کمردرد, مقالات

بهترین روش نشستن برای گودی کمر | اطلاح سبک زندگی

بهترین روش نشستن برای گودی کمر | شفاکاران

.بهترین روش نشستن برای گودی کمر چگونه است؟ همانطور که می دانید ستون فقرات ما دارای انحنای طبیعی است. انحنای رو به عقب را کیفوز و انحنای رو به جلو را لوردوز می نامند. به عنوان مثال، با قوز پشت، انحنای ستون فقرات قفسه سینه افزایش می یابد و به همین دلیل به این پدیده هایپرکیفوز می گویند. بر این اساس، اصطلاح پزشکی برای کمر توخالی، هایپرلوردوزیس است.

با این وضعیت نامناسب، نیمه پایینی بدن به سمت جلو حرکت می کند. پس  باعث می شود ستون فقرات کمری بیشتر انحنا پیدا کند و لگن به سمت جلو متمایل شود. در نتیجه معده برآمدگی ایجاد  و مرکز ثقل بدن تغییر می کند. برای حفظ تعادل، ستون فقرات قفسه سینه به سمت عقب متمایل می شود. شانه‌ها جمع می شوند به طوری که قفسه سینه پشت محور مرکزی بدن قرار می گیرد. نتیجه، یک فرورفتگی قابل مشاهده در ناحیه پشت است، جایی که پشت توخالی نام دارد. در این مقاله   سایت شفاکاران درباره بهترین روش نشستن برای گودی کمر اطلاعات مفیدی در اختیارتان می گذاریم.

گودی کمر چگونه پدید می‌آید

بهترین روش نشستن برای گودی کمر | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

گودی کمر معمولاً به دلیل عوامل ژنتیکی، بیماری ها یا  ورزش کم، وضعیت نامناسب یا وضعیت محافظتی در دوران بارداری ایجاد می‌شود. با این حال، اغلب دشوار است که به وضوح بین دلایل دقیق تفاوت قائل شویم.  به خصوص اگر گودی پشت در نتیجه بیماری مانند کم کاری تیروئید در ترکیب با اضافه وزن ایجاد شود. در بیشتر موارد، عضلات منقبض و کوتاه شد‌ه به طور قابل توجهی در تشکیل کمر توخالی نقش دارند. در این زمینه بهترین روش نشستن برای گودی کمر و پیشگیری از کمردرد را باید در زندگی روزمره در نظر داشت.

ورزش نکردن، عضلات منقبض، وضعیت بدنی نادرست

یکی از شایع ترین علل گودی کمر در زندگی روزمره ما نهفته است. سبک زندگی مدرن حتی نوع نشستن ما را تغییر داده؛  در دفتر، در ماشین، در اتوبوس، در مدرسه، روی مبل. این استرس یک طرفه و ورزش نکردن روی عضلات، فاسیا و … تاثیر می گذارد. وقتی صحبت از گودی کمر به میان می آید، ماهیچه‌هایی که خم کنند‌ه‌های ران نامیده می شوند نقش بسیار مهمی دارند. آنها از قسمت تحتانی ستون فقرات و لگن به سمت داخل ران ها گسترش می یابند.  تنها ارتباط عضلانی بین بالا و پایین بدن را تشکیل می دهند. باید دانست گودی کمر و افزایش قد هم به هم مربوط هستند.

بهترین روش نشستن برای گودی کمر | باید ها و نبایدها

هنگام نشستن، خم کننده‌های لگن و عضلات شکم شما در موقعیت کوتاه تری نسبت به پشت و بازکننده های لگن در پشت بدن قرار دارند.  در درجه اول باید بلند شوید و بایستید. شاید بخش زیادی از روز خود را روی صندلی می‌گذرانید. این ماهیچه ها و فاسیا کوتاه می‌شوند یا تنش اضافی ایجاد می‌کنند.  به مرور زمان سفت می‌شوند. عدم تعادل عضلانی رخ می دهد، ماهیچه‌های شما از جلو و عقب ستون فقرات را می‌کشند و ستون فقرات کمری انحنا می یابند.

در مورد گودی کمر چه باید کرد؟ – نکاتی برای زندگی روزمره

همانطور که می دانید، سبک زندگی بی تحرک همراه با حالت یک طرفه یکی از دلایل اصلی گودی کمر است. به همین دلیل، بهترین پیشگیری در تطبیق اقدامات روزانه شما نهفتـه است.  با ادغام ترکیبی از تمرینات منظم، یک رژیم غذایی سالم و اصلاح آگاهانه وضعیت بدن از بروز مشکلات پیشگیری نمایید.

تمرینات ورزشی

کشش هدفمند عضلات به شما کمک می‌کند تا از گودی کمر جلوگیری کنید. در مورد بهترین روش نشستن برای گودی کمر مورد علاقه ارائه شده، یوگا یا پیلاتس نیز برای انعطاف پذیری و انعطاف بدن شما مناسبند.

وضعیت بدن

در طول روز به وضعیت بدن خود توجه کنید. مخصوصاً اگر برای مدت طولانی می‌نشینید یا می‌ایستید، سعی کنید به طور منظم شانه های خود را به سمت عقب بکشید. سینه خود را به سمت بیرون فشار دهید تا به موقعیت مناسب ستون فقرات برسید.

تغذیه سالم و بهترین روش نشستن برای گودی کمر

اضافه وزن می تواند فشار مضاعفی بر ستون فقرات و عضلات کمر وارد کند و گودی کمر را افزایش دهد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم می تواند به شما در مدیریت طولانی مدت وزن کمک کند. وزن مناسب نقش مهمی در بهترین روش نشستن برای گودی کمر ایفا می‌کند.

تشک سخت یا نرم برای کمر تو خالی؟

انتخاب تشک مناسب در ایجاد گودی کمر مناسب است و به موقعیت خواب ترجیحی و وزن بدن شما بستگی دارد. با این حال، به نظر می‌رسد یک تشک با سفتی متوسط ​​بهترین نوع تشک برای کمر است. یعنی دارای ثبات کافی برای نگه داشتن ستون فقرات در خمیدگی خنثی و راحتی کافی برای جلوگیری از نقاط فشار است.

وضعیت نشستن وخوابیدن

از ماندن در موقعیتی که گودی کمر شما را برای مدت طولانی تحت تاثیر قرار می دهد خودداری کنید. زمانی که می نشینید، از تکیه گاه کمر استفاده کنید تا کمر خود را در شکل طبیعی خود نگه دارید. هنگام خواب، می توانید یک بالش را زیر یا بین زانوهای خود قرار دهید تا باسن و ستون فقرات شما هماهنگ شوند.

ماساژ و طب فشاری

بهترین روش نشستن برای گودی کمر | شفاکاران

ماساژ و طب فشاری برای تنش عضلانی ناشی از گودی کمر بسیار موثر هستند. ماساژهایی را انتخاب کنید که کمر و باسن را هدف قرار می‌دهند. طب فشاری، به عنوان مثال استفاده از تشک طب فشاری، همچنین می تواند گردش خون و شل شدن عضلات کوتاه شد‌ه را تقویت کند.

کمربند پلاتینر و بهترین روش نشستن برای گودی کمر

استفاده از کمربند پلاتینر با توجه به ویژیگی هایش به خوبی می تواند کمر را مورد حمایت قرار دهد. این کمربند به گونه ای است که با  تنظیم جریان خون و رساند‌ن مواد مغذی به  بافت‌های کمر سبب می‌شود سلول‌ها ترمیم را آغاز کنند.   در نتیجه به حالت نرمال نزدیک شوند. خرید پلاتینر UIC تاثیر مثبتی بر گودی ایجاد شد‌ه در کمر دارد. پس می تواند در کنار درمان‌های اصلاحی یک یاز گزینه های موثر بهبود به شمار آید.

تنش عضلانی را با طب فشاری از بین ببرید

می‌توان از تشک طب فشاری برای گودی کمرو کاهش تنش عضلانی استفاده کرد. روش طب فشاری،  یک روش طب سنتی چینی است که جریان انرژی را بهبود می بخشد. با تحریک نقاط خاصی در بدن، درد یا تنش را تسکین می دهد. تشک خود را روی یک سطح صاف و راحت قرار دهید و به آرامی روی آن به پشت دراز بکشید. آرام باشید و عمیق و یکنواخت نفس بکشید. موسیقی مدیتیشن در پس‌زمینه یا روغن‌های ضروری نیز می‌تواند به آرامش شما کمک کند. اگر برای شما راحت است، حداقل ۲۰ دقیقه را روی تشک بگذرانید. به طور منظم از آن استفاده کنید تا نتایج مطلوبی داشته باشید و علائم گودی کمر خود را کاهش دهید.

پرسش های پرتکرار در زمینه بهترین روش نشستن برای گودی کمر

دلایل گودی کمر چیست؟ اضافه وزن یکی از دلایل آن است.  همچنین شکم بارداری یا قدرت عضلانی ناکافی، همانطور که در افراد دارای مشاغل کم تحرک که ورزش کمی انجام می دهند دید‌ه می شود. کسانی که باید در حرفه خود زیاد بایستند نیز می توانند کمر توخالی ایجاد کنند.

درمان گودی کمر چگونه امکان پذیر است؟

بیماران به طور منظم بین حالت نشسته عمودی و خوابیده جابجا می شوند. این تغییرات به طور موثر دیسک های بین مهره ای و عضلات را تسکین می دهد. شایدد کاری برای بهبود وضعیت نشستن خود انجام دهید. پس می توانید از مبلمان ارگونومیک صندلی یا یک بالشتک صندلی بادی استفاده کنید.

بهترین حالت نشستن برای کمردرد چیست؟

نشستن روی صندلی با تکیه گاه کمر یا زانو با زاویه ۹۰ درجه منجر به کاهش نسبتاً کم انحنای ستون فقرات می شود. این وضعیت فشار کمتری به ستون فقرات، عضلات پشت و شانه ها وارد می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *