کمردرد, مقالات

طب سوزنی برای دیسک کمر | درمان قطعی یا کنترل موقت درد

طب سوزنی برای دیسک کمر | شفاکاران

طب سوزنی برای دیسک کمر، با افزایش گردش خون، درد و التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر را کاهش می‌دهد. زمانی که دیسک کمر به سمت بیرون برآمده و به اعصاب مجاور فشار می‌آورد. این برآمدگی و فشار باعث گردن درد، ناراحتی و همچنین بی‌حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در نواحی آسیب‌دیده ستون فقرات می‌شود.

فتق دیسک ستون فقرات، اغلب با افزایش سن، جراحات یا شرایط دژنراتیو بروز می‌یابد. گزینه‌های درمانی سنتی برای این بیماری شامل دارو، فیزیوتراپی و جراحی پشت مانند دیسککتومی یا میکرودیسککتومی کمتر تهاجمی است. با این حال، برخی از افراد به دنبال درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی برای کاهش علائم خود باشند. این مقاله از شفاکاران به بررسی اثربخشی طب سوزنی برای فتق دیسک می‌پردازد و توضیح می‌دهد که در طول یک جلسه طب سوزنی چه انتظاراتی باید داشت. با مقالات سلامتی شفاکاران، همراهتان هستیم.

طب سوزنی برای دیسک کمر چیست؟

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از بدن به نام نقاط چی در مسیر انسداد انرژی، یا همان نقاط مخصوص طب سوزنی است. متخصص طب سوزنی این نقاط را بر اساس علائم و تشخیص فرد انتخاب می‌کند.

بدن انسان دارای یک انرژی خاص (چی) است، که در سراسر بدن در مدارهای خاصی جریان دارد. هنگامی که نیروی چی مسدود شود، فرد به بیماری‌های فیزیکی مانند زانو درد، کمر درد و گردن درد مبتلا می‌شود.  طب سوزنی با زدن سوزن به نقاط خاصی از بدن انرژی مسدود شده چی را به جریان می‌اندازد. در واقع سوزن‌ها سیستم عصبی را تحریک می‌کنند. سپس باعث آزاد شدن مواد شیمیایی طبیعی تسکین دهنده درد مانند اندورفین‌ها و انکفالین‌ها می‌شوند.

آیا تا به حال روش طب سوزنی الکتریکی را شنیده‌اید؟

برخی از متخصصان طب سوزنی از طب سوزنی الکتریکی استفاده می‌کنند، که شامل عبور جریان الکتریکی کوچک از سوزن‌های درون ناحیه آسیب‌دیده می‌شود. روش طب سنتی الکتریکی، ترشح اندورفین را بیشتر تحریک می‌کند و درد را کاهش می‌دهد.

مکانیسم اثر طب سوزنی برای دیسک کمر و کمر درد چگونه است؟

طب سوزنی برای دیسک کمر و تصویر اجرای طب سوزنی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

طب سوزنی جریان خون را افزایش و عضلات اطراف ناحیه آسیب‌دیده کمر را شل می‌کند تا باعث بهبودی شود. این اثرگذاری به ویژه برای افرادی که به دلیل فتق دیسک خود دچار اسپاسم یا سفتی عضلانی می‌شوند بیشتر مفید خواهد بود. طب سوزنی اغلب همراه با سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و ماساژ برای رفع علت اصلی فتق دیسک استفاده می‌شود. در حالی که این روش کمر درد را تسکین می‌دهد، فیزیوتراپی عضلات اطراف ناحیه آسیب‌دیده را تقویت، انعطاف‌پذیری را افزایش و از آسیب‌های بعدی جلوگیری خواهد کرد.

زمان تاثیر طب سوزنی برای رفع درد ناشی از دیسک کمر چه مدت است؟

متخصص در طول یک جلسه طب سوزنی برای دیسک کمر، ابتدا در مورد سابقه سلامتی فرد خواهد پرسید و ممکن است حتی معاینه فیزیکی انجام دهد. سپس متخصص سوزن‌ها را در نقاط مخصوص طب سوزنی که ممکن است در نزدیکی ناحیه آسیب‌دیده یا در سایر قسمت‌های بدن قرار گیرند، وارد می‌کند. معمولا  سوزن‌ها به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در جای خود باقی می‌مانند در حالی که بیمار به راحتی استراحت می‌کند.

انجام تکنیک‌های دیگری مانند چرخاندن یا افزودن حرارت نیز دور از ذهن نیست و بنا به نیاز بیمار تشخیص داده می‌شود. همچنین گاهی اوقات متخصص طب سوزنی از تحریک الکتریکی یا گرما درمانی برای افزایش اثرات درمان استفاده می‌کند. برخی از متخصصان طب سوزنی سوزن را پس از قرار دادن آن در بدن حرکت می‌دهند که می‌تواند باعث فشار اضافی شود. طب سوزنی معمولا دردناک نیست، اگرچه برخی از افراد، هنگام وارد کردن سوزن‌ها احساس سوزش، نیشگون گرفتن، درد کم یا گزگز خفیفی داشته باشند.

پس از درمان، اغلب بیماران احساس تسکین فوری از علائم خود می‌کنند. به طور میانگین ۲۰ دقیقه بعد از شروع درمان آرامش و سبکی خاصی در محل درد ناشی از دیسک کمر احساس‌ می‌شود و کمر درد رفع می‌شود.

 بایدها و نبایدهای طب سوزنی برای دیسک کمر

طب سوزنی زمانی که توسط یک متخصص طب سوزنی ماهر و دارای مجوز انجام شود، عموماً ایمن تلقی می‌شود. با این حال، برخی از خطرات مربوط به این روش، از جمله خونریزی، عفونت و آسیب عصبی وجود دارد. مهم است که یک پزشک ماهر را انتخاب کنید، که از روش‌های ایمنی مناسب پیروی کند و از سوزن‌های استریل استفاده کند.

باید بدانید، بیمارانی که باردار هستند، دارای اختلال خونریزی هستند یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند، باید قبل از انجام درمان طب سوزنی با پزشک خود صحبت کنند. علاوه بر این، افرادی که ترس از سوزن دارند یا تحمل درد پایینی دارند، شرایط مطلوب برای این روش را ندارند. در صورتی که بیماری دیسک کمر با روش‌های محافظه کارانه بهبود پیدا نمی‌کند، درمان بیرون زدگی دیسک کمر با  روش دیسککتومی صورت می‌گیرد‌. روش دیسککتومی نوعی جراحی است که به درمان قطعی کمر درد کمک می‌کند.

عوارض طب سوزنی برای دیسک کمر و دیگر بیماری‌ها

طب سنتی هم مثل روش‌های گوناگون عوارضی به همراه دارد که شاید برای همه یکسان بروز نکند. یکی از عوارض شایع مربوط به طب سوزنی در درمان انواع بیماری‌ها خطر پاره شدن رگ‌ است. اگرچه سوزن‌ها بسیار ظریف هستند، اما گاهی  به رگ‌های خونی کوچک برخورد می‌کنند و باعث ایجاد کبودی جزئی در آن ناحیه می‌شوند. به طور معمول، این کبودی‌ها بدون درد هستند. این موضوع بستگی به فرد دارد، اما برخی از کبودی‌ها ممکن است چند روز طول بکشد تا اینکه کاملا ناپدید شوند.به طور کلی عوارض جانبی طب سوزنی برای دیسک کمر عبارتند از:

  • سرگیجه
  • عفونت‌ها
  • حالت تهوع
  • بثورات پوستی
  • واکنش آلرژیک
  • کبودی اطراف ناحیه سوزن‌ها
  • درد و خونریزی ناشی از وارد کردن سوزن

علاوه بر این‌ها عوارض جانبی جدی دیگری نیز ممکن است رخ دهد. آسیب عروق خونی و عصبی، عوارض ناشی از شکستن سوزن در طول درمان، آسیب به اندام و آسیب‌های مغزی و نخاعی چندان شایع نیست. بهتر است از روش های نوین و کاملا بی خطر به جای روش های دارویی و طب سوزنی بهره ببرید. کمربند پلاتینر موثر ترین راه درمان با استفاده از فناوری UIC است.

آیا دیسک کمر منجر به زانو درد می‌شود؟

اعصابی که احساس درد را به پاها و زانو منتقل می‌کنند در قسمت پایین کمر قرار دارند. گاهی اوقات دیسک‌های بین مهره‌ها  تحلیل می‌روند، برآمده شده و به این اعصاب فشار می‌آورند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، عصب تحریک و سیگنال‌های درد را ارسال می‌کند. در مواردی دیسک کمر به سیاتیک می‌زند و موجب درد در ناحیه زانو خواهد شد. ناگفته نماند طبق تجربه‌های بیماران در طب سوزنی برای دیسک کمر در این مورد هم می‌توان از طب سوزنی برای بهبود کمر درد و زانو درد کمک گرفت.

کلام آخر درباره طب سوزنی برای دیسک کمر

طب سوزنی درمانی سنتی است که افراد زیادی از آن برای کاهش کمر درد و تسکین دیگر اعضای بدن خود استفاده می‌کنند. اما باید توجه داشت که استفاده از این روش درمانی هم شرایطی دارد که در مقاله به باید‌ها و نبایدهای آن اشاره کردیم. نکته جالبی که در این مطلب با آن روبرو شدیم رابطه دیسک کمر و زانو درد بود. البته باز هم اگر به مکانیسم اثر طب سوزنی برای دیسک کمر دقت کنیم متوجه می‌شویم که طب سوزنی برای زانو درد هم مفید است. آشنایی با روش طب سوزنی الکتریکی و عوارض طب سوزنی هم از دیگر موارد ذکر شده در مقاله هستند. توصیه ما این است که برای درمان به روز باشید و از تکنولوژی روز غافل نمانید. زانوبند زاپیامکس و کمربند پلاتینر جدیدترین یافته های پزشکی برای درمان کمردرد و زانو درد است.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه طب سوزنی برای دیسک کمر

آیا طب سوزنی برای دیسک کمر مفید است؟

طب سوزنی دیسک کمر را درمان نمی‌کند بلکه درد را کنترل می‌کند.

چه مدت بعد از طب سوزنی باید استراحت کرد؟

سوزن‌های طب سوزنی بسیار ظریف هستند و هیچ سوراخ قابل مشاهده‌ای از خود باقی نمی‌گذارند. پس نیازی هبه دوره نقاهت ندارد و بعد از انجام آن بلافاصله می‌توان به سر کار برگشت.

عوارض طب سوزنی چیست؟

عوارض این روش خیلی جزئی است مگر اینکه گاها سوزن رگ‌ها را پاره کند یا بیمار استرس داسته باشد و خونریزی کمی مشاهده شود البته در مقاله به طور واضح به عوارض اشاره شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *