زانو درد, مقالات

لیزر درمانی زانو | آیا لیزر درمانی به کاهش درد زانو کمک می‌کند؟

تصویری از لیزر درمانی | شفاکاران

لیزر درمانی زانو یک درمان جایگزین برای برخی از انواع دردها مانند زانو درد است. پژوهش‌ها پیرامون لیزر درمانی هنوز در ابتدای راه هستند. با این حال، برخی از تحقیق‌ها نشان می‌دهند که این روش می‌تواند درد زانو را کاهش دهد.

برخی از پژوهش‌های اولیه نشان داده‌اند که لیزر شاید به بهبود زخم‌ها کمک کند. اگر این نتایج درست باشند، نشان می‌دهند که این شیوه می‌تواند به بدن در ترمیم آسیب بافتی ناشی از جراحات و آرتریت یا سایر بیماری‌ها نیز کمک کنند.

با این حال، اولین مطالعات لیزر درمانی، مطالعات بالینی کنترل شده نبودند. در این مقاله از مجله فروشگاه شفاکاران می‌خواهیم به بررسی درمان انحراف زانو با لیزر، درمان زانوی ضربدری با لیزر، درمان پارگی رباط صلیبی با لیزر، لیزر فیزیوتراپی زانو و هزینه لیزر درمانی زانو بپردازیم.

نکات مهم در ارتباط با لیزر درمانی برای زانو درد

لیزر درمانی، روشی نسبتاً جدید است و محققان هنوز نمی‌دانند که آیا خطرات بلندمدتی دارد یا خیر؟ اکثر پژوهش‌ها اثرات کوتاه‌مدت را بررسی کرده‌اند، بنابراین شاید لیزر درمانی بتواند عوارض جانبی بلندمدتی را ایجاد کند که هنوز کشف نشده است.

طرفداران لیزر درمانی بر این عقیده‌اند که این روش هم تسکین موقت درد و هم درمان بلندمدت را ارائه می‌دهد. هواداران لیزر درمانی معتقدند که این شیوه می‌تواند بیماری‌های مختلفی مانند آرتریت، دردهای مزمن، اختلالات مفصلی و حتی اعتیادهایی مانند سیگار کشیدن را درمان کند.

پژوهش‌ها پیرامون درد در سایر نواحی بدن نشان می‌دهند که لیزر درمانی دست‌کم می‌تواند باعث تسکین موقت درد شود. برخلاف لیزرهایی که در جراحی‌ها به کار می‌روند، این نوع لیزرها که به آن‌ها لیزرهای سرد نیز گفته می‌شود، بافت‌های بدن را گرم نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: سیاتیک پای چپ

آیا لیزر درمانی می‌تواند به درد زانو کمک کند؟

کارشناسان نمی‌توانند پاسخ این سوال را با اطمینان کامل بدهند. بیشتر پژوهش‌ها روی آرتروز و درد مزمن متمرکز شده‌اند. اگر لیزر، درمانی موثر باشد؛ مشخص نیست که دقیقا چگونه عمل می‌کند و چرا باعث کاهش درد می‌شود؟

تصویری از مراحل لیزر درمانی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

لیزرها احتمالا گردش خون را بهبود بخشند، از سلامت سلول‌ها حمایت کنند، اندورفین‌هایی را آزاد کنند که با درد مبارزه می‌کنند، التهاب را کاهش دهند یا رشد بافت‌های سالم و جدید را تشویق کنند.

پژوهش‌های ابتدایی امیدوارکننده هستند اما هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که لیزر درمانی بتواند درد یا هر بیماری زمینه‌ای را درمان کند. بسیاری از بیمه‌گران، لیزر درمانی را پوشش نمی‌دهند.

مطالعات بالینی در ارتباط با لیزر درمانی برای زانودرد چه می‌گویند؟

یک پژوهش در سال ۲۰۰۵، توانایی این شیوه را برای کاهش درد آرتریت روماتوئید که یک علت شایع زانو درد است، ارزیابی کرد. این تحقیق، شواهدی برای تسکین درد کوتاه مدت متوسط با عوارض جانبی کم یافت.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹، افراد مبتلا به زانو درد را که این روش را دریافت کردند، با گروهی که فقط فکر می‌کردند لیزر درمانی دریافت می‌کنند، مقایسه کرد.

در مقایسه با گروه دارونما، کسانی که لیزر درمانی دریافت کردند، درد کمتری را گزارش دادند. از آنجایی که مشخص نشده لیزر درمانی چگونه کار می‌کند، معلوم نیست که آیا نتایج این پژوهش‌ها می‌توانند روی زانو اعمال شوند یا خیر.

لیزر درمانی چگونه کار می‌کند؟

لیزر درمانی، انرژی نوری را به پوست می‌تاباند. دستگاه لیزر از سطوح کم انرژی یا فوتون استفاده می‌کند. بر خلاف لیزرهای با فرکانس بالاتر که برای جراحی استفاده می‌شوند؛ لیزرهای سرد، پوست را گرم نمی‌کنند یا برش نمی‌دهند.

فوتون‌ها به عمق مفصلی که دچار درد است، نفوذ می‌کنند. نور باعث ایجاد تغییرات شیمیایی می‌شود که به بهبود و رشد مجدد سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

تصویری از مراحل لیزر درمانی سرد | شفاکاران

در طول درمان، پزشک لیزر سرد را مستقیماً روی پوست زانو نشانه می‌گیرد. شاید دستگاه لیزر خیلی به پوست نزدیک شود یا آن را لمس کند. این دستگاه، یک پالس نور سریع به زانو می‌فرستد که از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه طول می‌کشد.

برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، به بیش از یک جلسه درمان نیاز خواهید داشت. احتمال دارد که به ۸ تا ۳۰ جلسه درمان نیاز داشته باشید.

مزایای لیزر درمانی برای زانو درد

لیزر درمانی نشان داده که درد زانوی ناشی از عارضه استئوآرتریت خفیف تا متوسط را تسکین می‌دهد. این شیوه همچنین حساسیت به فشار و انعطاف‌پذیری مفصل را بهبود می‌بخشد.

امکان دارد که لیزر درمانی همچنین مزایای زیر را داشته باشد:

 • رگ‌های خونی را باز کند و سبب کاهش تورم شود
 • به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا مواد شیمیایی بیشتری ایجاد کند که بافت آسیب‌دیده را بهبود می‌بخشد
 • بافت همبند بیشتری در زانو ساخته شود
 • ترشح اندورفین را که یک هورمون طبیعی است و درد را کاهش می‌دهد، تحریک می‌کند

لیزر درمانی روش بدون ‌عوارضی است اما مصرف داروهای مسکن دارای مواد افیونی، عوارض جانبی دارد. مواد افیونی در صورت استفاده برای دردهای مزمن می‌توانند بسیار اعتیادآور باشند و عوارض جانبی مانند یبوست، حالت تهوع یا خواب‌آلودگی ایجاد کنند.

لیزر درمانی سرد برای درمان زانو درد، پوست را برش نمی‌دهد؛ بنابراین مانند جراحی، تهاجمی نیست.

معایب لیزر درمانی برای زانو درد

نتایج حاصل از لیزر درمانی ممکن است بسته به علت درد زانو، سایر بیماری‌های احتمالی دیگری که دارید، دقت عمل و دستگاه مورد استفاده؛ متفاوت باشد.

هیچ استاندارد خاصی برای روش لیزر درمانی، دوز اشعه و تعداد جلسات درمان وجود ندارد، بنابراین نتایج می‌تواند متفاوت باشد.

برخی از پزشکان در مورد لیزر درمانی سرد تردید دارند و شاید آن را توصیه نکنند. در گذشته روشن نبود که چگونه نور، بافت‌های آسیب‌دیده را تغییر می‌دهد.

بسیاری از پزشکان احساس می‌کردند که درمان با لیزر سرد، روشی ساختگی و کم‌فایده است. از آنجایی که پژوهش‌های جدید ثابت می‌کنند که این شیوه درد را تسکین می‌دهد، پزشکان بیشتری از آن حمایت می‌کنند.

تنظیم لیزر باید دقیق باشد. برای اینکه درمان لیزر سرد موثر باشد، پزشک یا تکنسین باید دوز نور، شدت، فرکانس، موقعیت و طول درمان را تنظیم کند. اگر هر یک از اینها به درستی تنظیم نشود، احتمالا درمان نتیجه مورد نظر را نداشته باشد.

اگرچه می‌توانید یک دستگاه لیزر را به صورت آنلاین برای استفاده در خانه خریداری کنید، اما این ایده خوبی نیست. احتمال دارد که دستگاه‌های لیزری که بدون نسخه در دسترس هستند،  نتایج مطلوبی نداشته باشند.

امکان دارد که این دستگاه‌ها بی‌خطر باشند اما برای استفاده صحیح از آن باید آموزش ببینید وگرنه درد شما را کاهش نمی‌دهند.

هزینه لیزر درمانی چقدر است؟

لیزر درمانی سرد، درمان گران‌قیمتی است. یک جلسه درمانی می‌تواند تا یک میلیون تومان هزینه داشته باشد. برای بهره‌مندی از مزایای کامل، ممکن است به ۳۰ جلسه درمان نیاز داشته باشید. شاید برخی از بیمه‌نامه‌ها لیزر درمانی سرد را پوشش ندهند.

هشدارها در ارتباط با لیزر درمانی برای زانو درد

در طول درمان از قرار دادن چشم در معرض نور لیزر خودداری کنید. برای محافظت از چشمان خود از عینک مخصوص استفاده خواهید کرد. برخی از افراد نمی‌توانند لیزر سرد را انجام دهند. اگر هر یک از این شرایط را دارید از لیزر درمانی سرد خودداری کنید:

 • صرع، زیرا نور پالسی می‌تواند تشنج را تحریک کند
 • سرطان در ناحیه تحت درمان با لیزر از جمله سرطان پوست
 • بارداری، چون پزشکان هنوز نمی‌دانند لیزر چگونه می‌تواند بر جنین تأثیر بگذارد

لیزر درمانی زانو توسط چه کسانی انجام می‌شود؟

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که لیزر درمانی سرد را انجام می‌دهند عبارتند از:

پزشک در حال لیزر درمانی | شفاکاران

 • ارتوپد یا جراح ارتوپد
 • فیزیوتراپیست‌ها
 • پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی
 • متخصصان کایروپراکتیک
 • پزشکان یا مربیان پزشکی ورزشی
 • کاردرمانگران

درمان پارگی رباط صلیبی با لیزر

در طول جلسه لیزر درمانی یک دستگاه، نور لیزر سطح پایین را مستقیماً روی رباط آسیب‌دیده ساطع می‌کند. انرژی نور به پوست نفوذ می‌کند و به سلول‌های آسیب‌دیده می‌رسد و باعث ایجاد تغییرات بیوشیمیایی می‌شود که باعث بهبودی زانو می‌گردد. این فرآیند به عنوان photobiomodulation شناخته می‌شود.

لیزر درمانی و فیزیوتراپی زانو

لیزر درمانی را می‌توان در ترکیب با سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی یا دارو درمانی برای ارائه یک برنامه درمانی جامع استفاده کرد. پس از لیزر درمانی، با مشورت فیزیوتراپیست، استفاده از زانوبند می‌تواند موثر باشد.

یکی از بریس‌هایی که بسیار می‌تواند به کاهش درد زانو کمک کند و بسیاری از مزایای فیزیوتراپی را به خانه شما بیاورد، زانوبند زاپیامکس است. زانوبند زاپیامکس مجهز به تکنولوژی UIC است و به عنوان یک درمان غیرتهاجمی برای مشکلات زانو استفاده می‌شود.

استفاده از زانوبند زاپیامکس آسان و بی‌دردسر است و تاثیر شگرفی در درمان زانو درد و مدیریت بیماری‌های مزمنی از قبیل آرتریت، نقرس و پارکی مینسک زانو دارد.

درمان انحراف زانو و زانوی ضربدری با لیزر

یکی از شیوه‌های درمان انحراف زانو، لیزر درمانی است. معمولا جهت درمان پای پرانتزی یا زانوهای ضربدری؛ برترین گزینه، جراحی است. با این وجود، بعضی از اشخاص، سایر شیوه‌های غیرتهاجمی و بدون جراحی مثل ورزش یا لیزر‌درمانی را ترجیح می‌دهند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که لیزر درمانی به علت عدم درمان معضل، شیوه ‌درمانی به حساب نمی‌آید و فقط می‌تواند به از بین بردن نشانه‌های انحراف زانو یاری رساند و درد را بکاهد.

لیزر درمانی برای منیسک زانو

یک سوم بیرونی منیسک، دارای خون‌رسانی است و آسیب‌های این ناحیه به خوبی بهبود می‌یابند. پارگی‌های کوچک و متوسط به گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی مانند لیزر درمانی به خوبی پاسخ می‌دهند.

لیزر درمانی با افزایش جریان خون و مواد مغذی در ناحیه آسیب‌دیده و تسریع رشد بافت جدید به تحریک روند بهبود و ترمیم کمک می‌کند.

دو سوم داخلی منیسک اما فاقد خون‌رسانی مناسب است، بنابراین به خودی خود به خوبی بهبود نمی‌یابد. حتی جراحی آرتروسکوپی که اغلب پیشنهاد می‌شود نیز شاید به دلیل عدم توانایی التیام بخشی در این قسمت از منیسک، به خوبی جواب ندهد. بهبودی احتمالا برای بیماران مسن بالای ۴۰ سال دشوار باشد.

سوالات متداول در ارتباط با لیزر درمانی برای زانو درد

۱-هزینه لیزر درمانی زانو چقدر است؟

یک جلسه درمانی می‌تواند تا یک میلیون تومان هزینه داشته باشد. خدمات لیزر درمانی در ایران تحت پوشش عادی اغلب بیمه‌ها قرار ندارد و بعضی بیمه‌ها آن را در چارچوب بیمه تکمیلی قرار داده‌اند.

۲-عوارض لیزر درمانی زانو چیست؟

لیزر درمانی زانو، عوارض خاصی ندارد.

۳-فواید لیزر درمانی زانو چیست؟

لیزر درمانی، زانودرد ناشی از عارضه استئوآرتریت خفیف تا متوسط را تسکین می‌دهد. این روش همچنین حساسیت به فشار و انعطاف‌پذیری مفصل را بهبود می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *