کمردرد, مقالات

درمان غیر جراحی کمر درد و دیسک کمر

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

.درمان غیر جراحی کمر درد از چه راه‌هایی ممکن است؟ کمر درد یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها و آقایان است که به دلایل مختلفی مانند دیسک کمر، گرفتگی عضلات، سیاتیک و یا حتی تنگی کانال ستون فقرات در افراد بروز پیدا می کند. شاید بعضی از افراد با شنیدن نام این بیماری ها نگران شوند و با خود فکر کنند که تنها راه نجات آن ها از درد کمر فقط جراحی است. اما باید بگوییم که خوشبختانه ۹۰ درصد مشکلاتی که مربوط به کمر است را می توان با روش هایی غیر از جراحی، درمان کرد.

برخی از این روش‌ها بسیار ساده و راحت هستند و هزینه گزافی برای فرد ندارند. مانند روش های درمانی خانگی که شامل استراحت کردن در خانه، عدم انجام فعالیت های سنگین و انجام تمرینات اصلاحی ورزشی و پوشیدن کفش مناسب و استفاده از کمربن پلاتینر  است. در این مطلب از سایت فروشگاهی شفاکاران قصد داریم موثرترین درمان‌های غیرجراحی کمر درد و دیسک کمر را برای شما عنوان کنیم. اگر شما هم درگیر مشکلات کمر خود هستید، حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کدام روش های غیر جراحی در درمان کمر درد موثر هستند؟

افراد در طول زندگی خود ممکن است به دلایل مختلفی کمر درد را تجربه کنند. در بعضی از مواقع کمر درد ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد و پس از مدتی با رعایت حرکات اصلاحی و مصرف دارو این درد برطرف شود. اما اگر کمر درد  فرد بیشتر از سه ماه طول بکشد، یعنی به کمر درد مزمن دچار شده که در این شرایط، وضعیت کمر او باید توسط پزشک بررسی شود.  دلیل درد های مزمن کمر افزایش سن و سال و فرسایش طبیعی دیسک ها و سایش مهره ها است.

 اما با این حال باز هم ممکن است فرد در طول زندگی خود دچار آسیب های تروماتیک و یا سایر بیماری ها هم شود. گاهی هم ممکن است درد کمر هیچ دلیل مشخصی نداشته باشد. در چنین مواقعی بهترین راه حلی که برای بیمار در نظر گرفته می شود تا بیماری و درد کنترل شود و التهابات هم کاهش یابد، روش های غیر جراحی است که در ادامه چند مورد از مهم ترین و رایج ترین آن ها برای شما توضیح می دهیم.

بیشتر بدانید: علائم دیسک کمر خفیف و شدید

تمرینات اصولی ورزش کمردرد؛ آسان و  موثر

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش درد کمر که رایگان هم است، انجام تمرینات ورزشی در خانه است. ورزش کمک می کند تا عضلات مرکزی بدن تقویت شوند. همچنین اگر فرد دچار فتق دیسک کمر هم شده باشد، می توان با ورزش این تورم را کاهش داد و اثرات منفی و فشاری که به دیسک وارد می شود را از بین برد. در واقع بیمار می تواند با ورزش کردن عضلات میان تنه و کمر خود را تقویت کرده و عملکرد آن ها را بهبود ببخشد و خون رسانی را در این قسمت افزایش دهد.

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

ورزش برای کمردرد

تمامی پزشکان توصیه می کنند ورزش را به صورت منظم و اصولی انجام دهید. ورزش منظم باعث می شود تا جریان خون بهبود یابد که در این راستا مواد مغذی هم به نواحی آسیب دیده می رسد و علائم بیماری بهبود و انعطاف پذیری بدن هم افزایش می یابد. از جمله ورزش هایی که می تواند باعث درمان کمر درد شود، تمرینات یوگا، ورزش های هوازی و شنا کردن است. این ورزش ها باعث می شوند تا سطح انعطاف پذیری عضلات پشتی بالا رود و فشار از روی دیسک ها، اعصاب و مفاصل برداشته شوند. ورزش کردن همیشه راه حلی موثری در بهبود علائم کمر درد است به شرط آن که تمامی حرکات به درستی انجام شوند. کوچک ترین حرکت اشتباه در ورزش می تواند باعث افزایش علائم بیماری و تشدید درد کمر شود.

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

فیزیوتراپی کمر و درمان غیر جراحی کمر درد

یکی دیگر از بهترین و موثرترین راه ها برای درمان کمر درد، فیزیوتراپی است. این روش به خصوص برای افرادی که دچار تنگی کانال، بیرون زدگی دیسک، فتق دیسک کمر، تحریک عصب سیاتیک و غیره هستند، مناسب است. البته برای شرکت در جلسات فیزیوتراپی باید نکات مهمی را رعایت کرد که یکی از آن ها ادامه دادن جلسات به طور منظم و طبق توصیه فیزیوتراپیست است. یعنی اگر شما بعد از دو جلسه علائم بهبودی را در خود مشاهده کردید اما پزشک دستور ۱۰ جلسه فیزیوتراپی را به شما داده، باید دقیقا طبق زمان مشخص، به جلسات خود ادامه دهید. با شرکت در این جلسات به مرور زمان راه رفتن برای شما راحت می شود و دیگر محدودیت های حرکتی هم نخواهید داشت.

متدهایی که در فیزیوتراپی استفاده می شوند، باعث شده تا درد و فشار از روی ستون فقرات شما برداشته شود. این روش کمک می کند تا تعادل بدن شما افزایش یافته و عضلات کمر شما تقویت شوند و توان فیزیکی بدن شما هم برقرار شود. در بسیاری از بیماران مشاهده شده بعد از انجام جلسات فیزیوتراپی فرد از عمل جراحی بی نیاز شده و توانسته به زندگی عادی خود ادامه دهد. البته که روند بهبودی در هر فرد کاملا متفاوت است و بستگی به شدت بیماری دارد. از این رو توصیه می کنیم بلافاصله پس از مشاهده اولین علائم کمر درد مزمن در خود سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

تغییر سبک زندگی و درمان غیر جراحی کمر درد

سه مورد از عواملی که باید برای درمان کمر درد در زندگی به آن اهمیت داد‌ه شود، تغذیه مناسب، کنترل استرس و داشتن خواب کافی است. برخی از رژیم های غذایی که دارای اسیدهای چرب ترانس، قند مصنوعی و غذاهای فراوری شد‌ه هستند می توانند التهابات در بدن را به میزان زیادی افزایش دهند. بنابراین سعی کنید عادات غذایی خود را در این زمینه تغییر دهید. به اندازه کافی هم آب بنوشید تا بدن شما با خشکی مواجه نشود.

هر چه بدن خشک تر باشد، مایع بین مفاصل هم کمتر شده و مفاصل بدن دچار خشکی می شوند که این یکی از علت های کمر درد است. مصرف غذاهای دارای مواد مغذی مانند کلسیم، پروتئین و انواع ویتامین ها می تواند به بهبود عملکرد بدن و درمان بیماری های مختلف به ویژه کمر درد کمک زیادی کند. در ضمن مصرف نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر می تواند شدت هر بیماری را افزایش دهد. بنابراین توصیه می کنیم از مصرف این مواد به شدت پرهیز کنید.

یکی از عواملی موثری که روی کمر درد و گرفتگی و اسپاسم آن تاثیر فوق العاده زیادی دارد، تنش، استرس و نگرانی است. اگر فکر می کنید ریشه بیشتر بیماری های شما به خصوص کمر درد، اعصاب و ناراحتی است، توصیه می کنیم از ورزش یوگا کمک بگیرید تا بتوانید استرس و اضطراب را در خود کنترل کنید.

کیفیت خواب یکی دیگر از عواملی است که روی کمر درد تاثیر می گذارد. شما علاوه بر این که باید در ۲۴ ساعت شبانه روز ۷ الی ۹ ساعت بخوابید، باید برای خواب خود یک کالای خواب استاندارد هم داشته باشید. استفاده از تشک و بالش های بی کیفیت و غیر استاندارد می تواند درد کمر شما را تشدید کند. پس حتما به این نکات توجه کنید.

با استراحت کافی کمر درد خود را بهبود ببخشید

یکی از مهم ترین چیزهایی که هر پزشکی به بیمار خود توصیه می کند، داشتن استراحت کافی برای درمان کمر درد است. انجام فعالیت های روزانه بدون استراحت کافی و عدم رعایت دستورالعمل های مناسب در این زمینه می تواند تاثیرات منفی روی روش های درمانی غیر جراحی کمردرد بگذارد. در واقع پزشک به شما توصیه می کند اگر می خواهید از روش های مختلف درمانی مانند فیزیوتراپی، دارو، تزریق اپیدورال، کمربندهای طبی و غیره جواب بگیرید، باید در کنار آن حتما به اندازه کافی استراحت داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین و سخت جدا بپرهیزید.

اولین چیزی هم که برای استراحت کردن شما مهم است، داشتن یک تشک استاندارد و طبی است. خوابیدن روی تشک هایی که نرم و انعطاف پذیر هستند، به هیچ عنوان به بیمارانی کمر درد دارند، توصیه نمی شود. بهترین مدل خوابید‌ن هم برای این افراد به این شکل است که به پهلوی خود دراز کشید‌ه و زانوها را در داخل شکم جمع کنید. بهتر است یک بالش کوچک هم میان زانو ها قرار داد‌ه شود تا وزن به طور مساوی در کل بدن پخش شود.

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

مورد دیگری هم که باید رعایت کنید این است که به هیچ عنوان در مدت زمان طولانی نایستید و یا راه نروید. ایستادن و راه رفتن های طولانی به خصوص که اگر کفش مناسبی نپوشیده باشید می تواند علائم کمر درد را تشدید کند. بنابراین در طول روز هر کار و فعالیتی که انجام می دهید، تایمی را به استراحت روی یک تشک مناسب هم اختصاص دهید.

دارو برای کمر درد راه حل سریع برای تسکین درد کمر

یکی از سریع ترین راه هایی که می تواند درد کمر را کاهش دهد نه صرفا این که آن را درمان کند، مصرف داروهای استروئیدی و غیر استروئیدی و مسکن است. داروهای غیر استروئیدی که خاصیت ضد درد دارند، شامل انواع قرص های مسکن دیکلوفناک، ژلوفن، نوافن، سلکوکسیب، ملوکسیکام و نابومتون است. این داروها بنا به صلاح دید پزشک تجویز می شوند و می توانند میزان درد را به شکل چشمگیری کاهش دهد. اما همان طور که می دانید مصرف هر نوع دارویی می تواند عوارضی را هم به همراه داشته باشد. بعضی از افرادی که از این رو دارو استفاده می کنند پس از مدتی از مشکلات گوارشی خود شکایت می کنند. در این صورت پزشک می‌تواند به جای تجویز داروهای خوراکی، پماد و یا ژل هایی ضد التهاب و ضد درد را که به صورت موضعی روی ناحیه درد مالید‌ه می‌شوند، را تجویز کند.

داروهای دیگری هم هستند که بیشتر به صورت تزریق و البته به صورت خوراکی هم تجویز می شوند و این داروها خاصیت شل کنندگی عضلات را دارند. داروهایی همچون سیکلوبنزاپرین، باکلوفن، کاریسوپرودول، تیزانیدین، متوکاربامول و غیره می توانند در کاهش درد کمر بسیار موثر عمل کنند. در صورتی که درد بیمار بسیار زیاد و غیر قابل تحمل باشد، پزشک مجبور به تجویز داروهای استروئیدی و اپیوئیدی یا همان مخدر می شود. کورتیکواستروئیدها یکی از رایج ترین داروهای استروئیدی هستند که به صورت تزریقی برای افرادی که از درد کمر رنج زیادی می برند، تجویز می شود.

رادیوفرکوئنسی روشی کم تهاجمی برای درمان کمر درد

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

یکی از روش های غیر جراحی موثر برای درمان کمر درد روش رادیوفرکوئنسی است که به عنوان یک روش غیر تهاجمی یا کم تهاجمی نسبت به جراحی شناخته می شود. این روش عوارض و خطر بسیار کمی دارد و می تواند بهبود علائم بیماری کمک زیادی کند. پزشکان در این روش امواج الکتریکی را به امواج رادیویی تبدیل می کنند و سپس با استفاده از سوزن های مخصوص آن ها را به بلوک عصبی در بدن تزریق می کنند. این کار باعث می‌شود تا دمای اعصاب در ناحیه آسیب دید‌ه کاهش پیدا کرده و مسیر درد هم مسدود شود. معمولا روش رادیوفرکوئنسی بیشتر برای افرادی انجام می‌شود که در آزمایشات سی تی اسکن و ام آر آی آن ها هیچ گونه اختلالات عصبی خاصی دید‌ه نشده است. اگر غیر از این باشد، این روش درمانی روی این افراد موثر نخواهد بود.

هزینه تزریق اپیدورال کمر، ارزان تر از جراحی  

یکی دیگر از روش‌های موثر برای درمان کمر درد روش تزریق اپیدورال است که به کاهش درد و التهاب ناحیه آسیب دید‌ه در بلند مدت کمک زیادی می کند. این روش زمانی از طرف پزشک تجویز می شود که سایر روش های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی و یا داروهای خوراکی و تزریقی در فرد موثر واقع نشده باشد. در این شرایط پزشک داروی تزریقی کورتون را که به عنوان یکی از قوی ترین داروهای ضد التهابی در دنیا شناخته می شود، در فضای بین مهره ها یا همان فضای اپیدورال بیمار تزریق می کند.

کورتون مستقیما روی اعصاب این نواحی تاثیر می گذارد و سبب تسریع روند بهبودی دیسک کمر و رفع کمر درد می شود. این دارو می تواند درد و التهاب در نواحی اطراف دیسک کمر هم کاهش دهد. اگر فرد دچار فتق دیسک کمر باشد، با تزریق کورتون قرار نیست فتق دیسک آم کوچک تر شود. بلکه فقط تا یک زمان خاصی پروتئین های عامل ایجاد تورم از اعصاب نخاعی دور خواهند شد. این روش درمانی در بلند مدت سبب تسکین درد و آرامش بیمار می شود.

طب سوزنی برای دیسک کمر ،  درمان غیر جراحی کمر درد

طب سوزنی هم یکی از شاخه های پزشکی مهم در طب سنتی چینی است، به عنوان یکی از روش های درمانی موثر در درمان کمر درد شناخته می شود. در این روش پزشک با فرو کردن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن می تواند نحوه عملکرد بدن را تغییر دهد. در این روش سوزن در بافت زیر جلدی یا همان بافت چربی فرو می رود، به همین دلیل فرو رفتن سوزن با درد همراه نخواهد بود. با فرو رفتن سوزن، هورمون هایی که وظیفه تنظیم عملکرد التهاب عصب را به عهده دارند، تحریک می شوند و ناحیه بافت را تقویت می کنند.

این تحریک سبب بسـته شدن اعصاب ناحیه و بلوکه شدن احساس درد می شود. البته در مورد این روش درمانی هم باید بگوییم که به صورت موقتی است و اگر انتقال دهنده های درد زمان کافی داشته باشند، باز هم دوباره رشد خواهند کرد. بنابراین بهتر است این روش را به طور منظم هر چند وقت یک بار تکرار کرد.

بیشتر بخوانید: طب سوزنی برای دیسک کمر

لیزر دیسک کمر PLDD جدیدترین روش درمان غیر جراحی کمر درد

یکی از جدیدترین روش هایی که برای درمان کمر درد، فتق دیسک کمر و فتق دیسک گردن به وجود آمد‌ه روش جراحی لیزری است. این روش که به عنوان یک روش کم تهاجمی شناخته می‌شود، تاثیر زیادی روی درمان درد کمر دارد. زمانی که دیسک از محل اصلی خود منحرف می شود، فتق دیسک کمر رخ می دهد. با این اتفاق ترتیب اعصاب ستون فقرات هم تحت فشار زیادی قرار می گیرد و فرد احساس درد در ناحیه کمر خود می کند.

پزشک می تواند با استفاده از روش لیزر درمانی دیسک را به محل اصلی خود بازگرداند. برای این کار در ناحیه کمر بی حسی تزریق می شود. سپس پزشک با استفاده از دستگاه لیزر یک سوزن نازک که دارای اشعه ایکس است را وارد دیسک می کند. اشعه ایکس موجود در سوزن باعث تبخیر هسته دیسک می شود. در این صورت فشار ریشه عصبی کاهش یافتـه و فورا درد تسکین پیدا خواهد کرد. از مزیت های اصلی لیزر درمانی این است که به عنوان معالجه و درمان مورد استفاده قرار می گیرد. نه این که بخواهد به صورت موقتی درد را کاهش دهد.

استفاده از کمربند پلاتینر، موثرترین درمان غیر جراحی کمر درد

یکی از بهترین توصیه هایی که به همه افرادی که کمر درد دارند می شوند این است که از کمربندهای طبی استفاده کنند. کمربند پلاتینر می تواند درد در مفصل و دیسک ها را به میزان زیادی کاهش دهد. همچنین  با گرم نگه داشتن آن ها جریان خون را افزایش دهند. زمانی که جریان خون در ناحیه آسیب دید‌ه بیشتر می شود، مواد مغذی بیشتری به ناحیه مورد نظر می رسد. در نتیجه فرد می تواند پس از مدتی علائم بهبودی را در خود مشاهده کند. علاوه بر آن کمربند پلاتینر اصل آلمانی باعث می شود تا ستون مهره ها کمتر در معرض آسیب، فشار و تنش قرار بگیرد.

البته کمربند را باید به گونه ای ببندید که نه خیلی تنگ باشد نه خیلی آزاد. یکی از بهترین کمربندهایی که افراد می توانند آن را برای خود تهیه کنند، کمربند پلاتینر است که روند بهبودی را تسریع می بخشد. در این صورت کمربند می تواند با ایجاد ثبات، دامنه حرکتی و سطح انعطاف پذیری را افزایش دهد.

درمان غیر جراحی کمر درد | شفاکاران

راهی برای گریز از جراحی پردردسر

کمر درد یکی از عارضه های رایج است که ممکن است در هر فرد به دلایل مختلفی ایجاد شود. درد کمر ممکن است در هر فرد شدت متفاوتی داشته باشد که براساس آن معمولا پزشک روش های درمانی را مختلفی را ارائه می دهد. بعضی از افراد تصور می کنند مشکل کمر درد آن ها تنها با جراحی قابل درمان است. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. خوشبختانه امروزه راه های درمانی غیر جراحی برای درمان کمر درد وجود دارند.

هر کدام از آن ها در هر فرد می تواند به نوعی موثر باشد و سبب کاهش علائم درد شود. در این مطلب ما تمام روش‌های موثر غیر جراحی را به شما معرفی کردیم. همچنین  اطلاعات کافی در هر زمینه را به شما ارائه دادیم. این که در نهایت بخواهید از کدام روش استفاده کنید بستگی به نظر پزشک شما دارد.

بیشتر بخوانبد: بهترین روش درمان دیسک کمر

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان غیر جراحی کمر درد

بهترین درمان غیر جراحی برای کمردرد چیست؟
طب سوزنی، ماساژ، درمان بیوفیدبک، لیزر درمانی، تحریک الکتریکی عصب و استفاده از کمربند پلاتینر  می‌توانند برای کمردرد مزمن تفاوت ایجاد کنند.

آیا کمردرد به طور کامل درمان می شود؟
بیشتر کمردردها در طی یک ماه پس از درمان خانگی بهبود می یابند، به خصوص برای افراد کمتر از ۶۰ سال. با این حال، برای بسیاری از افراد، این درد چندین ماه طول می کشد. مسکن‌ها و استفاده از گرما ممکن است تمام چیزی باشد که لازم است. استراحت در رختخواب توصیه نمی شود.

چگونه بفهمم کمر درد من عصبی است؟

درد ریشه عصبی اغلب به صورت سوزش یا تیز توصیف می شود که از پشت سرچشمه می گیرد. سپس به سایر قسمت های بدن متصل به عصب آسیب دید‌ه می‌رسد.

سایت شفاکاران شما را با تکنولوژی درمانی روز آشنا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *