زانو درد, مقالات

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل | شفاکاران

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل تاثیر قابل توجهی در درمان درد های مفصلی دارند. آرتریت و التهاب مفاصل، نوعی بیماری است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث درد، سفتی و کاهش کیفیت زندگی می‌شود. در حالی که طب مدرن درمان‌های دارویی مختلف و در عین حال موثری برای آرتریت ارائه می‌دهد، بسیاری از افراد در جستجوی تسکین طبیعی و جامع از این بیماری مزمن، به داروهای گیاهی روی می‌آورند. داروهای گیاهی ضد التهاب مفاصل، برای قرن‌ها در سیستم‌های طب سنتی مانند آیورودا، طب سنتی چینی (TCM) و شیوه‌های درمانی بومیان آمریکا مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اعتقاد بر این است که این داروها اثرات ضد التهابی، ضد درد و حتی اصلاح کننده بیماری را بدون عوارض جانبی اغلب با داروهای معمولی ارائه می‌دهند. بیایید در این مطلب از شفاکاران، به دنیای داروی گیاهی ضد التهاب مفاصل بپردازیم و پتانسیل‌های آنها را کشف کنیم.

بهترین داروی گیاهی ضد التهاب مفاصل

از جمله بهترین داروهای ضد التهاب طبیعی قوی، موارد زیر قابل توجه هستند:

۱. زردچوبه (Curcuma longa)

 این ادویه یک داروی گیاهی ضد التهاب مفاصل است. زردچوبه با ترکیب فعال کورکومین، یک گیاه شناخته شده در طب آیورودا، به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. مطالعات نشان داده‌اند که کورکومین می‌تواند به کاهش التهاب مفاصل و کاهش علائم آرتریت کمک کند و این موضوع زردچوبه را به گزینه‌ای محبوب برای افرادی تبدیل می‌کند که به دنبال یک درمان طبیعی برای مدیریت درد ناشی از التهاب مفاصل خود هستند.

شما می‌توانید دمنوش زردچوبه را نیز آماده کرده و پیش از ساعت خواب، یک فنجان از آن بنوشید. در واقع دمنوش های ضد التهاب، مانند دمنوش زردچوبه، اثربخشی بسیار زیاد و در عین حال فوری، بر التهاب مفاصل داشته و درد و ناراحتی ناشی از آن را به حداقل می‌رسانند.

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل و تصویر زردچوبه | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

بخوانید: درمان زانودرد با زردچوبه

۲. زنجبیل (Zingiber officinale)

زنجبیل یکی دیگر از گیاهان دارویی با خواص ضد التهاب طبیعی قوی است که معمولا برای تسکین درد و سفتی مرتبط با آرتریت استفاده می‌شود. مشخص شده است که عصاره زنجبیل، ترکیبات التهابی را در بدن مهار می‌کند و برای کسانی که از اشکال التهابی آرتریت مانند آرتریت روماتوئید رنج می‌برند، تسکین‌بخش است.

۳. کندر هندی (Boswellia)

بوسولیا که به عنوان کندر هندی نیز شناخته می‌شود، قرن‌ها در طب سنتی، به عنوان یک داروی گیاهی ضدالتهاب مفصل، برای درمان بیماری‌های التهابی مانند آرتریت استفاده شده است. رزین درخت Boswellia حاوی ترکیباتی است که می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود تحرک مفاصل کمک کند و آن را به گزینه‌ای محبوب برای مدیریت علائم آرتریت و التهاب مفاصل، تبدیل می‌کند.

۴. پنجه شیطان (Harpagophytum procumbens)، داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل

پنجه شیطان، گیاهی بومی آفریقای جنوبی است که به طور سنتی برای درمان آرتروز، دردهای عضلانی و اختلالات گوارشی استفاده می‌شود و باید آن را یک داروی گیاهی ضد التهاب مفاصل موثر بدانیم. مشخص شده است که ترکیبات فعال موجود در پنجه شیطان دارای اثرات ضد التهابی است و آن را به یک انتخاب طبیعی برای کسانی که به دنبال تسکین درد و التهاب آرتریت هستند تبدیل می‌کند.

۵. پوست درخت بید (Salix spp)

پوست درخت بید برای قرن‌ها به عنوان یک مسکن طبیعی به دلیل داشتن سالیسین، ترکیبی مشابه آسپرین، مورد استفاده قرار گرفته است. عصاره پوست درخت بید، می‌تواند به کاهش درد و التهاب در بیماران مبتلا به آرتریت کمک کند و جایگزینی طبیعی برای داروهای مسکن بدون نسخه باشد.

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل و پوست درخت بید | شفاکاران

۶. چای سبز (Camellia sinensis)

اگر به دنبال یکی از بهترین داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل، چای سبز را پیشنهاد می‌کنیم. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی به نام کاتچین است که به دلیل اثرات ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی شناخته شده است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف چای سبز، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به آرتریت و کاهش علائم در افرادی که قبلاً تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته‌اند، کمک کند.

در حالی که داروهای گیاهی ضد التهاب مفصل، فواید امیدوارکننده‌ای را ارائه می‌دهند، ضروری است قبل از گنجاندن آن‌ها در برنامه درمانی آرتریت خود با یک متخصص مشورت کنید، به خصوص اگر در حال حاضر داروهای نسخه‌ای مصرف می‌کنید. علاوه بر این، کیفیت و دوز مکمل‌های گیاهی می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین انتخاب منابع معتبر و پیروی از دستورالعمل‌های توصیه شد‌ه برای استفاده ایمن بسیار مهم است.

در نتیجه، داروهای گیاهی ضد آرتریت یک رویکرد طبیعی و بالقوه موثر برای مدیریت علائم آرتریت و بهبود کیفیت زندگی برای کسانی که با این بیماری مزمن زندگی می‌کنند، ارائه می‌دهند. با به کارگیری قدرت گیاهان شفابخش طبیعت، افراد ممکن است از درد، التهاب و سفتی تسکین یافتـه و بتوانند زندگی فعال‌تر و رضایت بخشی داشته باشند.

بیشتر بدانید: درمان گیاهی زانو

نکات مهم برای استفاده از بهترین داروهای گیاهی ضد التهاب مفاصل

برای آن که بتوانید بهترین بهره برداری از داروهای گیاهی ضدالتهاب مفاصل را داشته باشید، لازم است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • از داروهای گیاهی به جای داروهایی که پزشک شما تجویز کرده است، استفاده نکنید. اگر پزشک شما دارویی برای کنترل و مدیریت درد مفاصل و کاهش التهاب آن، تجویز کرده است؛ هرگز نباید خودسرانه آن دارو را قطع کرده و داروی دیگری را چه گیاهی و چه غیرگیاهی، جایگزین کنید.
  • داروهای گیاهی را حتما از منابع معتبر خریداری کنید. اثربخشی عالی این داروها، بستگی به کیفیت مواد اولیه داشته و باید حتما از جای مطمئنی، تهیه شوند.
  • اگر دارای بیماری زمینه‌ای خاصی هستید یا دارویی مصرف می‌کنید؛ پیش از استفاده از هر داروی گیاهی، با پزشک خود، مشورت کنید.
  • حتما دستورالعمل‌های روی برچسب دارو را به دقت دنبال کنید. برخی از این داروهای گیاهی ضد التهاب مفاصل، باید به صورت ناشتا میل شد‌‌‌ه و برای بعضی دیگر نیز دستورالعمل‌های خاص دیگری در نظر گرفتـه شده است.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی کیست بیکر

بهترین غذاهای ضد التهاب مفاصل

به جز داروهای گیاهی ضد التهاب مفاصل که در بالا معرفی کردیم، شما می‌توانید از بهترین غذاهای ضد التهاب مفاصل نیز برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از این عارضه، استفاده کنید. از جمله این غذاها، موارد زیر را داریم:

ماهی‌های چرب

ماهی‌های چرب، مانند سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماردین و ساردین، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. اسیدهای چرب امگا ۳، خواص ضدالتهابی دارند و این می‌تواند به کاهش درد و تورم مفاصل کمک زیادی کند.

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل و  ماهی | شفاکاران

میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات، سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند که می‌توانند به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از التهاب، کمک کنند. برخی از بهترین میوه‌ها و سبزیجات برای کاهش التهاب مفاصل عبارتند از:

  • توت‌ها: توت‌ها مانند بلوبری توت فرنگی و تمشک، توت سفید و توت سیاه، سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند.
  • سبزیجات برگ سبز: سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج، کلم پیچ و کاهو سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها هستند.
  • گوجه فرنگی: گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است. (یک آنتی اکسیدان قوی که می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند.)

با مصرف این میوه‌ها و سبزیجات، کمک زیادی به کاهش التهاب مفاصل، خواهید کرد.

آجیل و دانه‌ها

آجیل و دانه‌ها، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین E و سایر مواد مغذی هستند که برای کاهش التهاب مفاصل، موثر هستند. گردو، بادام و دانه کتان، در این گروه جای می‌گیرند.

حبوبات

حبوبات، مانند لوبیا، عدس و نخود، سرشار از فیبر و پروتئین هستند. فیبر به کاهش التهاب کمک کرده و پروتئین، سلامت مفاصل را بهبود می‌بخشد.

داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل و  حبوبات | شفاکاران

روغن زیتون، داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل

روغن زیتون، سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و چربی‌های تک غیراشباع است که کاهش التهاب مفاصل را به خوبی، رقم می‌زند.

 برای کمک به کاهش التهاب مفاصل، باید تا حد امکان مصرف غذاهای فرآوری شد‌ه، شکر اضافه و چربی‌های اشباع شد‌ه را محدود کنید. این غذاها می‌توانند التهاب را افزایش دهند. همین طور حتما آب زیادی بنوشید. هیدراته ماندن، برای سلامت کلی شما مهم است و می‌تواند به کاهش التهاب در مفاصل، کمک کند. امروزه به دلیل وجود حساسیت های گوناگون بهتر است از درمان های جایگزین مانند زانوبند زاپیامکس به عنوان درمانی بدون هیچ عارضه استفاده کنید.

پرسش و پاسخ در زمینه داروی گیاهی ضدالتهاب مفاصل

آیا داروی گیاهی ضد التهاب مفاصل، به اندازه کافی موثر هستند؟

برای دردهای ناشی از التهاب مفاصل خفیف تا متوسط، می‌توان از داروهای گیاهی چون زنجبیل، کندر و زردچوبه، کمک گرفت.

آیا داروهای گیاهی برای التهاب مفاصل، بی خطر هستند؟

 داروهای گیاهی به طور کلی بی خطر، تلقی می‌شوند، اما برخی از آن‌ها با داروهای دیگر تداخل دارند یا عوارض جانبی ایجاد کنند. از این روی پیشنهاد می‌شود که قبل از مصرف هر داروی گیاهی با پزشک خود، مشورت کنید.

چه زمانی باید برای التهاب مفاصل، به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد مفاصل شما شدید یا مداوم شد یا علائم دیگری مانند تورم، قرمزی یا داغی مفصل را تجربه می‌کنید،  به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *