کمردرد, مقالات

ماساژ سیاتیک راهی برای رهایی از درد‌

ماساژ سیاتیک | شفاکاران

ماساژ درمانی با تاثیری که بر روی جریان خون دارد؛ نقش موثری در کاهش درد و گرفتگی عضلات ایفا می‌کند. در درد‌های ناشی از عصب سیاتیک هم می‌توان این روش را برای درمان و تسکین درد به کار برد. عصب سیاتیک به طور طبیعی در بدن همه افراد وجود دارد. گاهی اوقات آسیب‌هایی به این عصب وارد می‌شود که درد‌های شدیدی ایجاد می‌کنند. این درد‌ گاها به حدی می‌رسد که کیفیت زندگی فرد را به طور مستقیم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

درد سیاتیک بیش از ۴۰ درصد مردم جهان را با خود درگیر کرده است و با افزایش سن شیوع آن افزایش می‌یابد. اگر شما یا اطرافیانتان، از درد سیاتیک رنج می‌برید؛ این مقاله وب سایت شفاکاران به منظور آشنایی شما با انواع ماساژ سیاتیک آماده شده است.

ماساژ سیاتیک

ماساژ سیاتیک به منظور کاهش درد‌های عصب سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. عصب سیاتیک به عنوان بزرگ‌ترین عصب بدن به حساب می‌آید و هرگونه آسیب یا فشار به آن می‌تواند درد ایجاد کند. این عصب در واقع ترکیبی از ریشه‌های عصبی از L4 تا S3 است. به طور معمول این درد‌ها از پشت شروع می‌شود و به سمت پایین بدن و پاها ادامه پیدا می‌یابد. درد سیاتیک ممکن است به حدی برسد که فرد حتی قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نباشد. این درد معمولا به طور یک طرفه در بدن رخ می‌دهد و بیشتر افراد فقط در یک پا علائم دارند. گاهی اوقات به صورت دو طرفه نیز دیده می‌شود.

روش‌های مختلفی برای تسکین درد سیاتیک وجود دارد؛ که ماساژ یکی از بهترین آن‌ها به حساب می‌آید. ماساژ سیاتیک فشار موجود بر روی اعصاب سیاتیک را کاهش می‌دهد. این روش به عنوان درمانی همیشگی نیست ولی قبل از امتحان کردن سایر روش‌های درمانی توصیه به استفاده از آن می‌شود.

بیشتر بدانید: علائم سیاتیک چیست؟

درمان سیاتیک با ماساژ

درد سیاتیک، عملکرد یک پا یا هر دو پای فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این درد نه فقط پاها بلکه ممکن است باعث کمر درد شود و فشار مضاعفی به استخوان‌های ستون فقرات نیز وارد کند. گرفتگی عضلات در این ناحیه نیز عصب سیاتیک را فشرده می‌کند و باعث افزایش درد می‌شود. از روش‌های مختلفی برای کاهش درد سیاتیک می‌توان استفاده کرد. ماساژ سیاتیک به عنوان یک روش درمانی مفید و کاربردی برای کاهش درد به حساب می‌آید. از فواید این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شل شدن عضلات و مفاصل
  • افزایش گردش خون
  • کاهش بی حسی و درد
  • کاهش استرس و هورمون کورتیزول

تصویر نقاط مورد نظر برای ماساژ سیاتیک | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

آموزش ماساژ رگ سیاتیک

ماساژ می‌تواند درد‌های سیاتیک را در فرد کاهش دهد اما این روش نیز نکات خاصی دارد. برای اثر گذاری هرچه بیشتر ماساژ، باید فشار بر روی نقاط خاصی از بدن وارد شود. در صورتی که فشار دست بر روی خود عصب سیاتیک و یا اعصاب مجاور آن وارد شود ممکن است درد را در فرد تشدید کند.  بهترین نقاطی که می‌توان حین ماساژ آن‌ها را انتخاب کرد شامل موارد زیر است:

· عضلات گلوتئال (سرینی)؛ محلی مهم برای ماساژ سیاتیک

 ماهیچه‌های سرینی در قسمت پشتی لگن قرار گرفته‌اند. این عضلات از سه بخش سرینی بزرگ (Gluteus Maximus)، سرینی میانی (gluteus medius) و سرینی کوچک (gluteus minimus) تشکیل شده‌اند. برای ماساژ سیاتیک می‌توان بر روی این بخش‌ها فشار وارد کرد.

· ماهیچه‌های همسترینگ و ران؛ ناحیه‎‌ای پرکاربرد برای کاهش درد سیاتیک

عضلات همسترینگ (Hamstrings) سه ماهیچه در پشت استخوان ران هستند. ماهیچه نیم غشایی، ماهیچه نیم وتری و ماهیچه دو سر رانی، از داخل به خارج در این بخش قرار دارند. حین ماساژ سیاتیک، انتخاب عضلات این بخش و ران، می‌تواند درد را در فرد کاهش دهد. گرفتگی عضلات این ناحیه فشار بر روی عصب سیاتیک و درد آن را تشدید می کند.

همچنین ببینید: درد دنبالچه

· ماساژ عضلات ساق پا برای کاهش درد عصب سیاتیک

عضلات ساق پا در بخش زانو تا مچ پای فرد قرار می‌گیرند. ماهیچه نعلی در بخش خارجی ساق پا و عضله گاستروکنمیوس قسمت‌های مختلف این بخش به شمار می‌روند. فشار وارد کردن به ماهیچه‌های این بخش و ماساژ دادن آن‌ها می‌تواند باعث تسکین درد سیاتیک شود.

همچنین بخوانید: پیاده روی برای سیاتیک و دیسک کمر

ماساژ درمان عصب سیاتیک پای چپ

درد سیاتیک پای چپ بسیار رایج است و از ماساژ می‌توان برای درمان و کاهش این درد استفاده کرد. این درد حتی می‌تواند باعث بی حسی در پا و ناحیه کمر فرد شود. البته اثرگذاری ماساژ بر روی کاهش درد تا حد زیادی بستگی به نحوه ماساژ دهی و مهارت فرد دارد. از کمربند پلاتینر می‌توان برای تسکین درد‌های خفیف و حتی شدید کمر استفاده کرد. این کمربند با فشرده سازی این ناحیه و گرم کردن آن با سرعت بالایی باعث ترمیم بافت‌ها و کاهش گرفتگی عضلانی می‌شود.

نواع گوناگونی از ماساژ‌های درمانی وجود دارند که هر کدام بر روی قسمت خاصی از عضلات، مفاصل و اعصاب تمرکز دارند. از تکنیک‌های رایج و کاربردی ماساژ سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· ماساژ عصب سیاتیک با رهاسازی میوفاشیال (Myofascial release)

رهاسازی میوفاشیال روشی است که سفتی عضلات نواحی نزدیک به عصب سیاتیک را کاهش می‌دهد. سفت شدن عضلات و مفاصل در نتیجه درد سیاتیک می‌تواند تا حد زیادی حرکت فرد را با مشکل مواجه کند. برای انجام این تکنیک باید ماساژ دهنده روبه روی پاهای فرد و ناحیه کمر او بایستد. کف دستان ماساژ درمانگر باید زاویه ۴۵ درجه نسبت به پوست بیمار داشته باشد و آن‌ها روی بخش پایینی کمر قرار دهد. با حداقل فشار این تکنیک ماساژ شروع می‌شود و حرکت دست‌ها تا مفصل زانو ادامه می‌یابد.

·کاهش فشار استخوان خاجی برای کاهش درد سیاتیک (Sacrum pressure relief)

استخوان خاجی یا ساکروم یکی از بخش‌های تشکیل دهنده لگن است که در زیر آخرین مهره کمری ستون فقرات قرار می‌گیرد. استفاده از تکنیک‌های ویژه ماساژ سیاتیک می‌تواند درد سیاتیک را در فرد کاهش دهد. خود فرد نیز می‌تواند این تکنیک را برای خود پیاده کند. برای این کار فرد باید یک دست خود را مشت کند و روی استخوان خاجی در پشت بدن قرار دهد. در ادامه باید از پاشنه دست دیگر خود برای فشار دادن به پوست زیر استخوان استفاده کند. این تکینک ماساژ را باید تا زمانی ادامه داد که فرد احساس کاهش کشش و عضله سرینی خود داشته باشد.

· ماساژ عضله سرینی کوچک، راهی برای رهایی از درد سیاتیک (Gluteus minimus massage)

عضله سرینی کوچک، بخش کناری و خارجی استخوان لگن را پوشش می‌دهد. ماساژ دادن درست این ماهیچه می‌تواند از شدت درد سیاتیک فرد بکاهد. برای شروع این تکنیک ماساژ ستاتیک، ماساژ درمانگر ابتدا باید از نوک انگشتان خود استفاده کند. با حداقل فشار به بخش کناری باسن، می‌توان این ماساژ را آغاز کرد؛ تا به تدریج از سفتی عضله کاسته شود.

بعد از گذشت مدتی ماساژ درمانگر می‌تواند شدت فشار را افزایش دهد و حتی از ساعد دست خود برای ماساژ استفاده کند. خود فرد نیز می‌تواند در حالت دراز کشیده این تکنیک ماساژ را انجام دهد. در این صورت برای افزایش شدت ماساژ، فرد می‌تواند پاشنه دست خود را به کار ببرد.

· ماساژ برآمدگی استخوان ران، روشی برای کاهش درد سیاتیک (Greater trochanter elbow glide)

بر آمدگی استخوان ران، پهن‌ترین قسمت باسن را در بدن تشکیل می‌دهد. با ماساژ این قسمت می‌توان شدت تنش‌هایی که عصب سیاتیک در بخش‌های اطراف مفصل ران ایجاد کرده است را کاهش داد. برای انجام این ماساژ باید در ابتدا ماساژ درمانگر بخش ابتدایی استخوان ران را پیدا کند. سپس آرنج خود را در امتداد این بخش قرار دهد و به آرامی آن را به پایین بکشد. این حرکت را باید دو الی سه بار تکرار کرد. خود فرد نیز با استفاده از یک توپ تنیس می‌تواند این ماساژ را انجام دهد. فرد باید به صورت دراز کشیده روی زمین باشد و به آرامی با توپ تنیس مسیر استخوان ران خود را ماساژ دهد.

·ماساژ و کاهش درد سیاتیک با گرم کردن باند ایلیوتیبیال (Iliotibial band warm-up)

باند ایلیوتیبیال (IT Band) در واقع بافت رشته‌ای ضخیمی است که در قسمت کناری ران قرار دارد. این بخش از لگن تا زانو ادامه پیدا می‌کند. نوار ایلیوتیبیال ممکن است در اثر عصب سیاتیک سفت و دردناک شود. درد در این ناحیه بعد از دویدن طولانی مدت در دوندگان نیز رخ می‌دهد. با کمک زانوبند زاپیامکس می‌توان تا حد زیادی درد زانو و اسپاسم عضلانی شدید بعد از ورزش طولانی را کاهش داد. این زانوبند مجهز به تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. از ماساژ گرم کردن می‌توان برای کاهش سفتی این بخش استفاده کرد. برای ماساژ سیاتیک، ماساژ درمانگر با کمک پاشنه دست خود مسیر این باند را باید از ابتدا تا انتها طی کند.

حرکت دست باید از بالا و بخش بیرونی ران آغاز و تا ابتدای زانوی فرد کشیده شود. این ماساژ باید تا زمانی که علائم سفتی باند ایلیوتیبیال از بین برود؛ ادامه داشته باشد. خود فرد نیز می‌تواند به صورت نشسته بر روی صندلی این ماساژ را انجام دهد. برای این کار باید از پاشنه دست موافق با سمت پا (یعنی دست راست برای ماساژ دادن پای راست) استفاده کند.

تکنیک های ماساژ سیاتیک | شفاکاران

 بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر برای چه بیمارانی است؟

بهترین روغن برای ماساز سیاتیک کمر

برای اثر بخشی بیشتر ماساژ سیاتیک لازم است از این روغن ها برای ماساژ استفاده کنید:

اسانس نعناع فلفلی برای ماساژ سیاتیک

برای کسانی که با درد سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنند، اسانس نعناع فلفلی ممکن است همان چیزی باشد که نیاز دارند. رایحه با طراوت و محتوای بالای منتول، آن را به گزینه‌ای پرطرفدار در میان کاربرانی تبدیل کرده است که به دنبال درمان‌های طبیعی برای علائم خود هستند. خواص ضد اسپاسم، ضد درد و التهابی موجود در این نوع روغن خاص به کاهش تحریک عصب کمک و در عین حال از بروز اسپاسم عضلانی جلوگیری می‌کند. همه اینها به لطف اثر خنک کنندگی آن است.

اسانس اکالیپتوس، ضد التهاب

اسانس اکالیپتوس به دلیل خواص ضد التهابی آن مشهور است. احساس خنکی آن مانند روغن نعناع باعث تسکین درد سیاتیک می‌شود. این روش باعث می‌شود آن را به یک درمان موثر برای درد در هر قسمت از بدن تبدیل کند.

اسانس مرزنجوش شیرین

اگر با کمردرد دست و پنجه نرم می کنید، اسانس مرزنجوش شیرین می‌تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. اثرات گرم کننده و تسکین دهنده، این روغن را برای تسکین مفاصل و عضلات ایده آل می‌کند، در حالی که خواص ضد التهابی قوی آن به سرعت تورم و ناراحتی را کاهش می‌دهد. البته هرگز در استفاده از این روغن زیاده روی نکنید.

اسانس بابونه

اسانس بابونه یک داروی همه کاره برای دردهای عضلانی و مفاصل است. دو نوع اصلی موجود – بابونه رومی یا آلمانی – فواید متفاوتی دارند: در حالی که هر دو دارای خواص ضد درد هستند، دومی دارای اثرات ضد التهابی قوی تری نسبت به نوع مشابه خود است که برای آرام کردن نواحی پریشان بدن عالی است.

فیلم ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک

درد سیاتیک ممکن است در طول زندگی برای افراد زیادی پیش بیاید. تحقیقات نشان داده است که ماساژ سیاتیک ۳۰ دقیقه‌ای با تداوم ۵ روز پشت سر هم، می‌تواند درد ساتیک را تسکین دهد. انواع مختلفی از تکنیک‌های ماساژ درمانی برای سیاتیک وجود دارد. بر اساس نوع درد، تکنیکی که برای هر فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز متفاوت است. شما می توانید  فیلم شیوه درست ماساژ سیاتیک را مشاهده کنید.

 

سوالات متداول

  1. ماساژ سیاتیک با چه سازوکاری باعث کاهش درد می‌شود؟

ماساژ سیاتیک راهی است که قبل از سایر روش‌ها هم‌چون جراحی و دارو درمانی توصیه به انجام آن می‌شود. این روش می تواند گردش خون را در نواحی مختلف بدن بهبود ببخشد و سفتی عضلات و مفاصل را در نواحی دردناک کاهش دهد.

  1. آیا ماساژ سیاتیک تاثیری در شدت درد سیاتیک دارد؟

بله؛ ماساژ سیاتیک و فشار آوردن به نقاط خاصی از بدن باعث کاهش درد ستاتیک در فرد می‌شود. استفاده از تکنیک‌های متنوع می‌تواند در افراد اثرات متفاوتی داشته باشد.

  1. آیا ماساژ سیاتیک برای همه مناسب است؟

در مادران باردار، محدودیت‌هایی در مورد نواحی ماساژ وجود دارد. قبل از شروع ماساژ، باید با پزشک در مورد تکنیک‌های مورد استفاده ماساژ سیاتیک مشورت کرد.

  1. آیا خود فرد می تواند ماساژ سیاتیک را انجام دهد؟

بله؛ برخی تکنیک‌های ماساژ را حتی خود فرد نیز می‌تواند انجام دهد. در صورت سوزن سوزن شدن ناحیه مورد نظر، باید ماساژ قطع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *