زانو درد, مقالات

پی آر پی زانو؛ آشنایی با نحوه انجام و مزایای پی ار پی زانو

تصویر یاز پی آر پی زانو | شفاکاران

پی آر پی زانو به عنوان یکی از روش‌های درمان زانو به خصوص آرتروز ، مورد توجه بسیاری از افراد و پزشکان قرار گرفته است. این روش می‌تواند بهبود مشکلات زانو مانند درد، التهاب و آسیب‌های غضروفی را تسریع کند و نیاز به جراحی را به تعویق بیاندازد.

استفاده از پی آر پی زانو معمولا در مواردی که روش‌های معمولی مانند فیزیوتراپی یا داروها بهبود مطلوبی ایجاد نکرده باشند، موردنظر قرار می‌گیرد. این روش غیرجراحی می‌تواند به بسیاری از افراد کمک کند. برای اینکه با مزایای بیشتر این روش درمانی آشنا شوید، این مطلب را در شفاکاران مطالعه کنید.

پی آر پی زانو چیست؟

پی آر پی (PRP) مخفف Plasma Rich Platelet است و یک روش درمانی است که از خون بیمار برای تسریع فرآیند ترمیم بافت‌های بدن استفاده می‌کند. در این روش، یک نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود و سپس این نمونه خون از طریق یک فرآیند جداسازی، پلاسما بازیابی می‌شود.

پلاسما بازیابی شده، که حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها (Platelets) است، به عنوان پی آر پی معروف استفاده می‌شود. پلاکت‌ها از جمله عناصر خونی هستند که در فرآیند لخته‌ای و ترمیم بافت‌های آسیب دیده نقش دارند. پی آر پی به عنوان درمانی در انواع مختلف مشکلات بافتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله مشکلات مفصلی مانند مشکلات زانو یا آرتروز، آسیب‌های عضلانی، آسیب‌های غضروفی و حتی درمان روشنایی پوست.

این روش به دلیل تحریک فرآیند ترمیم بافت‌های بدن و کاهش التهاب معمولا برای تسریع بهبود و کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پی آر پی زانو چگونه انجام می‌شود؟

پی آر پی زانو (PRP) برای درمان مشکلات زانو مانند آرتروز، آسیب‌های غضروفی و غیره استفاده می‌شود. در این روش، خود بدن از پلاسما برای بازیابی و ترمیم بافت‌های زانویی استفاده می‌شود. مراحل اصلی انجام این روش عبارتند از:

 • جمع‌آوری پلاسما: ابتدا یک نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود. سپس این نمونه خون به وسیله یک دستگاه سانتریفیوژ با درجه حرارت کمتر از بدن برای جداسازی پلاسما از بقیه عناصر خونی مثل سلول‌های قرمز و سفید می‌شود.
 • تهیه پی آر پی: پس از جداسازی پلاسما، پی آر پی تهیه می‌شود. این مرحله شامل ترکیب پلاسما با عوامل تحریکی مانند سولفات کلسیم می‌شود تا پی آر پی تولید شود.
 • تزریق پی آر پی: پس از تهیه پی آر پی، آن را به زانوی بیمار تزریق می‌کنند. این تزریق می‌تواند تحت تصویربرداری رادیولوژیکی مثل اولتراسونوگرافی (سونوگرافی) یا رادیوگرافی انجام شود تا مطمئن شوند که پی آر پی به دقت در محل مورد نیاز تزریق می‌شود.
 • استراحت و توجه به تغذیه: بعد از تزریق پی آر پی، بیمار به استراحت نیاز دارد و ممکن است نیاز به تغذیه خاصی داشته باشد.
 • تکرار جلسات: در برخی موارد، تکرار جلسات پی آر پی ممکن است لازم باشد تا بهبود بیماری حاصل شود.

توجه داشته باشید که این روش توسط یک پزشک متخصص و تحت نظر مناسب باید انجام شود. و نتایج آن بستگی به نوع و شدت مشکل زانو و واکنش بدن بیمار به درمان دارد.

تزریق پی آر پی برای چه افرادی مناسب است؟

 تصویر سرنگ برا نزریق پی آر پی زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

تزریق پی آر پی (PRP) زانو برای افرادی استفاده می‌شود که مشکلات مفصل زانو دارند و نیاز به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و کاهش درد و التهاب دارند.  در این مقاله از فروشگاه اینترنتی شفاکاران کاربردهای اصل PRP زانو را بر می‌شماریم:

 • آرتروز زانو (تخریب درونی مفصل زانو): PRP ممکن است برای افرادی که به علت آرتروز زانو درد و مشکلات عملکردی دارند، مناسب باشد. این روش به کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل زانو کمک می‌کند.
 • صدمات منیسک زانو: در صورت وجود صدمات منیسک (غضروف زانو) که معمولا به علت فعالیت ورزشی یا ضربه‌های مختلف ایجاد می‌شوند، PRP به ترمیم غضروف و کاهش درد مرتبط با آن‌ها کمک کند.
 • رباط‌های زانویی آسیب‌دیده: اگر رباط‌های زانویی مانند رباط صلیبی آنتریور (ACL) آسیب‌دیده باشند، PRP به ترمیم و بهبود عملکرد زانو کمک کند.
 • التهابات مفصل زانو: PRP به کاهش التهاب‌های مفصل زانو کمک کند، به خصوص در مواردی که به علت التهابات مختلف مانند تنیسیت (التهاب تاندون) یا بورسیت (التهاب کیسه مفصلی) درد و ناراحتی وجود دارد.
 • کشیدگی و آسیب تاندون‌های زانو: اگر تاندون‌های زانو آسیب دیده یا کشیدگی داشته باشند، PRP ممکن است به ترمیم و بهبود تاندون‌ها کمک کند.

تصمیم در مورد استفاده از PRP زانو باید توسط پزشک متخصص گرفته شود. او با توجه به وضعیت خودتان و نیازهای بالینی، بهترین راهکار درمانی را برای شما تعیین خواهد کرد.

علائم پی آر پی زانو چیست؟

پی آر پی زانو به عنوان یک روش درمانی برای مشکلات مفصل زانو استفاده می‌شود و معمولاً برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل مورد استفاده قرار می‌گیرد. علائمی که ممکن است نشان دهنده نیاز به تزریق PRP  در زانو باشند، عبارتند از:

 • درد مفصل زانو: درد مفصل زانو ممکن است یکی از علائم اصلی باشد که نیاز به ترمیم دارد. این درد ممکن است متناسب با فعالیت‌های روزمره یا ورزشی شما بیشتر شود.
 • محدودیت در حرکت: اگر شما محدودیت در حرکت مفصل زانو دارید و نمی‌توانید به طور طبیعی زانوی خود را خم کرده یا دراز کنید، این نشانه ممکن است به نیاز ترمیم بافت‌های مفصل زانو اشاره داشته باشد.
 • التهاب زانو: التهاب‌های مفصلی مانند تنیسیت (التهاب تاندون) یا بورسیت (التهاب کیسه مفصلی) می‌تواند منجر به درد و ناراحتی در زانو شود.
 • ضعف عضلات زانو: اگر عضلات پیرامون مفصل زانو ضعیف شده باشند، ممکن است عملکرد مفصل تحت تأثیر قرار گیرد و نیاز به تقویت و ترمیم داشته باشند.

برور هر یک از این علائم می‌تواند زندگی عادی فرد را مختل کند. و روش تزریق پی آر پی در این موارد می‌تواند کمک کننده باشد‌.

مزایای پی آر پی زانو چیست؟

مزایای تزریق پی آر پی به زانو برای ترمیم بافت‌ها و کاهش درد و التهاب‌ها عبارتند از:

 • ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده: PRP حاوی پلاکت‌های خونی است که مواد رشدی و فاکتورهای ترمیم‌کننده را دارا می‌باشند. با تزریقPRP به منطقه زانو، بافت‌های آسیب‌دیده تشویق به ترمیم می‌شود و فرآیند بهبود سریع‌تری خواهند داشت.
 • کاهش درد:PRP ممکن است به کاهش درد در مفصل زانو کمک کند. این خصوصیت ضد-التهابی PRP می‌تواند به تسکین درد و ناراحتی کمک کند.
 • عدم نیاز به جراحی: PRP یک روش درمانی غیرجراحی است، بنابراین افراد می‌توانند از آن به عنوان جایگزین در مقابل جراحی‌های مفصلی استفاده کنند و عملیات جراحی را به تاخیر بیندازند.
 • استفاده از منابع بیولوژیک بدن: PRP از خون شما تهیه می‌شود، بنابراین احتمال واکنش‌های نامطلوب یا عدم تطابق با بدن کمتر است.
 • بهبود عملکرد مفصل زانو: PRP بهبود عملکرد مفصل زانو را تسریع کرده و به افراد کمک کند به فعالیت‌های روزمره و ورزشی‌شان بازگردند.

در کل با توجه به عوارض احتمالی و دوران نقاهت طولانی مدت جراحی زانو این روش در مقابل جراحی در صورت موثر بودن ، ترجیح داده می‌شود.

تزریق پی آر پی چه قدر طول می کشد؟پ

 تصویر خونگیری برای نزریق پی آر پی زانو | شفاکاران

مدت زمان تزریق پی آر پی به منطقه زانو ممکن است متغیر باشد و بستگی به رویکرد پزشکی و موارد خاص هر بیمار داشته باشد. اغلب، تزریقPRP  به زانو به طور معمول تا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. این شامل زمان لازم برای آماده‌سازیPRP و تزریق آن به منطقه زانو می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که پس از تزریق پی آر پی شما ممکن است به تعدادی جلسه دیگر نیاز داشته باشید تا به نتایج مطلوب برسید. همچنین، زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و ورزشی شما نیز ممکن است به میزان ترمیم بافت‌ها و پاسخ بدن به PRP بستگی داشته باشد.

آیا تزریق پی آر پی به تنهایی موثر است یا نیاز به درمان مکمل است؟

تزریق پی آر پی (PRP) به تنهایی ممکن است برای ترمیم بافت‌ها و کاهش درد و التهاب‌ها در مفصل زانو موثر باشد. با این حال، در برخی موارد، ممکن است نیاز به درمان مکمل داشته باشد تا به بهترین نتایج برسید. برخی از درمان‌های مکمل عبارتند از:

 • فیزیوتراپی: جلسات فیزیوتراپی می‌توانند به تقویت عضلات، بهبود تعادل و افزایش محدودیت حرکت در مفصل زانو کمک کنند.
 • تغذیه مناسب: تغذیه مناسب باعث حفظ و بهبود سلامت بافت‌های مفصلی می‌شود. مصرف مواد مغذی مانند گلوکوزامین و کندروئیتین ممکن است مفید باشد.
 • داروها: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد-التهابی یا داروهای دیگر برای کنترل درد و التهاب‌ها تجویز کند.
 • تمرینات تقویتی و تنظیمی: پزشک یا فیزیوتراپیست ممکن است انجام تمرینات تقویتی و تنظیمی را به شما توصیه کنند تا بهبودی عملکرد مفصل زانو را تسریع کنند.
 • مکمل‌های دیگر: برخی افراد ممکن است به مکمل‌های دیگر مانند اسید هیالورونیک (برای تزریق به مفصل) یا درمان‌های دیگر نیاز داشته باشند.

مهم است که همکاری فعال در پیگیری و اجرای توصیه‌های پزشکی را انجام دهید تا به بهبودی مطلوب برسید.

تاثیر استفاده از زانو بند زاپیامکس به عنوان درمان مکمل تزریق پی آر پی چیست؟

زانو بند زاپیامکس یکی از محصولاتی است که به عنوان یک درمان مکمل ممکن است در کنار تزریق پی آر پی (PRP) به منطقه زانو مورد استفاده قرار گیرد. این زانو بند زاپیامکس به منظور حمایت از مفصل زانو و کاهش فشار و نیرویی که به آن وارد می‌شود، استفاده می‌شوند.

استفاده از زانوبند زاپیامکس به کاهش درد، استحکام عضلات، و پشتیبانی از مفصل زانو کمک می‌کند. با این حال، تصمیم در مورد استفاده از آن بهتر است توسط پزشک متخصص گرفته شود.

سخن پایانی

قبل از تزریق PRP به زانو، مهم است که با پزشک متخصص مشورت کنید. او می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کرده و تصمیم بهتری در مورد نیاز به این روش درمانی بگیرد. پس از تزریق PRP، پزشک ممکن است شما را به مراقبت‌های خاصی پیش از بازگشت به فعالیت‌های روزمره و ورزشی هدایت کند. که شامل استراحت نسبی، کاهش فعالیت‌های خطرناک، و استفاده از یخ بر روی منطقه تزریق می‌باشد. نتایج تزریق PRP ممکن است به مرور زمان ظاهر شوند. برخی افراد نیاز به چند هفته یا حتی ماه‌ها دارند تا تأثیرات مثبت را تجربه کنند.

سوالات متداول در مورد پی آر پی زانو

خطرات درمانPRP  چیست؟

تزریق PRP احتمالاً بی خطر است و معمولاً عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. از آنجا که از خون خود شما استفاده می‌کند، بعید است که واکنش سیستم ایمنی را تحریک کند. برخی از عوارض جانبی کمتر رایج PRP شامل تحریک پوست، خونریزی یا عفونت است.

آیابرای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای زانو آمادگی لازم است؟

پیشنهاد می‌شود قبل از تزریق PRP به خوبی هیدراته شوید. برای این منظور لازم است در روز تزریق پی آر پی ۱ تا ۱.۵ لیتر آب بنوشید. همچنین، حداقل ده روز قبل از تزریق باید از داروهایی که بر پلاکت ها تأثیر می گذارند، خودداری کنید.

برای آرتریت زانو به چند تزریقPRP  نیاز است؟

برای آرتریت زانو، ۲-۳ تزریق با فاصله حدود دو هفته برای بهترین اثر درمانیPRP  تجویز می‌شود. به طور کلی، ۲-۳ تزریق بهتر از یک تزریق است زیرا می تواند ۲۴ ماه اثر گذاری داشته باشد.

متا: پی آر پی زانو چه طور انجام می‌شود؟ پی آر پی زانو چیست؟علائم پی آر پی زانو چیست؟ تزریق پی آر پی چه قدر طول می کشد؟ این مطلب شفاکاران را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *