زانو درد, مقالات

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو؛ هر آنچه باید بدانید

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو | شفاکاران

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو چقدر مهم است؟ دانستن نکاتی در رابطه با مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو به تاثیر‌گذاری بیشتر جراحی کمک می‌کند. مینیسک عضو آسیب‌پذیری است که وظیفه مهمی در حرکت‌کردن زانو دارد. در مواقعی که این بافت دچار آسیب شدید شود، انجام جراحی برای ترمیم یا پیوند مینیسک توصیه خواهد شد. انجام مراقبت‌های بعد از جراحی مانند روند عمل مهم است.

به همین دلیل بیمار باید بداند چه مدت زمان پس از جراحی باید استراحت کنیم؟ تغذیه و نحوه خوابیدن پس از این عمل باید چگونه باشد؟ آیا امکان دارد عوارضی پس از انجام آن در بدن ما به وجود بیاید؟ دانستن تمامی نکاتی که به شما کمک خواهد کرد دوره نقاهت را به بهترین شکل بگذرانید، در این متن توسط شفاکاران آماده شده است. اگر پیش از اقدام به درمان با این نکات آشنا باشید پس از آن خواهید توانست بلافاصله به رعایت این نکات بپردازید.

پادکست مراقبت از زانو بعد از عمل

در این پادکست درباره مراقبت از عمل و بهبود سریع‌تر توصیه هایی ارائه شده است.

دوران نقاهت عمل مینیسک

اگر جراحی مینیسک زانو انجام داده‌اید و اکنون به دنبال یافتن پاسخ این پرسش در این مقاله سایت فروشگاهی شفاکاران  هستید که دوران نقاهت عمل مینیسک زانو چقدر است. باید بگوییم که شما پس از یک شب استراحت در بیمارستان می‌توانید به منزل برگردید. اما به دلیل جراحی انجام شده در ناحیه زانویتان توان رانندگی نخواهید داشت. به همین دلیل بهتر است از فردی بخواهید که شما را به منزل برساند.

دوران نقاهت عمل مینیسک زانو در منزل در کنار دیگر مواردی که زیر‌مجموعه مراقبت بعد از این عمل در زانو هستند تا زمانی باید ادامه پیدا کنند که:

 • توانایی راه‌رفتن را پیدا کنید
 • دامنه حرکتی شما به حالت اولیه برگردد
 • التهاب و درد ناشی از جراحی از بین رفته باشد

و در آخرپزشک شما تایید کند که دیگر نیازی به انجام پیوسته این مراقبت‌ها ندارید. پس از پایان دوران نقاهت عمل مینیسک زانو همچنان نیاز است که شما برخی از تمرینات و مراقبت‌های لازم را انجام دهید. در این صورت ابتلای مجدد به این عارضه در بدن شما شکل نخواهد گرفت و سایر قسمت‌های زانو نیز تقویت خواهند شد. این موارد معمولا توسط پزشک مطرح می‌شوند، اما درصورتی‌که دکتر معالج دررابطه با این موضوع توصیه‌ای برای شما نداشته باشد، لازم است که خودتان این موارد را با او مطرح کنید.

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو طولانی نیست و درصورتی‌که تمامی موارد گفته‌شده توسط پزشک را به‌خوبی انجام دهید، خواهید توانست در مدت‌زمان کوتاهی سلامتی مینیسک را مجددا به دست آورید و زانودرد را فراموش کنید . اصلاح تغذیه و نحوه خوابیدن به شما در رسیدن به هدف کمک می‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو

 نحوه خوابیدن و مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو، یک مراقبت مفید برای جراحی مینیسک زانو به شمار می‌رود. به همین دلیل برخی از روش‌های خوابیدن که در این دوران می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید را در ادامه توضیح داده‌ایم.

 • در حالت اول می‌توانید به پشت بخوابید و اندکی پای خود را بالا‌تر از سطح بدنتان قرار دهید. در چند روز اول پس از جراحی این طرز خوابیدن برای شما مفید خواهد بود. این نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو از جابه‌جاشدن پا که باعث عفونت و خونریزی می‌شود جلوگیری می‌کند و گردش خون سالم که باعث کاهش میزان درد و تورم می‌شود را بالا می‌برد. در این حالت اصلا نباید زانوی خود را خم کنید تا این روش از مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو بیشترین بازدهی را داشته باشد.
 • اگر نمی‌توانید به پشت بخوابید از پایی که مینیسک آن سالم است برای مراقبت زانوی جراحی شده کمک بگیرید. در این روش خوابیدن، به پهلوی سمت پای سالم بخوابید. استفاده از این روش تنها در صورتی توصیه می‌شود که خوابیدن به پشت برای شما دشوار باشد. در این حالت نیز نباید فراموش شود که زانویتان باید در حالت کاملا صاف قرار بگیرند.
 • هنگامی که دراز کشیده‌اید و قصد خوابیدن دارید تمرینات تنفسی انجام دهید. به این صورت که ۱۰ مرتبه از طریق بینی تنفس کنید و آن را از طریق دهان خارج کنید. انجام این عمل گردش خون را بالا می‌برد و به درمان درد و التهاب نیز کمک می‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل مینیسک زانو به شیوه صحیح را می‌توان یک مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو دانست که به درمان سریع‌تر آن و بروز عوارض احتمالی کمک می‌کند.

تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو؛ مهم و مفید

تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو  اهمیت زیادی بدارد. استفاده از مواد غذایی مفید برای مفاصل یک روش عالی مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو است  که به بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند. برخی از مواد‌غذایی که لازم است آن‌ها را در رژیم‌غذایی خود در این دوران بگنجانید عبارت‌اند از:

 • ماست یکی از مواردی است که باید آن را در تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو جای دهید. آنتی‌بیوتیک، روی و پروتئین از جمله مواد‌مغذی موجود در این ماده خوراکی هستند. ماست حاوی مقدار زیادی کلسیم است که به بهبود مینیسک عمل شده کمک می‌کند و باعث تقویت استخوان‌های نواحی مختلف بدن از جمله زانو می‌شود.
 • مایعات شفاف را در رژیم‌غذایی بعد از عمل مینیسک زانو جای دهید. مایعات شفاف شامل آب‌میوه‌های طبیعی مانند آب نارگیل، غوره، زغال‌اخته و سیب می‌شوند.

خوردنی‌ها مجاز پس از عمل مینیسک

 • انواع مختلف توت در رنگ‌های مختلف به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان برای جلوگیری از ایجاد عفونت عمل می‌کنند. از اهمیت توت‌ها در بهبود مینیسک غافل نشوید. گنجاندن توت در رژیم غذایی یک راه مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو است.
 • در تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو حداقل در یک وعده‌غذایی اصلی از پروتئین زیاد استفاده کنید. تخم‌مرغ، مرغ، ماهی، لوبیا و پنیر از‌ جمله مواد غنی از پروتئین هستند. به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در وعده‌غذایی خود برای درمان مینیسک جای دهید.
 • پرتقال، سیب، کیوی و مرکبات به تولید کلاژن و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. به همین دلیل باید در تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو گنجانده شوند.
 • مصرف آجیل، روغن امگا ۳ و ماهی نیز در بهبود مینیسک موثر هستند. مصرف این مواد به‌صورت استفاده از مواد‌غذایی یا مکمل‌های حاوی این مواد است.
 • سبزیجاتی که دارای برگ‌های سبز و تیره هستند حاوی مواد ‌مغذی مفید برای بهبود مینیسک زانو و عوارض احتمالی آن هستند.
 • گوشت بدون چربی و غذا‌های دریایی را در رژیم غذایی که به‌عنوان مراقبت بعد از عمل مینیسک بگنجانید تا از به‌وجودآمدن عفونت جلوگیری کند و درد ناشی از آن را تسکین دهد.

تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو را جدی بگیرید. همان‌طور که تغذیه غیراصولی می‌تواند باعث کمبود‌هایی در بدن و به‌وجودآمدن آسیب‌های مختلف شود، تغذیه اصولی و سالم نیز می‌تواند به درمان آن‌ها کمک کند.

هزینه عمل مینیسک زانو چقدر است؟

هنگامی‌که پزشک برای درمان مشکل مینیسک  با توجه علائم پارگی مینیسک زانو روش جراحی را تجویز می‌کند ممکن است این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که هزینه عمل مینیسک زانو چقدر است؟ این میزان بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود.

 • میزان آسیب وارد‌شده به مینیسک شما چقدر است؟ برای ترمیم مینیسک جراحی انجام داده‌اید یا برای تعویض؟ ترمیم هزینه کمتری نسبت به تعویض این عضو خواهد داشت.
 • بیمارستانی که برای انجام عمل مینیسک زانو انتخاب کرده‌اید چه میزان پیشرفته است؟ آیا امکانات لازم برای انجام یک جراحی موفق را دارد؟ میزان امکانات بیمارستان هر چه بیشتر باشد قیمت جراحی نیز بالا‌تر خواهد بود.
 • چه روشی را برای جراحی مینیسک انتخاب کرده‌اید؟ معمولا روش جراحی باز نسبت به سایر روش‌ها دارای هزینه بیشتری است.

تمامی موارد ذکر‌شده به میزان‌های متفاوت بر هزینه عمل مینیسک زانو اثر می‌گذارند. هزینه این جراحی نسبتا سنگین است. برای این‌که نتیجه خوبی از جراحی حاصل شود به مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو که توسط پزشک در اختیار شما قرار می‌گیرد عمل کنید.

شما می توانید به درمان های جدید را نیز مد نظر داشته باشید. یکی از این درمان های تکنولوژیک زانوبند زاپیامکس است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

عوارض  عمل مینیسک زانو

 مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو و معاینه پزشک | شفاکاران

بعد از انجام هر عمل جراحی ممکن است عوارضی در بدن شما به وجود بیاید. میزان عوارض بعد از عمل مینیسک زانو تا حدودی به مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو بستگی دارد. به‌طورکلی این عمل در صورت رعایت نکات گفته‌شده توسط پزشک و انجام آن در مراکز معتبر عوارضی نخواهد داشت. برخی از خطرات احتمالی که ممکن است پس از انجام آن به وجود آیند موارد زیر هستند.

 • احتمال ابتلا به آرتروز در آینده احتمال ایجاد لخته خون خون‌ریزی‌های شدیدی در ناحیه انجام عمل
 • در صورت عدم استفاده از وسایل استریل‌شده یا عدم رعایت مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو، ممکن است به عفونت در این ناحیه دچار شوید.
 • ممکن است این جراحی به آسیب‌دیدن عصب‌ها و عروق ناحیه اطراف زانو منجر شود.
 • درصورتی‌که مشکلات قلبی یا ریوی داشته باشید انجام این عمل جراحی ممکن است باعث بیهوشی شود.

تمامی عوارض ذکر‌شده کمیاب هستند و در تعداد محدودی از افراد مشاهده شده‌اند. اگر مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو را به‌خوبی انجام دهید از مبتلا ‌شدن به عوارض بعد از عمل مینیسک زانو جلوگیری خواهید کرد.

سخن پایانی

آشنایی با مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو به شما کمک خواهد کرد تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید. آگاهی از اطلاعاتی در رابطه با این مراقبت‌ها از قبیل، نحوه تغذیه، نحوه خوابیدن، عوارض احتمالی و هزینه این جراحی کمک زیادی در تسریع بهبود به شما خواهد کرد. تمامی مواردی که نیاز است برای درمان سریع‌تر انجام دهید در بخش‌های جداگانه در این متن به طور کامل توضیح داده شد. با به خاطر سپردن آن‌ها خواهید توانست به خوبی از بروز عوارض جلوگیری کنید.

سوالات متداول در مورد مراقبت‌های بعد از عمل

 • مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو شامل چه مواردی می‌شود؟

نحوه تغذیه مناسب و یادگیری شیوه صحیح خوابیدن بعد از عمل جراحی ۲ مورد از بهترین مراقبت‌های پس از این عمل هستند که تاثیرات مثبت زیادی روی مینیسک خواهند گذاشت.

 • عوارض عمل مینیسک زانو چیست؟

آرتروز، خونریزی، عفونت، لخته‌شدن خون و بیهوشی بخشی از عوارضی است که ممکن است پس از عمل مینیسک زانو خود را نشان دهند. این عوارض بسیار نادر هستند و شما با مراقبت‌های لازم می‌توانید از بروز آن‌ها جلوگیری کنید.

 • هزینه عمل مینیسک زانو چقدر است؟

باتوجه به ترمیم یا تعویض مینیسک، نوع بیمارستان و امکانات آن و همچنین نحوه انجام این جراحی هزینه‌ای که پرداخت خواهید کرد متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *