زانو درد, مقالات

حرکات مضر برای مینیسک زانو | از زانویتان محافظت کنید

حرکات_مضر_برای_مینیسک_زانو | شفاکاران

حرکات مضر برای مینیسک زانو ممکن است باعث بحرانی تر شدن شرایط زانو شود و التهاب را بیشتر کند. مانند بسیاری از آسیب های زانو، پارگی مینیسک می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد. متأسفانه، کاملاً رایج است. در واقع، پارگی منیسک یکی از شایع ترین آسیب‌های غضروف زانو است.  یک تکه غضروف در زانوی شماست که مفصل را بالشتک و تثبیت و از استخوان ها در برابر سایش محافظت می کند. اما چرخش ناگهانی زانو امکان پاره شدن مینیسک شما را بالا می‌برد. در برخی موارد، تکه‌ای از غضروف خرد شده شکسته شده و در مفصل زانو گیر می‌کند و باعث قفل شدن آن می‌شود. در این مقاله از سایت شفاکاران درباره حرکات مضر برای مینیسک زانو بیشتر می‌خوانیم.

حرکات مضر برای مینیسک زانو در ورزش

پارگی مینیسک در ورزش های تماسی مانند فوتبال و همچنین ورزش های غیر تماسی که نیاز به پریدن و برش دارند مانند والیبال و فوتبال رایج است. آنها می توانند زمانی اتفاق بیفتند که فرد هنگام دویدن به طور ناگهانی جهت خود را تغییر دهد و اغلب همزمان با سایر آسیب های زانو مانند آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) رخ می دهد. پارگی مینیسک خطر ویژه ای برای ورزشکاران مسن تر است زیرا منیسک با افزایش سن ضعیف می شود. بیش از ۴۰ درصد از افراد ۶۵ سال یا بالاتر به آن مبتلا هستند.

پارگی منیسک چه احساسی دارد؟

علائم پارگی منیسک عبارتند از:

 • درد در زانو
 • تورم
 • احساس ترکیدن در هنگام آسیب دیدگی
 • مشکل در خم کردن و صاف کردن پا
 • تمایل به “گیر” یا قفل شدن زانوی شما

در ابتدا ممکن است درد شدید نباشد. حتی ممکن است با مصدومیت بازی کنید. اما به محض شروع التهاب، زانوی شما احتمالاً کمی درد خواهد داشت. در ادامه این مقاله از شفاکاران روش های تشخیصی را بررسی می‌کنیم.

روش های تشخیص مینیسک زانو

حرکات_مضر_برای_مینیسک_زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

برای تشخیص پارگی منیسک، پزشک شما را معاینه کامل می کند. آنها می خواهند جزئیاتی در مورد نحوه آسیب دیدگی شما بشنوند. اشعه ایکس ممکن است برای رد شکستگی استخوان و سایر مشکلات ضروری باشد. همچنین ممکن است نیاز به اسکن MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) داشته باشید که امکان ارزیابی دقیق‌تر غضروف زانو را فراهم می‌کند.

درمان پارگی منیسک چیست؟

درمان پارگی منیسک به اندازه و محل پارگی و میزان زانو درد بستگی دارد. سایر عوامل موثر بر درمان شامل سن، سطح فعالیت و صدمات مرتبط است. قسمت بیرونی منیسک،  اغلب به عنوان “منطقه قرمز” نامیده می شود. گر پارگی کوچک باشد، می تواند خود به خود بهبود یابد. در مقابل، دو سوم داخلی منیسک  به “منطقه سفید” معروف است.  آسیب های این ناحیه به خودی خود بهبود نمی یابند زیرا این ناحیه فاقد رگ های خونی برای وارد کردن مواد مغذی شفابخش است.

خوشبختانه، همه پارگی‌های منیسک نیاز به جراحی ندارند. اگر زانوی شما قفل نمی شود، ثابت است و علائم برطرف می شود، درمان غیر جراحی ممکن است کافی باشد.

راه های اطلاحی حرکات مضر برای مینیسک زانو

 • به زانو استراحت دهید: اگر زانو دردناک است، فعالیت‌ها را به پیاده‌روی محدود کنید. برای کمک به تسکین درد از عصا استفاده کنید.
 • برای کاهش درد و تورم از کمپرس سرد استفائه کنید: این کار را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه هر ۳-۴ ساعت به مدت ۲-۳ روز یا تا زمانی که درد و تورم از بین برود، انجام دهید.
 • زانوبند زاپیامکس یک زانوبند مدرن برای تسکین درد و درمان مینیسک زانو است. با خرید زانوبند زاپیامکس درمان مینیسک را آغاز کنید.

حرکات_مضر_برای_مینیسک_زانو و زانوبند زاپیامکس | شفاکاران

 • زمانی که نشسته اید یا دراز کشیده اید، زانوی خود را با یک بالش زیر پاشنه بلند کنید.
 • داروهای ضد التهابی مصرف کنید: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند Advil، Aleve، یا Motrin، به کاهش درد و تورم کمک می کنند. با این حال، این داروها می توانند عوارض جانبی مانند افزایش خطر خونریزی و زخم داشته باشند. آنها فقط باید گاهی اوقات استفاده شوند، مگر اینکه پزشک به طور خاص خلاف آن را بگوید.
 • از تمرینات کششی و تقویتی برای کمک به کاهش استرس به زانو استفاده کنید. از پزشک خود بخواهید که یک فیزیوتراپیست را برای راهنمایی توصیه کند.

از حرکات مضر برای مینیسک زانو بپرهیزید

با این حال، این درمان های محافظه کارانه همیشه کافی نیستند. اگر پس از حرکات مضر برای مینیسک زانو، پارگی بزرگ، ناپایدار باشد یا باعث ایجاد علائم قفل شود، ممکن است برای ترمیم یا برداشتن لبه‌های ناپایدار، جراحی لازم باشد. این روش معمولاً بسیار ساده است و اغلب می توانید همان روز به خانه بروید. در صورت انجام تعمیر، ممکن است پس از آن به یک بریس برای محافظت نیاز داشته باشید. باید هنگام  بالا رفتن از پله ها بعد از عمل مفصل بسیار مراقب باشید.

برای ۸۵٪ تا ۹۰٪ از افرادی که برای پارگی مینیسک تحت عمل جراحی قرار می گیرند، نتایج کوتاه مدت خوب تا عالی است. اما در درازمدت، افرادی که آسیب دیدگی منیسک بزرگی دارند که قابل ترمیم نیست، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آرتریت زانو باشند.

چه زمانی زانوی من بهتر می شود؟

زمان بهبودی زانوی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت پارگی مینیسک زانو . بهبودی کامل پس از جراحی ممکن است ۴ تا ۶ هفته طول بکشد، بسته به نوع عمل انجام شده و همچنین عوامل دیگر. اما به خاطر داشته باشید که افراد نیز با سرعت های متفاوتی بهبود می یابند. در بیشتر موارد از فیزیوتراپی پس از جراحی برای به حداقل رساندن عوارض و سرعت بخشیدن به بهبودی استفاده می شود.

پرسش‌های پرتکرار درباره مینیسک زانو

حرکات مضر برای مینیسک زانو کدامند؟

پارگی مینیسک می تواند در نتیجه هر فعالیتی که باعث شود زانوی خود را به زور بچرخانید یا بچرخانید، مانند چرخش تهاجمی یا توقف و چرخش ناگهانی ایجاد شود. حتی زانو زدن، چمباتمه زدن عمیق یا بلند کردن چیز سنگین گاهی می تواند منجر به پارگی مینیسک شود.

چه چیزی پارگی مینیسک را بدتر می کند؟

با این حال، باید در مورد حرکاتی که ممکن است باعث بدتر شدن پارگی یا درد شما شود، بسیار مراقب باشید. از چمباتمه زدن و چرخاندن، که احتمالاً فشار زیادی به زانو وارد می کند، خودداری کنید. اگر به جراحی نیاز دارید، تحمل وزن اغلب پس از آن محدود می شود.

آیا اسکات برای مینیسک مضر است؟

منیسک ها ممکن است در حین فعالیت های بی ضرر مانند راه رفتن یا چمباتمه زدن پاره شوند. عمل تروماتیک اغلب یک حرکت پیچشی در زانو در حالی که پا خم شده است است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *