کمردرد, مقالات

کمر درد مردان بعد از رابطه + روش درمان و کنترل

‌کمر درد مردان | شفاکاران

‌کمر درد مردان نشانه چیست؟ اگر چه رابطه جنسی با احساس خوبی همراه است، اما برخی مشکلات چون کمر درد مردان بعد از رابطه، می‌تواند آزاردهنده باشد. برای برخی از مردان، این درد به حدی زیاد می‌شود که علاقه به رابطه را کمرنگ کرده و لذت در طول مقاربت را کاهش می‌دهد. در این مطلب از شفاکاران، قصد داریم به علت کمر درد ناگهانی در مردان بعد از رابطه، بپردازیم. با ما همراه باشید.

علت کمر درد ناگهانی در مردان

دلیل کمر درد مردان، به موارد مختلفی بستگی دارد. پروستاتیت، یکی از عوامل اصلی بوده و به جز آن موارد دیگری چون انحنای آلت تناسلی، سفت و مشکلات ناشی از ختنه غیراستاندارد، شکستگی آلت تناسلی و … ممکن است منجر به احساس درد در ناحیه کمر آقایان، بعد از رابطه جنسی و حتی در طول آن شود. در ادامه هر یک از این موارد را به اختصار دنبال خواهیم کرد:

پروستاتیت، رتبه اول در ایجاد کمردرد آقایان بعد از رابطه

‌کمر درد مردان و تصویر پروستات | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

اگر نگاهی به آمار تشخیصی بیندازیم، بیشترین دلیل کمر درد مردان بعد از رابطه جنسی، بیماری پروستاتیت است. البته در صورتی که فرد دچار بیماری پروستاتیت باشد، به جز کمر درد، درد را در ناحیه تناسلی و قسمت مرکزی پایین شکم و لگن نیز احساس خواهد کرد. البته معمولا پروستاتیت در سنین بالاتر از ۴۰ سال رخ داده و کمتر زمانی علت کمر درد در پسران جوان، به حساب می‌آید. اما در آقایانی که کمتر رابطه جنسی دارند، ریسک ابتلا به بیماری پروستات، بیشتر است و از این روی این عارضه به عنوان علت کمر درد در مردان مجرد با سن بالاتر، بیشتر رخ می‌دهد.

نکته: لازم به ذکر است که غده پروستات مایعی تولید می‌کند که منی را احاطه کرده و در باروری آقایان، نقش کلیدی دارد.

قوس یا انحنا در آلت تناسلی و کمر درد مردان + نعوذ دردناک

‌کمر درد مردان و تصویر مردی که قوس آلت را نشان می‌دهد | شفاکاران

داشتن قوس یا انحنا در آلت تناسلی آقایان، باعث می‌شود که فشار مضاعفی را در زمان رابطه تجربه کرده و همین باعث شود که پس از اتمام رابطه، کمر درد داشته باشند. کجی یا انحنای آلت تناسلی، معمولا به دلیل عدم امکان اتساع در بافت‌هایی که باید انبساط پیدا کنند، رخ می‌دهد. به این ترتیب آلت تناسلی آقایان، به سمتی کشش پیدا کرده و حالت کجی به خود می‌گیرد که بافت‌های مشکل‌دار، داشته باشد.

این بافت‌ها، معمولا دارای فیبر بوده و هر اندازه که میزان فیبر بیشتری در بافت تجمع پیدا کرده باشد، درجه انحنا و کجی آلت تناسلی نیز بیشتر خواهد بود. به همان اندازه هم باید انتظار داشته باشید که مشکل در برقراری ارتباط جنسی و پس از آن، ناراحتی و درد در ناحیه کمر هم بالاتر باشد.

این دسته از آقایان برای برقرار کردن رابطه جنسی هم با اختلالاتی روبرو هستند و راحتی کامل حین رابطه را تجربه نمی‌کنند. به واقع کمر درد مردان بعد از رابطه جنسی با داشتن انحنای آلت تناسلی، تنها مشکلی نیست که از این بابت تجربه می‌کنند.

راه‌های رهایی از درد ناشی از آلت منحنی

لازم به توضیح است که برخی از انواع کجی و انحنای رابطه جنسی، کاملا مادرزادی است که البته درصد کمی از کل آمار را به خود اختصاص می‌دهد. در اکثر مواقع این اختلال به دلیل بروز پلاک پیرونی است که باعث قوس پیدا کردن آلت تناسلی در آقایان می‌شود. در آقایانی که دچار دیابت کنترل نشده هستند یا معمولا فشار خون بالایی دارند، احتمال بیشتری از قوس آلت تناسلی وجود دارد. همین طور مصرف الکل و سیگار هم چنین ریسکی را افزایش می‌دهد.

برای رهایی از این مشکل و درمان کمر درد ناشی از کجی آلت تناسلی در آقایان، بسته به شدت و پیشرفت عارضه، پزشک ممکن است درمان‌های حمایتی خوراکی یا تزریقی توصیه کرده یا مستقیم به سراغ روش جراحی برود. بدیهی است که درمان‌های خوراکی و تزریقی، تنها در صورتی که در مراحل اولیه اختلال بوده و میزان کجی آلت تناسلی کم باشد، موثر بوده و در غیر این صورت باید حتما از طریق جراحی، درمان صورت بگیرد.

معمولا افراد پیش از آن که کجی و قوس آلت تناسلی، موجب آزار و اذیت زیاد آن‌ها طی رابطه و پس از آن شود، به پزشک مراجعه نمی‌کنند. در حالی که مراجعه زودهنگام به پزشک، برای درمان این اختلال و عارضه، باعث خواهد شد تا فرایند درمانی ساده‌تر بوده و سریع‌تر نیز به انجام برسد. به علاوه فرد از شر دردهای کمر پس از هر رابطه جنسی نیز، فارغ خواهد شد.

ختنه بد و غیراصولی، علت کمر درد مردان بعد از رابطه

اگر چه ختنه کردن آقایان، در سنین کودکی، امری بسیار رایج و به ظاهر ساده است؛ اما کمترین اشتباه در انجام این کار، عوارض زیادی در آینده به همراه خواهد داشت. رنج بردن از کمر درد بعد از رابطه، یکی از عوارضی است که در صورت ختنه بد و غیراصولی، گریبان‌گیر فرد خواهد شد. به جز این؛ به طور کلی کیفیت رابطه جنسی نیز در صورت انجام اشتباه ختنه، افت پیدا می‌کند. تنگی مجرای ادراری، کاهش میل جنسی، بروز مکرر عفونت اداری، کوتاهی آلت تناسلی، بد شکل و بدفرم شدن آلت تناسلی و … از جمله دیگر عوارض ختنه بد و غیراصولی هستند.

از این روی برای آن که از مشکلات این چنینی و به ویژه کمر درد بعد از رابطه در مردان، جلوگیری شود؛ والدین باید در کودکی فرزند پسر خود، برای ختنه، حتما به سراغ پزشک متخصص بروند. وسواس داشتن در انتخاب پزشک و انجام فرایند به ظاهر ساده ختنه، کمک می‌کند که سلامت جنسی پسر در بزرگسالی تامین شده و مشکلات مختلفی را در زمان رابطه و پس از آن، تجربه نکند. از جمله مشکلاتی که به این شکل، برطرف شده و به نوعی از آن پیشگیری می‌شود؛ کمر درد مزمنی است که با داشتن ختنه بد و غیراصولی، آقایان تجربه می‌کنند.

وجود هر شکلی از شکستگی در آلت تناسلی

‌کمر درد مردان و تصویر موز نصف شده | شفاکاران

به دلایل مختلفی ممکن است سطح رویی آلت تناسلی آقایان، دچار شکستگی شود. این شکستگی شاید به ظاهر هیچ علائمی نداشته باشد و حتی فرد درد و ناراحتی شدیدی را احساس نکند. در واقع شکستگی مربوط به قسمتی از آلات تناسلی آقایان می‌شود که موقع نعوذ، در افزایش قد آلت، نفش دارد.

در صورتی که آلت تناسلی دچار شکستگی شده باشد، هم در فرایند رابطه جنسی و هم پس از آن، باعث بروز کمر درد خفیف تا شدید در آقایان می‌شود. شدت کمر درد، بستگی به میزان شکستگی و پوزیشن رابطه جنسی دارد. به شکلی که اگر پوزیشن در تناسب با نوع شکستگی، بر حسب تصادف و بدشانسی، بد انتخاب شده باشد؛ کمر درد نیز  شدت بیشتری خواهد داشت. به واقع همان طور که هر شکلی از مو برداشتن و جابه‌جایی نادرست در حوالی گردن، به گردن درد منجر می‌شود؛ در خصوص آلت تناسلی که نزدیک به کمر قرار دارد نیز با همین فرایند روبرو هستیم.

در نظر داشته باشید که شکستگی آلت تناسلی، چیزی نیست که آن را رها کرده و باید فورا به پزشک مراجعه شود. در صورتی که به موقع برای درمان این عارضه اقدام نشود، احتمال زیادی وجود دارد که قسمت شکستـه، خود به خود جوش خورد‌ه و ریسک این که پس از آن بدشکلی، کجی و مشکلات دیگری در خصوص آلت تناسلی وجود داشته باشد، بسیار زیاد است. خود این موارد، باعث افت کیفیت رابطه جنسی شد‌ه و عوارض دیگری چون کمر درد بعد از رابطه را نیز به همراه دارند.

زیاده‌روی و افراط در ارتباط جنسی

به جز مواردی که در بالا ذکر کردیم، زیاده‌روی و افراط در رابطه جنسی هم ممکن است باعث بروز کمر درد در آقایان شود. در واقع رابطه جنسی نیز  باید در چهارچوب زمانی خود بود‌‌ه و تکرار بیش از حد این رابطه، بدون استراحت دادن کافی به بدن، ممکن است مشکل کمردرد را به همراه داشـته باشد. به ویژه در آقایانی که از آمادگی بدنی کافی برخوردار نبود‌‌ه یا مشکلاتی چون دیسک کمر دارند، چنین ریسکی بالاتر خواهد بود.

البته ذکر یک نکته در اینجا اهمیت دارد که همیشه میزان تکرار رابطه جنسی برای آقایان، با هم یک نیست. این بستگی به روحیه، میل جنسی و همین طور وضعیت بدنی و میزان آمادگی آن دارد.

آقایان چطور از کمر درد بعد از رابطه خلاص شوند؟

‌کمر درد مردان و جوانان | شفاکاران

مواردی که عارضه قطعی هستند، مثل پروستات، کجی آلت تناسلی و …، حتما باید درمان شد‌ه و کنترل خوبی نسبت به آن‌ها صورت بگیرد. اما در حالت کلی، می‌توان از روش‌هایی برای تسکین و درمان کمر درد بعد از رابطه جنسی در آقایان، کمک گرفت که از جمله، موارد زیر هستند:

  • استفاده از کمپرس آب گرم
  • استراحت پس از اتمام رابطه جنسی
  • قرار گرفتـن در یک پوزیشن راحت با کمترین فشار روی کمر
  • قوی کردن عضلات کمر با استفاده از ورزش و تمرینات مختلف
  • مصرف قرص‌های مسکن چون ناپروکسن
  • دنبال کردن رابطه جنسی معقول و پرهیز از خشونت
  • خرید کمربند پلاتینر

البته روش‌های بالا، در اغلب مواقع به تنهایی برای درمان کمر درد مردان بعد از رابطه، کارساز نیست و تنها نقش تسکینی دارند. اما به طور مثال قرار گرفـتن در یک پوزیشن نادرست، باعث دردهای دیگری چون زانو درد نیز خواهد شد. اگر کمردرد ادامه دار بود و به پا سرایت کرد نیز می توان از زانوبند زاپیامکس برای کاهش درد و درمان استفاده کرد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که کمر درد بعد از رابطه مزمن شد‌ه و بارها تکرار شد، قطعا منشأ جدی دارد و باید موضوع به وسیله پزشک، دنبال شد‌ه و مورد تشخیص و درمان قرار بگیرد. از این روی اگر مشاهده کردید که اکثر اوقات بعد از رابطه، دچار کمر درد می‌شوید، حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب از شفاکاران، به بررسی علت کمر درد ناگهانی در مردان بعد از رابطه جنسی پرداختیم .  دیدیم که چه عارضه‌هایی ممکن است منجر به این نوع درد و ناراحتی شوند. شما چه موارد دیگری را به علت کمر درد پسران مجرد یا مردان متأهل، مرتبط می‌دانید؟ حتما نظرات و تجربیات خود در این باره را با ما و دیگر کاربران شفاکاران، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

علت کمر درد مردان بعد از ارضا نشدن چیست؟

عدم خروج مایع منی از مجرای آن، یکی از عللی است که در صورت ارضا نشدن آقایان، ممکن است باعث کمر درد شدید شود.

از چه روش‌هایی می‌توان برای درمان کمر درد مردان بعد از رابطه کمک گرفت؟

کمپرس آب گرم، استراحت کردن و مصرف قرص مسکن چون ناپروکسن در صورت درد شدید، به درمان کمر درد کمک خواهد کرد.

علت کمر درد بعد از ارضا شدن مردان چیست؟

پوزیشن نادرست در رابطه، ضعف عضلات کمر مرد، انحنای آلت تناسلی و پروستاتیت، علت کمر درد بعد از رابطه در مردان هستند.

با شفاکاران، سلامتی در یک قدمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *