زانو درد, مقالات

درد زانو هنگام خم شدن | از دویدن تا بیماری‌های مفصلی

 درد زانو هنگام خم شدن

ـ درد زانو هنگام خم شد‌ن چگونه کنترل می‌شود؟ شاید شما هم در طول روز هنگام نشستن و برخاستن دردی در زانوی خود احساس کرده باشید. درد زانو هنگام خم شدن مشکلی شایع در بین تمامی افراد به حساب می‌آید. این مشکل به طور کلی در ۱۵% مردان و نزدیک به ۲۰% از زنان دیده می‌شود. در این مقاله از وب سایت فروشگاهی شفاکاران قصد داریم شما را با علل مختلف بروز درد زانو هنگام خم شدن و راهکاری‌های درمانی آن آشنا کنیم.

درد پشت زانو هنگام خم شدن

درد مفصل زانو در میان بزرگسالان یک مشکل رایج است. با گذر سالیان متمادی، ساییدگی که ناشی از حرکات عادی روزمره است؛ باعث این مشکل می‌شود. ساییده شدن مفصل زانو و کاهش غضروف در ناحیه زانو، تنها به دلیل ورزش کردن صورت نمی‌گیرد. انجام مداوم فعالیت‌های روزانه همچون راه رفتن، ایستادن، بلند شدن و خم شدن همگی می‌توانند دردی در پشت زانو ایجاد کنند. در واقع می‌توان افزایش سن را به عنوان شایع‌ترین عامل درد زانو به حساب آورد. فشار مکرری که به زانو وارد می‌شود؛ در نهایت درد را به همراه دارد. این موضوع در افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند؛ بیشتر دیده می‌شود.

این مشکل در ورزشکاران بیشتر از افراد عادی خود را نشان می‌دهد. ورزش‌هایی که پریدن و چرخش‌های سریع دارند؛ زانو را در معرض خطر قرار می‌دهند. در ورزشکاران سن بروز درد پشت زانو هنگام خم شدن، نسبت به افراد غیر ورزشکار، کم‌تر است.

علت درد زانو هنگام باز و بسته شدن

زانو یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن به حساب می‌آید. این مفصل در طول روز باید وزن بدن را تحمل کند. این موضوع فشاری مداوم به زانوها وارد می‌کنند و ساختار آن‌ها را تغییر می‌دهد. درد زانو هنگام خم شدن به علل مختلفی ممکن است به وجود آید. از مهم‌ترین دلایل بروز این درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· کشیدگی رباط‌ها، علت ایجاد کننده درد زانو

علت درد زانو هنگام خم شدن همواره مربوط به ساییدگی غضروف‌های این ناحیه نمی‌شود. آسیب به هر یک از اجزای سازنده موجود در این بخش، درد زانو را پدید می‌آورد. رباط‌ها در تشکیل مفصل زانو نقش مهمی دارند و باعث اتصال استخوان‌ها به هم در محل مفصل می‌شود. کشیدگی رباط‌ها در اثر پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن به وجود می‌آید.

از اصلی‌ترین علل این مشکل می‌توان به اثر ضربه مستقیم به زانو یا چرخش ناگهانی اشاره کرد. علائم رگ به رگ شدن به صورت تورم و درد در زانو پدید دار می‌شود. در موارد شدیدتر فرد در راه رفتن نیز به مشکل بر می‌خورد.

بیشتر بخوانید: چسب زانو درد

· آسیب دیدن غضروف؛ علت درد زانو هنگام خم شدن

غضروف از بافت پیوندی تشکیل شده است و وظیفه کاهش اصطحکاک را در حرکات دو استخوان را بر عهده دارد. وجود غضروف در مفصل زانو، راه رفتن آسان را برای فرد امکان پذیر می‌کند. در شرایطی که ضربه‌ای شدید به زانو وارد شود به غضروف نیز آسیب می‌رسد. در چنین شرایطی فرد با پارگی غضروف مواجه می‌شود. این مورد درد زانو هنگام خم شدن و نشستن را پدید می‌آورد. گاهی اوقات شدت آسیب به حدی می‌رسد که برای درمان آن باید عمل جراحی صورت گیرد. با کمک زانو بند زاپیمکس نیز می‌توان درد این ناحیه را کاهش داد.

·در رفتگی زانو، ایجاد کننده درد شدید در مفصل زانو

نحوه قرار گیری هر یک از اجزای بدن در کنار هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر موقعیت اندام یا استخوان‌ها نسبت به هم تغییر کند؛ احتمال بروز بیماری افزایش می‌یابد. در رفتگی کاسه زانو نیز در اثر جا به جایی استخوان کشکک از محل اصلی خود رخ می‌دهد. این مشکل در اثر سقوط از ارتفاع یا برخورد ضربه ممکن است در فرد به وجود آید.

تصویر داخلی زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

در مواردی ممکن است در رفتگی استخوان‌های ران و ساق پا را تحت تاثیر قرار دهد. در رفتگی زانو در این حالت به معنی خارج شدن این دو استخوان از یک راستا است. برخی مواقع به وضوح این تغییر جهت در استخوان‌ها دیده می‌شود. در رفتگی زانو یا کاسه زانو درد‌های شدیدی ایجاد می‌کند و به طوری که فرد نمی‌تواند سر پا بایستد.

ببینید: تقویت زانو

· درد لگن و ران پا یکی از علل مهم درد پشت زانو هنگام خم شدن

اگر فرد مشکلی در لگن و ران پای خود داشته باشد؛ این مسئله روی نحوه راه رفتن او نیز تاثیر می‌گذارد. در این شرایط فرد برای کاهش درد ران پای خود ممکن است شیوه حرکت کردن خود را تغییر دهد. این وضعیت در نگاه اول درد لگن و ران را کم می‌کند؛ اما در دراز مدت درد زانو به وجود می‌آورد. تغییر در نحوه راه رفتن می‌تواند فشار زیادی به مفصل وارد کرد. درد در بخش‌های مختلف پا، باعث درد زانو هنگام خم شدن می‌شود.

· تاندونیت، علت درد زانو هنگام نشستن و برخاستن

تاندون یا زردپی در اثر استفاده بیش از حد دچار التهاب و تورم می‌شود. این آسیب در حین انجام فعالیت‌های خاصی مثل دویدن، پریدن و دوچرخه سواری ممکن است به وجود آید. تاندون کشکک که در بخش جلویی مفصل زانو قرار دارد؛ با پریدن‌های مکرر مورد آسیب قرار می‌گیرد. ورزش بسکتبال یکی از اصلی‎ترین علل تاندونیت به حساب می‌آید. پرش‌های زیاد در طول این ورزش، کشیدگی در تاندون و درد در مفصل زانو را به همراه می‌آورد. علاوه بر ورزشکاران بسکتبال، دوندگان، اسکی بازان و دوچرخه سواران نیز در معرض خطر آسیب به تاندون کشکک هستند.

· سندرم باند ایلیوتیبیال (ITBS)، عامل درد شدید زانو در ورزشکاران

باند ایلوتیبیال نواری ضخیم از جنس فیبر است که از ران تا زانو کشیده شده است. التهاب و تورم این نوار فیبری می‌تواند درد زانو هنگام خم شدن را ایجاد کند. این حالت به وفور در بین ورزشکاران دوچرخه سواری و دوی ماراتن رخ می‌دهد. سفت شدن باند ایلوتیبیال درد‌های شدیدی ایجاد می‌کند.

·  آرتروز، بیماری تخریب کننده ساختار مفصل زانو

ابتلا به بیماری‌های مختلف نیز از علل مهم ایجاد کننده درد زانو هنگام خم شدن به حساب می‌آیند. آرتروز شایع‌ترین نوع بیماری‌های موثر بر مفصل زانو است. در واقع این بیماری یک فرایند دژنراتیو پیشرونده است که باعث از بین رفتن غضروف مفصلی می‌شود. تحلیل رفتن غضروف در نتیجه این بیماری به تدریج رخ می‌دهد و افزایش سن شرایط فرد را وخیم‌تر می‌کند. اضافه وزن و چاقی نیز علائم آرتروز را تشدید می‌کند و تخریب مفصلی شدیدتر پیش می‌رود.

همچنین بخوانید: علت صدا دادن زانو

علت صدا داد‌ن زانو هنگام خم و راست شدن

حتما تا کنون نیز برای شما پیش آمد‌‌ه که حین باز و بستــه کرد‌‌ن زانوی خود صداهایی شبیه ترکید‌ن بشنوید. حین بالا رفتـن از پله‌ها این حالت تشدید می‌شود و پیوسـته این صدا‌ها به گوش می‌رسند. ترکیدن حباب‌های گازی موجود در اطراف مفصل، صداهایی را حین راه رفتـن ایجاد می‌کند. دلایل متعددی برای بروز این صدا‌ها وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها کریپتوس زانو است. شما با هنگام خم و راست شد‌‌ن ممکن است صداهایی نظیر ترک خورد‌‌ن، کلیک کردن و حتی ترکیدن از مفصل زانوی خود بشوید. این علائم کریپتوس به طور معمول نگران کننده نیستند.

در صورتی که این صداها همراه با محدودیت در حرکت، تورم، درد و سفتی در مفصل باشند؛ نشانه‌ای از آرتروز به حساب می‌آیند. کریپتوس معمولا بدون درد است ولی اگر درد‌های شدیدی ایجاد کند؛ بروز آرتروز را هشدار می‌دهد. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک برای تعیین علت دقیق توصیه می‌شود. ورزش و کنترل وزن به کاهش علائم و بهبود درد در این افراد کمک می‌کند.

بخوانید: علت سوزش زانو

بهترین درمان برای درد زانو هنگام خم شدن

زانو درد می‌تواند تمامی ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. درد زانو هنگام خم شدن حتی استراحت کردن فرد را نیز با مشکل مواجه می‌کند. برای تسکین این دردها، استفاده از زانو بند توصیه می‌شود. زانوبند زاپیامکس در مراقبت از زانو حین انجام فعالیت‌های روزمره نقش مهمی دارد. استفاده از این محصول همچنین باعث تسکین درد‌های زانو می‌شود. در ساخت زانوبند زاپیامکس از به روزترین تکنولوژی‌های روز دنیا اعم از اولتراسوند، اینفرارد یا مادون قرمز و کلاک پالس استفاده شد‌ه است. استفاده از این زانوبند به مرور با کاهش درد، عملکرد این بخش را نیز تقویت می‌کند. خرید زانوبند زاپیامکس بدون هیچ گونه عوارض جانبی، درمان درد‌های زانو را به همراه دارد.

زانوبند زاپیامکس و در زانو هنگام خم شدن | شفاکاران

سوالات متداول برای درد زانو هنگام خم شدن

  1. آیا صدا داد‌ن زانو حین نشستـن و بلند شدن طبیعی است؟

صدا داد‌ن زانو هنگام خم و راست شد‌ن به دلایل متعددی ممکن است به وجود آید. یکی از مهم‌ترین علل این صداها، ترکید‌ن حباب‌های گاز اطراف مفصل زانو است. در صورتی که صدا داد‌ن مفصل همراه با درد باشد؛ علامتی از وجود آرتروز به حساب می‌آید.

  1. برای درمان درد زانو هنگام خم شدن چه اقداماتی باید انجام داد؟

روش‌های درمانی متعددی برای درمان درد زانو وجود دارد. استفاده از زانوبند زاپیامکس یکی از کاربردی‌ترین راهکار‌ها برای درمان این مشکل به حساب می‌آید. این روش برخلاف سایر درمان‌های موجود، عوارض جانبی ندارد و باعث تقویت عملکرد زانو نیز می‌شود.

  1. برای درمان زانو درد ناشی از انجام فعالیت های روزمره، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد زانو بر اثر افزایش سن و سائیدگی مفصل ممکن است در فرد به وجود آید. در صورتی که این درد شدید و همراه با تورم و التهاب باشد؛ قرد باید به پزشک مراجعه کند. خارج شدن استخوان‌ها از محل قرارگیری عادی خود نیز از مواردی است که فرد باید سریعا به اورژانس برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *