دسته‌بندی نشده

علت صدا داد‌ن زانو| تق تق زانو نشانه چیست؟

علت صدا داد‌ن زانو | شفاکاران

علت صدا داد‌ن زانو زانو را چگونه در می‌یابید؟ شاید برایتان پیش آمده باشد که در هنگام تغییر وضعیت بدن صدایی از مفاصل خود شنید‌ه باشید؛ این صدا در مفاصل شانه، گردن و دست مشاهده می‌شود. اما صدا داد‌ن زانو به طور خاص خود می‌تواند نشانه یک بیماری باشد. البته پیش از آنکه خیلی دچار استرس شوید و خودتان را گم کنید بهتر است ادامه این مطلب را مطالعه کنید چون شاید علت صدا داد‌‌ن زانو (کریپتوس)  خیلی جدی نباشد و تنها نشانه خشکی مفاصل باشد که با ورزش رفع می‌شود. در این مقاله از شفاکاران در این باره بیشتر خواهید خواند.

هشدار صدادان زانو برای ما چیست؟

تق تق زانو یا همان صدا دادن زانو در حین انجام فعالیت‌های مختلف اختلالی است که بسیاری از افراد به آن دچار هستند. طوری که هنگام خم شد‌ن یا صاف کرد‌ن زانوها، هنگام راه رفتـن یا بالا و پایین رفتـن از پله‌ها، صدای ضرباتی مثل تق‌ تق را می‌شنوید. صدا دادن زانو اغلب ناشی از تجمع گاز و تشکیل حباب در نواحی اطراف مفاصل است. خم شدن زانو می‌تواند باعث ترکیدن این حباب‌ها و ایجاد صدای تق تق شود.

اگرچه مشکل صدا دادن مفاصل که به آن کریپتوس نیز می‌گویند اغلب در زانوها دید‌ه می‌شود، اما سایر مفاصل مانند شانه، آرنج یا گردن نیز بعضا صدای تق تق می‌دهند. این عارضه اغلب بی‌ضرر است، اما کرپیتوس همراه با درد می‌تواند نشانه ساییدگی یا آسیب باشد.

علت تق تق و صدا دادن زانو در هنگام راه‌ رفتن چیست؟

طبق تحقیقات و بررسی صدادادن و تق تق زانو، گاهی صدا دادن زانو بدون درد است و نیازی به نگران شدن درباره آن نیست. گاهی اوقات دلیل صدا دادن و تق تق زانو این است که فشار بسیار زیادی به مفصل زانو وارد می‌شود و هنگام حرکت کردن، مفصل زانو ساییده و دچار آرتروز می‌شود. یکی دیگر از دلایل برای بررسی صدا دادن و تق تق زانو، وجود حباب‌های گاز در اطراف مفصل زانو است.

علت صدا داد‌ن زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

بیشتر بدانید: خالی کردن زانو

این حباب‌های ریز در مایع مفصلی زانو وجود دارند. با خم و راست شد‌ن زانو، این حباب‌های گاز می‌ترکد و صدایی شبیه به خرد شد‌ن یا تق تق ایجاد می‌کنند. ترکیدن حباب‌های ریز هوا از اصلی ترین علت‌های صدا داد‌ن زانو و مچ پا محسوب می‌شود.

به چه علت‌هایی ممکن است زانو صدای تق تق بدهد؟

صدای تق تق در زانو ممکن است به علت عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از علل شایع این صداها عبارتند از:

مشکلات زانو

علت صدا داد‌ن زانو

حباب‌های گاز در مایع مفصل

صدای تق تق زانو ممکن است به علت حباب‌های گاز در مایع مفصل زانو ایجاد شود. این حباب‌های گاز معمولاً در مایع مفصل وجود دارند و وقتی که فشار به طور ناگهانی تغییر می‌کند، می‌توانند منجر به تولید صدا شوند.

 

آسیب های رباط

رباط یک قطعه ضخیم از بافت همبند است که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می‌کند. در صورت آسیب یا پارگی، رباط ها می توانند بی ثباتی ایجاد کنند. این بی ثباتی می تواند باعث کلیک در زانو شود.

 

 

تغییر شکل در غضروف زانو

 

تغییر شکل غضروف زانو و ممکن است نشانه‌های مشکلات مختلفی باشند. این مشکلات می‌توانند شامل آسیب به غضروف، التهاب مفصل، کمبود مایع مفصلی یا سایر مشکلات مشابه باشند.

بافت نرم / بافت اسکار

جراحی یا ترومای قابل توجه می تواند باعث آسیب و التهاب بافت نرم زانو و ایجاد بافت اسکار نیز شود. در طول سال اول پس از جراحی زانو به دلیل این دو عامل  ممکن است  صدای زانو ایجاد شود.

سندرم پاتلوفمورال یا زانوی دونده

سندروم زانوی دونده (Runner’s Knee ) یک  مشکل معمول در ورزشکاران و دوندگان است و ممکن است به همراه صدای تق تق در زانو همراه باشد. ا

آرتروز زانو

صدای تق تق در زانو ممکن است به دلیل آرتروز زانو (osteoarthritis) ایجاد شود. آرتروز زانو یک بیماری مفصلی است که به تخریب غضروف مفصل زانو و التهاب آن منجر می‌شود. اصطکاک بین سطح‌های استخوانی بدون حمایت غضروف می‌تواند به صدای تق تق در زانو منجر شود.

پارگی تاندون

صدای تق تق در زانو ممکن است به دلیل پارگی تاندون (ترک تاندون) ایجاد شود. تاندون‌ها رشته‌هایی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند. اگر یک تاندون در زانو پاره شود یا آسیب ببیند، ممکن است ایجاد صدای تق تق شود.

پارگی مینیسک

صدای تق تق در زانو ممکن است به دلیل پارگی منیسکوس (meniscus ) ایجاد شود. منیسکوس‌ها دو حلقه از بافت درون مفصل زانو هستند که به جلوگیری از اصطکاک استخوان‌های فمور و تیبیا در مفصل کمک می‌کنند. اگر یکی از منیسکوس‌ها پاره شود یا آسیب ببیند، ممکن است ایجاد صدای تق تق در زانو شود.

 

در رفتگی زانو

صدای تق تق در زانو ممکن است به علت در رفتگی زانو (subluxation) ایجاد شود. در این وضعیت، پاتلا (کشکک زانو) به طور ناگهانی از محل خود در مفصل زانو خارج می‌شود یا به محل خود باز می‌گردد. این اتفاق ممکن است با ایجاد صدای تق تق همراه باشد.

 

درمان خانگی علت صدا داد‌ن زانو؛ از کمپرس یخ تا  زانوبند زاپیامکس

در بیشتر موارد، برای درمان تق تق زانو، نیازی به درمان پزشکی ندارید. استفاده از یخ روی مفصل و مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب کافی است.

علت صدا داد‌ن زانو و زانوبند زاپیامکس | شفاکاران

 

نوع درمان خانگی صدا داد‌ن زانو

اثرگذاری

استفاده از کمپرس گرما و یخ؛ برای  کاهش التهاب مفصل صدادار:

گاهی تق تق زانو با التهاب مفصل همراه است. استفاده از کمپرس یخ و گرما برای رفع این مشکل  موثر است.

بانداژ زانو؛ درمان خانگی صدا داد‌ن و تق تق زانو

           برای جلوگیری از تورم زانوی خود را با یک باند بپیچید، البته نه آنقدر محکم که گردش خون را قطع کند.

تای چی؛ درمان خانگی تق تق زانو

 تای‌چی می‌تواند به کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی کمک کند و شامل تنفس عمیق و آرامش است.

درمان‌های بیشتر برای تق تق زانو

 

کاهش وزن و کاهش علت صدا داد‌ن زانو اضافه وزن و چاقی می‌تواند فشار بیشتری بر مفاصل زانو وارد کند.  پزشک می‌تواند به شما کمک کند وزن مورد نظر خود را تعیین کنید.
ورزش، مانند پیاده روی و شنا؛ تقویت زانوها ورزش روزانه می‌تواند به شما کمک کند عضلات خود را قوی نگه دارید.
روغن مالی زانو؛ درمان سنتی صدای زانو: برای درمان صدا دادن و تق‌تق زانو باید  زانو صبح و شب با روغن سیاهدانه چرب شود.
بادکش مفصل؛ روش سنتی درمان علت صدا داد‌ن زانو بادکش زانو برای زانو و مشکلات آن بسیار مفید است. البته اگر ورم وجود داشته باشد، روی خود ورم نباید بادکش انداخت.
زانوبند زاپیامکس زانوبند زاپیامکس آلمانی با فناوری  UIC به خوبی به درمان صدای قرچ قرچ زانو می پردازد و تمام دلایل صدادان زانو را به خوبی در کوتاه ترین زمان درمان خواهد کرد.

کمبود چه ویتامینی دلیل صدادان زانو است؟

داروها و درمان‌های طبیعی برای درد مفصلی در داروخانه‌ها در دسترس هستند. مواردی که می‌توانید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

  • کورکومین
  • رزوراترول
  • بوسولیا
  • برخی از گیاهان

اما توجه داشته باشید که فقط تعدادی افراد به این موارد پاسخ مثبت می‌دهند و برخی ممکن است به دلیل مصرف این مواد، اثرات نامطلوبی را تجربه کنند.

علت صدا داد‌ن زانو و ویتامین ها | شفاکاران

بیشتر بخوانید: ویتامین برای زانو درد

آیا صدای زانو خطرناک است؟

مشکل صدا داد‌ن زانو (کرپیتوس) بسیار شایع و معمولا بدون درد است. نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. با این حال، اگر تق تق کرد‌‌ن زانو، همراه با درد باشد باید جدی گرفتـه شود. چون در این حالت کریپتوس زانو نشان‌دهند‌ه یکی از علائم رایج آرتروز و بسیاری از آسیب‌های زانو است. در نتیجه به محض اینکه متوجه صدای خاص همراه با درد شدید به پزشک مراجعه کنید.

صدادان زانو همراه با درد نگران کننده‌، اما قابل درمان

تق تق و صدا داد‌ن زانو اغلب موضوع نگران کننده‌ای نیست و اصولا نیازی به درمان ندارد. علت اصلی تق تق زانو ترکید‌ن حباب‌های گاز در اطراف زانو است. به این ترتیب هنگام لغزش غضروف (خم و راست کردن زانو) صدا از محل مفصل زانو شنید‌ه می‌شود. با این‌حال در صورتی که علاوه بر صدا داد‌‌ن زانو، درد یا علائمی دیگری نیز دارید، بهترین کار مراجعه به پزشک است.

ورزش، رژیم غذایی و مدیریت وزن از جمله کارهایی است که می‌توانید برای سالم نگه داشتن عضلات زانو و پیشگیری از مشکلات آینده انجام دهید. درمان های خانگی و مصرف ویتامین می‌توانند به شما در مدیریت علائم و کاهش آسیب به زانوها کمک کنند.

پرسش‌های پرتکرار

 دلیل صدا داد‌ن زانو در کودکان چیست؟

صدا داد‌ن زانو در کودکان نیز می‌تواند رخ دهد و عواملی مانند رشد سریع، غضروف نرم، عدم تقویت عضلات می‌توانند از علل ایجاد این عارضه در کودکان باشند.

چه ویتامینی به درمان صدا داد‌ن زانو کمک می‌کند؟

گاهی صدا داد‌ن زانو ناشی از کمبود ویتامین D، کلسیم و کم آبی بد‌‌ن است. بدن باید هیدراته شود تا کلاژن بتواند در شکل بگیرد و اطراف مفصل را روان کند. با مصرف ویتامین D، کلسیم سیترات به دست آورید.

برای رفع علت صدا داد‌‌ن زانو چه بخوریم؟

برنامه غذایی روزانه می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت مفاصل داشته باشد. برخی از مواد غذایی مانند منابع غنی از امگا ۳، سبزیجات، زردچوبه به کاهش درد و افزایش تحرک در مفاصل کمک می‌کنند.

​با شفاکاران، مفاصلتان را بهتر بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *