زانو درد, مقالات

به روز‌ترین روش های درمان زانو | ۲۰۲۴

به روزترین روش های درمان زانو | شفاکاران

به روز‌ترین روش های درمان زانو امروزه در دسترس همه بیماران قرار دارد.  درد و ناراحتی درزانو سبب می‌شود تا فرد با مشکلات متعددی روبرو  شود که انجام فعالیت‌های روزانه، نشستن و برخاستن، راه رفتن و غیره را برای او دشوار خواهد ساخت متاسفانه امروزه افراد زیادی در سراسر جهان هستند که به دلایل مختلف به این عارضه دچار می‌شوند، اما خبر خوب این است که با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌هایی به وجود آمدند که می‌توانند زانو درد را درمان کرد  یا به مرحله‌ای رساند که دیگر پیشروی نکند و درد آن تسکین یابد. در این مطلب شفاکاران با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که چگونه می‌ توانید  با به روز‌ترین روش های درمان زانو مشکل زانو درد خود را حل کنید.

وضعیت بدنی و حمایت از زانو

یکی از چیزهایی که می‌تواند باعث ایجاد زانو درد شود، دقت نکردن به نحوه راه رفتن، خوابیدن، نشستن و برخاستن است. همه ما در طول روز حرکات بسیار ساده ای انجام می‌دهیم که همان فعالیت‌های روزمره ما محسوب می‌شوند، اما اگر همین حرکات به طرز نادرست و غیر اصولی انجام شوند، مشکلات زیادی را در اندام های مختلف بدن ما ایجاد می‌کنند. اگر وضعیت بدنی خود را به درستی تنظیم نکنید و بدن را در معرض فشار بیش از حد قرار دهید، مطمئن باشید دچار زانو درد، کمر درد، گردن درد و غیره خواهید شد. چنین دردهایی هم می‌‌توانند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

تصویر فردی نشسته پشت میز | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

چگونه می توان زانو درد را به طور قطعی درمان کرد؟

خوشبختانه در هر زمینه‌ای تکنولوژی می‌تواند حرف اول را بزند و به روز‌ترین روش های درمان زانو به کمک انسان‌ها بیاید. برای درمان زانو درد هم باز هم تکنولوژی به خدمت رسانی بشر آمده است. در چند سال اخیر زانوبندهایی توسط شرکت های تولید کننده موفق به وجود آمده که یکی از آن ها زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند به تکنولوژی UIC مجهز است و در آن از اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس به طور همزمان استفاده شده است.

این تکنولوژی ها روشی موسوم به زاپیامکس تراپی را پدید آورده‌اند و در کنار هم توانسته‌اند کمک کنند تا درد در زانوی فرد کاهش یابد. در واقع این تکنولوژی به دلیل خاصیت منحصر به فرد و پیشرفته ای که دارد سبب کاهش درد زانو شده که این خاصیت، افزایش و بهبود جریان خون در زانو است. زانوبند زاپیامکس می تواند با ماساژ دادن‌های ریز و تقریبا گرم در ناحیه پا گردش خون و بلاک عصبی را افزایش دهد. به این ترتیب مواد مغذی بدن هم بیشتر به نواحی آسیب دیده زانو می‌رسد.

افرادی که دارای مشکلاتی همچون آرتروز زانو، روماتیسم، شکستگی، گرفتگی های عضلانی و استخوانی شدید، نقرس، آسیب‌های تروماتیک و ورزشی هستند، می توانند با خرید زانوبند UIC  یک درمان قطعی  را آغاز کنند.

ماساژدرمانی و به روز‌ترین روش های درمان زانو

شاید بعضی از افراد سوال کنند که آیا ماساژ داد‌ن زانوها واقعا کمکی به درمان زانو درد می‌کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم البته که ماساژ کمک زیادی به درمان و کاهش درد زانو می‌کند. یک کارشناساس فیزیوتراپیست با مهارت و تخصص خود می‌تواند به گونه‌ای زانو را ماساژ دهد که جریان خون در این قسمت بهبود یافتـه و عضلات نرم شوند. حتی این کار باعث ترشح هورمون اندورفین در بدن شد‌ه که این هورمون همان هورمون آرامش و رها سازی در بدن است. ماساژهایی که برای کاهش درد زانو به کار می روند انواع مختلفی دارند مانند ماساژ میوفاسیال، ماساژ شیاتشو، ماساژ سوئدی و غیره.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد هنگام نشست و برخاست

کاهش وزن و رژیم غذایی چه تاثیری در زانو درد دارد؟

ما هیچ گاه نمی گوییم که فقط افرادی که اضافه وزن دارند زانو درد دارند اما می گوییم که اضافه وزن می تواند باعث ایجاد درد در زانو شود. همان طور که می دانید هر چقدر وزن بالاتر رود، فشاری که به زانو ها وارد می شود بیشتر می شود. اضافه وزن باعث تسریع فرایند فرسایش و ساییدگی در زانوها می شود. همچنین اضافـه وزن باعث می‌شود تا به مرور زمان زانوها زیر بار اضافی وزن، تحلیل روند و غضروف‌ها روی یک دیگر سایید‌ه شوند. به همین دلیل در افرادی که زمینه زانو درد دارند، پزشک همواره تاکید دارد تا اگر بیمار وزن زیادی دارد ابتدا وزن خود را کاهش دهد. تغذیه مناسب و داشتـن برنامه رژیمی سالم که در آن انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و سایر مواد معدنی رعایت شد‌ه، می‌تواند به درمان زانو کمک زیادی بکند.

مردی با اضافه وزن در حال ورزش | شفاکاران

گرم و سرد کردن زانو برای زانو درد خوب است؟

یکی از مواردی که کمک می کند تا درد زانو کاهش یابد استفاده از کیسه های گرم و سرد است. شاید بعضی از افراد دچار اشتباه شوند و ندانند که باید چه زمانی از کیسه گرم استفاده کنند و چه زمانی هم باید از کیسه سرد استفاده کنند. زمانی که فرد به تازگی دچار آسیب شد‌ه باید تا دو الی سه روز اول از کمپرس سرد استفاد‌ه کند. کمپرس سرد کمک می‌کند تا جریان مواد درد زا در داخل خون متوقف شود و این مواد به ناحیه آسیب دید‌‌ه نرسند.

در واقع کمپرس سرد نقش نوعی بی حسی موضعی را ایفا می کند. بعد از یک هفته حالا فرد می تواند از کمپرس گرم استفاده کند. در این زمان استفاده از کمپرس گرم کمک می‌کند تا جریان خون در ناحیـه آسیب دید‌ه افزایش یافتـه و مواد مغذی در بدن مانند ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، کلسیم و غیره به کمک ناحیه آسیب دید‌ه بیایند و عملیات ترمیم و بازسازی را به خوبی انجام دهند.

همچنین بخوانید: درمان ساییدگی زانو

آیا سرکه سیب می تواند به کاهش درد زانو کمک کند؟

سرکه سیب یکی از سرکه هایی است که در طب سنتی مصرف آن همیشه توصیه می شود حتی در مواقعی که فرد هیچ گونه بیماری خاصی ندارد. سرکه سیب خواص ضد التهابی دارد. به همین دلیل کسانی که آرتروز زانو دارند، به آن ها توصیه می شوند تا از سرکه سیب استفاده کنند. این سرکه خواص عجیب و باور نکردنی دارد. در واقع سرکه سیب منبع غنی منیزیم، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. کمبود هر یک از این مواد معدنی در بدن باعث افزایش شدت بیماری هایی همچون آرتروز می شود. بنابراین اگر فکر می کنید تهیه داروهای مولتی ویتامین و انجام راهکارهای درمانی برای زانو درد برای شما هزینه بر است، مصرف سرکه سیب را حتما در اولویت قرار دهید.

زنجبیل چه تاثیری در کاهش زانو درد دارد؟

زنجبیل هم یکی از بهترین ادویه جاتی است که به دلیل خاصیت ضد التهابی خود می‌توانند همانند یک قرص ایبوپروفن عمل کند و درد زانو را به میزان چشمگیری کاهش دهد. شما می‌توانید از این ماده شگفت انگیز هم به صورت خوراکی استفاده کنید و هم آن را به ناحیه درد خود بمالید.

درمان زانو درد با ورزش

شاید بعضی از افراد تصور کنند که وقتی زانو درد دارند باید همیشه استراحت کنند تا زانوی آن ها به مرور زمان درمان شود. اما این تصور کاملا اشتباه است و معمولا پزشکان توصـیه می‌کنند تا افراد از انجام داد‌ن فعالیت‌های سنگینی که باعث می‌شود شدت درد زانو بیشتر شود، پرهیز کنند. یکی از بهترین چیزهایی که می‌تواند به درمان زانو درد کمک کند انجام تمرینات و حرکات اصلاحی ورزشی و گاهی آب درمانی است. تمریناتی همچون دراز کشید‌ه رکاب زد‌ن، کشش زانوها، بالا آورد‌ن مستقیم پا و غیره  هم به کاهش درد زانو و هم به درمان آن کمک زیادی خواهد کرد.

به روز‌ترین روش های درمان زانو از نظر پزشکی

هر زمان که احساس کردید برای اولین بار زانو درد دارید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. برای این که درد زانوی شما درمان شود نیاز است تا توسط پزشک به درستی تشخیص داد‌ه شود. پزشک باید با انجام معاینات پزشکی و بررسی های لازم و در مواردی انجام آزمایشاتی همچون عکس برداری با اشعه ایکس، ام ار آی و سی تی اسکن منشا بیماری شما را به درستی تشخیص دهد تا بتواند براساس آن بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرد. درمان‌هایی هم که برای زانو درد در نظر گرفتـه می‌شود به دو صورت است:

درمان با به روز‌ترین روش های درمان دارویی زانو 

داروهایی ضد التهاب و ضد درد زیادی هستند که هر کدام از آن ها به نوعی می توانند زانو درد شما را درمان کنند. یکی از رایج ترین قرص هایی که توسط پزشک تجویز می شود استامینوفن است. اما اگر درد بسیار شدید باشد پزشک داروهای استروئیدی و غیر استروئیدی قوی تری را تجویز می کند. اما در کنار مصرف دارو بهتر است از زانوبند زاپیامکس هم استفاده کنید تا نتیجه ای که دریافت می کنید رضایت بخش تر باشد.

درمان به روش جراحی

در صورتی که بیماری به قدری پیشرفته باشد که دارو، فیزیوتراپی، تمرینات ورزشی و غیره موثر نباشد، پزشک جراحی را پیشنهاد می دهد. در واقع زمانی جراحی توصیـه می شود که آسیب به قدری گسترده شد‌ه که هیچ راهی در کاهش درد موثر نیست.  پزشک براساس شدت و درجه بیماری انواع جراحی آرتروسکوپی، استئوومی و آرتروپلاستی را انجام می دهد.

بیشتر بدانید: بهترین مراکز ام ار ای تهران

افراد مسن چگونه می توانند زانو درد خود را درمان کنند؟

زانو درد در افراد مسن بسیار بیشتر از افراد جوان‌تر اتفاق می افتد. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که سن بالاتری دارند، بیشتر باید تغذیه مناسبی داشته باشند. این افراد هم می‌توانند زانوبند زاپیامکس تهیه کنند و در روند درمان زانو قرار گیرند. بیشتر سالمندان نمی توانند هر قرص ضد درد را استفاده کنند و بیشتر آن ها برای سالمندان عوارض خواهد داشت. به همین دلیل این افراد باید از زانوی خود بیشتر مراقبت کنند و به استراحت بپردازند تا بیماری پیشرفت نکند.

به روز‌ترین روش های درمان زانو برای سالمندان | شفاکاران

سوالات متداول در زمینه به روز‌ترین روش های درمان زانو

آیا باید برای درمان زانو درد به پزشک مراجعه کرد؟

با بروز کوچک‌ترین علائم درد در زانو بهتر است از همان اول به پزشک مراجعه کنید. وی با تشخیص درست و ارائه راهکارهای درمانی موثر، از پیشرفت بیماری جلوگیری خواهد کرد.

آیا ممکن است زانو درد خود به خود بهبود یابد؟

این موضوع بستگی به آسیب و شدت و درجه بیماری دارد. در بیشتر موارد زانودرد به علت های مختلفی ایجاد می شود که این علل باید توسط پزشک ریشه یابی شود.

چه آسیب هایی باعث ایجاد درد در زانو می شوند؟

آسیب های تروماتیک، پیچشی، آرتروز، روماتیسم، فرسودگی زانو و غیره باعث ایجاد درد در زانو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *