زانو درد, مقالات

درمان زانو درد فوری | با راهکارهای سریع زانو درد آشنا شوید

درمان زانو درد فوری | شفاکاران

الت  درمان زانو درد فوری شامل روش‌هایی است که ‌می‌تواند این درد ناتوان کننده را سریع بهبود بخشد. زانو درد به دلایلی مختلفی مانند آسیب دیدگی، داشتن فعالیت شدید، ابتلا به بیماری‌های مفصلی همچون آرتروز و غیره رخ ‌می‌دهد.  به هر حال انواع زانو درد با علت‌های گوناگون را باید درمان کرد تا این عارضه، زندگی روزمره را مختل نکند. آشنایی با روش‌های فوری درمان برای کاهش درد زانو بسیار موثر است. بر همین اساس در ادامه این مطلب از شفاکاران قصد داریم، راهکارهای درمان زانو درد فوری را معرفی کنیم. با ما همراه شوید.

آشنایی با زانو درد، چرا زانوی من درد می‌کند؟

زانو، یکی از قسمت‌های مهم و پیچیده بدن ماست که نقش حیاتی در حرکت و عملکرد روزمره ما ایفا می‌کند. زانو درد می‌تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این درد ممکن است در نتیجه آسیب‌ دیدگی‌هایی مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف رخ دهد. همچنین وضعیت‌هایی مانند آرتروز، نقرس و عفونت نیز می‌تواند باعث درد زانو می‌شوند. شناسایی علت زانو درد روند درمان را جلو می‌اندازد و به تسکین فوری درد زانو کمک می‌کند. محل و شدت درد در زانو بسته به علت مشکل ممکن است متفاوت باشد.

معرفی  راه درمان زانو درد فوری

 راه‌های درمان زانو درد فوری | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

افراد ‌می‌توانند بسته به شدت و نوع درد یکی از انواع روش‌های درمانی زانو درد را انتخاب و امتحان کنند.

۱.داروها؛ راه حل فوری درمان زانو درد

در این مقاله از فروشگاه آنلاین شفاکاران درمی‌یابیم اساسا اولین راه حل فوری کاهش سریع درد خوردن قرص مسکن است. خوردن مسکن‌ها نه تنها برای تسکین زانو درد بلکه برای رفع انواع درد ‌کاربرد دارند. انواع زیادی از داروها برای تسکین درد زانو در دسترس هستند. داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) به تسکین دردهای ناشی از زانو درد کمک می‌کنند. اکثر این داروها نسبتاً بی‌خطر هستند، اما هیچ دارویی کاملاً عاری از عوارض جانبی نیست. نباید در مصرف این قرص‌ها زیاده روی کرد.

۲. استفاده از کرم و پماد و ژل حاوی کپسایسین؛ تسکین سریع زانو درد

پماد برای زانو درد به صورت موضعی در محل مفصل دردناک مالیده شود. بیشترین کاربرد این پماد برای دردهای روماتیسمی است. همچنین برای دردهای خفیف ماهیچه‌ای یا مفصلی (مانند ورم مفاصل، رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی ) استفاده می‌شود. پماد فلفل با کاهش شدت سیگنال‌های درد ارسال شده در مسیرهای عصبی، به تسکین فوری درد کمک کنند. پمادهای مسکن موضعی جایگزین مناسبی برای افرادی هستند که نمی‌توانند مسکن‌های خوراکی مصرف کنند، به ویژه کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی درد پا از زانو به پایین

۳. پماد منتول؛ با خاصیت فوری خنک کنندگی محل درد زانو

درمان زانو درد با پماد | شفاکاران

منتول ماده‌ای است که در گیاه نعناع وجود دارد، اثر خنک‌کننده دارد و با ایجاد احساس سرما روی زانو تاثیر ضد درد فوری دارد. درد عضلات، اعصاب و مفاصل را تسکین می‌دهد. ضمنا با کمک به بازکردن رگ‌های خونی، باعث کاهش درد زانو می‌شود. عوارض جانبی پماد منتول به ندرت دیده می‌شود. در برخی موارد واکنش‌های حساسیت پوستی ایجاد می‌کند که سریع بهبود می‌یابد.

۴. بهترین قرص برای زانو درد؛ مسکن فوری زانو درد

در برخی از موارد دردهای زانو شدید است و نیاز به قرص و داروهای قوی‌تری دارد که حتما باید پزشک آنها را تجویز کند. معمولا پزشک معالج برای تسکین درد فوری زانو  COX-2 (کوکسیب‌ها) را تجویز می‌کند. کوکسیب‌ها شامل سلکوکسیب، کپسول پیروکسیکام و پیاسیدین هستند. این داروها دارای اثرات ضد التهابی قوی هستند. داروهای تجویزی کوکسیب زانو درد را کنترل می‌کنند و برای کاهش درد‌های عصبی به کار می‌روند. خصوصیت این قرص‌ها برای زانو درد، این است که موجب مهار هورمون‌هایی می‌شود که در بدن موجب بروز التهاب می‌شوند. عوارض این قرص‌های مسکن قوی به خشکی دهان، اختلال کار کلیه‌ها ختم می‌‌شود. به هر روی در مصرف بهترین قرص برای زانو درد احتیاط کنید.

۵. گرم کردن مفاصل دردناک زانو؛ کاهش درد سریع زانو

اعمال گرما روی مفاصل دردناک درد زانو  را کاهش می‌دهد. همچنین این ح جریان خون را در عضلات دردناک افزایش می‌دهد، مفاصل سفت را شل می‌کند و مغز را از درد منحرف کند. گرما درمانی را با استفاده از موارد زیر امتحان کنید:

  • پد پر از ژل که در مایکروویو گرم می‌شود
  • پد گرمایش برقی
  • بطری آب داغ
  • حمام داغ

گرما درمانی برای عضلات مانند استراحت مفصل عمل می‌کند. عضله‌ها را شل می‌کند و گرفتگی عضله را برطرف می‌کند.

۶. خنک کردن مفاصل؛ درمان سریع زانو درد

در صورتی که علت زانو درد آرتروز باشد می توان از روش خنک کردن استفاده کرد. آرتروز معمولاً با التهاب مفصل دردناک همراه است. استفاده از کمپرس سرد روی مفصل آسیب دیده التهاب دردناک را کاهش می‌دهد. همچنین تکانه های عصبی را کم می‌کند، که می‌تواند سیگنال‌های درد را قطع کند. می‌توانید از کمپرس یخ پیچیده شده در حوله نیز استفاده کنید. اگرچه یخ درمانی به طور کلی بی خطر و موثر است، به دلیل خطر آسیب به اعصاب و پوست، هر بار بیش از ۲۰ دقیقه از یخ استفاده نکنید.

۷. بهبود فوری درد زانو و مفاصل؛ درمان زانو درد با نمک

نمک اپسوم حاوی سطح بالایی از سولفات و منیزیم است و کم هزینه است. منیزیم به ویژه نقش مهمی در کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده دارد، که بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن را تنظیم می‌کند. همچنین سموم را از بین می‌برد و استرس و التهاب را کاهش می‌دهد.  به این منظور می‌توان مفاصل دردناک را هفته‌ای ۳ بار به مدت ۲۰ دقیقه با نمک و  آب داغ استحمام دهید. یا یک فنجان نمک را به آب وان خود اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار بگیرید. این امر به ویژه پس از مدت‌ها و مشغله کاری در محل کار، به‌ عنوان شکلی از درمان استرس‌زا، ایده‌آل است. انجام  حمام نمک یک بار در روز کافی است تا زانوی شما اثر تسکین دهنده را احساس کند.

۸. ماساژ درمانی؛ درمان موقت زانو درد

درمان زانو درد با ماساژ | شفاکاران

این درمان ماهیچه‌های سفت را شل می‌کند، خون را به جریان می‌اندازد و ذهن را آرام می‌کند. ماساژ به کاهش درد در افرادی که به آرتروز و آرتریت روماتوئید نیز  مبتلا هستند کمک می‌کند، اما در این موارد حتما باید ماسول، ماساژ شما را انجام دهد.  اجرای درست ماساژ تراپی همچنین در ترکیب با سایر روش‌های فیزیوتراپی به عنوان یک روش ترکیبی بسیار موثر است. انواع ماساژ زانو شامل ماساژ سوئدی، میوفاسیال، شیاتسو است، که با تاکید بر روی نقاط ماشه‌ای درمان زانو درد فوری محسوب می‌شود. ورزشهای زانو درد را نیز در این میان نباید از نظر دور داشت.

۹. مراقبه یا مدیتیشن؛ راهی سریع و آسان برای کاهش درد زانو

تمرین‌های مبتنی بر ذهن‌آگاهی مانند مدیتیشن به بدن آرامش می‌دهند و استرس را کم می‌کنند. با کاهش استرس، سطح التهاب و تنش در بدن و در نتیجه کمر درد نیز کاهش می‌یابد. انجام مدیتشن با یک روش آسان به این شکل است. صدایی را انتخاب کنید که برای شما خوشایند است اما معنای خاصی ندارد. یا از آهنگ‌های سابلیمینال کمک بگیرید. در جایی راحت بنشینید یا دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و صدا را در ذهن تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید مراقبه هدایت شد‌ه را امتحان کنید، شامل منبعی است که به شما پیشنهادهایی برای هدایت افکار مراقبه شما می‌دهد. بسیاری از برنامه‌های آنلاین و دی وی‌دی‌ها مراقبه هدایت شد‌ه را ارائه می‌دهند. با چند دقیقه مدیتیشن در هر جلسه شروع کنید. ممکن است به تدریج زمان مدیتیشن روزانه خود را به ۱۰ یا ۲۰ دقیقه افزایش دهید. این رفتارها و سبک زندگی بی شک در پیشگیری از زانو درد نقش دارند.

۱۰. زانوبند زاپیامکس؛ درمان قطعی زانو درد

زانوبند زاپیامکس با جدیدترین فناوری روز دنیا یعنی تکنولوژی UIC تولید و روانـه بازار شد‌ه  است. با استفاده از این زانوبند به راحتی دردهای ناشی مشکلات زانو رفع می‌شود. زاپیامکس (ZAPIAMAX) با استفاده از فناوری UIC رویکردی جدید در حیطه توانبخشی و تسکین درد عضلات ارائه می‌کند. تکنولوژیUIC برگرفته از سه فناوری اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس و موثر در بهبود دردهای عضلانی می‌باشد. این تکنولوژی از طریق ماساژ عضلات و تحریک آنها، درد و التهاب آزاردهنده زانو را کاهش می‌دهد. بیمارانی که رنج ناشی از درد زانو ناله می‌کنند، با خرید زانوبند زاپیامکس ، احساس بهبودی سریع و چشمگیری در درد خود می‌کنند.

راه‌های پیشگیری از آسیب دیدگی زانو

در هر شرایطی پیشگیری بهتر از درمان است. حتی اگر کم هزینه‌ترین و فوری‌ترین راهکارها هم در دسترس باشد باز هم پیشگیری اولویت دارد. رعایت نکات ذیل می‌تواند از بروز آسیب جلوگیری کند:

۱. لازم است قبل از شروع پیاده روی یا ورزش بدن را به آرامی گرم کنید.

۲. با انجام تمرینات تقویتی، عضلات پا را قوی نگه دارید.

۳. کفش‌های طبی را جایگزین کفش‌های نامناسب کنید‌.

۴. با کاهش وزن و اندام متناسب، وزن اضافه را از روی زانوها بردارید.

۵. سعی کنید هنگام استراحت و خوابیدن یک بالش کوچک زیر زانوها بگذارید تا زانو استراحت کند.

۶. حتما پیاده روی را روی سطح صاف انجام دهید‌. سطح شیب دار زانوها را دچار ساییدگی می‌کند.

۷. زانوبند را به عنوان محافظ زانوها از یاد نبرید.

۸. از انجام حرکات سنگین و ناگهانی زانوها خودداری کنید.

۹. مفاصل مبتلا به روماتیسم را در معرض هوای مرطوب و سرد قرار ندهید.

۱۰. از بلند کردن و جابه‌جایی اجسام سنگین خودداری کنید.

چالش‌های درمان زانو درد فوری

درمان زانو درد شدید در خانه چیست؟ مصرف قرص مسکن

درمان خانگی زانو درد با زردچوبه به چه دلیل اهمیت دارد ؟ زردچوبه حاوی کورکومین است. کورکومین خاصیت ضدالتهابی قوی دارد و درمان زانو درد فوری است.

آیا روش‌های خانگی درمان قطعی زانو درد هستند؟ خیر چه روش‌های خانگی چه کلینیکی همه درد و وضعیت ساییدگی مفصل را کنترل می‌کنند.

درمان قطعی زانو درد چیست؟

می‌توان جراحی را به عنوان درمان قطعی زانو درد معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *