کمردرد, مقالات

علت بروز کمر درد بعد از رابطه جنسی چیست؟ راه درمان آن

کمر درد بعد از رابطه جنسی چه دلایلی دارد| شفاکاران

اختلالات مختلفی ممکن است در زمان ارتباط جنسی یا بعد از آن برای هر یک از زن و مرد، اتفاق بیفتد. اما تجربه کمر درد بعد از رابطه جنسی، یکی از عوارض بسیار ناخوشایندی است که کیفیت رابطه بین زن و مرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از این روی اهمیت زیادی دارد که علت کمر درد بعد از رابطه را متوجه شده و به موقع نسبت به رفع آن، اقدام کنید. از یاد نبریم که رابطه جنسی، به عنوان یک لذت دو طرفه میان زن و مرد برقرار شده و نباید درد و رنج به آن اضافه شود.

در این مطلب از سایت شفاکاران قصد داریم به دلیل کمر درد بعد از رابطه جنسی بپردازیم و روش درمانی آن را نیز دنبال کنیم. با ما همراه باشید.

مهمترین علت کمر درد بعد از رابطه جنسی که باید زنان و مردان بدانند

اصلی‌ترین علت کمر درد بعد از برقراری ارتباط جنسی، منقبض شدن عضلات است. درست به همین دلیل است که معمولا ماساژ تسکین‌دهنده را به عنوان یک راه حل ساده و سریع پیشنهاد می‌کنند. همین طور استفاده از کمپرس یخ یا گرما در ناحیه آسیب دیده و حساس به درد، پیش از رابطه جنسی، می‌توان دردهای عضلانی در بخش کمر را کاهش داد.

اهمیت زیادی دارد که ببینید شدت درد چقدر است؟ دقیقا کدام ناحیه از کمر شما، بعد از رابطه درد می‌گیرد؟ آیا این درد در زمان رابطه جنسی شروع شده یا بلافاصله پس از به پایان رسیدن رابطه، شکل می‌گیرد؟ چه حرکات یا وضعیتی در ارتباط جنسی، موجب بدتر شدن درد کمر شده یا آن را تسکین می‌دهد؟

در صورتی که با تغییر پوزیشن، کمردرد شما بهبود پیدا نکرد، علت آن به چیزی جدای از انقباضات عضلانی، مربوط می‌شود. از جمله دلایل مهم در ایجاد این شکل از کمر درد، موارد زیر برای دو گروه مردان و زنان، قابل توجه هستند:

دلایل کمر درد بعد از رابطه جنسی برای خانم‌ها

کمر درد بعد از رابطه جنسی برای خانم‌ها| شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

از جمله دلایل کمر درد بعد از رابطه جنسی  یا در طول آن برای خانم‌ها آزار دهنده است باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • عفونت مجاری ادراری: در این صورت به جز کمردرد، بعد از ارضا شدن، احساس کشیدگی و درد در بخش زیر شکم را تجربه خواهید کرد. این علت کمر درد بعد از رابطه، بسیار شایع بوده و اتفافا مراحل درمان ساده و سریعی نیز دارد.
  • کیست تخمدان: کیست‌های تخمدان معمولا به خودی خود، دردناک نیستند. اما ممکن است در طول رابطه و پس از آن، موجب بروز دردهای ناگهانی و احساس تیرکشیدن در کمر و بخش زیر شکم شوند.
  • اختلالات ستون فقرات: به طور کلی اختلالات و مشکلات ستون فقرات، زمینه بروز کمردرد در حین رابطه جنسی و پس از آن را فراهم می‌کند. به طور مثال افرادی که دیسک کمر دارند، در طول رابطه جنسی و پس از آن، مشکلات بیشتری را نسبت به سایر افراد، تجربه خواهند کرد.
  • التهاب لگن یا PID: بیماری التهاب لگن، یکی از عوامل شایع در ایجاد دردهای ناحیه کمر پس از ارضا شدن است.

این عوامل مهمترین علل کمردرد در زنان بعد از رابطه جنسی بود. البته همراه با کمر درد احتمال بروز زانو درد بعد از رابطه جنسی نیز دور از ذهن نیست. به همین خاطر پزشکان برای تسکین دردهای زانو بعد از رابطه جنسی خرید زانوبند زاپیامکس را پیشنهاد می‌دهند تا از تبعات آن جلوگیری به عمل آید.

رایج‌ترین عوامل کمر درد بعد از رابطه جنسی برای آقایان

اما در صورتی که آقایان نیز در طول رابطه جنسی یا پس از آن، تجربه کمر درد داشته باشند، یکی از عوامل زیر یا چند مورد با هم، به عنوان ریسک فاکتورها، شناخته می‌شوند:

  • اختلالات پروستات: بیماری‌های پروستات، به ویژه بزرگ شدن آن، یکی از اصلی‌ترین عواملی است که باعث می‌شود آقایان در طول رابطه جنسی معذب شده و پس از آن نیز به کمردرد دچار شوند.
  • مشکلات و بیماری‌های بیضه: بیماری‌های مختلف بیضه، هر یک به شکلی کیفیت رابطه جنسی را تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهند. برخی از این بیماری‌ها و اختلالات نیز به طور مستقیم موجب کمردرد پس از برقراری رابطه جنسی در مرد خواهند شد.
  • ورم بیضه یا اورکیت: در صورتی که یکی از بیضه‌ها یا هر دوی آن‌ها، دچار ورم شده باشند، تجربه به کمر درد پس از ارضا شدن، برای آقایان پیش می‌آید.
  • التهاب مجاری روخاگ یا اپیدیدیم: التهاب در مجاری اپیدیدیم آقایان که بخشی از اندام تناسلی آن‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، موجب اختلال در عملکرد جنسی و همین طور بروز کمردرد پس از انزال خواهد شد.

دلیل کمر درد بعد از رابطه مقعدی چیست؟ آیا موضوع خطرناکی است؟

به طور کلی رابطه مقعدی، عوارض بسیار زیادی دارد که یکی از ساده‌ترین آن‌ها، بروز کمر درد است. دقت داشته باشید که مکانیزم مقعد و اسفنکتر به کشیدگی داخلی عادت داشته و کشیدگی به وسیله نیروی خارجی، برای آن مناسب نیست. از این روی ارتباط مقعدی، به سادگی کمردرد کوتاه مدت به وجود آورده و در صورت استمرار این شکل از رابطه، به احتمال زیاد زن به کمر درد مزمن مبتلا خواهد شد.

به جز دلیل کمر درد بعد از رابطه مقعدی، به خاطر داشته باشید که ارتباط مقعدی، ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نظیر ایدز، هپاتیت و … را به شدت بالا می‌برد. در صورت ادامه نزدیکی از این طریق ممکن است این عفونت به رحم نیز کشیده شود و شاهد عفونت رحم و کمردرد نیز باشیم.

بهترین راهکارهای پیشنهادی برای درمان کمر درد بعد از ارضا شدن

مشکلات کمر درد بعد از ارضا شدن برای زوج‌ها| شفاکاران

پیش از هر چیزی لازم است که علت کمر درد خود بعد از رابطه جنسی را کشف کنید. پس از آن می‌توانید بهترین تصمیم‌گیری برای درمان کمر درد بعد از ارضا شدن را داشته باشید. در صورتی که علت اصلی آن، به بیماری و عفونت‌های مختلفی که در بالا ذکر کردیم مربوط باشد، باید حتما درمان اولیه صورت بگیرد. در غیر این صورت اگر کمر درد به دلیل فشار عضلانی باشد، می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین و درمان آن، استفاده کنید:

استراحت کردن ساده‌ترین راه برای کاهش کمر درد بعد از رابطه جنسی است

حتما لازم است که پس از ارضا شد‌‌ن و به اتمام رسـیدن رابطه جنسی، مقداری استراحت کنید. هرگز به سرعت از جای خود بلند نشد‌ه و به بدن اجازه دهید تا کمی آرام شد‌ه و قوای خود را بازیابد. در این شرایط، کمر خود را در بهترین وضعیت قرار داد‌ه و چند نفس عمیق بکشید.

از کمپرس آب گرم استفاده کنید

شما می‌توانید برای رفع انقباضات عضلانی خود، از کمپرس گرم کمک بگیرید. به این ترتیب عضلات بدن شما رها شد‌ه و از حالت انقباضی، خارج خواهند شد. البته کمپرس آب سرد نیز به همان اندازه موثر خواهد بود. بستگی دارد که بدن شما به کدامیک، بهتر پاسخ دهد.

کاهش شدت درد، با ورزش

پس از برخاستن از جای خود، کمی نرمش کرده و بدن را به حالت نرمی بازگردانید. البته داشتن برنامه ورزش روزانه برای کمر درد، به طور کلی باعث خواهد شد تا بدن شما آمادگی بیشتری داشته و در مقابل انقباضات عضلانی، مقاومت بهتری از خود نشان دهد.

از ماساژ کمر، غافل نشوید که بهترین راهکار برای دردهای عضلانی است

از ماساژ کمر ملایم، غفلت نکنید. البته لازم است که حتما در خصوص ماساژ صحیح کمر، اطلاعات لازم داشته باشید. گاهی اوقات ماساژ اشتباه، بدتر موجب بیشتر شدن درد کمر می‌شود.

استفاده از کمربند پلاتینر

با خرید کمربند پلاتینر می توانید آرامش را به کمرتان باز گردانید. این کمربند با داشتن فناوری UIC  به راحتی دردها را فارغ از علت پدید امدن ان از بین می‌برد. از سوی دیگر مسیر درمانی کمر را نیز می توان با این کمربند آغاز کرد.

با شریک جنسی خود در این باره، صحبت کنید

رفع مشکل کمر درد بعد از رابطه جنسی| شفاکاران

حتما با شریک جنسی خود صحبت کرد‌ه و به او در مورد درد کمر توضیح دهید. به این ترتیب می‌توانید پوزیشن‌های آزاردهنده را کشف کرد‌ه و آن‌ها را در ارتباط جنسی خود تغییر دهید. به طور مثال اگر تنگی کانال نخاعی داشـته باشید، قوس داد‌ن به کمر، باعث بیشتر شد‌‌ن درد شما می‌شود. همین طور ابتلا به دیسک کمر، خم شد‌ن به سمت جلو یا نشستن، درد بیشتری در کمر به وجود می‌آورد. از این روی در صورتی که مرد دیسک کمر داشتـه باشد، باید یا به پشت دراز کشید‌ه و بالشتی زیر کمر خود قرار دهد.

سخن پایانی

به طور عادی انتظار نداریم که کمر درد بعد از رابطه جنسی، آن قدرها به درازا بکشد. به طور معمول این دردها پس از چند ساعت، رفع می‌شوند، اما در صورتی که کمر درد شما مزمن شد‌ه و شدت آن کاهش پیدا نکرد حتما لازم است که به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید. شما چه تجربه‌ای در این خصوص دارید؟ به جز عواملی که در بالا معرفی کردیم، چه دلایل دیگری را برای کمردرد بعد از رابطه می‌شناسید؟ حتما این موارد را با ما و دیگر کاربران ما، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

علت اصلی کمر درد بعد از رابطه جنسی چیست؟

معمولا پوزیشن اشتباه، مشکلات تخمدان در خانم‌ها و بیضه در آقایان، عفونت‌های مجاری ادراری و بعضی از سایر بیماری‌های مشابه، ریسک ابتلا به کمر درد بعد از رابطه جنسی را بالا می‌برند.

چطور به سرعت کمر درد بعد از رابطه جنسی را برطرف کنیم؟

با استراحت کرد‌ن و مقداری نرمش، می‌توانید درد کمر را بهبود بخشیـده و آرامش خود را دوباره به دست بیاورید.

بهترین پوزیشن در رابطه جنسی، برای پیشگیری از کمر درد چیست؟

این مورد در خصوص افراد با وضعیت بدنی مختلف، متفاوت خواهد بود. لازم است که با شریک جنسی خود در خصوص بهترین پوزیشن برای کاهش کمر درد در رابطه جنسی، حتما صحبت و مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *