دیسک کمر و بهترین راه‌های درمان | ۲۰۲۳

دیسک کمر یکی از بیماری های رایج در میان افراد مختلف است| شفاکاران

دیسک کمر و بهترین راه های درمان + علت ها و علائم

دیسک کمر | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

دیسک کمر بیماری دردناک و آزاردهنده‌ای است که به دلیل بیرون زد‌ن بافت ژلاتینی بین مهره‌ها رخ می‌دهد. این بافت ژلاتینی که فشار مهره‌های ستون فقرات را مهار می‌کند، به دلایل مختلفی از جمله آسیب در کمر، انجام فعالیت‌های سنگین و گاه حالات بدنی نامناسب از امتداد ستون فقرات بیرون می‌زند و در نتیجه این عارضه رخ می‌دهد. خوشبختانه این درد که گاه طاقت فرسا می‌شود را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد. در این مطلب از شفاکاران، شما را با علت دیسک کمر و روش‌های درمان آن آشنا می‌کنیم.

چگونه دیسک رخ می‌دهد؟

ستون فقرات از ۲۴ مهره شکل گرفتـه که بین تمامی مهره‌ها بافتی ژلاتینی و نرم وجود دارد. هنگام حرکت و فشار روی مهره‌ها، این بافت‌های ژلاتینی و نرم همانند یک بالشت عمل کرده و موجب تحمل فشار می‌شوند.

بافت ژلاتینی و نرم حرکت را روان می‌کند و هنگامی که از بین مهره‌ها بیرون بزند این عارضه رخ می‌دهد. دیسک اکثرا در مهره‌های پایینی مشاهده می‌شود و درد بسیار زیادی را به فرد وارد می‌کند.

این زائده بیرون زد‌ه فشار زیادی به ستون فقرات و نخاع وارد کرد‌‌ه و باعث بروز درد و آسیب می‌شود. این بافت‌های نرم بین ‌مهره‌ها که از نخاع و ریشه‌های عصبی محافظت می‌کنند، در صورت بیرون زدگی می‌توانند به دشمن اول سیستم نخاعی تبدیل شوند. بافت‌های نرم و ژلاتینی بین مهره‌ها دیسک نام دارند. دیسک باعث جدا شدن مهره‌ها از یکدیگر و حفظ فاصله آن‌ها می‌شود‌. مواد تشکیل دهنده دیسک غضروف فیبروزی است و فشرده و پاره شدن آن‌ می‌تواند باعث آسیب به ریشه عصب شود‌.

علت عارضه دیسک در کمر چیست؟

تصویر زنی با دیسگ کمر در حال جابه جایی وسایل | شفاکاران

دیسک کمر به دلیل تغییرات طبیعی رخ داده و با بالا رفتن سن این بیماری تشدید می‌شود. این بخش از آب زیادی تشکیل شده و هنگام بیرون زدگی آب زیادی را از دست می‌دهد. به همراه از دست رفتن آب این بافت‌ها ژلاتینی، کمر درد و دردهای مربوط آغاز خواهند شد. این بیماری به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که از مهم‌ترین علت دیسک کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آسیب در قسمت کمر یا گردن
 • کشیدگی بدن
 • رانندگی مداوم و هر روزه
 • فعالیت‌های تکراری که بر ستون فقرات فشار مضاعف وارد می‌کنند.
 • مردان بیشتر در معرض  این بیماری  هستند.
 • بلند کردن اشیا به صورت نادرست و نا مناسب
 • چاقی
 • استعمال دخانیات و سیگار و قلیان

انواع دیسک در ناحیه کمر کدامند؟

تصویر ستون مهره ها | شفاکاران

این بیماری آزاردهنده دارای انواع با شدت‌ مختلفی است که در ادامه این مقاله از شفاکاران قصد داریم به بررسی انواع آن بپردازیم:

دیسک خفیف کمر خفیف؛ با درد کمتر اما شایع

دیسک کمر خفیف همانطور که از نامش پیداست، اثرات کمتری نسبت به نوع شدید دارد. این درد با پارگی انولار شروع شد‌ه و تنها با یک ترک جزئی روی دیسک ایجاد می‌شود. هنگامی که عارضه  شدیدتر شود، بیماری وارد مرحله پرولاپس می‌شود. در این مرحله غضروف از محل خود خارج شده، اما هنوز هم به مهره‌ها و لایه‌های درونی متصل است.

دیسک شدید کمر؛ دردی آزاردهنده و طاقت فرسا

هنگامی که غضروف نرم که در بین مهره‌ها قرار دارد به طور کامل شکستـه شود و نتواند کارایی خود را حفظ کند، فرد دچار دیسک کمر از نوع شدید می‌شود. در این شرایط بافت نرم از دیسک جدا شد‌ه و پارگی دیواره بیرونی رخ می‌دهد. در این شرایط تنها راه درمان فرد جراحی است و بهتر است قبل از آسیب شدید به نخاع فرد تحت درمان قرار گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی کمربند پلاتینر توانسته با فناوری UIC تحولی شگرف در درمان سریع دیسک کمر پدید آورد.

علائم دیسک کمر چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

گاهی ممکن است کمر دردهای عادی را با دیسک اشتباه بگیریم. شناخت علائم این عارضه به ما کمک می‌کند تا در صورت بروز این مشکل، به سرعت به پزشک مراجعه کنیم. این علائم به شرح زیر هستند:

درد در قسمت کمر از اصلی‌ترین علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر با کمر درد کمی متفاوت است. در این بیماری فرد در ابتدا دچار درد در پایین مهرها می‌شود. این درد روزها به طول می‌انجامد و به صورت صعودی افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که با چنین دردی مواجه شدید، احتمالا به این عارضه دچارید.

بی حسی و گزگز پاها؛ مهم‌ترین نشانه دیسک ناحیه کمر

درد ناشی از این عارضه تا پا و زانو نیز می‌رسد و ممکن است در نواحی کف پا احساس درد کرده و حتی دچار زانو درد شوید. درد دیسک کمر تا زیر زانوها که عموما به سمت مچ و روی پا نیز گسترش پیدا می‌کند. دردی که محل انتشارش باسن است و تا ساق‌ها ادامه پیدا می‌کند نیز ناشی از دیسک کمر است که سیاتیک نام دارد.

ضعف در ساق یا مچ پا نشانه دیسک کمر

احساس ضعف در ساق و مچ پا ناشی از دیسک کمر است که بسیار طاقت فرسا و مشکل ساز است. چنانچه در ساق و مچ پای خود احساس ضعف زیادی کردید، بهتر است علت را در ستون فقرات خود جست و جو کنید و برای بررسی وضعیت دیسک کمر، به پزشک مراجعه کنید.

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع و بیرون زدگی دیسک

 بی‌اختیاری در دفع ادرار و مدفوع گاهیایجاد فشار بر ریشه‌های عصبی در ستون فقرات را نشان می‌دهد.  چنانچه با این وضعیت مواجه شدید، بهتر است سریعا به دکتر مراجعه نمایید.
برای درمان زانودرد از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید.

بهترین راه‌ های تشخیص چیست؟

تشخیص با کمک عکس رادیولوژی | شفاکاران

برای تشخیص دیسک کمر بهترین راه مراجعه به دکتر متخصص است. دکتر پس از معاینه فیزیکی به وجود مشکل در دیسک کمر پی خواهد برد. دکتر متخصص جهت تشخیص دیسک از روش‌هایی استفاده می‌کند که در ادامه به معرفی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم:

 • اشعه ایکس: اشعه ایکس یک نوع پرتو نگاری است که با استفاده از آن عکس‌های مهم از استخوان و بافت داخلی بدن را به دست می‌آوردند.

نکته: برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از قرارگیری در معرض اشعه ایکس، با واکنش‌های پوستی مواجه شوند. به این ترتیب برای رفع این مشکل می‌توانید به راحتی از راه‌های درمان جوش استفاده کنید.

 • ام آر آی: تصویر برداری مغناطیسی یا ام آر آی عکسی است که از اندام‌ها و ساختارهای درونی بدن تصاویر با کیفیت ارائه می‌دهد. برای به دست اوردن این عکس‌ها از رادیو فرکانس و رایانه استفاده می‌شود.
 • میلوگرام: در روش میلوگرام رنگی مشخص در مجرای نخاع تزریق می‌گردد که ساختار درونی بدن را نشان می‌دهد و دکتر به تصویری واضح از بدن می‌رسد.
 • سی تی اسکن: در روش سی تی اسکن دقیق ترین روش برای شناسایی مشکل‌های درون نخاع است. این روش یک نوع پرتو نگاری برای تهیه تصاویر از درون بدن است که یک تصویر واضح از عضله‌ها و چربی‌ها و اندام‌ها ارائه می‌دهد.
 • الکترو میوگرافی یا عضله‌ نگاری: این نوع روش، یک روش برقی است برای آزمایش واکنش‌های عضله‌ها در مقابل

دیسک کمر را چگونه درمان می کنید؟

به اکثر افرادی که دیسک لغزنده در ناحیه کمری ستون فقرات خود (کمر) دارند، درمان محافظه کارانه پیشنهاد می شود، به این معنی که درمان شامل جراحی نمی شود. این عمدتا شامل ورزش، آرامش و موقعیت، مسکن ها یا بی حس کننده های موضعی، و درمان دستی و فیزیکی است.

آیا دیسک کمر بهبود می یابد؟

در برخی موارد، ممکن است برای رفع فتق دیسک به جراحی نیاز باشد. با این حال، دیسک های برآمده اغلب به مرور زمان خود به خود بهبود می یابند و نیازی به جراحی نیست. پزشک شما می تواند یک معاینه عصبی برای آزمایش قدرت عضلانی، رفلکس ها و توانایی راه رفتن شما انجام دهد.

آیا درد دیسک می تواند از بین برود؟

اگرچه می تواند باعث درد و ناراحتی شدید شود، خبر خوب این است که طیف گسترده ای از گزینه های درمانی برای فتق دیسک در ناحیه کمر وجود دارد. دکتر موکای می‌گوید: «درد زیادی از فتق دیسک با گذشت زمان از بین می‌رود. در واقع، ۸۵ درصد از افراد مبتلا به فتق دیسک ظرف ۸ تا ۱۲ هفته احساس بهتری دارند.

علائم دیسک کمر در پاها می‌تواند خیلی شدید ظاهر شود. از درد و گزگز گرفته تا بی حسی و ناتوانی در حرکت همگی از علائم دسک کمر در پاها هستند. دیسک کمر ممکن است اثراتی از خفیف تا شدید را در پاها ایجاد کند. این علائم بسته به میزان آسیب وارده به دیسک کمر متفاوت است.

ظاهر شدن درد دیسک کمر در پاها به دلیل فشار اضافه دیسک بر روی اعصاب نخایی در مسیر عبور از نخاع است. دردی که باعث از دست رفتن قدرت عضلات پاها در بخش‌های مختلف می‌شود. در این مقاله از فروشگاه آنلاین شفاکاران به بررسی علائم دیسک کمر در پاها خواهیم پرداخت.

دیسک کمر و درد پای چپ؛ تیرکشیدن پاها

دیسک کمر و تصویر زنی با درد پا | شفاکاران

دیسک کمر و درد پای چپ؛ تیرکشیدن پاها

علائم دیسک کمر بسته به محل قرارگیری و شدت آسیب وارده به آن می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی باسن و پاها بویژه قسمت‌های تحتانی آن می‌تواند محلی برای بروز درد باشد. علاوه بر پای چپ دیسک کمر و درد پای راست هم دلیل جز همان آسیب‌دیدگی ندارد. یعنی وقتی بالشتک‌هایی که بین مهره‌ها قرار گرفته تا از ساییده شدن مهرها رو یهم جلوگیری کند، آسیب می‌بینند شاهد بروز این نوع دردها هستیم.

دیسک کمر و درد پاشنه هم موضوع تازه‌ای نیست. وقتی گفته می‌شود درد دیسک کمر به قسمت‌های تحتانی سرایت می‌کند پاشنه هم ممکن است درگیر این درد شود. پای راست یا چپ فرقی ندارد هر دو یا تک تک ممکن است درگیر درد ناشی از دیسک کمر شوند. از این رو درمان هم تقریبا یکسان است.

بیشتر بدانید: خرید کمربند پلاتینر برای رهایی از هرگونه کمردرد همراه با ارسال رایگان به سراسر کشور

درمان دیسک کمر در پاها؛ ۴ روش پزشکی

خبر خوب این است که ۸۰ درصد از افراد در حدود ۶ تا ۸ هفته بدون نیاز به جراحی، فتق دیسک خود را بهبود می‌بخشند. درمان این بیماران شامل فیزیوتراپی، داروهای ضد التهابی و تزریق نخاعی است. برخی از روش‌های درمانی پزشکی دیسک کمر به شرح زیر است:

 • فیزیوتراپی برای درمان بیماران مبتلا به کمردرد ناشی از فتق دیسک شامل فشار دادن دیسک به جای خود و متمرکز کردن درد در پشت و دور از ساق پا است.
 • داروهای ضد التهابی نیز ممکن است برای کاهش التهاب اطراف عصب و کاهش درد کمر تجویز شوند.
 • روش جایگزین دیگر برای جراحی تزریق نخاعی است. تزریقات نخاعی، روش‌های سرپایی هستند که شامل تزریق یک محلول استروئیدی با هدایت فلوروسکوپی به محل آسیب‌شناسی است که به کاهش التهاب اطراف دیسکی که به ریشه عصبی فشار می‌آورد کمک می‌کند.
 • اگر فتق دیسک به خودی خود یا با کمک درمان‌های فوق التیام نیابد، گزینه نهایی جراحی برداشتن بخشی از دیسک است که به عصب فشار می‌آورد.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد در پنج دقیقه با ۷ روش؛ از پلاتینر تا ماساژ

علائم دیسک کمر خطرناک؛ این نشانه‌ها را جدی بگیرید

تشخیص فتق دیسک ممکن است آسان نباشد زیرا علائم می‌توانند خفیف باشند. حتی اگر علائم شما شدید باشد، می‌تواند نشان‌دهنده طیف گسترده‌ای از بیماری‌های عصبی یا ستون فقرات باشد. اینها علائم هشدار دهنده رایج فتق دیسک هستند که باید مراقب آنها باشید:

 • حس سوزن سوزن در باسن و پاها
 • بی حسی یا درد در یک طرف بدن
 • قوی‌تر شد درد بعد از نشستن
 • تشدید درد بعد از خواب
 • درد فزاینده در ساق پا
 • درد در زمان راه رفتن
 • کاهش توان در پاها

اگر هر یک از این علائم را دارید، به خصوص اگر مداوم باشند، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: قرص ضد التهاب دیسک کمر؛ ۶ داروی رایج برای درد کمر و پلاتینر

کمربند پلاتینر؛ یکی از بهترین درمان‌های خانگی

کمربند پلاتینر روشی درمانی برای دیسک کمر | بیدارطب

کمربند UIC پلاتینر از سه تکنولوژی کاربردی بهره می‌برد که باعث می‌شود نشانه‌های کمردرد به شدت کاهش پیدا کند. اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس فناوری‌هایی هستند که در این کمربند به کار رفته‌اند که در ترکیب با هم به تسکین درد کمک می‌کنند. به طور کلی کمربند پلاتینر باعث بهبود دردهای کمری می‌شود. برخی از آثار مثبتی که استفاده از کمربند UIC پلاتینر دارد عبارتند از:

 • آرام شدن درد
 • شل شدن مفاصل
 • افزایش دامنه حرکتی
 • برطرف شدن گرفتگی عضلات
 • افزایش سرعت گردش خون در کمر
 • تحریک بافت‌ و سرعت بخشیدن به ترمیم
 • افزایش کیفیت زندگی بیمار در نتیجه کاهش درد

بیشتر بخوانید: سلکوکسیب و کمردرد دو یار جدانشدنی؛ درمان علائم ۵ بیماری

کمربند پلاتینر برای چه دردهایی مناسب است؟

نکته مهمی‌که باید درباره کمربند پلاتینر بدانید این است که این کمربند یک کمربند طبی محسوب نمی‌شود. بدین دلیل که کمربندهای طبی خاصیت درمانی ندارند. کمربند UIC پلاتینر به دلیل بهره‌مند بودن از تکنولوژی‌های روز پزشکی جهان از جمله روش‌های درمانی توصیه شده پزشکان است. برای تسکین و درمان طیف گسترده‌ای از کمردرد می‌توان از کمربند پلاتینر استفاده کرد که بخشی از آنها شامل موارد زیر هستند:

 • دیسک
 • سیاتیک
 • انواع آرتروز
 • جای جراحی
 • تنگی کانال نخاعی
 • شکستگی، رگ‌به‌رگ شدن
 • درمان گرفتگی‌ها عضلانی شدید
 • درد به دلیل تصادف یا فعالیت‌های شدید

هردو محصول کمربند پلاتینر و زانوبند زاپیامکس مجهز به تکنولوژی uic هستند و برای انواع درمان‌های مفصلی زانویی و کمری به کار برده می‌شوند. با توجه به اینکه پلاتینر جزو بهترین گزینه‌های درمان کمر محسوب می‌شود زا پیامکس نیز در زمره بهترین درمان‌های خانگی زانودرد قرار دارد. به همین دلیل پزشکان در کنار تجویز درمان‌های دارویی خرید زانوبند زاپیامکس را هم به بیماران توصیه می‌کنند تا روند بهبودی سرعت بیشتری به خود بگیرد.

یادداشت پایانی؛ علائم دیسک کمر در پاها

کمردرد مزمن از آن جمله دردهایی است که باید در سریعترین زمان درمان شود. روش‌های مختلفی برای درمان کمر درد وجود دارد. جراحی، دارویی، ماساژ، سنتی یا خانگی اما مهمتر از همه ادامه درمان و کاهش موارد خطرساز است. استفاده از کمربند پلاتینر به عنوان درمانی تکنولوژیک می‌تواند علاوه کاهش هزینه‌ها به درمانی مطمئن برای بیماری بیانجامد.

سوالات متداول

چه زمانی فتق دیسک کمر اورژانسی می‌شود؟

فتق دیسک کمر شدید به دلیل درد و ناراحتی غیرقابل تحمل است. برخی از علائم آن عبارتند از کمردرد، درد تیز پا یا بازو، از دست دادن کنترل مثانه یا روده و بی حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در پا یا ساق.

اگر اجازه دهید فتق دیسک درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

فتق دیسک درمان نشده می‌تواند منجر به آسیب دائمی‌عصبی شود. شایع نیست ولی دیسک می‌تواند تکانه‌های عصب را قطع کند و باعث شود احساس در قسمت پایین کمر، پاها یا پاهای خود را از دست بدهید.

چند درصد از فتق دیسک نیاز به جراحی دارند؟

بر اساس تحقیقات به نقل از‌هاروارد هلث، حدود ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به فتق دیسک پس از ۶ هفته نیاز به جراحی دارند.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *