زانو درد, مقالات

تست پارگی مینیسک زانو | راه هایی برای تشخیص زود هنگام

تست پارگی مینیسک زانو | شفاکاران

‌‍تست پارگی مینیسک زانو زمانی لازم می‌شود که شما به پاره شدن مینیسکتان شک دارید. پارگی مینیسک از شایع ترین آسیب های زانو است. ورزشکاران، به ویژه آنهایی که ورزش های تماسی انجام می‌دهند، در معرض خطر پارگی مینیسک هستند. با این حال، هر فردی در هر سنی ممکن است پارگی  منیسک را  تجربه کند. وقتی مردم در مورد پارگی غضروف زانو صحبت می‌کنند، معمولاً به پارگی مینیسک اشاره دارند. در این مقاله از سایت شفاکاران به موضوع تست پارگی مینیسک زانو می پردازیم و اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیارتان می‌گذاریم.

انواع تست‌های تشخیصی مینیسک موارد

هر یک از زانوهای شما دارای دو تکه غضروف C شکل است که مانند یک بالشتک بین استخوان ساق پا و ران شما عمل می کند. پارگی منیسک باعث درد، تورم و سفتی می شود. همچنین ممکن است انسداد حرکت زانو را احساس کنید و در کشش کامل زانوی خود مشکل داشته باشید. برای تشخیص آسیب های مربوط به زانو تست هایی وجود دارد که در این بخش از مقاله شفاکاران برخی از آنها را معرفی می‌کنیم.

تست تندرنس خط مفصلی ( Joint Line Tenderness )

تست پارگی مینیسک زانو تندریس | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

اصلی ترین تست بررسی پارگی و آسیب دیدگی  بر اساس علائم پارگی مینیسک زانو، بررسی وجود تندرنس موضعی در خط مفصلی است. برای انجام این تست، پزشک با معاینه و لمس  زانوی بیمار، قسمت مدیال یا لترال در خط مفصلی بین فمور و کندیل ها را بررسی می‌کند و اولین تشخیص را ارائه می‌دهد و در صورت بروز درد مینیسک آسیب دیده تلقی می‌شود.

برای انجام لمس تندرنس خط مفصل، بیمار خود را در وضعیت خوابیده به پشت دراز بکشید و زانوی او را تا ۹۰ درجه خم کنید. خم شدن زانو امکان لمس بهتر قسمت قدامی هر منیسک را فراهم می‌کند. با چرخاندن فوری استخوان درشت نی، منیسک داخلی در قسمت قدامی در دسترس‌تر می‌شود؛ زیرا کندیل‌های فمورال منیسک داخلی را به سمت جلو هل می‌دهند. سپس در امتداد خط مفصل لمس کنید و واکنش بیمار خود را مشاهده کنید. برای مینیسک جانبی، باید ساق پا را به سمت خارج بچرخانید و دوباره لمس کنید، این بار روی منیسک جانبی. اگر درد آشنای بیمار شما تکرار شود، این آزمایش برای آسیب علامتی منیسک مثبت است.

تست مک موری ( McMurray test )

با تست مک موری می‌توان نسبت به وضعیت مینیسک مطمئن شد. به همین سبب این تست را می‌توان یکی از  مطمئن‌ترین تست‌ها برای زانو درد دانست. برای انجام این تست، بیمار به پشت می‌خوابد و پزشک زانوی او را خم  می‌کند. با یک دست زانو را می‌گیرد و با دست دیگر در وضعیت کف پا به صورت چرخشی تغییراتی ایجاد می‌کند. پس از چرخاندن کف پا، زانو را صاف می‌کند. هنگام صاف کردن پا، اگر زانوی بیمار صدا بدهد  یا بیمار دردی ناگهانی را احساس کند  نتیجه آزمایش مثبت خواهد بود. البته در مواردی این آزمایش هم چندان قطعی نبوده و خطاهایی از این تست گزارش شده است.

تست مک موری چیست؟

تست مک موری مجموعه‌ای از حرکات زانو و پا است که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از آن برای تشخیص پارگی مینیسک زانو استفاده می کنند. این یک معاینه فیزیکی در مطب است، به این معنی که ارائه دهنده شما می تواند آن را بدون تجهیزات خاص یا قرار جداگانه انجام دهد. پزشک به طور فیزیکی پا و مفصل زانو شما را حرکت می دهد تا هر گونه درد یا علائم دیگری را که در طول حرکات احساس می‌ کنید شناسایی کند.

آزمایش مک موری معمولاً بخشی از یک معاینه اولیه است که با زانو درد یا بعد از آسیب به پزشک مراجعه می‌کنید. همچنین احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای تأیید پارگی مینیسک یا هر آسیب دیگری در زانوی خود نیاز خواهید داشت. اگر آسیب داخل مفصل شما نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد، ممکن است آرتروسکوپی زانو برایتان تجویز شود.

چه زمانی به تست مک موری نیاز دارم؟

اگر فکر کند منیسک شما پاره شده است، ارائه دهنده شما آزمایش مک موری را انجام می‌دهد. این یکی از شایع ترین آسیب های زانو است – به ویژه در بین ورزشکاران.منیسک شما یک لایه لاستیکی از غضروف در زانوی شما بین استخوان ران (استخوان ران) و ساق پا (استخوان ساق پا) است. این مانند یک ضربه گیر است که استخوان‌ها و مفاصل زانوی شما را محافظت می‌کند.

تست تسالی ( Thessaly test )

تست پارگی مینیسک زانو تسالی | شفاکاران

تست تسالی مجموعه‌ای از حرکات حرکات زانو و پا است که پزشک برای تشخیص منیسک پاره شده استفاده می‌کنند. این یک معاینه فیزیکی در مطب است، به این معنی که پزشک می‌تواند آن را بدون تجهیزات خاص یا قرار جداگانه انجام دهد.

شما روی یک پا ایستاده‌اید و به اطراف پیچ و تاب خواهید داشت تا هرگونه درد یا سایر علائمی را که در حین حرکات احساس می‌کنید، مشخص شود

آزمایش تسالی معمولاً هنگام مراجعه به ارائه دهنده خود با درد زانو یا بعد از آسیب دیدگی ، بخشی از معاینه مقدماتی است. همچنین احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای تأیید پارگی مینیسک یا هر آسیب دیگری در زانوی خود نیاز خواهید داشت.

آزمون Thessaly چقدر قابل اعتماد است؟

تست تسالی نیز یکی دیگر از معاینات فیزیکی و از راه‌های تست پارگی مینیسک زانو است. تحقیقات نشان می‌دهد نتیجه تست تسالی نسبت به تست مک موری و  تندرنس در خط مفصلی دقیق‌تر است. بیمار می ایستد و کف پای خود را روی زمین قرار می‌دهد. به این ترتیب پزشک دست های بیمار را در وضعیت صاف و کشیده می‌گیرد و از بیمار می‌خواهد که یکی از  زانوهای خود را  به اندازه۲۰ درجه خم کند و حرکت چرخشی به داخل و خارج انجام دهد. لازم است بیمار سه بار این حرکت را تکرار نماید.

 تست فشار دادن اپلی یا آزمون ساییدگی زانو ( Apley test )

تست آپلی مجموعه‌ای از حرکات زانو و ساق پا است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن برای تشخیص پارگی مینیسک استفاده می‌کنند. به این تست،  تست آسیاب Apley یا تست فشرده سازی Apley گفته می شود. ارائه دهندگان این نام ها را به جای یکدیگر برای اشاره به همان آزمون استفاده می‌کنند.

تست Apley یک معاینه فیزیکی در مطب است، به این معنی که پزشک می تواند آن را بدون تجهیزات خاص انجام دهد. شما روی شکم خود دراز می‌کشید و پزشک پای شما را می‌پیچد تا هر‌گونه درد یا علائم دیگری را که در حین حرکات احساس می‌کنید شناسایی کند.

تست Apley معمولاً بخشی از یک معاینه اولیه است که با زانو درد یا پس از آسیب به پزشک مراجعه می‌کنید. همچنین احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای تأیید پارگی مینیسک یا هر آسیب دیگری در زانوی خود نیاز خواهید داشت.

تست Ege چیست؟

آزمایش Ege توسط دکتر Ridvan Ege در سال ۱۹۶۸ ایجاد شد. این آزمایش ممکن است برای کمک به تصمیم گیری در مورد وضعیت مینیسک کمک کننده باشد.

در تست Ege، بیمار از طریق حرکت چمباتمه زد‌ن با نظارت یک پزشک به زانوی خود نیرو وارد می‌کند. معاینه کننده به دلیل گیرکردن قطعه غضروف پاره شد‌ه بین استخوان‌ها گوش می دهد و صدای تق تق  را  بررسی می‌کند. همچنین به عنوان یک نوع اصلاح شد‌ه یا تحمل وزن از آزمون دیگر، آزمون مک موری در نظر گرفته می‌شود. تست مک موری برای تشخیص علائم منیسک نیز استفاده می‌شود.

عکس پارگی مینیسک زانو | تشخیص مینیسک از روی عکس

 

تست پارگی مینیسک زانو | شفاکاران

درمان مینیسک زانو | از درمان گیاهی پارگی مینیسک زانو تا قرص

در ابتدا باید گفت اگر پارگی مینیسک را تجربه کرده‌اید، استراحت فوری ضروری است. برای کاهش تورم، پای آسیب دید‌ه را بالاتر از سطح قلب خود بلند کنید. برای تسکین درد، یخ درمانی را در فواصل بیست دقیقه‌ای شروع کنید. زانوبند زاپیامکس به عنوان درمان جدید و تکنولوژیک ایده خوبی برای محدود کردن تورم، کمک به گردش خون و اکسیژن رسانی به محل آسیب است. التهاب یک مشکل بزرگ برای پارگی منیسک است و راه‌هایی وجود دارد که به طور طبیعی تورم را از طریق یک رژیم غذایی سالم و مکمل‌های خاص کاهش می‌دهد. به این صورت شما درمان گیاهی پارگی مینیسک زانو را آغاز کرده‌اید. غذاهای ضد التهاب عبارتند از:

  • سبزیجات و میوه ها، به ویژه سبزیجات برگ دار و انواع توت ها
  • پروتئین های با کیفیت مانند ماهی، تخم مرغ و گوشت
  • آجیل و دانه ها
  • چربی های سالم مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و آووکادو
  • مایعات سالم مانند آب استخوان و چای سبز
  • مقداری آب
  • مکمل‌هایی که به التهاب مفاصل و بافت های همبند کمک می کنند عبارتند از زردچوبه، زنجبیل، عصاره توت، بروملین و اسیدهای چرب امگا ۳.

قرص برای پارگی مینیسک زانو

NSAIDs – داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را می توان در صورت لزوم برای کمک به مدیریت درد استفاده کرد. استفاده از Knee TShellz Wrap همراه با NSAID ها می تواند تأثیر این دارو را تا حد زیادی بهبود بخشد و به بهبود سریع تر آسیب منیسک شما کمک کند. با این حال، NSAID ها برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شوند، زیرا می توانند مشکلات گوارشی ایجاد کنند. حتی ممکن است بر توانایی طبیعی بدن در زمینه مهار بیماری اثر منفی بگذارند. برخی از متخصصان سلامت مکمل های طبیعی مانند گلوکزامین، MSM، کندریتین یا اسید هیالورونیک را نیز برای کمک به تقویت بافت آسیب دید‌ه توصیه کرده اند. دز کنار قرص ها بهترین پماد برای ورم زانو و دیگر مشکلات مربوط به آن توصیه می‌شود.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه تست پارگی مینیسک زانو

چگونه پارگی مینیسک را تشخیص دهیم؟

علائم پارگی مینیسک شامل درد، سفتی و تورم در زانو، به ویژه پس از تحمل وزن یا فعالیت های چرخشی است. قفل شد‌‌ن یا گرفتن زانو در هنگام راه رفتن یا احساس “سوختن” زانو نیز رایج است. دامنه حرکت مفصل زانو و راه رفتن شما نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

چه مکمل هایی برای پارگی مینیسک مفید هستند؟

برخی از متخصصان سلامت نیز مکمل های طبیعی مانند گلوکزامین، MSM، کندریتین یا اسید هیالورونیک را برای کمک به تقویت بافت آسیب دید‌ه توصیه کرده‌اند.

آیا می توانم روی مینیسک پاره شد‌ه راه بروم؟

منیسک پاره شد‌ه معمولاً درد موضعی کمی در زانو ایجاد می‌کند. درد اغلب در حین حرکات چرخشی یا چمباتمه زد‌ن بدتر می‌شود. اگر منیسک پاره شد‌ه زانو را قفل نکرده باشد، بسیاری از افراد مبتلا به پارگی مینیسک می‌توانند بدون درد راه بروند، بایستند، بنشینند و بخوابند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *