کمردرد, مقالات

علت درد پشت کمر سمت چپ بالا؛ ۵ دلیل رایج برای درد بالای کمر

علت درد پشت کمر سمت چپ بالا | شفاکاران

علت درد پشت کمر سمت چپ بال چیست؟ اکمردرد بیماری شایعی است که در هر سنی و به علل مختلفی از جمله آسیب یا تصادف ایجاد می‌شود. علت کمردرد سمت چپ بالای کمر که مزاحم و گیج کننده است، در اغلب موارد نامشخص خواهد بود. بسته به سابقه سلامتی خود، ممکن است تعجب کنید که آیا درد مربوط به ستون فقرات، شانه، دنده‌ها یا احتمالا یک اندام داخلی مانند قلب است.

به همین دلیل برای بررسی بیشتر علت درد کمر در این ناحیه حتما باید به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله از شفاکاران به بررسی علت درد پشت کمر سمت چپ بالا خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

آشنایی با آناتومی ستون مهره‌ها برای فهم بهتر علت درد کمر در سمت چپ بالا

کمر انسان، یک ناحیه پیچیده است که شامل تعدادی اجزای مهم است. اطلاعات کلی از آناتومی کمر می‌تواند به شما در درک بهتر مسائل مرتبط با درد پشت کمر سمت چپ بالا کمک کند. این عناصر شامل موارد زیر می‌شود:

 • مهره‌ها (Vertebrae) : ستون فقرات از تعدادی مهره کوچک تشکیل شده است. این مهره‌ها تفکیک‌پذیر و باعث ایجاد انعطاف در کمر می‌شوند.
 • دیسک‌های بین مهره‌ها (Intervertebral Disc‌) قرص‌های‌ ضخیم و لاستیکی که بین مهره‌ها قرار دارند و نقش در جذب فشارها و افزایش انعطاف‌پذیری کمر دارند.
 • عضلات و تاندون‌ها (Muscles and Tendons) گروهی از عضلات و تاندون‌ها که اطراف مهره‌ها و ستون فقرات قرار دارند و به انعطاف و حرکت کمر کمک می‌کنند.
 • عصب‌ها (Nerves): عصب‌های حسی و حرکتی که از مغز و اسپینال کورد به سمت پایین می‌آیند و اطلاعات حسی و دستورات حرکتی را از و به بخش‌های مختلف بدن منتقل می‌کنند.
 • فضاهای میان مهره‌ها (Spinal Canal): فضایی درون مهره‌ها که مغز نخاع در آن قرار دارد و از لحاظ حفاظتی برای مغز نخاع اهمیت دارد.
 • مفاصل (Joints): مفاصل بین مهره‌ها که به انعطاف و حرکت کمک می‌کنند.

این عناصر با یکدیگر در تشکیل ساختار کمر تعامل دارند و هرگونه اختلال یا مشکل در یکی از این عناصر می‌تواند به درد پشت کمر منجر شود که باید برای آن به دنبال درمان باشیم. بسیاری از افراد در نخستین قدم به دنبال قرص یا بهترین پماد برای کمردرد هستند.

علل ایجاد درد کمر در سمت چپ بالا چیست؟

علت درد پشت کمر سمت چپ بالا و تشخیص پزشک | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

کمر درد در سمت چپ بالا به دلایل مختلفی از جمله مشکلات عضلانی، اختلالات اسکلتی، مشکلات درون‌زایی یا حتی مشکلات عصبی ایجاد می‌شود. برخی از این علل و مشکلات عبارتند از:

۱.      فشار عضلانی؛ رایج‌ترین علت درد پشت کمر سمت چپ بالا

کمردرد معمولا مربوط به کشیدگی عضلانی است که از یک درد مبهم تا درد شدید یا سوزش احساس می‌شود. گاهی فشارها به زانو نیز سرایت می کند و درد هایی  مانند ارتروز در ناحیه پا ایجاد می شود که برای این دردهای احتمالی می‌توان از درمان جدید آرتروز زانو استفاده کرد. برای افرادی که کمردرد خفیف تا متوسط ​​را تجربه می‌کنند، فشار عضلانی شایع‌ترین علت است.  رایج‌ترین علل فشار عضلانی بر کمر عبارتند از:

 • هنگام انجام حرکات تکراری، مانند نقاشی یا پارو زدن، عضلات شانه و قسمت بالای کمر ممکن است بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند و دچار کشیدگی شوند.
 • بلند کردن یک وسیله بیش از حد سنگین می‌تواند عضله بالای کمر را نیز تحت فشار قرار دهد.
 • وضعیت بدن نامناسب ، نشستن خمیده به جلو یا به یک طرف می تواند به ستون فقرات و عضلات فشار وارد کند. نشستن با وضعیت نامناسب برای مدت طولانی یا به طور منظم در نهایت می تواند منجر به کشیدگی عضلات شود که ممکن است در یک طرف بیشتر از طرف دیگر احساس شود. وضعیت بد قرارگیری بدن می‌تواند سبب گردن درد نیز بشود.
 • آسیب های ورزشی در اثر برخورد در بازی فوتبال یا هاکی، می تواند باعث آسیب عضلانی و درد شود.

۲.      شکستگی فشاری مهره باعث درد در آن قسمت می‌شود

هنگامی که ترک‌های کوچک در مهره منجر به از بین رفتن حداقل ۱۵ درصد از ارتفاع آن شود، شکستگی فشاری مهره پیش می‌آید. ستون فقرات قفسه سینه (وسط و فوقانی پشت) جایی است که معمولا شکستگی های فشاری مهره‌ها رخ می دهد.

 • افراد مبتلا به پوکی استخوان، به احتمال زیاد دچار شکستگی‌های فشاری می‌شوند که می‌تواند بدون هیچ نوع برخورد یا سقوط شدید رخ دهد. همچنین شکستگی‌های فشاری مهره‌ها، می‌تواند در هنگام بلند کردن اجسام سنگین، ورزش، تصادفات اتومبیل یا دوچرخه، یا سقوط رخ دهد. اکثر شکستگی‌های فشاری ستون فقرات در وسط یا در هر دو طرف ستون فقرات به طور مساوی احساس می شوند. با این حال، در برخی موارد درد را می‌توان در یک طرف بیشتر از طرف دیگر احساس کرد.

۳.      تنگی مهره‌ی گردن باعث ایجاد درد در بالای کمر و کتف می‌شود

در هر طرف مهره یک دهانه استخوانی به نام حفره‌ی بین مهره‌ای وجود دارد که در آن عصب نخاعی از کانال نخاعی خارج می شود. هنگامی که این سوراخ باریک می شود، مانند استئوآرتریت مفصل فاست، خار استخوان و یا فتق دیسک، به آن تنگی روزنه می‌گویند. هنگامی که فضای کمتری در سوراخ وجود داشته باشد، عصب نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرد یا ملتهب می‌شود. تنگی این حفره در قسمت تحتانی گردن ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه تیغه شانه درد در قسمت بالایی پشت سمت چپ شود. در موارد مشکل کانال نخاعی از آمپول تنگی کانال نخاع استفاده می کنند.

۴.      مشکل در اندام داخلی به درد در کمر منجر خواهد شد

گاهی اوقات مشکل در اندام داخلی می‌تواند عمدتا به صورت درد بالای سمت چپ ظاهر شود، مانند جمله‌ی قلبی. اکثر حملات قلبی شامل درد قفسه سینه است، اما نه همیشه. ممکن است علائم حمله قلبی بیشتر به صورت درد یک طرفه در بازو، شانه و یا قسمت بالای کمر احساس شود. این علائم ممکن است بیشتر در سمت چپ رخ دهند، اما ممکن است در سمت راست یا هر دو طرف نیز رخ دهند. سایر علائم بالقوه شامل ضعف، سبکی سر، مشکل در تنفس یا درد در فک یا گردن هستند. گاهی علت درد ستون فقرات بالای کمر نیز ناشی از همین عارضه است.

۵.      سرطان ریه و درد پشت کمر سمت چپ بالا

در حالی که علائم اولیه سرطان ریه معمولا شامل سرفه، گرفتگی صدا یا درد قفسه سینه است، ممکن است کمردرد اولین علامت قابل توجه باشد. به عنوان مثال، یک تومور در ریه چپ ممکن است به ستون فقرات یا دنده‌های مجاور رشد کند که باعث درد بالای سمت چپ می‌شود. علل مختلف دیگری نیز ممکن است منجر به کمردرد سمت چپ شود.

بیشتر بخوانید: بورسیت لگن چیست؟

۶. روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی چیست؟ روماتیسم مفصلی یکی از بیماری های خود ایمنی است که بر مفاصل اثر می گذارد. به گونه ای که سیستم ایمنی به غلط به مفاصل حمله می منند و سبب تخریب آنها می شوند که گاهی این عارضه در ستون فقرات نیز اثر می گذارد. به این ترتیب است که اثار این حمله خود ایمنی را می توان در دست ها و مفاصل دیگر با نشانه هایی مانند قرمزی، سفتی و تب و تورم مشاهده کرد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

علت درد پشت کمر سمت چپ بالا و مراجعه به پزشک | شفاکاران

هنگامی که کمردرد سمت چپ به مدت چند هفته ادامه‌دار شد، مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق و تسکین درد ضروری است. اگر درد سمت چپ بالای کمر با بی‌حسی، ضعف، سردرد شدید، حالت تهوع، مشکل در راه رفتن، زانو درد، بی‌اختیاری روده و مثانه یا سایرعلائم نگران‌کننده همراه است، فورا به پزشک مراجعه کنید. هنگام مصرف قرص هایی مثل فست ران به زمان مصرف قرص فست ران توجه نمایید تا اثر گذاری‌ها بهتر باشد

درمان کمردرد سمت چپ بالا به چه شکل است؟

درمان و علت درد پشت کمر سمت چپ بالا | شفاکاران

درمان درد کمر سمت چپ بالا به شدت و علت اصلی آن بستگی دارد.  گاهی هم ممکن است به آمپول کترولاک برای دیسک کمر نیاز پیدا کنید. اما در صورتی که درد شما مرتبط با مشکلات عضلانی یا اسکلتی نباشد و تنها یک مشکل موقتی باشد، ممکن است مراقبت‌های زیر مفید باشند:

 • استراحت: اجتناب از فعالیت‌های سنگین ممکن است به درمان کمک کند.
 • استفاده از یخ یا گرما: استفاده از پک‌های یخ در ایجاد تورم و درد کمک می‌کند، در حالی که گرما می‌تواند به تسکین عضلات کمک کند.
 • خرید کمربند پلاتینر: گمربند پلاتینر نیز یکی از گزینه هایی است که امروزه بسیاری از افراد به آن روی آورده اند. این کمربند با دارا بودن تکنولوژی UIC درمان قطعی کمر درد به شمار می رود.
 • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.
 • فیزیوتراپی: تمرینات فیزیوتراپی به تقویت عضلات و بهبود نگهداری از قوام کمک می‌کنند و می‌توانند در بهبود درد کمک کنند.
 • ماساژ: ماساژ عضلات و بافت‌های اطراف می‌تواند تنش را کاهش داده و به تسکین درد کمک کند.
 • یوگا یا پیلاتس: تمرینات تقویتی می‌توانند به بهبود قوام و انعطاف کمک کنند.
 •   استفاده از شیاف برای کمر درد هم می تواند نقشی اساسی در کاهش موقت کمردرد سمت چپ بالا داشته باشد. امروزه شیاف ها در انواع گوناگون در داروخانه ها در دسترس مراجعان قرار دارد.

در صورتی که درد شما شدید یا مزمن باشد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. او می‌تواند علت دقیق را تشخیص داده و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب تعیین کند. اگر درد کمر به زانو نیز آسیب می‌رساند بهتر است با خرید زانوبند زاپیامکس از نمایندگی زاپیامکس در جهت تسکین درد گام بردارید.

 

سوالات متداول در مورد علت ردد پشت کمر سمت چپ بالا

۱.      اهمیت آشنایی با علت درد پشت کمر سمت چپ بالا چیست؟

آشنایی با علت درد پشت کمر سمت چپ بالا اهمیت بالایی دارد زیرا ممکن است نشان‌دهنده مشکلات جدی در بدن باشد. این نوع درد احتمال دارد ناشی از مشکلات عضلانی، اختلالات اسکلتی، مشکلات گوارشی، مشکلات قلبی یا حتی مشکلات عصبی باشد.

۲.      علت کمردرد سمت چپ بالا در بارداری چیست؟

درد کمر در طول دوران بارداری بسیار رایج است و ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود. تغییرات در وزن و نقطه تعادل بدن، هورمون‌های بارداری و تغییرات در ساختار بدن می‌توانند علل اصلی این درد باشند. در صورتی که درد شما شدید باشد، به پزشک خود اطلاع دهید. در اکثر موارد، درد کمر در طول بارداری نیاز به درمان خاص ندارد و با استراحت، تمرینات خفیف و تغییر در روش‌های فعالیت می‌تواند تسکین بخشی از درد را ایجاد کند.

۳.      درمان خانگی کمردرد سمت چپ بالا چیست؟

ممکن است درمان‌های خانگی مانند استراحت، استفاده از کمپرس گرم و سرد ، تمرینات ورزشی خفیف ، ماساژ به کاهش درد کمر سمت چپ بالا کمک کنند، اما توجه داشته باشید که این توصیه‌ها تنها به عنوان تسکین موقت درد و در موارد عادی مناسب هستند.

​ با شفاکاران، سلامتی در یک قدمی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *