زانو درد, مقالات

درمان پوکی استخوان با تغذیه | بهترین راه مراقبت از استخوان‌ها

درمان پوکی استخوان با تغذیه | شفاکاران

درمان پوکی استخوان با تغذیه تا چه اندازه در کنترل این عارضه نقش دارد؟ پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها نازک می شوند و استحکام آنها کاهش می یابد. این باعث می شود که احتمال شکستن آنها بیشتر شود. این بیماری هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند اما بیشتر پس از یائسگی در زنان دیده می شود. پوکی استخوان اغلب زمانی تشخیص داده می شود که زمین خوردن یا ضربه ناگهانی باعث شکستن استخوان شود.

 از اواسط دهه ۳۰ به بعد، استخوان های ما به آرامی شروع به از دست دادن کلسیم می کنند که باعث نازک شدن استخوان می شود. مهم است که در ۳۰ سال اول استخوان‌ها را تقویت کنیم تا مطمئن شویم کلسیم و سایر مواد معدنی کافی برای بقیه عمر داریم. این مراقبت‌ها به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک می کند. یک رژیم غذایی و سبک زندگی برمبنای مراقبت از استخوان در هر سنی برای تقویت استخوان یا به حداقل رساندن از دست دادن استخوان مرتبط با افزایش سن مفید است. در این مقاله از شفاکاران به بررسی موضوع درمان پوکی استخوان با تغذیه می پردازیم.

چه غذاهایی برای پوکی استخوان ضرر دارد

در واقع باید گفت هیچ غذایی وجود ندارد که به طور قطع برای استخوان مضر باشد و در درمان پوکی استخوان با تغذیه خلل ایجاد کند.اما برخی از خوردنی ها هستند که بهتر است در استفاده از انها با وسواس بیشتری عمل کنیم:

استفاده بیش از حد پروتئین

برخی محققان بر این باورند که استفاده بیش از حد پروتئین اسیدیته خون را بالا می برد .در نتیجه بدن شما سعی می کند  این اسیدیته را با بیرون کشیدن نمک های کلسیم از استخوان های شما خنثی نماید. این موضوع سبب کاهش استحکام در استخوان شما خواهد شد. بنابراین توصیه می شود برای تعادل بین غذاهای اسیدی باید با میوه و سبزیجات محیط بدن را قلیلیی کرد. البته این تئوری هنوز به تایید نهایی نرسیده است.

زیاده روی در نوشیدن الکل و پوکی استخوان

اگر الکل زیاد مصرف کنید، خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان به میزان قابل توجهی بیشتر می شود. با افزایش سن و کم تحرکی، احتمال شکستگی استخوان یا زمین خوردن افزایش می‌یابد. الکل زیاد نظم عمومی بدن را برهم خواهد زد که نخستین تاثیر منفی آن را می توان در استخوان ها مشاهده کرد.

کافئین و اتلاف کلسیم

یک رژیم غذایی با کافئین بالا میزان کلسیم از دست رفته در ادرار را افزایش می دهد. در تئوری، اگر کلسیم کافی برای جایگزینی آن مصرف نکنید، این  حالت می‌تواند منجر به از دست دادن استحکام استخوان‌های شما شود. اگر کلسیم دریافتی شما کم است یا سایر عوامل خطر پوکی استخوان را دارید، سعی کنید بیش از چهار فنجان قهوه در روز ننوشید. البته قهوه قوی و آسیاب شده حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه فوری است. از سوی دیگر کافئین موجود در چای به دلیل وجود فلانوئیدها، خنثی می شود و اثر منفی بر استخوان ها ندارد.

درمان پوکی استخوان با تغذیه | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

بیشتر بخوانید: پوکی استخوان چیست؟

چربی‌های مضر برای استخوان

در حالی که برای حفظ سلامت استخوان‌ها به مقداری چربی در رژیم غذایی خود نیاز دارید، چربی اشباع بیش از حد به طور بالقوه باعث از دست دادن استحکام استخوان ها می‌شود. مشخص نیست چرا چربی به این شکل روی استخوان ها تأثیر می‌گذارد. این امکان وجود دارد که چربی اضافی قبل از جذب و استفاده از کلسیم توسط استخوان ها به کلسیم متصل شود.

ارتباط بین چربی بیش از حد و کاهش استحکام استخوان ممکن است به این دلیل باشد که در طول روز غذاهای چرب بیش از دیگر مواد مغذی در برنامه غذایی افراد دیده می‌شود.

 اختلال درمان پوکی استخوان با تغذیه مایعات گازدار

به طور کلی، نوشابه‌های گازدار برای سلامت استخوان شما مضر نیستند. اما مراقب باشید که همیشه نوشیدنی های گازدار را به جای نوشیدنی های مغذی مانند شیر انتخاب نکنید.

افرادی که مقدار زیادی نوشابه می نوشند ممکن است در معرض خطر از دست دادن استخوان باشند. این حالت به سبب اثر مستقیم اسید فسفریک باشد که در نوشیدنی های کولا به عنوان تقویت کننده طعم استفاده می شود. شاید هم به این دلیل است که افرادی که مقدار زیادی کولا می نوشند به طور کلی از یک رژیم غذایی کمتر سالم پیروی می کنند.

ویتامین برای پوکی استخوان

برای مراقبت از استخوان لازم است در طول روز از ویتامین های گوناگونی استفاده کنیم.برخی از ویتامین‌های مورد نیاز این ها هستند:

کلسیم، عامل استحکام استخوان

مصرف روزانه کلسیم ایده آل برای بزرگسالان ۷۰۰ میلی گرم است (تا ۱۰۰۰ میلی گرم برای کسانی که تحت درمان دارویی پوکی استخوان هستند). مصرف روزانه کلسیم ایده آل برای بزرگسالان ۷۰۰ میلی گرم است (تا ۱۰۰۰ میلی گرم برای کسانی که تحت درمان دارویی پوکی استخوان هستند). با بررسی جدول زیر می توانید ببینید رژیم غذایی شما به اندازه کافی به شما کمک می کند یا خیر.

اگر به سختی می توانید این مقدار را فقط از طریق رژیم غذایی تامین کنید، باید روزانه یک مکمل کلسیم حاوی ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم کلسیم، ترجیحاً حاوی ۱۰ میکروگرم ویتامین D مصرف کنید. برای کمک به جذب کلسیم به بدن، مکمل ها را با غذا مصرف کنید. . اگر پوکی استخوان در شما تشخیص داده شده است، پزشک به شما توصیه می کند که کدام مکمل را باید مصرف کنید.

درمان پوکی استخوان با تغذیه | شفاکاران

همچنین بخوانید: کمبود کلسیم

غذاهای حاوی کلسیم برای  درمان پوکی استخوان با تغذیه

این جدول در تامین کلسیم از مواد غذاییبه شما کمک می کند:

میزان کلسیم( میلی گرم) منابع کلسیم
۲۴۰ شیر، ۱/۳ پیمانه (۲۰۰ میلی لیتر)
۲۴۰ سویا/جو دوسر غنی شده با کلسیم ۲۴۰ (۲۰۰ میلی لیتر)
۲۴۰ پنیر سخت به اندازه قوطی کبریت (۳۰ گرم)
۲۴۰ ماست (۱۵۰ گرم)
۱۸۰ پودینگ برنج، ½ قوطی بزرگ (۲۰۰ گرم)
۱۸۰ نان غنی شده با کلسیم، (۱۸۰ میلی گرم)
۱۸۰ اسفناج، آب پز، ۱ وعده (۱۲۰ گرم)
۱۸۰ انجیر خشک ۴ عدد
۱۲۰ نان سفید ۲ برش بزرگ

ویتامین D، مورد نیاز همه استخوان‌ها

ویتامین D به بدن ما کمک می کند تا کلسیم را از غذا جذب کند و به بدن ما کمک می کند تا استخوان ها را تقویت کند. اگر پوست تیره‌تری دارید، همیشه بیرون را می‌پوشانید، از آفتاب دوری می‌کنید، ساعت‌های طولانی کار می‌کنید (مثلاً در شیفت شب کار می‌کنید) یا اگر در خانه هستید، باردار یا شیرده هستید، در معرض خطر کمبود ویتامین D هستید. بالای ۶۵ سال سن دارند. نوزادان، کودکان خردسال و کودکان و نوجوانانی که زمان زیادی را در بیرون از خانه نمی گذرانند نیز در معرض خطر هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب همچنین باعث کاهش تولید ویتامین D در پوست می شود و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که کیفیت هوای آن آلوده است. افرادی که دارای چاقی هستند نیز بیشتر در معرض سطوح پایین ویتامین D هستند.

برای دانستن بیشتر: ویتامین برای زانو درد

آیا خورشید برای تامین ویتامین D  کافی است؟

ویتامین D حاصل از نور خورشید را می توان برای استفاده در طول سال در بدن ذخیره کرد. در طول پاییز و زمستان، ما ویتامین D را از ذخایر بدن و منابع غذایی دریافت می کنیم، اما این ویتامین برای حفظ سطح ویتامین D کافی نیست. همه بزرگسالان باید روزانه ۱۰ میکروگرم (۴۰۰IU) مکمل ویتامین D مصرف کنند، مخصوصاً در پاییز و زمستان.

معجون تقویت استخوان و درمان پوکی استخوان با تغذیه

تهیه یک دسته از آبگوشت استخوان در خانه یک کار نسبتاً ساده است. استفاده از استخوان های باقی مانده از لاشه مرغ یا جوشاندن استخوان های گوشت گاو همراه با مواد معطر مانند هویج، پیاز، سیر و کرفس ممکن است ساده و ساده به نظر برسد. با این حال، مطالعات ثابت کرده‌اند که معجون گرم برای بدن شما مفید است، زمانی که به طور منظم در وعده‌های کوچک مصرف شود – چه به تنهایی یا زمانی که در آشپزی برای تهیه خیچدی، سوپ، کاری و غیره استفاده شود. این معجون ها هم برای استخوان بسیار مفیدند:

درمان پوکی استخوان با تغذیه | شفاکاران

معجون مواد لازم طرز تهیه
معجون سنجد و شیر

پودر سنجد: ۱ قاشق غذاخوری

شیر: ۱ لیوان

               عسل: ۱ قاشق غذاخوری

پودر سنجد و شیر را در مخلوط کن بریزید و به مدت ۱ دقیقه مخلوط کنید.

در صورت تمایل، عسل را اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید.

این معجون را می توانید به عنوان صبحانه یا میان وعده میل کنید.

معجون ارده، شیره خرما و بادام ارده: ۱ قاشق غذاخوری

شیره خرما: ۲ قاشق غذاخوری

پودر هسته سنجد: ۱ قاشق غذاخوری

بادام: ۱۴ عدد

شیر یا آب: ۱ لیوان

 

تمام مواد را در مخلوط کن بریزید و به مدت ۵ دقیقه مخلوط کنید.

این معجون را می توانید به عنوان صبحانه یا میان وعده میل کنید.

معجون موز، بادام و شیر موز: ۱ عدد

بادام: ۱۰ عدد

شیر: ۱ لیوان

 

تمام مواد را در مخلوط کن بریزید و به مدت ۲ دقیقه مخلوط کنید.

این معجون را می توانید به عنوان میان وعده میل کنید.

میوه های مفید برای شکستگی استخوان

میئه ها نیز به عنوان مواد غذایی سرشار از ویتامین برای استخوان بسیار مفیدند. اگر دچار شکستگس استخوان شدید، مصرف روزانه میوه برای بهبودی سریع ضروری است:

درمان پوکی استخوان با تغذیه | شفاکاران

پرتقال: پرتقال‌ها منبع خوبی از ویتامین C هستند که برای تولید کلاژن، پرورش دهنده‌ای که به استخوان‌ها و بافت‌ها استحکام می‌بخشد، نیاز است.

  1. کیوی: کیوی میوه سرشار از ویتامین C است. همچنین منبع خوبی از پتاسیم است که به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.
  2. انگور: انگور منبع خوبی از ویتامین K است که برای لخته شدن خون و بهبودی نیاز است. همچنین به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.
  3. موز: موز منبع خوبی از پتاسیم است که به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. همچنین منبع خوبی از منگنز است که به تشکیل استخوان جدید کمک می‌کند.
  4. توت فرنگی: توت فرنگی منبع خوبی از ویتامین C و منگنز است. همچنین منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است که از سلول‌ها در برابر آسیب کمک می‌کند.
  5. آناناس: آناناس منبع خوبی از ویتامین C و منگنز است. همچنین حاوی آنزیمی به بروملین است که به کاهش کمک می‌کند.
  6. انبه: انبه منبع خوبی از ویتامین A، C و E است. همچنین منبع خوبی از پتاسیم است.
  7. خربزه: خربزه منبع خوبی از ویتامین A و C است. همچنین منبع خوبی از پتاسیم است.
  8. هندوانه: هندوانه منبع خوبی از ویتامین A و C است. همچنین منبع خوبی از لیکوپن است که یک آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌ها در برابر آسیب کمک می‌کند.
  9. گریپ فروت: گریپ فروت منبع خوبی از ویتامین C است. همچنین منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است که از سلول‌ها در برابر آسیب کمک می‌کند.

مراقبت از زانو با زانوبند زاپیامکس UIC

زانوبند زاپیامکس یکی از جدیدترین محصولات شرکت زایس ترونیک آلمان است که از لحاظ تکنولوژی و اثرگذاری با فیزیوتراپی برابر است. زیرا در زاپیامکس از همان تکنولوژی‌های رایج و موثر فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شود که شامل سه تکنولوژی، اولتراسوند، انفرارد و کِلاک پالس هستند. به همین خاطر به آن زانوبند uic زاپیامکس می‌گویند. این تکنولوژی‌ها بر درد، دامنه حرکتی، سفتی مفصل و بهبود التهابات زانو اثر می‌گذارند.  با استفاده مداوم می توانید از این زانوبند جریان خون را تنظیم کنید

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان پوکی استخوان با تغذیه

آیا می توان پوکی استخوان را با تغذیه درمان کرد؟

پوکی استخوان یک بیماری پیچیده است که با ضعیف شدن استخوان ها و افزایش خطر شکستگی مشخص می شود.

در حالی که تغذیه نمی تواند پوکی استخوان را به طور کامل درمان کند، اما می تواند به حفظ سلامت استخوان ها و جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر پوکی استخوان دارید یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید، مهم است که به طور منظم با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مکمل ها می توانند در درمان پوکی استخوان کمک کنند؟

مکمل های کلسیم و ویتامین D ممکن است برای افراد مبتلا به پوکی استخوان مفید باشند.

با این حال، قبل از مصرف هر گونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *