زانو درد, مقالات

درمان درد زانو در سالمندان | زانودرد سالمندان و بهترین راه‌های درمان

درمان درد زانو در سالمندان | شفاکاران

درمان درد زانو در سالمندان گاهی به سختی ممکن است. تجربه درد در مفاصل بخشی اجتناب ناپذیر از پیری است. ما به عنوان انسان های متحرک، هنگام حرکت در زندگی روزمره، چه ورزشکار باشیم  و چه کارمند یا کارگر، فشارهای مختلفی بر مفاصل و سیستم اسکلتی عضلانی خود وارد می‌کنیم. با افزایش سن، انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات کاهش می یابد و محافظت از مفاصل سخت تر می شود. زانو درد یک شکایت رایج است که در افراد در هر سنی دیده می شود، اما می تواند بیشتر بر افراد مسن تاثیر بگذارد. از سوی دیگر مفصل زانو با گذشت زمان فرسوده می شود و دردهای زانو نمایان می‌شود. زانو درد ممکن است ناتوان کننده باشد و حرکات را محدود کند در این مقاله از شفاکاران درباره انواع زانو درد های شایع در افراد مسن، عوامل خطرزا وعلائمی که باید به آن‌ها توجه کنید اشاره خواهیم کرد.

شایع‌ترین انواع زانو درد سالمندان چیست؟

شایع ترین انواع زانو درد به سبب رباط های کشیده شده، پارگی غضروف، تاندونیت و غضروف ساییده شده که منجر به آرتروز می شود، پدید خواهد آمد. آرتروز شایع ترین علت زانو درد در افراد مسن است. استئوآرتریت معمولاً در افراد مسن تجربه می شود، زیرا نتیجه مستقیم ساییدگی و پارگی غضروف بین مفاصل در طول زمان است. با از بین رفتن غضروف، مفصل شما در معرض اصطکاک بیشتری قرار می گیرد که منجر به دردهای خفیف تا شدید خواهد شد.

آرتروز اغلب با ضعیف شدن تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها همراه است. همه این عوامل با هم ترکیب و باعث تخریب تدریجی غضروف زانو می‌شوند که نشانه‌های مختلفی دارد. آرتروز همچنین می‌تواند باعث درد مزمن شود و بر زندگی روزمره و تحرک شما تأثیر بگذارد.

درمان درد زانو در سالمندان | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

شناخت علائم و علت ورم زانو در سالمندان

زانو درد در سنین بالا می تواند به دلایل فیزیکی یا شرایط پزشکی ایجاد شود. علاوه بر این، چندین عامل خطر وجود دارد که ممکن است علت ورم زانو در سالمندان باشد.

علل فیزیکی

 شناخت علل فیزیکی برای درمان درد زانو در سالمندان بسیار مهم است. این علل شامل آسیب‌هایی مانند افتادن یا ضربه‌های مستقیم به زانو، آسیب های ACL (یا هر آسیب رباط دیگری)، شکستگی، دررفتگی و آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد از زانو است. همچنین ممکن است یک آسیب قدیمی همچنان در سنین بالاتر باعث درد زانو شود. اگرچه به نظر می‌رسد آسیبی که ممکن است در جوانی متحمل شده اید بهبود یابد، بافت‌های آسیب دیده با افزایش سن در برابر بی ثباتی، فشار و انحطاط آسیب پذیرتر هستند.

استئوآرتریت همچنین یک علت فیزیکی زانو درد است که به دلیل تخریب تدریجی غضروفی است که از عملکرد داخلی مفاصل شما در برابر اصطکاک محافظت می کند. همانطور که این غضروف به تدریج با افزایش سن از بین می‌رود، احتمال درد مفاصل یا زانو افزایش می یابد.

بیشنر بخوانید: علت درد پا از زانو به پایین

شرایط پزشکی که می تواند باعث درد زانو شود

شرایط پزشکی مختلف نیز می‌تواند عامل درد مفاصل و زانو باشد. شایع ترین این شرایط، آرتریت روماتوئید، به عنوان یک اختلال خود ایمنی است. بیماری هایی مانند نقرس و لوپوس نیز می‌توانند باعث زانو درد شوندکه بیشتر منشا درد مربوط به التهاب موجود است.

ورزش برای زانو درد سالمندان

افراد می توانند با یک فیزیوتراپیست همکاری کنند تا بهترین تمرینات و برنامه ها را برای زانو درد  خود شناسایی کنند. تقویت عضلات بالای ساق – عضلات چهار سر ران – از طریق ورزش می تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این ماهیچه ها در کناره ها و جلوی ران ها قرار دارند.

در اینجا چند راه برای تقویت این عضلات وجود دارد:

 • در حالت درازکش یا نشسته پا را صاف کرده و بالا بیاورید.
 • یک پا را روی یک پله به سمت بالا قرار دهید، سپس پای دیگر را، دوباره پایین بیایید، و پله‌ها را تکرار کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید و سپس بایستید و یک دقیقه مکررا بنشینید. این کار را به صورت آهسته و کنترل شده انجام دهید و از استفاده از دست ها برای حمایت از شما خودداری کنید.
 • یک صندلی را نگه دارید و به حالت چمباتمه بزنید تا کاسه زانو روی انگشتان پا را بپوشاند. این کار را ۱۰ بار انجام دهید.

درمان درد زانو در سالمندان | شفاکاران

 بیشتر بدانید: علت ورم پای چپ از زانو بخ پایین

درمان درد زانو در سالمندان و حمایت از زانو

اقداماتی که می تواند به کاهش فشار زانو کمک کند عبارتند از:

 • از صندلی‌های پایین و کاناپه‌هایی که در آنها «غرق می‌شوید» اجتناب کنید
 • در صورت لزوم روی یک بالش بنشینید تا سطح صندلی خود را بالا ببرید
 • بررسی کنید که وضعیت نشستن خوبی دارید، بدون اینکه خم شوید یا خم شوید
 • پوشیدن کفش‌های حمایتی و اجتناب از کفش‌هایی که قوس‌های شکسته دارند، زیرا می‌توانند منجر به ایجاد نیروی غیرطبیعی و ساییدگی روی زانو شوند.
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت و دوره های طولانی بدون حرکت، زیرا مفاصل ممکن است بدون حرکت سفت و دردناک شوند

کاهش وزن و رژیم غذایی

یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای می تواند به افراد کمک کند وزن خود را حفظ کنند و ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشند. افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند بیشتر در معرض خطر زانو درد هستند. حمل وزن اضافی باعث می شود مفاصل کار بیشتری انجام دهند. گاستن از وزن به کاهش درد طولانی مدت زانو از جمله درد ناشی از آرتریت کمک می کند. وزن اضافی روی بدن باعث افزایش التهاب در سراسر بدن می شود و زانوها تحت تاثیر قرار می گیرند.خوب غذا خوردن به کاهش وزن کمک می کند.

یک رژیم غذایی سالم به معنای یک رژیم متعادل است که:

 • سرشار از میوه، سبزیجات و فیبر است
 • گوشت، چربی حیوانی و سایر چربی ها کم است

متخصصان از افراد مبتلا به OA زانو می خواهند در صورت اضافه وزن یا چاقی وزن خود را کاهش دهند. یک پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به تصمیم گیری در مورد میزان کاهش وزن کمک کند.

داروها

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و سایر داروها می توانند به زانو درد ناشی از آرتریت کمک کنند. داروهایی که ممکن است به مدیریت درد کمک کنند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs)
 • کپسایسین موضعی
 • تزریق استروئید به مفصل
 • ترامادول
 • استامینوفن و دولوکستین، که یک داروی ضد افسردگی است، ممکن است کمک کند.

عوامل خطر برای ایجاد درد زانو

عوامل مختلفی از شرایط شما می تواند شما را مستعد تجربه زانو درد کند. یکی از عوامل خطر کلیدی اضافه وزن است. اضافه وز دهد، که می تواند غضروف مفاصل شما را تخریب کند و باعث درد اضافی شود.ن بر روی بدن فشار بیشتری را به مفاصل، به ویژه زانوها وارد می کند. اضافه وزن همچنین خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.

آسیب های قبلی به زانو نیز می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به درد مزمن زانو و آرتروز در مراحل بعدی زندگی قرار دهد. آسیب های قبلی بافت های داخل و اطراف زانو را ضعیف می کند که باعث بی ثباتی مفصل می شود و یکپارچگی زانو را مختل می‌کند.. عضلات ضعیف و غیر قابل انعطاف نیز به این امر کمک می کنند، زیرا هرچه عضلات شما قوی تر باشند، بیشتر می توانند ضربه را روی مفاصل شما جذب کنند و در برابر آسیب ها محافظت کنند.

 1. سایر عوامل خطر برای تجربه زانو درد عبارتند از:
 2. ژنتیک – داشتن سابقه خانوادگی آرتریت
 3. استرس مکرر وارد شدن بر روی زانو ناشی از فعالیت های پر ضربه مانند دویدن
 4. داشتن تغییر شکل استخوان یا مفصل
 5. زنان بیشتر مستعد هستند

چگونه درمان درد زانو در سالمندان پیشگیری کنیم؟

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید قبل از شروع زانو درد انجام دهید تا از بروز آن جلوگیری کنید.

رژیم غذایی و درمان پا در سالمندان

خوردن یک رژیم غذایی ضد التهابی راه خوبی برای جلوگیری از بروز التهاب در مفاصل است که می تواند از درد زانو و بدتر شدن آرتروز پیشگیری کند. اجتناب از غذاهای بیش از حد فرآوری شده که سرشار از قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات هستند، راه خوبی برای شروع است. همچنین مهم است که بدانید مصرف بیش از حد گوشت و لبنیات به التهاب زانوی شما دامن خواهد زد. یک رژیم غذایی ضد التهابی عمدتاً مبتنی بر گیاه است و حاوی مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، لوبیا، ماهی و غلات کامل است.

کنترل وزن مناسب و درمان درد زانو در سالمندان

یکی دیگر از راه‌های کاهش درد زانو، حفظ وزن مناسب است که با خوردن یک رژیم غذایی سالم همراه است. حفظ وزن سالم تاثیر وارده بر غضروف بین مفاصل را کاهش می‌دهد که احتمال تجربه درد به خصوص در زانوها را کاهش خواهد داد. ورزش نرمال و هدفمند راهی عالی برای حفظ سلامت مفاصل است. برای تمرکز بر روی زانوهای خود، روی تقویت عضلات اطراف زانو مانند عضلات ران و ساق پا تمرکز کنید. این ماهیچه ها به حمایت از زانوها کمک می کنند و اگر تقویت شوند، فشار کمتری روی غضروف مفاصل شما وارد می شود.

زانوبند زاپیامکس، یار دوران سالخوردگی

استفاده از زانو بند زاپیا مکس به سبب تکنولوژی به کار رفته در ان تاثیر مستقیمی بر پیشگیری از مشکلات زانو در دوران کهنسالی دارد. به گونه ای که فعل و انفعالات زانو را تنظیم خواهد کرد و مواد مغذی را در اختیار بافت ها قرار خواهد داد. از سوی دیگر استفاده آن از این زانوبند سبب شده تا افراد سالخورده نیز بدون کمک دیگران به تنهایی از این زانوبند پرطرفدار استفاده کنند.

درمان درد زانو در سالمندان | شفاکاران

همچنین بخوانید: مزایای زاپیامکس

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر درد زانوی شما روز به روز بیشتر و بیشتر می شود و هنگام راه رفتن و هنگام ایستادن طولانی مدت، درد زانو بیشتر شود یا در صورت احساس سفتی ماهیچه ، ممکن است دچار کشیدگی زانو شده باشید و لازم است خیلی زود معاینه شوید. برخی از افراد زانو درد شدیدی را تجربه می‌کنند که بر کیفیت خواب آنها تأثیر می‌گذارد. این نشانه دیگری است که باید از یک متخصص پزشکی بخواهید که وضعیت شما را ارزیابی کند تا بتواند ابزارها و وسایل کمکی مناسب برای عملکرد طبیعی و بدون درد در اختیار شما قرار دهد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان درد زانو در سالمندان

بهترین درمان زانو درد در سنین بالا چیست؟

درمان. تقویت عضلات اطراف زانو باعث پایداری بیشتر آن می شود. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی یا انواع مختلفی از تمرینات تقویتی را بر اساس شرایط خاصی که باعث درد شما می شود توصیه کند

شفاکاران، گامی به سوی سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *