم (Asthma) یا حساسیت به آسپرین دارند، ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض واکنش‌های آلرژیک یا حملات آسم قرار بگیرند.
 3. بیمارانی که به زخم معده (ulcers) و خونریزی گوارشی (gastrointestinal bleeding) مبتلا هستند یا در این زمینه سابقه دارند، نباید از این قرص استفاده کنند
 4. این دارو می‌تواند بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارد و ممکن است باعث آسیب کبدی شود، بنابراین برای افرادی که نارسایی شدید کلیوی یا کبدی دارند توصیه نمی‌شود. به جای مصرف قرص برای دردهای مفصلی می توانیم از زانوبند زاپیامکس و کمربند پلاتینر استفاده کنیم.

پلاتینر، جایگزینی مناسب برای درمان کمردرد

پلاتینر کمربندی جدید از تولیدات شرکت آلمانی زایس ترونیک است. این کمربند با داشتن سه تکنولوژی به روز خود به راحتی انواع درد کمر را تسکین می‌دهد. پلاتینر دارای سه تکنولوژی اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس است که هر کدام از آن‌ها به تنهایی در تجهیزات خاص فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شوند. افزایش جریان خون در محل آسیب، بلاک عصبی برای کاهش درد، اکسیژن رسانی به بافت‌ها و ماساژ عظلات، از کارکردهای کمربند پلاتینر است. با خرید کمربند پلاتینر و استفاده منظم از کمربند پلاتینر بیماران بعد ازچند روز شاهد کاهش درد خود خواهند بود. تسکین کامل درد بعد از ۲ تا ۳ هفته استفاده منظم و روزانه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ایجاد می‌شود.

بخوانید: چسب کمر درد چیست؟

سخن پایانی در زمینه قرص ناپروکسن برای دیسک کمر

قرص ناپروکسن برای کمر درد یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است که برای درمان درد و التهابات خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص ناپروکسن ۲۵۰ معمولا برای درمان دردهایی مانند آرتروز، بورسیت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تاندونیت و نقرس توصیه شود. همچنین قرص ناپروکسن ۵۰۰ برای دیسک کمر و دردهای شدید تجویز می‌شود. هنگام مصرف این دارو باید به تمام دستورالعمل ‌های داده شده توسط پزشک توجه شود. بهترین قرص برای کمر درد می‌توان ناپروکسن را نام برد. در این مقاله از سایت شفاکاران به معرفی کامل ناپروکسن برای دیسک کمر، چگونگی مصرف، تداخل دارویی و عوارض آن پرداختیم.

پرسش‌های پرتکرار درباره قرص ناپروکسن برای دیسک کمر

آیا ناپروکسن اعتیاد آور است؟

نه ،ناپروکسن اعتیادآور نیست، اما مهم است که همیشه آن را طبق تجویز مصرف کنید.

قرص ناپروکسن برای چیست؟

این قرص از دسته داروهای ضد التهابی است که برای کاهش التهاب و درد در بدن استفاده می‌شود.

دوز مناسب قرص ناپروکسن برای دیسک کمر چقدر است؟

میزان دوز بستگی به سن بیمار و شدت درد دارد. در موارد حاد ناپروکسن ۲۵۰ و در نوع مزمن بیماری ناپروکسن ۵۰۰ توصیه می‌شود.