کمردرد, مقالات

آمپول برای تنگی کانال نخاع ؛ از روش انجام تا خطرات احتمالی

آمپول برای تنگی کانال نخاعی | شفاکاران

آمپول برای تنگی کانال نخاع چه ویژگی‌هایی دارد؟ از بین روش‌های متنوع درمان غیرجراحی تنگی کانال نخاعی یکی از موثرترین روش‌ها که به کاهش علائم و بهبود وضعیت بیمار کمک می‌کند، تزریق استروئیدها و بی‌حس‌کننده‌ها به منطقه اطراف نخاع است. پزشکان از تزریق استروئید اپیدورال کمری (ESIs ) به عنوان یک گزینه تسکین درد برای کاهش کمردرد مزمن ناشی از تنگی کانال نخاعی استفاده می‌کنند. این آمپول برای تنگی کانال نخاعی به شکل یک داروی ضد التهابی به فضای اپیدورال اطراف اعصاب نخاع تزریق می‌شوند. در این مطلب از شفاکاران به معرفی روش درمانی تزریق آمپول برای درمان تنگی کانال نخاعی و نحوه انجام آن می‌پردازیم.

نحوه عملکرد آمپول برای تنگی کانال نخاعی به چه شکل است؟

استروئید اپیدورال کمری (Lumbar ESI) یک آمپول ضد التهابی کورتیکواستروئید برای تزریق به فضای اپیدورال اطراف اعصاب نخاعی در ناحیه کمر است. هدف اصلی از تزریق استروئید اپیدورال ، مدیریت درد مزمن ناشی از تحریک و التهاب ریشه‌های عصبی نخاعی در ناحیه ستون فقرات‌ به دلیل شرایط یا آسیب‌های خاص است. آمپول مسکن درد دیسک کمر تزریق استروئید اپیدورال ممکن است صرفاً به صورت استروئید خالص، یا استروئید مخلوط با داروی بیهوشی انجام شود. این تزریق‌ها به صورت زیر عمل می‌کنند:

 • کنترل پاسخ التهابی ناشی از منابع شیمیایی و مکانیکی درد مانند عصب فشرده شده یا دیسک تحلیل رفته. مانند اثر آمپول تریامسینولون برای کمر درد
 • کاهش فعالیت سیستم ایمنی برای کاهش تولید سلول‌های التهابی در بدن.

استروئیدهای تزریق شده به فضای اپیدورال در انتهای عصب و سایر بافت ها پراکنده می‌شوند و اثر ضد التهابی را در سراسر ساختارهای انتقال دهنده درد پخش می‌کنند.

روش‌های مختلف تزریق آمپول برای تنگی کانال نخاع به چه صورت است؟

آمپول برای تنگی کانال نخاعی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

روش‌ها و راه‌های مختلفی وجود دارد که پزشک شما می‌تواند به فضای اپیدورال اطراف نخاع در ناحیه کمر شما دسترسی داشته باشد و دلیل کمردرد را بداند:

 • اینترلامینار ESI (IESI): در این روش مسیر سوزن بین دو لایه در ستون فقرات شما قرار می‌گیرد تا به فضای اپیدورال برسد. لامینا صفحه صافی از جنس استخوان است که بخشی از دیواره‌ی خارجی کانال نخاعی در ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهد و از نخاع شما محافظت می کند. متخصص معمولاً از ESI های بین لایه‌ای کمری برای تسکین موقت درد تنگی نخاع  استفاده می‌کند.
 • ترنسفوامینال ESI (TFESI) : در این روش مسیر سوزن از سوراخ‌هایی است که ریشه‌های عصبی از طریق آن از ستون فقرات شما خارج می‌شوند. پزشک معمولاً از اپیدورال ترانس فوامینال نیز برای تسکین موقت درد ناشی از تنگی کانال نخاعی استفاده می‌کنند.
 • Caudal ESI : با این روش، سوزن از طریق شکاف خارجی که به سمت پایین استخوان خارجی و درست بالای استخوان دنبالچه قرار دارد، می‌رود تا به پایین‌ترین اعصاب نخاعی برسد. ساکروم شما استخوان مثلثی شکلی است که در قسمت پایین کمر شما قرار دارد که بین استخوان‌های لگن شما قرار دارد. اپیدورال‌های دمی معمولاً خطرات کمتری نسبت به اپیدورال‌های بین لایه‌ای و ترانس فوامینال دارند.

بیشتر بخوانید: آمپول کتورولاک برای دیسک کمر

آمپول برای تنگی کانال نخاعی در کدام قسمت ستون فقرات تزریق می‌شود؟

مهره‌های شما ۳۳ استخوان مجزا و به هم پیوسته هستند که ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهند که از پایه مغز تا دنبالچه شما امتداد دارد. این استخوان‌ها به محافظت از نخاع شما در برابر آسیب کمک می‌کنند و در عین حال به شما اجازه می‌دهند به آسانی حرکت کنید. بین مهره‌ها دیسک‌هایی وجود دارد که سبب انعطاف‌پذیری راحت مهره‌ها می‌شوند. همچنین نخاع یک دسته بسیار مهم از اعصاب است که از مغز تا کمر امتداد دارند. تا مغز بتواند با بقیه قسمت‌های بدن ارتباط برقرار کند.

گاهی اوقات، ریشه‌های عصبی که در ناحیه کمر به نخاع شما متصل می‌شوند، ممکن است در اثر تنگی و باریک شدن فضا یا  کانال نخاعی دچار التهاب شوند. که ابن وضعیت می‌تواند منجر به کمردرد، به خصوص با فعالیت‌های مکرر مانند راه رفتن شود.

در طی روش تزریق استروئید اپیدورال ، پزشک شما امپول استروئید را به فضای اپیدورال اطراف نخاع شما تزریق می‌کند. فضای اپیدورال مانند یک آستین طناب نخاعی شما را احاطه کرده و حاوی چربی، اعصاب نخاعی، عروق خونی و بافت همبند است. استروئید بر روی عصب تحریک شده که باعث درد شما می‌شوند اثر می‌گذارد و تورم و فشار روی اعصاب را کاهش می‌دهد.

آمادگی برای تزریق آمپول برای تنگی کانال نخاعی

 قبل از تزریق استروئید اپیدورال، مهم است که به پزشک خود بگویید که آیا باردار یا در حال اقدام به بارداری هستید یا نه زیرا استفاده احتمالی از تصویربرداری فلوروسکوپی (نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس) در طول عمل ممکن است برای شما و یا جنین ایجاد مشکل کند. همچنین باید به پزشک خود درباره نوع داروی مصرفی ، از جمله گیاهان دارویی، مکمل ها و سایر داروهای بدون نسخه اطلاع دهید. علاوه بر این پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی را در مورد آنچه باید انجام دهید تا برای تزریق ESI خود انجام دهید، به شما می‌دهد. حتما دستورالعمل های او را به دقت دنبال کنید

بیشتر بخوانید: بهترین آمپول برای کمر درد

در طی روند تزریق آمپول استروئید چه اتفاقی می‌افتد؟

آمپول برای تنگی کانال نخاعی | شفاکاران

احتمالاً تزریق امپول برای تنگی کانال نخاع خود را در بیمارستان یا یک کلینیک سرپایی انجام خواهید داد. در بیشتر موارد، این عمل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد که لازم است حتما طی انجام تزریق بی‌حرکت باشید.

مراحل کلی روش تزریق استروئید اپیدورال کمری عبارتند از:

 • ابتدا لباس طبی پوشیده و روی تخت روی شکم خود دراز می‌کشید و بالشی زیر شکم خودقرار می‌دهید. ممکن است نخست به توصیه پزشک برای شما آرام‌بخش تزریق شود.
 • پرشک شما به طور کامل ناحیه کمر شما را که در آن اپیدورال را وارد می‌کند تمیز و ضدعفونی می‌کند تا خطر عفونت را به حداقل برساند.
 • پزشک به کمک تصویربرداری فلوروسکوپی (تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیولوژی) برای کمک به هدایت سوزن اپیدورال به موقعیت درست استفاده می‌کند.
 • قبل از تزریق اپیدورال، برای اینکه درد زیادی حس نکنید ، پزشک ممکن است بی‌حسی موضعی را با یک سوزن کوچک در نزدیکی ناحیه‌ای که اپیدورال را وارد می‌کند تزریق کند.
 • هنگامی که سوزن اپیدورال در فضای اپیدورال اطراف نخاع شما قرار می گیرد، پزشک شما ماده حاجب را تزریق می‌کند. ماده کنتراست تضمین می‌کند که نوک سوزن در فضای اپیدورال قرار دارد و داخل رگ خونی یا بافت دیگر نیست. این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که دارو به اعصاب ملتهب مورد نظر آنها می‌رسد.
 • سپس پزشک به آرامی دارو را که معمولاً یک داروی ضد التهابی است مانند استروئید یا کورتیکواستروئید تزریق می‌کند. برخی پزشک ممکن است مخلوطی از یک کورتیکواستروئید، نرمال و یک بی حس کننده موضعی را تزریق کنند.
 • هنگامی که پزشک شما تزریق را تمام کرد، برای جلوگیری از خونریزی به محل فشار وارد می‌کند، دوباره ناحیه را تمیز می‌کند و یک پانسمان روی محل اعمال می‌کند.

در آخر از شما خواسته می‌شود که برای چند دقیقه تا یک ساعت روی تخت استراحت کنید تا پزشک شما می‌تواند مطمئن شود که شما قبل از رفتن به خانه هیچ واکنشی به دارو ندارید.

بیشتر بخوانید: آمپول ضد التهاب دیسک کمر

عوارض یا خطرات ناشی از تزریق استروئید اپیدورال کمر چیست؟

 تزریق آمپول برای تنگی کانال نخاعی معمولاً بی‌خطر است، اما در موارد نادر ، عوارض جانبی خاصی ممکن است دیده شود. که عبارتند از:

 • کاهش فشار خون ، که می‌تواند باعث ایجاد احساس سبکی در شما شود.
 • سردرد شدید ناشی از نشت مایع نخاعی.
 • عفونت ناشی از روش اپیدورال، مانند آبسه اپیدورال، دیسکیت، استئومیلیت یا مننژیت .
 • داشتن واکنش منفی به داروها، مانند گرگرفتگی یا بثورات پوستی
 • اگر به طور تصادفی یک رگ خونی در طول تزریق آسیب ببیند، می‌تواند باعث ایجاد هماتوم یا لخته خون شود.
 • اگر دیابت دارید، تزریق استروئید اپیدورال احتمالا می‌تواند باعث افزایش قند خون (هیپرگلیسمی) می‌شود.
 • برای دور ماندن از خطر، بهتر است از مزایای کمربند پلاتینر استفاده کنید. محصولات تکنولوژیک مانند پلاتینر و زانوبند زاپیامکس بدون هیچ عارضه ای در کاهش درد بسیار موثر است.

همچنین لازم است بدانید تزریق بیش از حد اپیدورال یا دریافت دوزهای بالاتر داروهای استروئیدی ممکن است استخوان‌های ستون فقرات یا عضلات مجاور شما را ضعیف کند. به همین دلیل، اکثر پزشکان به افراد بیمار توصیه می‌کنند تزریق استروئید اپیدورال را به دو تا سه مرحله در سال محدود کنند.

بیشتر بخوانید: آمپول تقویتی برای کمر درد

سخن پایانی

روش تزریق آمپول برای تنگی کانال نخاعی یک عمل غیرجراحی موثر در تسکین موقت درد است. کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند و وقتی در فضای اپیدورال قرار می‌گیرند، می‌توانند التهاب اطراف عصب تحریک شده را که باعث درد و ناراحتی کمر و پا می‌شود، به میزان قابل توجهی کاهش دهند. داروهای تزریقی ممکن است شامل استروئیدها و بی‌حس کننده‌های موضعی  باشد و حجم و غلظت آنها بر اساس نیاز فردی متفاوت است. در حالی که تزریق اپیدورال برای کاربردهای دیگر ممکن است نیازی به تصویربرداری نداشته باشد، تزریق استروئید اپیدورال برای مدیریت درد به طور معمول با هدایت فلوروسکوپی یا اشعه ایکس انجام می‌شود تا از رسوب صحیح، موثر و ایمن داروهای تزریقی اطمینان حاصل شود.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا آمپول برای تنگی کانال نخاع اثر کند؟ 

تزریق استروئید اپیدورال در عرض دو تا هفت روز شروع به کار می‌کند و تسکین درد می‌تواند از چند روز تا چند ماه یا بیشتر طول بکشد.

آیا تزریق استروئید اپیدورال دردناک است؟

یک بی‌حس کننده موضعی به پوست در ناحیه‌ای که سوزن اپیدورال در آن قرار می ‌گیرد تزریق می‌شود تا بیمار احساس درد شدیدی نکند.

مدت زمان اثربخشی تزریق اپیدورال برای تنگی کانال نخاعی چقدر است؟

تزریق استروئید اپیدورال  در ۶۰ درصد مواقع می‌تواند به رفع دائمی درد در بیماران مبتلا به پاسخ مطلوبی دارند کمک کند. مدت اثر مطلوب سه تا شش ماه یا بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *