زانو درد, مقالات

پارگی مینیسک زانو چست | نکات طلایی که باید بدانید

علائم پارگی مینیسک زانو | شفاکاران

پارگی مینیسک زانو و شناخت آنها به درمان سریع‌تر کمک می‌کند. زانو یکی از پیچیده‌ترین مفاصل بدن است. این مفصل از استخوان‌ها، غضروف‌ها، رباط‌ها و مینیسک‌ها تشکیل شده است. مینیسک‌ها، دو ساختار هلالی‌شکل هستند که در قسمت بالای زانو قرار دارند و به جذب ضربه و روانکاری مفصل زانو کمک می‌کنند. پارگی مینیسک، یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو است که می‌تواند در اثر چرخش ناگهانی، پیچ‌خوردن یا ضربه مستقیم به زانو ایجاد شود.

اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید و برایتان این سؤال مطرح شده است که آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می‌شود، با ما در این مقاله شفاکاران همراه باشید تا به بررسی علائم پارگی مینیسک زانو، تشخیص و درمان این موضوع بپردازیم.

فهرست مطالب نوشته

مینیسک زانو چیست و پاره شدن مینیسک زانو چگونه است؟

پارگی مینیسک زانو، یکی از متداول‌ترین آسیب‌های زانو است که می‌توان آن را بر اساس نوع پارگی، محل پارگی و شدت پارگی، به انواع مختلفی تقسیم کرد. در متن ذیل، به شرح کامل انواع آن پرداخته‌ایم:

 • پارگی کامل: در این نوع پارگی، تمام مینیسک از هم جدا می‌شود.
 • پارگی ناقص: در این مدل پارگی، فقط بخشی از مینیسک از هم جدا می‌گردد.
 • پارگی محیطی: این پارگی در قسمت لبه مینیسک ایجاد می‌شود.
 • پارگی مرکزی: این نوع پارگی در بخش مرکزی مینیسک به جود می‌آید.
 • پارگی درجه یک: این پارگی خفیف است و معمولاً نیازی به درمان ندارد.
 • پارگی درجه دو: این مدل پارگی متوسط است و احتمالاً نیاز به درمان غیرجراحی داشته باشد.
 • پارگی درجه سه: این نوع پارگی شدید است و اغلب به جراحی نیاز دارد.

حال که با انواع پارگی مینیسک آشنا شده‌اید، به‌راحتی می‌توانید متوجه صحبت پزشک خود شوید. با این شناخت نگرانی‌های شما در مورد نوع زانو درد بسیار کمتر خواهد شد.

علائم پاره شدن مینیسک زانو، ۵ نکته برای تشخیص زودهنگام

علائم پارگی مینیسک زانو، معمولاً بلافاصله بعد از آسیب ظاهر می‌شوند. این علائم بسیار جدی هستند و نباید آن‌ها را نادیده بگیرید؛ چرا که می‌توانند آسیب‌های بسیار جدی را برای بدن شما ایجاد کنند. این علائم عبارت‌اند از:

•        درد شدید در زانو

درد شدید، یکی از شایع‌ترین علائم پارگی مینیسک زانو است که بلافاصله پس از آسیب ایجاد می‌گردد و با حرکت زانو بدتر می‌شود.

•        تورم و سفتی زانو

تورم و سفتی زانو، نیز از علائم شایع پارگی مینیسک زانو هستند. تورم معمولاً در عرض چند ساعت پس از آسیب ظاهر می‌شود و سفتی زانو ممکن است چند روز طول بکشد.

•        ناتوانی در حرکت‌دادن زانو

ناتوانی در حرکت‌دادن زانو، از دیگر علائم پارگی مینیسک زانو به شمار می‌رود و ممکن است شما نتوانید زانو خود را به طور کامل، خم یا باز کنید.

•        شنیدن صدای تق‌تق در زانو

در برخی موارد، احتمال دارد شما صدای تق‌تق در زانوی خود را بشنوید. این صدا، به دلیل حرکت مینیسک پاره شده در داخل زانو ایجاد می‌شود.

•        احساس قفل‌شدن یا گرفتگی زانو

در برخی موارد، ممکن است احساس قفل‌شدن یا گرفتگی زانو را داشته باشید. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که مینیسک پاره شده، در داخل زانو گیر می‌کند.

اگر شما با این علائم روبرو شده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید تا پروسه تشخیص را سریع‌تر انجام دهد و درمان را برای شما شروع کند.

چگونه پارگی مینیسک زانو را تشخیص دهیم؟

علائم پارگی مینیسک زانو و فردی زیر دستگاه | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

تشخیص پارگی مینیسک زانو، توسط پزشک و از راه‌های مختلفی صورت می‌گیرد. نیازی نیست که شما نگران باشید این مشکل درمان‌پذیر است، تنها باید صبر و حوصله را چاشنی زندگی خود کنید و حرکات مضر برای مینیسک را انجام ندهید. تشخیص این مشکل معمولاً با معاینه فیزیکی و انجام آزمایشات تصویربرداری انجام می‌شود که در ادامه متن، به توضیح آن پرداخته‌ایم:

•        معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی، پزشک به بررسی علائم پارگی مینیسک مانند: درد، تورم، سفتی و محدودیت حرکتی زانو می‌پردازد. همچنین، ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که برخی از حرکات خاص را انجام دهد تا میزان آسیب‌دیدگی زانو را ارزیابی نماید.

•        آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری، می‌توانند به پزشک کمک کنند تا پارگی مینیسک زانو را تأیید کند و شدت آن را تعیین کند. آزمایشاتی که برای تشخیص این مشکل استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

•        رادیولوژی ساده

این گزینه، ساده‌ترین آزمایش تصویربرداری است که می‌تواند برای تشخیص پارگی مینیسک استفاده شود.

•        اسکن MRI

این گزینه تصویربرداری، دقیق‌تر است و می‌تواند پارگی‌های کوچک مینیسک را نیز تشخیص دهد.

•        آرتروسکوپی

این گزینه هم یک روش جراحی کوچک است که برای تشخیص و درمان پارگی مینیسک استفاده می‌شود.

با این متد‌ها، پزشک متوجه مشکل دقیق شما می‌شود و درمان اصلی را به شما توصیه می‌نماید. درمان‌ها هم روش‌های مختلفی دارند که بر حسب نوع پارگی توسط پزشک تجویز می‌گردند.

آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می شود | راه‌های بهبودی سریع

درمان پارگی مینیسک زانو؛ به شدت پارگی بستگی دارد که در تست پارگی مینیسک زانو قابل پی‌گیری است. شاید بپرسید که آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می‌شود؟ در جواب باید بیان کنیم که این پارگی در موارد خفیف، ممکن است درمان غیرجراحی و در موارد شدید، از جراحی برای ترمیم آن استفاده شود. برای درک کامل شما از این روش‌ها، در ادامه متن به صورت کامل آن‌ها را شرح داده‌ایم:

علائم پارگی مینیسک زانو و فردی زیر دستگاه | شفاکاران

درمان درمان پاره شدن مینیسک پا ؛ درمان خانگی مینیسک زانو

همان طور که گفته شد، پارگی مینیسک پا، عارضه ای پر تکرار و رایج در افراد می باشد. انتخاب روش های درمان این عارضه در درجه اول، به نوع پارگی مینیسک بستگی دارد. در ادامه، انواع مختلف روش های درمان پارگی مینیسک زانو را بررسی خواهیم کرد.

 در مواردی که پارگی مینیسک اتفاق می افتد، اولین مرحله اقدام برای درمان، استفاده از دارو های مسکن و کمک های اولیه برای فرد در خانه می باشد. بهتر است، مصرف این قرص ها، فقط تا زمانی که درد و تورم کاهش پیدا کند، ادامه داشته باشد. در صورت برطرف نشدن درد زانو پس از گذشت چند روز، لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود.

روش RICE برای درمان پاره شدن مینیسک زانو

از این روشدرمان پاره شدن مینیسک زانو، به منظور سرعت بخشیدن به درمان استفاده می شود. روش RICE روشی محافظه کارانه بوده و از چهار بخش اصلی تشکیل می شود. این چهار قسمت عبارتند از:

 • استراحت یا Rest

بهتر است در این روش، به زانو استراحت داده و در صورت وجود درد در این ناحیه، فعالیت های ورزشی را محدود کنید. بهتر است از عصا، برای تسکین و کاهش درد استفاده کنید. در مواردی که لازم است، با نظر پزشک دارو های مسکن میل نمایید.

 

درمان پاره شد مینیسک زانو | شفاکاران

 • یخ یا Ice

به منظور کاهش درد و تورم، از یخ روی زانو استفاده کنید. این عمل را، در فواصل زمانی ۳ تا ۴ ساعت، به مدت ۲ تا ۳ روز و هر نوبت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام داده تا درد و تورم موجود از بین برود. بهتر است از تماس مستقیم یخ با پوست جلوگیری کنید تا دچار سرما زدگی نشوید.

 • بستن یا Compress

برای این کار، زانو را بسته و جهت کنترل تورم، از یک بانداژ پلاستیکی یا پارچه تمیز، بر روی زانوی خود استفاده نمایید.

 • بالا بردن یا Elevate

در زمان نشستن یا دراز کشیدن، بالشی زیر پای خود گذاشته و به این ترتیب، زانوی خود را بالا تر از سطح زمین قرار دهید.

بیشتر بدانید: تست پارگی مینیسک زانو

استفاده از قرص برای پارگی مینیسک زانو

علاوه بر رعایت موارد گفتـه شد‌ه، استفاده از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی نیز، در درمان پارگی مینیسک زانو بسیار موثرند. این دارو ها شامل، پاراستامول یا ایبوپروفن بوده، که برای کمک به کاهش درد ناشی از پارگی مینیسک و یا تورم آن، از آن ها استفاده می‌شود. در صورتی که درد زانو شدید باشد، پزشک، مسکن های قوی تری نیز تجویز خواهد کرد. به دلیل وجود عوارض جانبی در این دارو ها، مانند خونریزی یا زخم، بهتر است زیر نظر پزشک و در موارد خاص از آن ها استفاده شود.

استفاده از زانو بند های طبی مانند زانو بند زاپیا مکس

در مواردی که زانو دچار پارگی مینیسک شد‌ه است، استفاده از زانوبند زاپیامکس آلمانی، بسیار مفید و موثر است. با استفاده از این زانوبند که ساخت آلمان و شرکت زایس ترونیک می باشد، علاوه بر کاهش و تسکین درد، سرعت روند بهبودی و ترمیم بافت زانو نیز افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از زانوبند زاپیامکس، با دارا بودن تکنولوژی های خاص، دارای مزایای فراوانی نیز می باشد. برخی از این مزایا، عبارتند از:

 • افزایش گردش خون
 • رفع اسپاسم عضلانی
 • جلوگیری از تحلیل عضلات
 • ایجاد بلاک عصبی
 • تسکین درد

درمان پاره شد مینیسک زانو | شفاکاران

استفاده از تحریک الکتریکی

اگر اعصاب عضلانی، با تکانه های الکتریکی تحریک شوند، موجب کاهش التهاب شد‌ه و عضلات محافظ زانو نیز تمرین داد‌ه می شوند. این کار، به مرور موجب تقویت عضلات اطراف زانو شد‌ه و کمک به درمان نیز خواهد کرد.

استفاده از کورتیزون

تزریق کورتیزون یک روش غیر تهاجمی است، که به صورت موقت، موجب کاهش درد و التهاب مفصل زانو می شود. این تزریق، در کنار فیزیوتراپی و داشتن برنامه ورزشی خاص، نتیجه بهتر و کامل تری خواهد داشت. تزریق کورتیزون عوارضی نداشته و در کل بدن تاثیر دارد. به عبارت دیگر، اثرات آن، محدود به منطقه تزریق شد‌ه نخواهد بود.

استفاده از اوزون تراپی

اوزون تراپی، به تزریق گاز اوزون به همراه دارو های دیگر به ناحیه مورد نظر گفتـه می شود. این تزریق، موجب خون رسانی بیشتر به ناحیه آسیب دید‌‌ه شد‌ه و جریان مواد مغذی و درمان کننده را به آن قسمت افزایش می‌دهد. در نتیجه، موجب تقویت بهبود طبیعی بدن و سرعت گیری آن خواهد شد. سه عنصر اصلی در اوزون تراپی، در روند درمان بسیار موثر هستند. اولین عنصر، دارو های ضد التهاب هستند که التهاب را کاهش داد‌ه و گردش خون را بالا می‍برند. عنصر دوم، ویتامین‍ها هستند که در روند درمان موثرند. عنصر سوم، گاز اکسیژن است که به شکل اوزون وجود دارد. تمامی مراحل درمان در روش اوزون تراپی، باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

استفاده از پی آر پی

یکی از روش های موثر در درمان پارگی مینیسک زانو، تزریق پی آر پی است. این تکنیک، در ۲۰ سال اخیر ابداع شد‌ه و منظور از آن، تزریق پلاکت غنی از پلاسما است. پی آر پی، همان پلاسمای خون است که پلاکت های موجود در آن بیشتر خواهد بود. به دلیل اینکه پلاکت ها، دارای پروتئین های رشد هستند، روند درمان و بازسازی بافت آسیب دید‌ه را سرعت داد‌ه و از شدت گرفتـن جراحت، جلوگیری می کنند. روش تزریق پی آر پی، به دلیل هزینه و عوارض کم و تاثیر فراوانی که در درمان پارگی مینیسک زانو دارد، به عنوان روشی موفق شناخته می‌شود.

روغن برای پارگی مینیسک زانو

به منظور کاهش درد، از روغن های گیاهی مانند، روغن سیاه دانه در مواردی مانند پارگی مینیسک زانو استفاده می شود. بهتر است بدانید، استفاده از این روغن ها، کمکی به ترمیم مینیسک زانو نکرده و فقط موجب تسکین درد خواهد شد. برخی از روغن های استفاده شد‌ه در این موارد، عبارتند از:

 • روغن اکالیپتوس: این روغن، عصاره ای است که به درمان درد های عضلانی به صورت سنتی کمک می کند.
 • روغن خردل و سیر: ترکیب دو روغن خردل و سیر، در درمان درد های عضلانی و آرتروز بسیار کاربردی هستند.

استفاده از فیزیوتراپی

انجام تمرینات فیزیوتراپی، تاثیر فراوانی در بهبودی بافت آسیب دید‌ه خواهد داشت. در صورتی که برای درمان، از روش جراحی نیز استفاده شود، به منظور افزایش روند بهبودی و بازیابی قدرت و انعطاف پذیری زانو، پزشک انجام فیزیوتراپی را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

جراحی

آخرین روش درمان پارگی مینیسک زانو، جراحی می باشد. در مواردی که پارگی بسیار بزرگ و وسیع باشد یا حداقل ۳ ماه از بروز علائم پارگی گذشته باشد و بیمار، از روش های درمانی دیگر نتیجه ای نگرفته باشد، از جراحی استفاده خواهد شد.

تاثیر تغذیه در درمان پاره شدن مینیسک زانو

 به طور کلی، تغذیه مناسب یکی از روش های رایج برای پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات مانند آسیب های وارده بر زانو است. با مصرف مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی، می توان به بهبود این مشکلات کمک فراوانی کرد. برخی از این مواد غذایی موثر عبارتند از:

 • برنج قهوه ای
 • کلام بروکلی
 • ماهی
 • حبوبات
 • میوه

راه‌های بازگشت به فعالیت‌های روزانه پس از آسیب شدید مینیسک زانو

جراحی برای پارگی مینیسک زانو، اغلب در مواردی که شدیدتر هستند، صورت می‌گیرد و معمولاً در موارد زیر انجام می‌شود:

 • درصورتی‌که درمان غیرجراحی موفقیت‌آمیز نباشد.
 • زمانی که پارگی مینیسک زانو شدید باشد.
 • هنگامی که پارگی مینیسک زانو باعث قفل‌شدن یا گرفتگی زانو شود.

انواع جراحی‌هایی که برای ترمیم مینیسک استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • مینیسککتومی: یک عمل جراحی، برای برداشتن قسمتی یا تمام مینیسک زانو صورت می‌گیرد و برای پارگی‌های بزرگ یا پارگی‌هایی که قابل‌ترمیم نیستند، قابل‌اجرا است. این روش به صورت باز انجام می‌شود و جراح یک برش بزرگ در زانو ایجاد می‌کند. دوره نقاهت در این روش ۶ تا ۸ هفته است و بیمار باید، از راه‌رفتن با کمک عصا یا واکر خودداری کند.
 • مینیسکوپاتی: جراحی مینیسکوپاتی، یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای ترمیم پارگی‌های مینیسک استفاده می‌شود. در این جراحی، یک دوربین کوچک از طریق یک برش کوچک در زانو وارد می‌شود و تصاویر داخل زانو به نمایش گذاشته می‌شود. سپس، جراح از طریق برش‌های کوچک دیگر، قسمت پاره شده مینیسک را ترمیم می‌کند.

پیش‌بینی نتیجه جراحی مینیسکوپاتی، به شدت پارگی مینیسک و سن بیمار بستگی دارد. در اکثر موارد، جراحی مینیسکوپاتی موفقیت‌آمیز است و به بهبود درد و عملکرد زانو کمک می‌کند و بهبودی پس از این جراحی، معمولاً ۶ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد و به میزان  مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو بستگی دارد.

در این بخش، برای پرسش خود که آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می‌شود؟ پاسخ جامع‌تری پیدا کرده‌اید.

آیا پیاده روی برای مینیسک زانو ضرر دارد؟

علائم پارگی مینیسک زانو و فردی زیر دستگاه | شفاکاران

پیاده‌روی، یک فعالیت بدنی است که می‌تواند برای بهبود سلامت کلی بدن و سلامت زانو مفید باشد. پیاده‌روی برای مینیسک زانو مزیت‌های بسیاری را شامل می‌شود که عبارت‌اند از:

•        تقویت عضلات اطراف زانو

عضلات اطراف زانو، نقش مهمی در حمایت از مینیسک دارند. پیاده‌روی برای مینیسک زانو، می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند و از آن در برابر آسیب محافظت نماید.

•        بهبود دامنه حرکتی زانو

دامنه حرکتی زانو، به توانایی شما در حرکت‌دادن زانو در محدوده کامل حرکتی آن اشاره دارد. پیاده‌روی می‌تواند به بهبود دامنه حرکتی زانو کمک شایانی نماید.

•        کاهش درد زانو

پیاده‌روی به دلیل افزایش جریان خون به زانو و کاهش التهاب، می‌تواند به کاهش درد زانو کمک کند.

چگونه درد زانو ناشی از پارگی مینیسک زانو را تسکین دهیم؟

روغن‌های گیاهی مختلفی وجود دارند که می‌توانند به تسکین درد و التهاب ناشی از پارگی مینیسک زانو کمک کنند. این روغن‌ها راهکاری عالی و خانگی برای ساکت‌شدن درد هستند. به همین منظور در متن ذیل شما را با چند روغن برای پارگی مینیسک زانو آشنا می‌کنیم:

 • روغن نعناع
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن زنجبیل

این روغن‌ها، دارای خواص ضددرد و ضدالتهابی هستند و می‌توان آن‌ها را به صورت موضعی، بر روی زانو مالید یا به صورت خوراکی مصرف کرد.

 • روغن آرنیکا
 • روغن‌زیتون

این روغن‌ها، دارای خواص ضدالتهابی هستند که می‌توان آن‌ها را تنها به شکل موضعی بر روی زانو مالید. جهت استفاده از روغن برای پارگی مینیسک زانو باید نکات زیر را رعایت کنید:

روغن‌های گیاهی خالص می‌توانند باعث تحریک پوست شوند؛ بنابراین، بهتر است آن‌ها را با یک روغن‌پایه مانند روغن نارگیل یا روغن‌زیتون رقیق کنید. روغن را به‌آرامی و با حرکات دورانی بر روی زانو بمالید و برای بهترین نتیجه آن را چندین بار در روز استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده روغن برای پارگی مینیسک زانو، جایگزین درمان پزشکی نیست. شما در صورت مشاهده هر یک از علائم پارگی مینیسک زانو، باید به پزشک مراجعه کنید تا بر اساس نوع پارگی بهترین راه را پیش پای شما بگذارد.

دیسکرپشن: علائم پارگی مینیسک زانو شامل درد، صدای تق‌تق کردن زانو و موارد دیگر هستند که با تشخیص زودهنگام شما می‌توانید از روش‌های درمانی مختلف برای درمان پارگی و ترمیم آن استفاده نمایید. درصورتی‌که پارگی از نوع شدید باشد، پزشک روش‌های درمانی جراحی را برایتان تجویز خواهد کرد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان پاره شدن مینیسک زانو

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم پارگی مینیسک زانو را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه فیزیکی و انجام آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند پارگی مینیسک را تشخیص دهد.

زمان بهبودی پس از جراحی پارگی مینیسک چقدر است؟

زمان بهبودی پس از جراحی پارگی مینیسک به نوع جراحی و شدت پارگی بستگی دارد. به طور کلی، بهبودی پس از جراحی ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

عوارض جانبی جراحی پارگی مینیسک چیست؟

عوارض جانبی جراحی پارگی مینیسک نادر است، اما ممکن است شامل عفونت، خونریزی، لخته شدن خون و درد مزمن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *