دسته‌بندی نشده, زانو درد, مقالات

عفونت مفصل زانو و مشکلاتی که به وجود می‌آورد

عفونت مفصل زانو | شفاکاران

عفونت مفصل زانو طبق آمارهای اعلام شده حدود ۴۵.۷ درصد از افرادی که مشکل آرتریت دارند را در بر می‌گیرد. سوالی که بسیاری از افراد به دنبال جواب آن هستند این است که علت به وجود آمدن این بیماری چه می‌تواند باشد؟ یا نشانه‌های عفونت زانو چیست؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل درد در ناحیه زانو می‌تواند عفونت آن باشد. این مشکل معمولاً با علائم دردناکی همراه است و نیاز دارد تا به صورت جدی درمان شود. در صورت خفیف بودن می‌توانید این مشکل را طی مدت زمان کوتاهی حل کنید اما اگر آسیب وارد شده به زانو جدی باشد باید با کمک روش‌هایی مانند جراحی یا دیگر درمان‌های سخت‌تر آن را برطرف کنید. برای اینکه بیشتر با این بیماری علائم و علت‌های آن آشنا شوید با سایت شفاکاران همراه باشید.

عفونت مفصل زانو چیست؟

به عفونتی که در بافت‌های نرم زانو شکل می‌گیرد سلولیت می‌گویند. این عفونت‌ها در اکثر مواقع به کمک باکتری به نام استاف به وجود می‌آید. محل زندگی این باکتری‌ها روی پوست بدن است. حتی زمانی که پوست شما سالم است این باکتری‌ها وجود دارند و هنگامی که زخمی روی زانو به وجود بیاید از طریق آن وارد جریان خون و دیگر قسمت‌های بدن می‌شوند و انواع مشکلات زانو پدید می‌آید.

به عفونت مفصل زانو آرتریت سپتیک نیز گفته می‌شود. این بیماری به غیر از خراش و زخم از طریق موارد دیگری نیز می‌تواند به فرد آسیب برساند. معمولاً نوزادان و افرادی که سن بالاتری دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بهتر است بدانید این بیماری فقط مفصل زانو را درگیر نمی‌کند بلکه می‌تواند به لگن، شانه‌ها و سایر قسمت‌های بدن نیز انتقال پیدا کند.

عفونت ناشی از باکتری استاف می‌تواند آسیب‌های جدی به غضروف و استخوان‌های داخل مفصل فرد آسیب برساند. بهتر است این مشکل را جدی گرفته و در صورت مشاهده علائم آن سریعاً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. هرچه سریعتر عفونت داخل مفصل زانو خارج شود احتمال پخش شدن آن کمتر خواهد بود.

علائم عفونت مفصل زانو کدامند؟

مشکل آرتریت سپتیک علائمی مانند ناراحتی و درد شدید در هنگام استفاده از مفصل آسیب دیده را به همراه دارد. ممکن است این درد با علائم ناراحت کننده دیگری نیز همراه باشد. این درد معمولاً در زمانی که استراحت می‌کنید و مفاصل زانو یک وضعیت ثابت دارند از بین خواهد رفت.

به همراه درد ممکن است تورم و قرمزی را در زانوی خود مشاهده کنید. تب و لرز نیز از مواردی است که در اثر عفونت برایتان اتفاق خواهد افتاد. در برخی موارد ممکن است تب شدید باشد و تا ۲۴ ساغعت به طول بیانجامد. شل شدن مفصل و حس ضعف در پا نیز اتفاق خواهد افتاد.

اگر دچار عفونت در مفصل زانو شوید ممکن است حالت تهوع را احساس کنید. همچنین به دلیل درد و ضعف، دامنه حرکتی زانو کمتر خواهد شد و ناتوانی در تغییر وضعیت زانو احساس خواهید کرد. با قرمزی زانو سوزش نیز در ناحیه عفونتی احساس خواهید کرد.

عفونت مفصل زانو چگونه به وجود می‌آید؟

عفونت زانو به دلایل مختلفی می‌تواند به وجود بیاید. این دلایل می‌تواند بر اثر موارد خارجی اتفاق بیفتد و در مواردی دیگر از طریق صدمات وارد شده قدیمی یا جراحی‌های سابق باشد. از دلایل رابیج عفونت در زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت مفصل زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

عفونت زانو پس از جراحی

جراحی تعویض مفصل زانو از آن دسته جراحی‌ها است که در اکثر مواقع مشکلی به وجود نمی‌آورد اما به ندرت پیش می‌آید که مفصل زانوی فرد در اثر آن دچار عفونت شود. عفونت معمولا در اطراف ایمپلنت قرار داد‌ه شده در زانو رخ می‌دهد. مفاصل مصنوعی که در این جراحی‌ها در زانوی فرد قرار داده می‌شوند معمولا از جنس فلز یا پلاستیک هستند.

به دلیل اینکه این مفاصل توان مقابله با باکتری را ندارند ممکن است در اثر تجمع باکتری، بافت نرم اطراف آنها دچار عفونت شود. این اتفاق می‌تواند سال‌ها پس از جراحی اتفاق بیفتد. باکتری می‌تواند در حین جراحی و در اثر آلودگی‌های خارجی وارد زانوی فرد شود. در جراحی‌های ترمیم ACL و ترمیم مینیسک احتمال اینکه زانو دچار عفونت شود وجود دارد.

بیشتر بخوانید: عفونت پروتز زانو

التهاب مفصل باکتریایی

التهاباتی که در اثر ضربه به زانو، زخم سوراخ شده، عفونت موجود روی پوست و نیش آلوده حشرات به وجود می‌آیند باعث ایجاد عفونت می‌شوند. بیماری‌های مفصلی نیز سهمی در عفونت زانو دارند. بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و بیماری‌های خودایمنی باعث بروز عفونت می‌شوند. استفاده از داروهای سرکوب کننده نیز می‌تواند عفونت را در زانو به وجود بیاورد.

 بورسیت زانو

بورسیت زانو به دلیل التهاباتی که با خود به وجود می‌آورد این امکان را فراهم می‌کند که در زانو عفونت تشکیل شود. بورس‌ها درواقع کیسه‌هایی پر از مایع هستند که در خحفاظت از زانو نقش دارند. با نفوذ باکتری‌ها به این کیسه‌ها امکان اینکه عفونت به وجود بیاید وجود دارد.

استئومیلیت

در برخی مواقع ممکن است عفونتی که در بورس‌ها یا دیگر قسمت‌های زانو وجود دارد به مفاصل و استخوان‌ها برسد. صدماتی که به زانو وارد می‌شوند و باعث ایجاد شکاف بزرگ و در نهایت قرار گرفتـن استخوان زانو در هوای آزاد شوند، دلیلی مهم برای عفونت هستند. به این نوع عفونت‌های استخوانی استئومیلیت گفـته می‌شود و در مواقع بسیار نادر بروز پیدا می‌کنند.

عوامل خطر عفونت بدن و ضررها

مشکلات مفصلی موجود

برخی شرایط و بیماری‌ها می‌توانند مفاصل را تحت تاثیر قرار داد‌‌‌‌‌‌ه و خطر عفونت را افزایش دهند. بیماری‌هایی همچون آرتریت روماتوئید، نقرس، استئوآرتریت و لوپوس از مواردی هستند که خطر ابتلا به آرتریت اسپتیک را بالا می‌برند. مفاصل مصنوعی نیز شامل عوامل خطر این نوع عفونت می‌شوند.

مصرف دارو برای آرتریت روماتوئید

افرادی که به بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، به دلیل سرکوب شدن سیستم ایمنیشان در خطر عفونت مفصل زانو هستند. از آنجایی که بسیاری از علائم بیماری آرتریت روماتوئید با آرتریت سپتیک شبیه به هم هستند تشخیص این دو از یکدیگر سخت است.

شکنندگی پوست

افرادی که پوست شکنند‌ه دارند که بر اثر صدمات وارد‌ه به راحتی زخم شد‌ه و به سختی بهبود می‌یابد، بیشتر در خطر عفونت در مفاصل زانوی خود هستند. در صورتی که قسمتی از زانوی فرد دچار خراشیدگی شود، باکتری‌ها آن زخم را بستری برای تجمع در نظر می‌گیرند و پس از مدتی امکان ابتلا به عفونت در فرد به وجود می‌آید. معمولا افرادی که تزریق مواد مخدر را انحجام می‌دهند، زخم‌های عفونی بسیار زیادی دارند که باعث ایجاد آرتریت سپتیک می‌شوند.

سیستم ایمنی ضعیف

افراد ضعیف، مانند کودکان و نوزادان و همچنین افراد کهنسالی که طی گذشت زمان قوای جسمی خود را از دست داده و توان مقابله با بیماری را ندارند نیز بیشتر در خطر ابتلا به آرتریت سپتیک هستند. افرادی که بیماری‌های پیش زمینه‌ای مانند دیابت دارند نیز در خطر ابتلا به عفونت قرار می‌گیرند.

عوارض عفونت در مفصل زانو چیست؟

بهتر است بدانید در صورتی که درمان را به تعویق بیندازید بیماری آرتریت سپتیک می‌تواند مشکلات بزرگتری مانند انحطاط مفصل و آسیب‌های دائمی را به وجود بیاورد. در صورتی که آرتریت سپتیک مفاصل مصنوعی را هدف خود قرار دهد، عوارض آن شامل شل شدن زانو و در نهایت در رفتگس آن می‌شود.

بیشتر بدانید: درد داخل زانو

تشخیص عفونت مفصل زانو چگونه صورت می‌گیرد؟

با کمک مایع موجود در زانو تشخیص عفونت در مفصل صورت می‌گیرد. معمولا آسپیراسیون را با وارد کردن یک سوزن در مفصل زانو انجام خواهند داد. مایعی که به وسیاله سوزن خارج می‌شود برای آزمایش‌های مختلف مانند قارچ‌ها، ویروس‌ها، گلبول‌های سفید و باکتری‌ها به آزمایشگاه فرستاد‌ه می‌شود.

با کمک یک آزمایش خون ساده و بررسی آن نیز اینکه عفونت دارید یا خیر مشخص خواهد شد. در برخی موارد نیز با کمک اشعه ایکس می‌توان عفونت‌ها را نتشخیص داد. اشعه ایکس ابزاری برای ارزیابی آسیب‌های ناشی از عفونت در مفاصل است. عفونت مفاصل را جدی بگیرید! هنگامی که یک مفصل دچار عفونت شود، آنتی بیوتیک‌ها و جراحی تنها راه مقابله با آن خواهد بود.

اگر درمان را به تعویق بیندازید این احتمال که آسیب در زانو همیشگی شپود نیز وجود دارد. بهتر است برای مدیریت علائم خود و جلوگیری از وخیم شدن اوضاع هرچه سریعتر به یک پزشک خوب مراجعه کنید. مسئله مهم تشخیص به موقع و درمان به موقع عفونت است. با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، می‌توانید عفونت زانوی خود را به سرعت بهبود ببخشید.

معرفی راه های درمان عفونت مفصل زانو

عفونت موجود در زانو با روش‌های خانگی بهبود نمی‌یابد. درمان فقط به دست پزشک و با دارو یا جراحی صورت می‌گیرد. در صورتی که در خانه تلاشی مبنی بر برطرف کردن عفونت انجام دهید ممکن است آن را به قسمت‌های دیگر نیز منتقل کنید. همچنین این عمل می‌تواند عفونت را وارد جریان خود و در کل بدن پخش کند.

عفونت مفصل زانو | شفاکاران

آنتی بیوتیک‌ برای عفونت مفصل

آنتی بیوتیک‌ها معمولا برای کاهش تعداد باکتری‌ها درناحیه عفونی تجویز می‌شوند. پس از تشخیص به کمک این آنتی بیوتیک‌ها و مصرف آآنها به صورت داخل وریدی، عفونت داخل مفصل زانو برطرف خواهد شد. آنتی بیوتیک‌های خوراکی معمولا طی شش هفته زانوی شما را از عفونت پاک می‌کنند.

همچنین بخوانید: علت ورم پای چپ از زانو به پایین

زهکشی مفصل

زهکشی مفصل نیز روش دیگری برای رفع عفونت است. با کمک این روش می‌توان مواد عفونی را از اطراف زانو خارج کرده و بهبود پیدا کنید. برای مکش و تخلیه این مواد از داخل زانو از روشی به نام آرتروسکوپی استفاده می‌شود که با کمک آن عفونت موجود در زانو به کل برطرف خواهد شد. در برخی موارد می‌توان با استفاده از یک سوزن بزرگ عفونت‌های درون زانو را خارج کرد. در مواقعی که عفونت به حد زیادی رسید‌ه و پیشرفت کرد‌ه باشد، با کمک جراحی و با برداشتن مایع عفونی و بافت‌های آسیب دید‌ه درمان صورت می‌گیرد.

زانوبند زاپیامکس

زانوبند زاپیامکس نیز از محصولات جدیدی است که با تکنولوژی UIC  جایگاه درمانی ویژه‌ای را در میان کالاهای پزشکی به خود اختصاص داد‌ه است. خرید زانوبند زاپیامکس راهی بسیار موثر و بی ضرر برای درمان انواع دردهای ناحیه زانو به شمار می‌رود. این زانوبند ضمن تسکین درد، جریان خون در ناحیـه زانو را منظم خواهد کرد و با خونرسانی به بافت‌ها، مواد مغذی لازم را در اختیار سلول‌ها قرار می‌دهد و رفته رفته از شد‌ت عفونـت می‌کاهد.

سخن پایانی

زمانی که باکتری‌های مایع سینوویال (روان کننده) اطراف مفصل زانو را آلود‌ه می‌کنند، عفونتی به نام عفونت سپاتیک به وجود می‌آید. درمان عفونت مفصل زانو با توجه به دلیل به وجود آمد‌ن آن صورت می‌گیرد. عفونت در بافت‌های نرم سالیانه بالای ۱۴ میلیون نفر را فقط در ایالات متحده درگیر می‌کند. برخی داروها نیز ممکن است این عفونت را بیشتر کرده و بستری برای انتشار آن به وجود بیاورند.

بهتر است به نکات ریز و علائم عفونت زانو توجه کافی داشته باشید. فقط در این صورت است که می‌توانید بدون دردسر مشکل خود را برطرف کنید و آن را به کل از بین ببرید. در صورتی که این بیماری پیشروی کند، درمان آن سخت تر خواهد بود پس بهتر است هر چه سریع‌تربرای درمان اقدام کنید.

سوالات متداول

راه درمان عفونت مفصل زانو چیست؟

با کمک آنتی بیوتیک‌ها می‌توان عفونت‌هذای خفیف را برطرف کرد. زهکشی مفصل و جراحی نیز از روش‌های دیگر هستند.

دلایل عفونت مفصل زانو کدامند؟

عفونت زانو پس از جراحی، التهاب مفصل باکتریایی، بورسیت زانو و استئومیلیت از دلایل اصلی عفونت مفصل زانو هستند.

چگونه می‌توان عفونت مفصل زانو را تشخیص داد؟

علائمی مانند فرمزی و تورم و درد شدی راهی برای تشخیص آن است. اگر به پزشک مراجعه کنید با آزمایش خون یا آزمایش مایع مفصلی می‌توان این مشکل را تشخیص داد.

سلامتی را با شفاکاران تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *