کمردرد, مقالات

پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر ؛ همراه با نکات مهم که لازم است دقت کنید

پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر | شفاکاران

پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر چقدر تاثیر دارد؟ فتق دیسک کمر می‌تواند منجر به کمردرد ، درد عصب سیاتیک ، از دست دادن قدرت در پاها و درد هنگام بلند شدن شود. هنگامی که فتق دیسک کمر به وضعیت حاد یا نیمه حاد می‌رسد، التهاب عصب سیاتیک به قدری آزاردهنده می‌شود که فرد نمی‌تواند به درستی راه برود و حتی ایستادن نیز بسیار دردناک می‌شود. فتق دیسک کمر یا سیاتیک حتی ممکن است انجام ورزش منظم را برای فرد دشوار کند. در عین حال، فقدان فعالیت بدنی به طور کلی نیز خوب نیست، زیرا با ضعیف شدن عضلات حمایتی ناحیه ستون فقرات ، دیسک بیرون زده می‌تواند در وضعیت بدتری قرار بگیرد. پیاده روی نوعی ورزش ملایم است که در صورت برآمدگی یا فتق دیسک ستون فقرات می تواند مفید باشد. در این مطلب از شفاکاران به بررسی اثر پیاده روی برای دیسک کمر و سیاتیک می‌پردازیم.

آیا پیاده روی واقعا علائم دیسک کمر و سیاتیک را کاهش می‌دهد؟

هنگامی که به دنبال پاسخی در مورد چگونگی توقف درد عصب سیاتیک هستید ، سه سوال کلیدی وجود دارد که باید بپرسید:

 • آیا پیاده‌روی می‌تواند به جلوگیری از بروز دیسک کمر و سیاتیک کمک کند؟
 • آیا درد ناشی از این وضعیت را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد؟
 • آیا باعث تسریع بهبودی می‌شود؟

تا آنجا که پیاده روی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مربوط می‌شود، پیاده روی راهی عالی برای کاهش احتمال بروز دیسک کمر‌ و سیاتیک است. هر کیلوگرم اضافه وزن فشار اضافی بر ستون فقرات وارد می‌کند. بنابراین، این واقعیت است که کاهش چربی اضافی بدن می‌تواند به کاهش بار اضافی روی کمر شما کمک کند. در ۹۰ درصد مواقع فتق دیسک کمر عامل اصلی ایجاد سیاتیک و کمر درد است. برداشتن گام‌های کوتاه‌تر و راه رفتن با سرعت آهسته‌تر  به برداشتن بخشی از فشار از روی عصب سیاتیک کمک می‌کند.

اولین درمان موثر برای سیاتیک

این اقدامات پیشگیرانه می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد،  پیاده روی می‌تواند تا ۳۳ درصد خطر ابتلا به دیسک کمر را کاهش دهد. علاوه بر این  پیاده روی می‌تواند به عنوان اولین درمان برای سیاتیک استفاده شود. هرگونه کاهش وزن، رشد عضلانی و بهبود حرکت می‌تواند به بهبودی طبیعی دیسک کمر کمک کند. در همین حال، نشان داده شده است که پیاده روی التهاب را کاهش می‌دهد، که یکی از دلایل اصلی ایجاد درد است.

پیاده‌روی عضلات را درگیر نگه می‌دارد و همزمان از عصب سیاتیک محافظت می‌کند، جمع کردن شکم و تمرکز بر تنفس عمیق می‌تواند نتایج بهتری به همراه داشته باشد. در عین حال، اجتناب از پیاده روی در شیب‌های تند و پوشیدن کفش‌هایی که برای پیاده روی طراحی شده‌اند به شما کمک‌کند. به طور خلاصه، پیاده روی برای دیسک کمر و سیاتیک شکل موثری برای تسکین درد و مدیریت علائم است، در حالی که ممکن است بهبودی طبیعی را تسریع کند و به جلوگیری از ایجاد آن در آینده کمک کند

فواید پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر چیست؟

پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

پیاده روی یا انجام ورزش‌های ملایم برای سلامتی شما مفید است و می‌تواند به تنهایی و بدون ایجادآسیب حتی با وجود فتق دیسک انجام شود.

پیاده روی یکی از ساده ترین روش‌ها برای سالم ماندن و داشتن تناسب اندام است، اما همیشه باید با سطح تحمل شما سازگار باشد و در صورت ایجاد درد متوقف شود. برخی از فواید پیاده روی عبارتند از:

 1. عضلات را تقویت می‌کند

پیاده‌روی به تقویت عضلات ناحیه کمر کمک می‌کند .در هنگام پیاده‌روی و حرکت پاها عضلات مختلف کمر نیز درگیر می‌شوند و این امر تقویت آنها را تسریع می‌دهد. پیاده‌روی به افزایش استقامت عضلات ناحیه کمر کمک کرده و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می‌دهد. با تقویت عضلات ناحیه کمر، فشار مستقیم بر دیسک‌های فقرات کمری کمتر می‌شود. کاهش فشار مستقیم روی دیسک برآمده و عصب ملتهب سیاتیک دیگر می‌تواند به مدیریت درد و ناراحتی شما کمک کند.

 1. گردش خون را بهبود می‌بخشد

فعالیت بدنی مانند پیاده‌روی به افزایش جریان خون در ناحیه کمر و اطراف دیسک‌ها کمک می‌کند. این افزایش جریان خون می‌تواند مواد مغذی را به سلول‌ها منتقل کرده و فرآیند بهبودی را تسریع دهد.  علاوه بر رساندن مواد مغذی به بافت‌های نرم اطراف دیسک برآمده، افزایش گردش خون باعث حذف سموم از همان بافت‌ها می‌شود. ورزش منظم می‌تواند انتشار هورمون‌هایی مانند اندورفین (هورمون خوشحالی) را افزایش دهد که می‌تواند به تسکین درد و افزایش راحتی عمومی کمک کند.

 1. وضعیت و دامنه حرکت را بهبود می‌بخشد

پیاده روی منظم بهترین روش درمان دیسک کمر است و  این پتانسیل را دارد که وضعیت بدنی شما را بهبود بخشد. این کار فشار اضافی روی دیسک برآمده شما را کاهش می‌دهد و انگیزه لازم برای تلاش بیشتر برای بهبود وضعیت بدن شما ایجاد می‌کند. همچنین، پیاده روی کشش ملایم و کافی را برای کمک به دامنه حرکت و افزایش انعطاف پذیری فراهم می‌کند. یک وضعیت صحیح راه رفتن شامل موارد زیر است:

 • کشش و طویل کردن ستون فقرات به آرامی
 • بالا نگه داشتن سر و شانه ها به عقب
 1. تقویت استخوان‌ها با پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر

پیاده‌روی پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر می‌تواند به تقویت استخوان‌ها کمک کند. این فعالیت میزان استقامت استخوان‌ها را افزایش داده و از افت استخوانی (استئوپنی) جلوگیری می‌کند. پیاده‌روی به عنوان یک فعالیت ملایم، با تقسیم متعادل فشار وزن بر روی استخوان‌ها به تقویت آنها کمک کند. حرکات و فشارهای تکراری در زمان پیاده‌روی می‌توانند استرس مکانیکی ایجاد کنند که به تحریک فرآیند ساخت استخوان‌ها (ریمدلینگ استخوان) کمک می‌کند. همچنین فعالیت ورزشی باعث افزایش جریان خون می‌شود که مواد مغذی و کلسیم را به استخوان‌ها منتقل می‌کند.

 1. به کاهش وزن کمک می‌کند

فعالیت‌های ورزشی همچون پیاده‌روی می‌توانند به سوزاند‌ن  کالری بیشتر و در نتیجه کاهش وزن کمک کنند. وزن بیش از حد می‌تواند فشار بیشتری را بر دیسک‌های کمری اعمال کند و در نتیجه باعث درد و مشکلات دیسک کمر شود. قرار گرفتن در محدوده وزنی سالم به طور طبیعی تنش بر روی قسمت‌های مختلف حمایت کنند‌ه از ستون فقرات را کاهش می‌دهد و خطر آسیب اضافی ناشی از دیسک کمر و سیاتیک را کاهش می‌دهد.

نکات مهم در انجام پیاده‌روی برای دیسک کمر و سیاتیک

پیاده‌روی برای سیاتیک و دیسک کمر | شفاکاران

پیاده روی یکی از ساده ترین و در دسترس ترین اشکال ورزش است و اگر به درستی انجام شود، می‌تواند برای کسانی که با درد ناشی از دیسک کمر و سیاتیک سروکار دارند بسیار مفید باشد. با این حال، برای بهترین نتایج، مهم است که در هنگام راه رفتن به وضعیت قرارگیری بدن خود توجه کنید زیرا وضعیت نادرست راه رفتن در واقع می‌تواند باعث فشرده شدن دیسک‌های کمر و اعمال فشار بیشتر بر روی عصب سیاتیک شود که باعث ایجاد درد می‌شود.

 • وضغیت بدنی مناسب: پاها باید در تمام طول مدت صاف روی زمین باقی بمانند و حین برداشتن گام‌های کوتاه لازم است ابتدا انگشتان پا و سپس پاشنه پا برای ایجاد تعادل حین حرکت روی زمین قرار بگیرد. به جای خم کردن پشت بدن تا حد امکان آزادانه و صاف بایستید و از خم کردن شانه‌ها خودداری کنید.
 • توجه به سرعت راه رفتن: یکی دیگر از راه‌های کاهش علائم سیاتیک در حین راه رفتن این است که مراقب سرعت خود باشید. راه رفتن خیلی سریع می‌تواند علائم سیاتیک را تشدید کند.
 • منظم نفس کشیدن : تنفس یک راه ساده و موثر برای کاهش درد است، اما اغلب نادید‌ه گرفته می‌شود. تنفس عمیق به کاهش استرس و تنش در بدن کمک می‌کند و همچنین اندورفین با ترشح به تسکین درد کمک می‌کند.
 • توجه به سطح پیاده روی: برای جلوگیری از ایجاد تنش و فشار اضافی روی عضلات و دیسک کمر از راه رفتن روی سطوح لغزنده و یا دارای شیب بسیار خودداری کنید. همچنین مهم است در حین پیاده‌روی از کفش مناسب و راحت برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و ایجاد درد کمر استفاده کنید.

ترکیب پیاده روی و سایر درمان‌های دیسک کمر و سیاتیک

پیاده روی یک سلاح عالی برای مقابله با درد عصب سیاتیک است. برای بهترین نتایج، ممکن است لازم باشد پیاده روی را با چندین راهکار درمانی دیگر ترکیب کنید تا یک استراتژی جامع بسازید. برخی از سودمندترین گزینه ها عبارتند از:

 • درمان‌های فیزیکی و ورزش‌های کششی برای کاهش فشار و حمایت از سلامت عمومی کمر
 • استفاده از کمپرس گرم و سرد برای کاهش تورم و درد
 • کمربندهای حمایتی همچون کمربند پلاتینر برای حفظ وضعیت مناسب کمر و کاهش درد
 • تزریقات ستون فقرات که درد موضعی را هدف قرار می‌دهد و می تواند علائم را به سرعت کاهش دهد.
 • طب سوزنی، برای کاهش التهاب و از بین برد‌ن علائم درد.

برای کشف بهترین گزینه درمانی خاص خود، لازم است از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

سخن پایانی

در حقیقت بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از پیاده روی به عنوان یکی از برنامه‌های درمانی دیسک کمر و سیاتیک خود استفاده کنند. پیاده‌روی مزایای زیادی برای سلامت جسمی و روانی به همراه خواهد داشت.و می‌توان آن را بدون اختلال در زندگی روزمره انجام داد. علاوه بر این، پیاده روی شما را از انجام هر گونه درمان دیگری برای مدیریت درد دیسک کمر و سیاتیک باز نمی‌دارد. بنابراین، متعاقباً می‌توانید ، فیزیوتراپی، طب سوزنی، تغذیه و ماساژ درمانی را برای سرزندگی و سلامتی طولانی‌مدت در نظر بگیرید.

سوالات متداول

آیا پیاده روی برای سیاتیک مفید است؟

پاسخ برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران یک بله قاطع است. پیاده روی برای سیاتیک خط اول درمان برای تسکین و التیام درد است.

آیا پیاده روی با کفش معمولی برای دیسک کمر خوب است؟

خیر کفش‌های معمولی پشتیبانی و صربه گیری لازم برای کاهش فشار از روی عضلات کمر ندارند و ممکن است باعث ایجاد درد شوند.

آیا پیاده روی برای دیسک کمر مناسب است؟

در مواردی از دیسک کمر ، مانند دیسک انسدادی ، پیاده روی ممکن است باعث ایجاد التهاب بیشتر روی کمر شود بنابراین مشورت با پزشک توصیه می‌شود.

با شفاکاران، به سلامتی سلام بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *