زانو درد, مقالات

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل را کنترل کنیم

خشکی زانو بعد از عمل | شفاکاران

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل چقدر طول می کشد؟ تعویض کامل زانو یا آرتروپلاستی زانو یکی از رایج ترین جراحی های تعویض مفصل است. در اینجا قسمت های فرسوده یا آسیب دیده زانو با پروتز جایگزین می شود تا درد و بی حرکتی را از بین ببرد. اکثر افراد ممکن است پس از انجام این عمل سفتی زانو می شوند که به محدود شدن دامنه حرکتی می شود. این طبیعی و موقتی است. در این مقاله از شفاکاران در مورد علل سفتی زانو بعد از عمل جراحی زانو و راه های درمان صحبت می کنیم.

سفتی زانو چیست و چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد؟

سفتی غیر طبیعی در مفصل زانو به عنوان سفتی زانو شناخته می شود. این یک شکایت رایج در میان افراد مسن و افرادی است که فعالیت بدنی دارند. به طور کلی ممکن است به دلیل قبولی ضعیف یا عدم توافق عضلانی در پاها رخ دهد. افزایش سفتی زانو تاثیر نامطلوبی بر زندگی روزمره شما خواهد داشت. فعالیت های روزمره شما را محدود می کند و به یک زندگی بی تحرک (غیر فعال) می شود. افزایش وزن، ضعف زانو، افزایش خطر آرتریت (التهاب مفصل) و پوکی استخوان (شرایطی که در آن استخوان‌ها ضعیف و می‌شوند) می‌توانند برخی از نامطلوب سفتی زانو باشند.

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

خشکی زانو بعد از عمل و ورم زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

حتی پس از جراحی موفقیت آمیز، عوارض بعد از عمل  تعویض مفصل زانو مانند سفتی زانو ممکن است رخ دهد. سختی خاص آن احساس است، و ممکن است هنگام صاف کردن یا خم کردن پای خود احساس مشکل و ناراحتی کنید. عوامل زیر می توانند باعث این سفتی شوند:

آرتروفیبروز: همچنین به عنوان “سند زانو صفت” شناخته می شود. با گذشت زمان، بافت اسکار در داخل زانو ایجاد می شود و باعث جمع شدن و سفت شدن مفصل زانو می شود. بافت های اسکار می تواند به شدت بر دامنه حرکتی زانوی شما تأثیر بگذارد.
سفتی از قبل از جراحی: اگر قبل از جراحی سفتی زانو را تجربه کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که بعد از جراحی آن را تجربه کنید.

کنترل ضعیف درد: اگر برنامه درد خود را دنبال کنید، ممکن است سخت ورزش کنید و دامنه حرکتی شما را محدود کنید.
جای زخم بیش از حد: اگر قبلاً هر گونه جراحی جراحی یا زانو داشته باشد، ممکن است یک اسکار زمینه ای داشته باشید. این خطر سفتی زانو بعد از عمل را افزایش می دهد. زیرا تشکیل بافت اسکار بر سفتی زانو و زانو درد می‌افزاید.
مشکلات سلامتی: شرایط پزشکی از قبل موجودی سالم می تواند خطر را به سفتی زانو افزایش دهد.
موقعیت نامناسب ایمپلنت: گاهی اوقات، ایمپلنتی که برای تکثیر زانوی بیمار می شود، توسط جراح در حین جراحی به درستی قرار نمی گیرد. این باعث درد، سفتی و محدودیت حرکات مفصل زانو می شود.

مدت زمان بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو

سفتی زانو دومین عارضه شایع پس از تعویض کامل زانو پس از درد است. ۲ هفته تا ۳ ماه بعد از جراحی شایع است. این سفتی با تطبیق زنوی شما با ایمپلنت کاهش می یابد. مواردی که با فعالیت‌های روزمره خود مانند راه رفتن، از پله‌ها و بلند شدن از روی صندلی شروع می‌شوند، می‌توانید ببینید که کاهش می‌یابد و افزایش می‌یابد. اگر بیش از یک سال خشکی مفصل زانو  را تجربه کردید، باید به جراح خود بگویید.

چگونه سفتی طولانی مدت زانو را درمان کنیم؟

درمان سفتی پس از تعویض زانو به مدت زمانی که از عمل جراحی گذشته است و علت آن انجام می شود. درمان های معمول برای سفتی عبارتند از:

ماساژ بعد از عمل زانو

خشکی زانو بعد از عمل و ماساژ زانو | شفاکاران

استفاده از بافت زمانی که چند هفته پس از جراحی انجام می شود می تواند تسکین تورم و  آرامش ایجاد کند.  این حرکت می تواند به آرام کردن پاسخ های اسپاسم عضلانی کمک کند و جریان خون رسانی به منطقه را برای بهبود درد پشتیبانی کند. همچنین می تواند بافت اسکار را که باعث سفتی و حرکت محدود می شود. به گونه ای که سریعتر به قابلیت خم شدن قبل از جراحی خود بازگردید.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض زانو

بهترین حالت خواب پس از جراحی، خوابیدن به پشت است. شما باید مطمئن شوید که پای عمل شما را تا حد امکان صاف نگه دارید تا از فشار خون زانو جلوگیری کنید و جریان خون مناسب را در محل جراحی حفظ کنید. اگر به پشت می خوابید، بالش را زیر ساق پا و زنوی خود قرار دهید

خشکی زانو بعد از عمل و تصویر شیوه درست خوابیدن | شفاکاران

ورزش برای خم شدن زانو بعد از عمل مفصل

برای ایجاد یک برنامه توانبخشی ایمن و تمرکز، همکاری نزدیک با یک فیزیوتراپ یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی لازم است. آنها برنامه را طوری تنظیم می کنند که نیازهای بیمار را تعیین کنند و مطمئن شوند که با سرعت مطمئنی می توانند انجام دهند. تمرین‌های ورزشی همگی گزینه‌های عالی برای بازگرداندن زانو به تحرک کامل هستند، اما همیشه باید با جراح یا فیزیوتراپیست خود را انتخاب کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که از پروتکل توانبخشی پیروی می کنید که برای نیازهای خاص شما بهترین کار را داشته باشد. همچنین د راین راستا بسیاری از افراد امروزه با خرید زانوبند زاپیامکس و استفاده روزانه از آن مانع خشکی زانو بعد از عمل می‌شوند.

دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

در این حالت باید روی دستشویی مرتفع بنشینید. برای بالا بردن ارتفاع از یک صندلی یا صندلی توالت مرتفع استفاده کنید. برای خشک نگه داشتن کف یک تشک حمام با پشتی لاستیکی تهیه کنید. از یک اسفنج دسته بلند برای شستن نقاطی که دسترسی به آن سخت است استفاده کنید. ارتفاع صندلی توالت باید حداقل به اندازه چین پشت زنوی شما باشد. اگر اینطور نیست، یک صندلی توالت برجسته کنید.

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

سفتی بعد از عمل جراحی TKR می تواند به پیدا کردن رخ دهد. بنابراین اگر بیش از ۶ ماه پس از عمل جراحی سفتی و دامنه حرکتی محدودی هستید، مهم است که با جراح خود صحبت کنید. برای بهبود بهبودپذیری و قدرت خود، توصیه می‌شود که قرارگیری‌های منظم را با فیزیوتراپیست خود در طول روند بهبودی خود تنظیم کنید. برای مشاوره تخصصی در مورد تعویض کامل زانو، حتما با متخصصان مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: تجربه بیماران تعویض مفصل زانو

پرسش‌های پرتکرار در زمینه خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

چه مدت بعد از جراحی زانو می توان همام کرد؟

منطقه ای را که برش های شما در آن قرار دارد به شدت مالش می دهد. یک پانسمان تمیز و خشک را پس از خشک شدن منطقه برش‌هایتان بمالید. تا بریدگی ها به طور کامل بهبود یافته اند، وان حمام را در استخر یا جکوزی قرار نگیرید، یعنی حدود ۱۴ روز. برش های خود را زیر آب خیس نکنید.

آیا بسیار بعد از عمل جراحی زانو طبیعی است؟

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، بدن شما ممکن است مایعات را به عنوان بخشی از روند بهبودی حفظ کند. این می تواند باعث افزایش تولید و سفرهای مکر به حمام شود.

بعد از جراحی زانو چه مدت باید بنشینم؟

زمانی که نشسته اید: سعی کنید هر بار بیش از ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در یک حالت ننشینید. پاها و زانوهای خود را مستقیماً رو به جلو نگاه دارید، نه به سمت داخل یا خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *