کمردرد, مقالات

التهاب دیسک کمر را خیلی زود برطرف کنید

التهاب دیسک کمر | شفاکاران

التهاب دیسک کمر یکی از شدیدترین مشکلاتی است که سبب کمر درد و آسیب به بافت‌ها و ریشه‌های عصبی می‌شود. تورم به دلایل بسیار زیادی مانند: فتق، عفونت، ابتلا به بیماری‌های ویروس، بیماری‌های خود ایمنی و عوارض بعضی از بیماری‌ها ایجاد می‌شود. التهاب اغلب در دیسک‌های بین‌مهره‌ای ستون فقرات وجود دارد. ابتلا به مشکلات التهابی بسیار جدی و خطرناک است. به همین دلیل باید پس از تشخیص التهاب برای درمان به سرعت روند درمان خود را آغاز کنید. در این مقاله قصد داریم در خصوص علل, علائم و بهترین راه‌های درمان التهاب دیسک کمر صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

آشنایی با التهاب دیسک کمر

التهاب یا عفونت دیسک کمر که به آن discitis نیز گفته می‌شود به نوعی عارضه می‌گویند که در دیسک کمر(اغلب میان دیسک‌های بین‌مهره‌ای ستون فقرات) ایجاد می‌شود. التهاب درد شدید، قرمزی، عفونت و تورم را به دنبال دارد. در نظر داشته باشید اگر عامل التهاب را سریعا رفع نکنید؛ احتمالا تورم و درد بیشتر وجود دارد. مهم‌ترین و رایج‌ترین علت التهاب کمر، فتق دیسک کمر (LDH) است. علاوه بر فتق دیسک کمر دلایل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

فتق دیسک، مهمترین علت التهاب دیسک کمر

التهاب دیسک کمر و تصویر داخلی کمر| شفاکاران

استخوان‌هایی که ستون فقرات را در کمر تشکیل می‌دهند توسط دیسک‌ها محافظت می‌شوند. دیسک‌ها مانند بالشتک‌های کوچک و گردی هستند که با لایه بیرونی سخت(حلقه‌ای) احاطه شده‌اند. دیسک‌هایی که بین هر یک از مهره‌های ستون فقرات قرار دارند، به عنوان ضربه گیر برای مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند.

فتق دیسک(Lumbar disc herniation) یا بیرون زدگی و پارگی مهره‌ها،‌ زمانی رخ می‌دهد که یکی از مهره‌های کمر به دلیل ضربه و یا آسیب دیدگی از محل خود جدا شده و وارد کانال نخاع ‌گردد. فتق دیسک سبب بروز تورم بسیار شدید و التهاب کمر و گردن می‌شود. کانال نخاعی فضای محدودی دارد. زمانی که مهره‌ها به دلیل این جابجایی، بر روی اعصاب ستون فقرات فشار وارد می‌کنند و درد شدیدی ایجاد می‌شود.

نواحی درگیر با فتق دیسک کمر

فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد می‌شود. البته در قسمت تحتانی کمر(به دلیل فشار بیشتر در هنگام نشست و یا حرکات ورزشی) و استخوان‌های گردن شایع‌تر است. در نظر داشته باشید همانطور که دیسک‌ها باعث انعطاف پذیری بیشتر ستون فقرات می‌شوند، مقصر اصلی آسیب‌های کمر و گردن نیز هستند. برای مثال در صورتی که حرکات ورزشی را به درستی انجام ندهید، به دلیل آسیب به این دیسک‌ها درد شدیدی را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل مشکلاتی مانند: گردن درد و کمر درد نسبت به افراد معمولی، در ورزشکاران بیشتر دیده می‌شود. علائم بروز فتق دیسک متناسب با محل و شدت آسیب بسیار متفاوت است.

مهم‌ترین علائم فتق دیسک کمر

 • سوزش شدید کمر یا گردن
 • بی حسی شدید
 • دردهای تیز که مانند شوک ناگهان ایجاد می‌شوند.
 • ضعف شدید عضلات
 • بیرون زدگی بخشی از ستون فقرات
 • سفتی بخشی از عضلات

ارتباط عفونت و التهاب دیسک کمر

التهاب دیسک کمر و تصویر ستون فقرات | شفاکاران

یکی از دلایل دیگر التهاب دیسک کمر، عفونت ناشی از ابتلا به بعضی از بیماری‌ها(مخصوصا بیماری‌های ویروسی) است. متاسفانه چنانچه پس از ابتلا به بیماری‌های عفونی، به سرعت نسبت به درمان آن اقدام نکنید، در دراز مدت سبب بروز التهاب شدید و آسیب به بافت‌های مختلف مانند ستون فقرات می‌شود. متاسفانه از آنجایی که التهاب ناشی از عفونت شدید در اغلب مواقع با علائم واضحی مانند تب همراه نیست، افراد مبتلا متوجه منشا درد و تورم کمر خود نمی‌شوند.

علائم التهاب ناشی از عفونت

افرادی که به دلیل عفونت‌های ویروسی دچار کمر درد، زانو درد و یا گردن درد می‌شوند، در مراحل اولیه بیماری، کمی تب، ضعف و درد عضلانی دارند. با  افزایش مقدار عفونت، علائم به صورت واضح‌تر آشکار می‌شوند. در این بخش از مقاله شفاکاران به  مهم‌ترین علائم التهاب دیسک کمر ناشی از عفونت اشاره می‌کنیم:

 • لرز شدید
 • ضعف عضلانی
 • درد در قسمت‌های دیگری از بدن مانند گردن درد
 • سفتی عضلات
 • مشکلات گوارشی
 • قرمزی یا تورم شدید
 • دردی که به مرور زمان بیشتر می‌شود.
 • کاهش تحرک

برخلاف درد کمرهای معمولی، دردهای ناشی از عفونت حتی با استراحت و مصرف داروهای مختلف نیز بهبود پیدا نمی‌کنند.

بهترین روش‌های درمانی برای التهاب دیسک کمر

التهاب دیسک کمر و تصویر کیسه آبگرم روی کمر | شفاکاران

برای درمان التهاب دیسک کمر در درجه اول باید از طریق انجام آزمایش‌های مختلف متوجه عامل بروز عفونت شوید. سپس برای رفع سریع آن با پزشک متخصص مشورت بفرمایید. در بسیاری از موارد مصرف داروی ضد التهاب می‌تواند سبب کاهش سریع عفونت و التهاب شود. متاسفانه درمان التهاب دیسک کمر نسبت به التهاب سایر بافت‌ها مشکل‌تر است؛ زیرا منشا عفونت به ریشه‌های عصبی نخاعی نزدیک بوده و احتمال ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیر بسیار زیاد است. مصرف دارو مانند قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

نیز توصیه می‌شود.  شما می‌توانید برای کمک به روند بهبودی خود در کنار درمان‌های دارویی، از انواع درمان خانگی برای رفع التهاب استفاده کنید. این روش‌های درمانی علی رغم ساده به نظر رسیدن برای درمان کمر درد التهابی بسیار موثر هستند.

موثرترین انواع درمان‌های خانگی برای رفع التهاب شامل موارد زیر است:

سوالات متداول

 1. برای تشخیص التهاب ناشی از عفونت چه آزمایش هایی پیشنهاد می‌شود؟

برای تشخیص عفونت انجام آزمایش‌هایی مانند:  پنل متابولیکComprehensive Metabolic Panel (CMP) و آزمایش کشت ادرار Urine Culture تجویز می‌شود.

 1. مهم‌ترین علائم التهاب کمر و گردن چیست؟

مهم‌ترین علائم التهاب ناشی از عفونت شامل: تب خفیف، درد بدن و تورم است.

۳.     چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به کمر درد التهابی هستند؟

افرادی که پس از ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی نسبت به درمان سریع و کامل بیماری خود اقدام نمی‌کنند.

جمع بندی مقاله التهاب دیسک کمر

در این مقاله در خصوص مهم‌ترین علل ابتلا به التهاب دیسک کمر صحبت کردیم. التهاب دیسک کمر ناشی از ایجاد عفونت در بافت‌های اطراف ستون فقرات است. افرادی که دچار بیماری‌های ویروسی و عفونی می‌شوند و سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به انواع التهاب هستند. اولین خط درمان التهاب دیسک کمر استفاده از داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن منشا عفونت است. توصیه می کنیم در کنار درمان های دارویی از روش‌هایی مانند استفاده از کمپرس آب گرم برای کاهش انواع گرفتگی‌ها و درد ها مانند درد کمر و درد زانو غافل نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *