زانو درد, مقالات

درمان افیوژن مفصلی؛ از درمان سنتی آب آوردن زانو تا جراحی

درمان افیوژن مفصلی | شفاکاران

درمان افیوژن مفصلی یا آب آوردن زانو وضعیتی است که در آن مایعات خاصی در اطراف مفصل زانو جمع می شوند. این عارضه در بین افراد زیادی شایع است و دلیل آن هم می تواند عفونت، آرتروز و یا آسیب دیدگی زانو باشد. در واقع مایعی که در اطراف مفصل جمع می شود ممکن است خون، عفونت، چرک و یا غیره باشد که این موضوع با ورم همراه است و می تواند برای فرد دردناک باشد. در این مطلب قصد داریم در مورد راه های درمانی آب آوردن زانو صحبت کنیم. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

چرا درمان افیوژن مفصلی مهم است؟

آب آوردن زانو با دردهایی همراه است که می تواند خفیف یا ضعیف باشد. اولین علائمی که این عارضه دارد، تورم خفیف تا متوسط زانو و افیوژن است که می توان در خانه هم با راه حل های مختلف آن را درمان کرد. اگر بیماری از درد شدید زانو به دلیل آب آوردن آن شکایت کند به نحوی که این درد غیر قابل تحمل باشد، پزشک سعی می کند با انجام آسپیراسیون مایع داخل زانو را جمع کند. سوالی که برای همه افرادی که زانوی آن ها آب آورده می شود این است که این عارضه چقدر خطرناک است؟ آیا راه حل درمانی دارد؟ آیا می توان در خانه به درمان این عارضه و درد زانوی حاصل از آن پرداخت؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

علائم افیوزن مفصلی خفیف و شدید چیست؟

علائم آب آوردن زانو در هر فرد بسته به شدت آن ممکن است متفاوت باشد اما در کل علائم زیر می تواند جز نشانه های اصلی این بیماری باشد:

درمان افیوژن مفصلی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

تورم

زمانی که زانوی  آب آورده را با زانویی که سالم است مقایسه می کنید، متوجه می شوید که زانوی آسیب دیده متورم است و پوست اطراف آن پف کرده به نظر می رسد.

مشکل در حرکت دادن زانو

از آن جایی که در داخل مفصل زانو، مایع جمع می شود، فرد نمی تواند به راحتی زانوی خود را خم کند و یا آن را بچرخاند. معمولا در این زمان فرد درد شدیدی را تجربه خواهد کرد.

ناپایداری مفصل زانو

گاهی هم آب آوردن زانو می تواند به سایر قسمت های زانو به خصوص غضروف ها و رباط ها آسیب برساند. همین موضوع می تواند باعث شود تا مشکلاتی همانند خالی کردن زانو، پیچ خوردگی و قفل شدگی هم در زانو رخ دهد.

خون مردگی

گاهی هم این عارضه باعث ایجاد خون مردگی در زانو خواهد شد که این خون مردگی ناشی از ضربه و آسیب های تروماتیک است.

گرم و قرمز شدن زانو

ممکن است زانویی که دچار افیوژن می شود گرم و قرمز هم شود؛ چرا که معمولا در این زمان زانو ملتهب می شود.

خشکی زانو

معمولا افرادی که زانوی آن ها آب می آورد نمی توانند به درستی و به راحتی زانوی خود را حرکت دهند. تجمع مایعات در میان مفاصل ممکن است برای فرد بسیار دردناک باشد و همین موضوع هم باعث شود تا فرد از شدت درد نتواند به راحتی تحرک داشته باشد.

آب آورد‌ن زانو چگونه درمان می شود؟

ما در قسمت قبل گفتیم که نشانه‌ها و علائم آب آورد‌ن زانو یا همان افیوژن چیست. در صورتی که چنین علائمی را در خود مشاهده کردید باید سریعا به پزشک ارتوپد مراجعه کنید تا وضعیت شما به طور دقیق بررسی شود. به هیچ عنوان نباید سرخود دارو مصرف کنید تا درد خود را کاهش دهید. پزشک می تواند برای بررسی های دقیق برای شما آزمایش سی تی اسکن، ام آر آی و یا تصویربرداری با اشعه ایکس تجویز کند. بعد از بررسی جواب آزمایش ممکن است یکی از راه های درمانی که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم را برای شما تجویز کند.

درمان خانگی آب آورد‌ن زانو

در موارد زیادی ورم مفصل زانو و درد و ناراحتی آن خفیف تا متوسط است و به مرور زمان با پیشرفت بیماری این درد هم بیشتر خواهد شد. در صورتی که در مراحل اولیه بیماری باشید به راحتی می توانید با چند تکنیک ساده درمان افیوژن مفصلی را در خانه درمان کنید. به طوری که با انجام دقیق و منظم این راهکارها به راحتی می‌توانید ظرف مدت سه روز درد را کاهش داد‌ه و بیماری را کنترل کنید. برای این که بتوانید آب آورد‌ن زانو را در خانه حل کنید می‌توانید از راه حل‌های زیر بهره‌مند شوید. اما بهتر است قبل از آن به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید زانوی شما آب آورد‌ه و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

استراحت

در مراحل ابتدایی بیماری که زانو ورم می‌کند و حرکت داد‌ن آن با درد همراه است، بهترین کار این است که فشار را از روی زانوهای خود بردارید و سعی کنید وزن شما روی آن قرار نگیرد. برای این کار می توانید به اندازه کافی استراحت کنید و سعی کنید فعالیت های سنگین انجام ندهید.

 یخ درمانی

برای این که بتوانید درد و تورم زانو را کاهش دهید می توانید از کمپرس سرد در روزهای اول استفاده کنید. روزانه هر دو الی چهار ساعت یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک کیسـه یخ روی زانوی آسیب دید‌ه خود قرار دهید. البته فراموش نکنید که شما به هیچ عنوان نباید کیسه یخ را مستقیم روی پوست زانو قرار دهید، چرا که این کار سبب سوختگی پوست زانو خواهد شد. اما می‌توانید کیسه یخ را در یک پارچه یا حوله بپیچید و سپس آن را روی زانو قرار دهید.

درمان افیوژن مفصلی | شفاکاران

فشرد‌ه سازی

فشرد‌ه‌سازی زانو یعنی یک باند الاستیک برای خود تهیه کرد‌ه و آن را به خوبی درو تا دور زانو بپیچید. باندی که به زانو کمی فشار وارد کند باعث می‌شود تا از تجمع مایع در داخل بافت جلوگیری شود. توجه کنید که بانداژ پهن تر را انتخاب کنید تا فشاری که به زانو وارد می شود، وسیع تر باشد و گردش خون هم در یک نقطه قطع نشود.

استفاده از زانوبند زاپیامکس

زانوبند مدرن زاپیامکس به بیماران کمک می‌کند تا با کاستـن از التهاب زانو عوارض ناشی از آب آورد‌‌ن زانو را کنترل کنند. این زانوبند با کمک تکنولوژی مدرن خود جریان خون‌رسانی به بافت‌ها را برای درمان هرچه سریع‌تر تسهیل می‌کند و مجالی برای سلول ها فراهم می‌آورد تا به بازسازی و ترمیم خود بپردازند. خرید زانوبند زاپیامکس را برای درمان موثر در برنامه درمانی خود قرار دهید.

درمان آب آورد‌ن زانو با ورزش

علاوه بر راهکارهای درمانی که در قسمت قبل توضیح دادیم می‌توانید از تمرینات ورزشی هم برای کنترل درد و درمان افیوژن مفصلی زانو کمک بگیرید. انجام ورزش‌هایی همچون یوگا، حرکات کششی، پیاده روی و غیره به طور منظم کمک می‌کند تا بهبودی را در زانوهای خود مشاهده کنید. در ادامه چند مورد از بهترین تمرینات ورزشی که در این امر برای شما کمک کنند‌ه خواهد بود را برای شما توضیح می‌دهیم.

تمرینات ایزومتریک

تمرینات ایزومتریک تمریناتی هستند که بدون این که شما مفصل زانوی خود را تکان و حرکت دهید، می توانید عضلات بدن را منقبض کنید. برای این که بتوانید برنامه کاملا مطابق با بدن خود دریافت کنید بهتر است از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید. فیزیوتراپیست به شما با ارائه یک برنامه ورزشی خوب کمک می کند تا عضلات زانوی شما تقویت و حمایت شود.

بالا برد‌ن زانو

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید به واسطه آن درد آب آورد‌ن زانو را بهتر تحمل کنید این است که زانوی خود را در ارتفاع نگه دارید. هر چقدر زانو بالاتر از سطح بدن قرار گیرد، جریان خون به ناحیه آسیب دید‌ه کمتر می‌رسد و مایع اضافی از مفصل تخلیه می‌شود. برای این کار می‌توانید هنگام دراز کشید‌ن زیر زانوی خود چند بالش قرار دهید تا پای آسیب دید‌ه از قلب شما بالاتر قرار بگیرد. کوسن‌ها یا بالش‌های کوچک بهترین وسیله برای بالا نگه داشتـن زانوها هستند.

ماساژ داد‌ن زانو و درمان افیوژن مفصلی

یکی از ایده آل‌ترین روش‌ها برای زانویی که آب آورد‌‌‌‌ه ماساژ داد‌ن به روش حرفه‌ای و درست است. این روش می تواند عضلات و زانو را سفت کند تا مایع اضافی هم از آن خارج شود. اگر بخواهید می توانید با جستجو در اینترنت روش های ماساژ زانو را آموزش ببینید. اما توصیه می‌کنیم برای این کار از یک درمانگر کمک بگیرید تا با تخصص خود بتواند زانوی شما را ماساژ داد‌ه و به درمان زانو کمک کند.

درمان سنتی آب آورد‌ن زانو

از زمان‌های قدیم تا کنون استفاده از روش‌های طب سنتی مورد استقبال زیادی قرار می‌گرفته است. طب سنتی می‌تواند به کنترل و  درمان افیوژن مفصلی کمک کند. بهترین داروهایی که در طب سنتی برای این عارضه تجویز می‌شود، دارچین، زنجبیل، زردچوبه، روغن کنجد و غیره است. از مزایای این داروها این است که هیچ عارضه‌ای برای بدن ندارد و در حالت عادی هم همه افراد از آن استفاده می‌کنند. این داروهای گیاهی خاصیت ضد التهابی دارند و با خواص مفید خود می‌توانند به کاهش تورم و درد زانو کمک زیادی کنند. علاوه بر داروهای گیاهی افرادی که زانوی آن ها آب آورد‌ه می توانند با بادکش کرد‌‌ن و زالو درمانی هم به درمان این عارضه بپردازند. در کنار همه این روش ها استفاده از زانوبند زاپیامکس هم می تواند روند درمانی را تسریع ببخشد و درد زانو را کاهش دهد.

درمان افیوژن مفصلی | شفاکاران

درمان آب آورد‌ن زانو با دارو

در بسیاری از مواقع زمانی که بیمار برای درمان آب آورد‌ن زانو به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک سعی می‌کند با تجویز داروهایی به درمان بیماری و کاهش درد کمک کند. معمولا این داروها ضد التهابی و غیر استروئیدی هستند و افراد می‌توانند به راحتی بدون داشته نسخه هم آن ها را تهیه کنند. از جمله این داروها می توان به ناپروکسن و ایبوپروفن اشاره کرد که هر دو آن ها در تسکین درد و کاهش التهاب زانو موثر هستند. اگر فرد درد زیادی داشته باشد به قدری که نتواند آن را تحمل کند، پزشک داروهای قوی تری را برای بیمار تجویز می کند.

داروهایی موضعی سالیسیلات که به صورت پماد یا ژل مصرف می‌شوند هم می‌توانند در کاهش درد و تورم زانو درد ناشی از آب آورد‌ن موثر باشد. این دارو مانند آسپرین عمل می‌کند و به صورت مستقیم روی پوست مالید‌ه می شود. البته باید هنگام استفاد‌ه از این دارو این نکته را رعایت کنید که به هیچ عنوان آن را روی پوست آسیب دید‌ه، ترک خورد‌ه و زخمی استفاده نکنید.

آسپیراسیون مفصل یکی از روش های درمان افیوژن مفصلی

اگر زانوی فرد، آب آوردگی شدیدی داشته باشد به نحوی که فرد نتواند درد آن را تحمل کند، پزشک مجبور به جراحی می شود. عمل جراحی ای که برای تخلیه مایع داخل زانو انجام می گیرد را آسپیراسیون می گویند. در این جراحی پزشک برش کوچکی در زانو ایجاد کرده و دوربین را وارد آن می کند. سپس در برش کوچک دیگر دستگاه و ابزار مخصوص جراحی را وارد زانو می کند و سعی می کند مایع داخل زانو را تخلیه کند. مایع با استفاده از سرنگ و سوزن از مفصل زانو خارج می شود.

پس از خارج کردن مایع پزشک وضعیت ویسکوزیته و رنگ مایع را مورد بررسی قرار می دهد و سپس آن را برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستند. تعیین نوع محتویات کمک می‌کند تا پزشک علت آب آورد‌ن زانو را به راحتی تشخیص دهد.

درمان آب آورد‌ن زانو را جدی بگیرید

ما در این مطلب سعی کردیم هر آن چه را که باید در مورد آب آورد‌ن زانو بدانید را به شما بگوییم. ما در این بخش تمام علائم آب آورد‌ن زانو را شرح دادیم و برای درمان آن هم راهکارهایی ارائه دادیم که شما می‌توانید هم در خانه آن ها را انجام دهید و هم می‌توانید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید. تنها توصیه ما به شما این است که با مشاهده اولین علائم آب آورد‌ن زانو به پزشک مراجعه کنید تا با پزشک با ارائه راهکار های درمانی از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان افیوژن مفصلی

درمان مایع سینوویال چیست؟
ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، مکمل های غذایی و تزریق مفاصل ممکن است به بهبود یا افزایش مایع سینوویال و کاهش درد و التهاب مفاصل کمک کند.

بهترین دارو برای التهاب مفاصل چیست؟
NSAID ها داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند درد را تسکین دهند و التهاب را کاهش دهند. به عنوان مثال می توان به ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و ناپروکسن سدیم (Aleve) اشاره کرد. NSAID های قوی تر می‌توانند باعث تحریک معده شوند و ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهند.

سایت فروشگاه سلامت شفاکاران با نوین‌ترین کالاهای تکنولوژی محور در خدمت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *