کمردرد, مقالات

پی آر پی کمر(پلاسماتراپی کمر): مراقبت پس از پی آر پی کمر

پی آر پی کمر | شفاکاران

پی آر پی کمر راهی برای درمان کمر درد است. ناگفته پیداست که یکی از شایع‌ترین مشکلات پزشکی و دلیل ناتوانی در بسیاری از افراد دنیا را باید  کمر درد دانست. اغلب افراد، حداقل یک بار تجربه کمر درد را داشته اند. اکثر بیماران مبتلا به کمر درد، با درمان های ساده ای مانند، دارو های درمانی و در کنار آن، انجام تمرینات فیزیوتراپی درمان می شوند. با این حال، استفاده از درمان های جدید نیز در این بیماران بسیار رایج شده است. پی آر پی یا همان پلاسماتراپی، یک روش درمانی جدید در بهبود کمر درد در بیماران است. در این مطلب، شما را با چگونگی عملکرد پی آر پی، نکات مهم و مراقبت های پس از آن آشنا خواهیم کرد.

چگونگی عملکرد پی آر پی در درمان کمر درد

در روش پی آر پی، مقداری خون از بیمار گرفته شده و توسط دستگاه سانتریفیوژ، پلاسمای آن جدا می شود. این پلاسما، غنی از پلاکت بوده و به قسمت مورد نظر تزریق شده و موجب کاهش التهاب و رشد مجدد بافت خواهد شد. پلاکت ها، دارای مواد شیمیایی به نام فاکتور های رشد هستند، که نقش مهمی در بهبود و درمان بیماری ها دارند. پلاکت ها، به سلول های بنیادی اطراف محل درد سیگنال داده و آن ها را وادار می کنند به ناحیه مورد نظر حرکت کنند. این پروتئین های سیگنال دهنده، در کنار فاکتور های رشد، موجب ترمیم بافت آسیب دیده خواهند شد.

مزایای پی آر پی کمر یا پلاسماتراپی

تزریق پی آر پی، دارای مزایای فراوانی بوده که موجب شده است، استفاده از آن، در صدر جدول درمان های مربوط به کمر قرار گیرد. از مزایای مهم استفاده از پی آر پی در درمان انواع کمر درد، استفاده از فاکتور های رشد موجود در پلاکت خون افراد است، که موجب تحریک سلول های بافت آسیب دیده و افزایش سرعت بازسازی سلول ها می شود. در نتیجه، بافت مورد نظر، با سرعت بیشتری ترمیم و بهبود می یابد. علاوه بر این مزیت، از پی آر پی، در درمان بیماری ها بدون نیاز به جراحی نیز استفاده می شود. مزیت دیگر این روش درمان، عدم بروز عوارضی مانند عفونت یا واکنش های آلرژیک نسبت به تزریق است.

بیشتر بخوانید: آمپول کتورولاک برای دیسک کمر

تزریق اپیدورال چگونه باعث کاهش درد می شود؟

این روش تزریق، یک روش بسیار موثر در مدیریت و کنترل درد در ناحیه کمر می باشد. رادیکولوپاتی کمر یا همان درد سیاتیک، موجب تیر کشیدن پاها و ایجاد حس گزگز و مور مور در آن می شود. تزریقات اپیدورال کمری، یکی از کارآمد ترین روش ها برای کاهش درد سیاتیک است. استفاده از استروئید به همراه لیدوکایین، در زمان تزریق اپیدورال کمری، موجب کاهش التهاب در اطراف ناحیه کمر خواهد شد. در برخی از بیماران که استفاده از استروئید ممنوع است، از روش تزریق پی آر پی استفاده می شود.

پی آر پی کمر و سرنگ تزریق | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

عوارض پی آر پی

تعداد عوارض در این روش درمانی بسیار محدود می باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • هماتوم محل تزریق پی آر پی
  • عفونت محل تزریق پی آر پی
  • آسیب به ریشه های کمری

بیشتر بخوانید: آمپول تریامسینولون

مواردی که با تزریق پی آر پی درمان می شوند کدامند؟

فهرست زیر، شامل بیماری ها و اختلالاتی است که با تزریق پی آر پی درمان خواهند شد:

  • سیاتیک دیسک فیوژن
  • اسپوندیلوز
  • دیسک دژنراتیو
  • آتروفی عضلات مولتی فیدوس
  • دیسک گردن
  • رادیکولوپاتی

کاربرد پی آر پی دیسک کمر

دیسک های بین مهره ای، سطح غضروفی مانند بین دو مهره کمر هستند، که مانند یک ضربه گیر عمل می کنند. این دیسک ها، نقش مهم و حیاتی در تثبیت و خم شدن ستون فقرات در افراد دارند. دیسک کمر، به معنی تخریب یک یا چند دیسک بین مهره ای است، که موجب درد شدید در افراد خواهد شد. این درد، با نشستن، خم شدن به جلو و بلند کردن اجسام سنگین بیشتر خواهد شد. بهترین درمان برای دیسک کمر، استفاده از دارو های ضد التهاب، انجام تمرینات فیزیوتراپی و تزریق اپیدورال کمری می باشد. یکی از درمان های نوین و مدرن امروزی، استفاده از پی آر پی در درمان دیسک کمر است، که موجب ترمیم دیسک و کاهش درد در بیماران مبتلا می شود. این روش، درمانی ایمن و ارزان برای مقابله با درد های ناشی از دیسک کمر می باشد.

بیشتر بخوانید: معجون برای درد کمر

مراقبت های قبل از انجام پی آر پی

به منظور نتیجه گیری بهتر از درمان با پی آر پی، لازم است نکاتی را رعایت کنید. در ادامه، برخی از این نکات و موارد مهم قبل از انجام پی آر پی را بررسی می کنیم.

  • لازم است از ۵ روز قبل از تزریق پی آر پی، استفاده از دارو های ضد التهابی مانند بروفن، ناپروکسن و غیره را قطع نمایید.
  • از یک هفته قبل از تزریق، از مصرف هر گونه گیاه دارویی یا مکمل های رقیق کننده خون مانند روغن ماهی، زردچوبه و جینسنگ بپرهیزید.
  • از یک ماه قبل از تزریق، نباید از استروئید در محل درمان استفاده شده باشد.
  • دارو های کاهش دهنده کلسترول مانند آتورواستاتین را، از سه روز قبل از تزریق قطع کنید.
  • از سه روز قبل از تزریق پی آر پی، از دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین و غیره استفاده نکنید.
  • لازم است برای تزریق پی آر پی کمر، به میزان کافی آب نوشیده و رژیم غذایی خود را رعایت کنید. در این روش، نیازی به ناشتا بودن فرد نیست.

پی آر پی کمر و نحوه تزریق | شفاکاران

مراقبت های بعد از پی آر پی کمر

روش تزریق پی آر پی، روشی غیر تهاجمی بوده و در آن، نیازی به نقاهت طولانی نخواهد بود. افراد می توانند دو یا سه روز بعد از پی آر پی، به روال عدای زندگی خود برگردند. در ادامه، برخی از موارد مراقبت پس از تزریق پی آر پی را نام می بریم.

  • لازم است در روز های پس از تزریق، بدن را با مصرف نوشیدنی ها و مایعات سالم و طبیعی، هیدراته نگه دارید، تا موجب افزایش سرعت جذب پلاسمای حاوی پلاکت در بدن شوید.
  • تا یک ماه بعد از انجام پی آر پی، سیگار کشیدن ممنوع است.
  • لازم است به مدت ۲۴ ساعت، از رفتن به حمام خودداری کنید.
  • تا ۴۸ ساعت پس از پی آر پی، هرگز از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.
  • از کمپرس سرد یا گرم، به مدت ۷۲ ساعت پس از تزریق استفاده نکنید.
  • می توانید تا ۲۱ روز پس از عمل پی آر پی، از دارو های گیاهی، ویتامین ها یا مکمل ها، با نظر پزشک استفاده نمایید.
  • از ۴ هفته پس از تزریق پی آر پی، امکان استفاده از دارو های ضد التهاب را داشته و از ۶ هفته پس از آن نیز می توانید، داروهای استروئیدی غیر سیستماتیک را تزریق کنید.

بیشتر بخوانید: آمپول ضد التهاب دیسک کمر

مدت زمان ماندگاری پی آر پی کمر

مدت ماندگاری پی آر پی در افراد مختلف، با یکدیگر متغیر است. این ماندگاری، با توجه به عواملی مانند سبک زندگی شخص یا شدت و ضعف بیماری متفاوت می باشد. در برخی موارد با یک دوره تزریق، درمان انجام شده و در برخی موارد دیگر، اثر پی آر پی، بعد از گذشت ۶ ماه از بین رفته و مجددا باید انجام شود. امروزه با ارائه محصولات تکنولوژیک مانند کمربند پلاتینر دنیای پزشکی با تحول بزرگی روبه رو شده است. شما می‌توانید از این کمربند به جای هرگونه تزریق بهره ببرید و از عوارض دارو مصون بمانید.

برای انجام پی آر پی به چه کسانی مراجعه کنیم؟

مراجعه به متخصصین طب فیزیکی و توان بخشی در زمینه استفاده از پی آر پی، در درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی بسیار کمک کننده خواهد بود. این افراد، در صورت لزوم انجام پی آر پی، این کار را به خوبی برای شما انجام خواهند داد. دقت در این نکته ضروری است که، لازم است این کار توسط پزشکان ماهر و با تجربه انجام شود. در صورت تزریق پی آر پی کمر، مخصوصا در ناحیه دیسک توسط افراد غیر پزشک یا پزشکان نابلد، احتمال بروز عوارض پی آر پی کمر بسیار افزایش می یابد.

پرسش های پرتکرار در زمینه پی آر پی کمر

هزینه پی آرپی کمر چقدر است؟

نظرات مردم درمورد پی آرپی چگونه است؟

عوارض پی ار پی چیست؟

شفاکاران به زندگی سالم می‌اندیشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *