کمردرد, مقالات

نوشید‌ن آب و مراقبت از دیسک کمر

نوشیدن آب و مراقبت از دیسک کمر | شفاکاران

نوشید‌ن آب و مراقبت از دیسک کمر ضروری است. نوشید‌ن آب کافی به خصوص در گرم ترین روزهای سال می‌تواند باعث کمردرد شود. کم آبی نه تنها بر بافت های نرم که بر مفاصل و استخوان ها نیز اثر می گذارد و دیسک ها و مهره های کمر و حتی مفاصل زانو را دچار مشکل می کند. این موضوع هشداری است برای کسانی که به هر دلیل مدتی به روزه‌داری یا رژیم غذایی می‌پردازند. لازم است این افراد در زمان های آزاد غذایی کم ابی بدن را جبران  و به اندازه کافی آب بنوشند تا از آسیب‌های احتمالی به مهره‌های کمر جلوگیری شود. در این مقاله از شفاکاران به تاثیر نوشید‌ن آب بر کمردرد می‌پردازیم.

ساختار دیسک کمر | ساختمانی از آب و کلاژن

بین هر مهره یک دیسک وجود دارد. این دیسک‌ها نقش مهمی در حمایت از ستون فقرات دارند. آنها مانند ضربه گیرهای کوچکی هستند که هنگام راه رفتن، دویدن، پریدن و بازی از ستون فقرات در برابر آسیب محافظت می کنند. یک دیسک دو قسمت دارد. یک حلقه بیرونی سخت از الیاف رباط به نام Annulus Fribosus و یک هسته داخلی پر از ژله به نام Nucleus pulposus. مرکزی است که از کلاژن وآب تشکیل شده است. هر دو پوسته بیرونی و هسته داخلی برای جذب ضربه و حمایت از ستون فقرات با هم کار می کنند.

آب چگونه به ستون فقرات شما کمک می کند؟

آب با هیدراته نگه داشتن دیسک های ستون فقرات به ستون فقرات شما کمک می کند. اگرچه ستون فقرات شما عمدتاً از ۳۳ مهره تشکیل شده است، اما هر یک از مهره ها توسط یک دیسک ستون فقرات از هم جدا شده اند. دیسک های ستون فقرات شما از اجزای زیر ساخته شده اند:

نوشیدن آب و مراقبت از دیسک کمر | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

Nucleus pulposus: این قسمت الاستیک دیسک است که شوک ناشی از حرکت را جذب می کند. قوام ژله مانند دارد و تا ۸۵ درصد آن آب است. همچنین حاوی فیبرهای کلاژن برای حمایت است.

Annulus fibrosus: این قسمت از دیسک از چندین لایه الیاف منحنی ساخته شده است که هسته پالپوس را احاطه کرده و از آن محافظت می کند. اگرچه این نیز حاوی آب است، اما حاوی آب بسیار کمتری نسبت به هسته پالپوزوس است.

از آنجایی که هنگام نشستن یا ایستادن به طور مداوم در طول روز فشرده می شود، آب موجود در هسته پالپوزوس می تواند به بیرون نشت کند. هر روز تا ۲۰ درصد از آب موجود در هسته پالپوسوس به سیستم شما نشت می کند.

هنگامی که دراز می کشید، فشار ستون فقرات کاهش می یابد و آب شروع به جریان دوباره به دیسک های ستون فقرات شما می کند. با این حال، این فرآیند به شما نیاز دارد که به اندازه کافی هیدراته باشید. با نوشید‌‌ن مقدار توصیـه شده آب، هسته پالپوزوس می‌تواند آبرسانی کند و سالم بماند.

بیشتر بخوانید: درمان غیر جراحی کمردرد

بهترین نوشید‌نی برای درمان کمردرد

در طول روز، دیسک ها آب خود را از دست می دهند و نیاز به آبرسانی مجدد دارند. وقتی به اندازه کافی آب نمی نوشیم، هسته داخلی دیسک کوچک می شود و تاحدودی قابلیت جذب ضربه را از دست می دهد. سپس پوسته بیرونی باید بار بیشتری را به دوش بکشد که این خود باعث ایجاد عدم تعادل می شود.

هنگامی که عدم تعادل در مشارکت بین پوسته بیرونی و هسته داخلی دیسک وجود داشته باشد، درد کمر با شدت بیشتری نمایان خواهد شد. همچنین این عدم تعادل ساییدگی و پارگی آناتومی دیسک را در پی خواهد داشت. در نهایت این حالت  منجر به درد و تورم و حتی برآمدگی دیسک یا فتق دیسک خواهد شد.

 نوشید‌ن آب برای پر کردن فضای دیسک‌ها با مقدار آب مورد نیاز برای عملکرد صحیح می تواند احتمال ابتلا به کمردرد را کاهش دهد. نوشید‌ن نوشابه، قهوه یا چای باعث آبرسانی مجدد نمی‌شود. این نوشید‌نی‌‌ها در واقع برعکس عمل می کنند؛ زیرا مملو از شیرین کننده های مصنوعی و کافئین هستند که سبب کاهش آب بدن و دیسک کمر خواهند شد.

بیشتر بدانید: علائم دیسک کمر خفیف

چقدر آب  برای محافظت از دیسک ها باید بنوشید؟

برای نوشید‌ن آب و مراقبت از دیسک کمر میزان مشخصی وجود ندارد. در این زمینه  هشت لیوان   آب در روز توصیه‌ای است که اکثر مردم شنیده‌اند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای تایید آن وجود ندارد. باید گفت میزان آب لازم برای هر فرد به عوامل مختلفی مانند سلامتی، وزن، میزان تحرک و محل زندگی شما بستگی دارد. فردی که در طول روز فعالیت بدنی بالایی دارد با افرادی که پشت میز نشین هستند میزان آب متفاوتی را نیاز دارد. موسسه پزشکی آمریکا، تشخیص داد که مردان باید حدود ۱۳ فنجان در روز و زنان ۹ فنجان بنوشند.

راه دیگر برای تعیین میزان مصرف نوشید‌نی در روز، وزن بدن است. به ازای هر ۱۰ کیلو وزن بدن،باید یک لیوان آب بنوشید. به عنوان مثال، یک فرد ۸۰ کیلویی که ورزش نمی کند یا در آب و هوای گرم زندگی نمی کند، باید حدود ۸ فنجان آب بنوشد.

برخلاف تصور عمومی، دولت مقدار مشخصی آب را برای نوشید‌ن روزانه توصیه نمی کند. این به این دلیل است که مصرف آب ایده آل یک فرد می تواند بر اساس عواملی مانند موارد زیر بسیار متفاوت باشد:

  • سطح فعالیت: افرادی که به فعالیت های بدنی مانند ورزش می پردازند، احتمالاً نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند، به آب بیشتری نیاز دارند
  • محیط زیست: مردم در آب و هوای گرم اغلب نیاز به مصرف آب بیشتری دارند تا به اندازه کافی هیدراته شوند.
  • شرایط پزشکی: نیاز آب شما می تواند بستـه به سلامتی شما متفاوت باشد. برخی از شرایط سلامتی، مانند نارسایی قلبی، ممکن است شما را مجبور به نوشید‌ن آب کمتر از آنچه در غیر این صورت می‌کردید، داشته باشد. برعکس، اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است به آب بسیار بیشتر از حد معمول نیاز داشته باشید.

نوشیدن آب و مراقبت از دیسک کمر | شفاکاران

بیشتر بدانید: روش های تشخیص دیسک کمر

هیدراتاسیون و سلامت ستون فقرات

هنگامی که وضعیت ستون فقرات شما ممکن است مربوط به کم آبی بدن باشد، پزشک به شما کمک می کند تا برنامه ای برای افزایش مصرف آب داشته باشید. برای انجام این کار، در اولین بازدید شما، یک معاینه کامل انجام خواهد شد. همچنین یک برنامه درمانی که نیازهای مراقبتی شما را برآورده می کند، تجویز می شود. در این مدت حتما باید زیر نظر پزشک مراقبت ها را ادامه دهید تا دچار مشکل حاد مربوط به ستون فقرات نشوید. علاوه براین استفاده از کمربند پلاتینر می تواند در کنار نوشیدن آب بسیار موثر باشد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه نوشید‌ن آب و مراقبت از دیسک کمر

آیا نوشید‌ن آب می تواند به کاهش کمردرد کمک کند؟

هنگامی که در هسته داخلی کم آبی وجود دارد، عدم تعادل در دیسک ممکن است رخ دهد و منجر به کمردرد بیشتر شود. آب آشامیدنی می تواند دیسک ها را از کم آبی محافظت کند و در نهایت فشار و ناراحتی را کاهش دهد.

چگونه دیسک های کمر را هیدراته می کنید؟

نوشید‌ن مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب خالص، یک انتخاب عالی برای حمایت از هیدراتاسیون دیسک است. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید یا آن را محدود کنید – دیسک‌ها برای پمپاژ مواد زائد و مایعات سالم نیاز به حرکت دارند.

آیا نوشید‌ن آب به عصب فشرد‌ه شد‌ه کمک می‌کند؟

اگر از درد ستون فقرات، فشرد‌ه شد‌ن دیسک یا فشار دادن اعصاب رنج می‌برید، نوشید‌‌ن مایعات کافی برای هیدراته ماندن مناسب می تواند کمک کننده باشد. به سادگی اضافه کردن آب بیشتر به برنامه روزانه خود می تواند برای بدن شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *