زانو درد, مقالات

آرتروسکوپی زانو چیست و مراقبت‌های پس از آن، کدامند؟

آرتروسکوپی زانو | شفاکاران

آرتروسکوپی زانو، یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای تشخیص و درمان مشکلات مختلف مفصل زانو استفاده می‌شود. در طول آرتروسکوپی زانو، جراح دوربین کوچکی به نام آرتروسکوپ را از طریق برش‌های کوچک وارد مفصل زانو می‌کند. این به جراح اجازه می‌دهد تا داخل زانو را بر روی صفحه نمایش تجسم کند و مشکلاتی مانند پارگی مینیسک، غضروف آسیب دیده یا آسیب رباط را تشخیص دهد. در برخی موارد، ابزارهای جراحی را نیز می‌توان از طریق برش‌های اضافی برای ترمیم یا برداشتن بافت آسیب دیده وارد کرد. آرتروسکوپی زانو به دلیل زمان بهبودی کوتاه‌تر، کاهش درد پس از عمل و خطر کمتر عوارض در مقایسه با جراحی سنتی باز زانو ترجیح داده می‌شود. بیمارانی که تحت آرتروسکوپی زانو قرار می‌گیرند، اغلب می توانند با کمک فیزیوتراپی و توانبخشی، زودتر به فعالیت‌های معمول خود بازگردند. در این مطلب شفاکاران با ما همراه باشید تا به آرتروسکوپی زانو، بپردازیم.

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی زانو، یک روش جراحی کم تهاجمی است که به جراح اجازه می‌دهد تا مشکلات داخل مفصل زانو را تجسم، تشخیص و درمان کند. در واقع با چیزی که جراح درباره آناتومی زانو می‌داند، شناخت منشأ رنج زانو و برطرف کردن آن به کمک دوربین آرتروسکوپ، ساده‌تر خواهد بود. این شامل قرار دادن یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ از طریق برش‌های کوچک در اطراف زانو است. این دوربین تصاویری از داخل زانو را بر روی مانیتور ارسال می‌کند و جراح را قادر می‌سازد تا مسائلی مانند پارگی مینیسک، غضروف آسیب دیده یا آسیب‌های رباط را ارزیابی کرده و به آن رسیدگی کند. ابزارهای جراحی اضافی ممکن است از طریق برش‌های کوچک دیگر برای انجام روش‌هایی مانند ترمیم یا برداشتن بافت آسیب دیده وارد شوند.

چه کسانی به  آرتروسکوپی زانو نیاز دارند؟

آرتروسکوپی زانو، معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که درد مداوم زانو، تورم، سفتی، بی ثباتی یا دامنه حرکتی محدودی دارند که با درمان‌های محافظه کارانه مانند استراحت، فیزیوتراپی، داروها یا تزریق بهبود نمی‌یابد. برخی از شرایط رایج که ممکن است نیاز به آرتروسکوپی زانو داشته باشد عبارتند از:

آرتروسکوپی زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

 1. منیسک پاره شد‌ه: پارگی در غضروفی که مفصل زانو را تحت فشار قرار می‌دهد.
 2. پارگی ACL (رباط متقاطع قدامی): آسیب به یک رباط تثبیت کننده اصلی زانو.
 3. پارگی PCL (رباط متقاطع خلفی): نوع دیگری از آسیب رباط.
 4. بدن شل در زانو: قطعات استخوان یا غضروف شناور در فضای مفصل.
 5. غضروف آسیب دید‌ه: به عنوان مثال، از آرتروز یا علل دیگر.
 6. سینوویت: التهاب پوشش داخلی مفصل.

در نهایت، تصمیم برای انجام آرتروسکوپی زانو بر اساس ارزیابی کامل توسط پزشک، از جمله معاینه فیزیکی، مطالعات تصویربرداری و ارزیابی علائم و سابقه پزشکی بیمار است. همه بیماری‌های زانو به جراحی آرتروسکوپی نیاز ندارند، بنابراین رویکرد درمانی مناسب از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بیشتر بخوانید: تست پارگی رباط  صلیبی

آمادگی پیش از جراحی آرتروسکوپی

قبل از انجام جراحی آرتروسکوپی، آماد‌ه سازی معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. مشاوره: بیماران با جراح ارتوپد خود مشورت خواهند کرد تا در مورد روش، خطرات احتمالی، مزایا و نتایج مورد انتظار صحبت کنند.
 2. سابقه پزشکی: ارائه یک تاریخچه پزشکی جامع شامل داروهای فعلی، آلرژی‌ها، جراحی‌های گذشته و هر گونه بیماری زمینه‌ای.
 3. معاینه فیزیکی: یک معاینه فیزیکی کامل برای ارزیابی مفصل آسیب دید‌ه و وضعیت سلامت کلی. به طور نمونه پزشک تفاوت پارگی و کشیدگی زانو را بررسی کرده و در صورت نیاز برای رفع آن از آرتروسکوپی، کمک خواهد گرفت.
 4. آزمایش قبل از جراحی: این ممکن است شامل آزمایش خون، مطالعات تصویربرداری (مانند اشعه ایکس یا MRI) و سایر آزمایش‌های تشخیصی برای ارزیابی وضعیت مفصل باشد.
 5. داروها: دستورالعمل‌هایی که بر اساس آن داروها را قبل از جراحی قطع یا ادامه دهید، مانند رقیق کننده‌های خون یا داروهای ضد التهاب.
 6. ناشتا بود‌ن: معمولاً به بیماران دستور داد‌ه می‌شود تا قبل از جراحی برای مدت معینی ناشتا باشند تا خطر عوارض مربوط به بیهوشی کاهش یابد.
 7. آماد‌ه سازی در خانه: بستـه به جراحی خاص و نیازهای بیمار، آماد‌ه سازی ممکن است شامل ترتیب داد‌‌ن هماهنگی برای انتقال به خانـه، هماهنگی برای کمک در خانه پس از جراحی، آماده کرد‌ن محل استراحت و غیره باشد.

برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن جراحی و روند بهبودی روان، برای بیماران ضروری است که دستورالعمل‌های جراح خود را به دقت دنبال کنند. آمادگی هر بیمار بسـته به شرایط فردی و ویژگی‌های جراحی ممکن است کمی متفاوت باشد.

مراقبت‌های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو کدامند؟

پس از جراحی آرتروسکوپی، بیماران معمولاً به مراقبت‌های ویژه بعد از عمل برای ارتقاء بهبود و کاهش خطر عوارض نیاز دارند. برخی از اقدامات متداول مراقبت بعد از عمل جراحی آرتروسکوپی عبارتند از:

آرتروسکوپی زانو | شفاکاران

 1. مدیریت درد: بیماران اغلب برای مدیریت ناراحتی بعد از عمل، داروهای مسکن تجویز می‌شوند. مصرف دارو طبق دستور پزشک ضروری است.
 2. مراقبت از زخم: تمیز و خشک نگه داشتن برش‌های جراحی برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است. بیماران باید دستورالعمل‌های جراح را در مورد نحوه مراقبت از برش‌ها دنبال کنند.
 3. استراحت و ارتفاع: استراحت داد‌ن به مفصل آسیب دید‌ه و بالا برد‌ن آن از سطح قلب می‌تواند به کاهش تورم و بهبودی کمک کند.
 4. یخ درمانی: قرار داد‌ن کمپرس یخ در محل جراحی می‌تواند به کاهش تورم و کاهش درد کمک کند. یخ درمانی معمولاً برای چند روز اول پس از جراحی توصیـه می‌شود.
 5. فیزیوتراپی: بستـه به جراحی و مفصل درگیر، ممکن است به بیماران توصیه شود که فیزیوتراپی را برای بازیابی قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شروع کنند. زمان فیزیوتراپی توسط جراح تعیین می‌شود.

برای خواندن بیشتر: تست پارگی مینیسک زانو

نکات تکمیلی برای مراقبت بیشتر

 1. قرار ملاقات‌های بعدی: بیماران معمولاً برای قرار ملاقات‌های بعدی با جراح برنامه ریزی می‌کنند تا پیشرفت بهبودی، برداشتن بخیه‌ها و بحث در مورد توانبخشی را بررسی کنند.
 2. محدودیت‌های فعالیت: معمولاً به بیماران توصیه می‌شود از برخی فعالیت‌ها مانند بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های شدید یا ایستادن طولانی مدت برای یک دوره خاص پس از جراحی اجتناب کنند تا مفصل به خوبی بهبود یابد.
 3. رژیم غذایی و هیدراتاسیون: حفظ یک رژیم غذایی سالم و هیدراته ماندن، می‌تواند از روند بهبودی و بهبودی کلی حمایت کند.
 4. نظارت بر عوارض: بیماران باید مراقب علائم عفونت مانند افزایش قرمزی، تورم، گرما یا تخلیه از محل برش باشند و هرگونه نگرانی را به پزشک خود گزارش دهند.
 5. بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی: بیماران باید از برنامه بازگشت تدریجی به فعالیت ارائه شد‌ه توسط جراح یا فیزیوتراپیست خود پیروی کنند تا از آسیب مجدد جلوگیری کرد‌ه و از بهبودی موفقیت آمیز اطمینان حاصل کنند.

برای بیماران بسیار مهم است که دستورالعمل‌های بعد از عمل جراح خود را به دقت رعایت کنند و در تمام جلسات بعدی شرکت کنند تا بهبودی پس از جراحی آرتروسکوپی، به بهترین شکل پیش برود.

همچنین بخوانید: زانوبند زاپیامکس

هزینه عمل آرتروسکوپی چقدر است؟

هزینه جراحی آرتروسکوپی بسـته به عوامل مختلفی از جمله:

 1. مکان: هزینه جراحی آرتروسکوپی، معمولا بر اساس شهری که عمل در آن انجام می‌شود، تا حدودی متفاوت خواهد بود.
 2. بیمارستان و مرکز جراحی: بیمارستان یا مرکز جراحی خاصی که در آن عمل انجام می‌شود، می‌تواند بر هزینه کلی تأثیر بگذارد. به طور مثال انجام این عمل در یک مرکز خصوصی، گران‌تر از مراکز دولتی خواهد بود.
 3. نوع جراحی آرتروسکوپی: پیچیدگی و نوع عمل آرتروسکوپی در حال انجام، بر هزینه مربوط به آن، تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، یک آرتروسکوپی ساده زانو ممکن است هزینه کمتری نسبت به آرتروسکوپی پیچیده‌تر شانه داشته باشد.
 4. پوشش بیمه‌ای: پوشش بیمه پایه و تکمیلی، به طور قابل توجهی بر هزینه‌های جراحی آرتروسکوپی تأثیر خواهد داشت. در صورتی که بیمه این عمل را پوشش دهد، هزینه‌ها به اندازه زیادی کاهش خواهد یافت.
 5. هزینه‌های اضافی: بیماران علاوه بر خود جراحی، باید هزینه‌های اضافی مانند معاینات قبل از عمل، آزمایش‌های تصویربرداری، فیزیوتراپی، داروهای بعد از عمل و قرار ملاقات‌های بعدی را نیز در نظر بگیرند.

توصیه می‌شود افرادی که قصد جراحی آرتروسکوپی را دارند با پزشک خود و شرکت بیمه مشورت کنند تا تخمین دقیقی از هزینه‌های مربوطه به دست آورند.

سوالات متداول در باره آرتروسکوپی زانو

چه شرایطی را می‌توان با آرتروسکوپی زانو درمان کرد؟

از آرتروسکوپی زانو، می‌توان برای تشخیص و درمان مشکلات مختلف زانو مانند پارگی مینیسک، پارگی رباط‌ها (ACL، PCL)، آسیب غضروف و سینوویت استفاده کرد.

آیا آرتروسکوپی زانو یک جراحی بزرگ است؟

آرتروسکوپی زانو در مقایسه با جراحی باز سنتی یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شود. زمان بهبودی و خطرات معمولاً با آرتروسکوپی زانو کمتر است.

مداوا پس از آرتروسکوپی زانو چقدر طول می‌کشد؟

زمان نقاهت، بسـته به وسعت عمل و عوامل فردی متفاوت است. به طور کلی، بسیاری از افراد می‌توانند در عرض چند هفته پس از آرتروسکوپی زانو به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

آیا بعد از آرتروسکوپی زانو به فیزیوتراپی نیاز خواهم داشت؟

فیزیوتراپی اغلب بعد از آرتروسکوپی زانو برای کمک به بازیابی قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفصل زانو توصیه می‌شود. همچنین می‌تواند به روند کلی بهبودی کمک کند.

با شفاکارن در مسیر سلامتی بمانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *