زانو درد, مقالات

درمان آرتروز زانو | بهترین روش ها برای کنترل پیشرفت آرتروز

درمان جدید آرتروز زانو | شفاکاران

درمان آرتروز زانو را بسیاری از بیماران برای دریافت نتیجه بهتر دنبال می‌کنند. آرتروز بیماری التهابی مزمن است که با ناهنجاری و سایش در مفاصل همراه است. این بیماری معمولا در مفاصلی مانند زانو، بازوها، ران و مچ دست ایجاد می‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد.در طول سال‌ها، تحقیقات فراوانی روی روش‌های مختلف درمان آرتروز انجام شده است. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) یا RA می‌توانند به زودی از یک درمان دارویی جدید بهره مند شوند که نه تنها التهاب را سرکوب می‌کند، بلکه به طور قابل توجهی درد در این بیماران را کاهش می‌دهد. در این مطلب از شفاکاران، با درمان جدید آرتروز  و همچنین داروی جدید آرتروز زانو آشنا می شویم.

روش های درمان آرتروز زانو را بشناسید

در آرتروز، غضروف زانو که بافت همبند قوی و انعطاف پذیر بوده و به عنوان ضربه گیر در مفصل عمل می‌کند، به تدریج با افزایش سن، التهاب یا عوامل دیگر تحلیل می رود. وانگ، متخصص در پزشکی ورزشی ارتوپدی و جراحی حفظ مفصل زانو و لگن و همچنین شانه‌ها و آرنج، می‌گوید که پزشکان گزینه‌های محدودی برای درمان این بیماری دارند. یکی از روش جدید درمان آرتروز زانو، جراحی تعویض مفصل زانو است.

اما بیماران زیر ۶۰ سال یا کسانی که استئوآرتریت آنها به اندازه کافی شدید نیست، معمولا کاندیدای ایده آل برای تعویض مفصل زانو در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا ایمپلنت‌های مصنوعی تنها حدود ۱۵ سال دوام می‌آورند. در عوض پزشکان ممکن است داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی را برای این دسته از افراد تجویز کنند. درمان‌های دیگری مانند تزریق پلاسمای غنی از پلاکت وجود دارد که تا حدودی موفقیت آمیز بوده است، اما وانگ می‌گوید پیش‌بینی اینکه چه کسی از این درمان‌ها سود می‌برد، دشوار است و باید اولین علائم آرتروز زانو را جدی گرفت.

سلول تراپی از روش جدید درمان زانو

یکی از روش‌های جدید و گسترده تحقیق شد‌ه برای درمان آرتروز، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند سلول تراپی است. یکی از تراپی‌های سلولی که در درمان آرتروز استفاده می‌شود، تزریق سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی معمولا از بدن خود بیمار (مانند استخوان‌های بنیادی) یا منابع دیگر (مانند پلاسمای غنی از پلاکت) به دست می‌آیند و سپس در مفصل آلوده تزریق می‌شوند. این سلول‌ها قادر به ترمیم بافت تخریب شد‌‌ه در مفصل هستند و علائم آرتروز را کاهش می‌دهند.

درمان جدید آرتروز زانو و تصویر سلول تراپی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

علاوه بر تزریق سلول‌های بنیادی، روش‌های دیگری نیز برای درمان زانو درد و آرتروز استفاده می‌شود. یکی از این روش‌های درمان آرتروز جراحی است که شامل اصلاح ناهنجاری‌ها و بازسازی مفاصل می‌شود. دیگر روش‌ها شامل فیزیوتراپی، تغذیه مناسب، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های غذایی نیز هستند.

به طور کلی، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و تراپی‌های سلولی درمان آرتروز را تحولی جدید در این حوزه می‌دانند. این روش‌ها باعث بهبود علائم آرتروز شد‌ه و می‌توانند فرصت‌های بیشتری برای ترمیم بافت به بیماران بدهند. با این حال، همچنین لازم است به همراهی دستورات پزشک، تغذیه مناسب و تمرین منظم نیز بهبودی درمان را تسهیل می‌کند.

درمان IMMO1-STEM؛ روشی نوین برای درمان

گروهی از افراد زانوبند مخصوص ساییدگی زانو  را یکی از راه های موثر می دانند. همچنین درمان IMMO1-STEM می‌تواند یک روش درمانی قدرتمند برای معکوس کردن آتروفی عضلانی و جلوگیری از بدتر شدن آرتریت زانو باشد. این درمان تحقیقاتی محلولی تزریقی است که با تحریک سلول‌های بنیادی انسان برای تولید مجموعه‌ای از پروتئین‌ها به نام سکرتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در تحقیقات پیش بالینی با حیوانات، دانشمندان نشان دادند که این پروتئین‌ها نه تنها فرآیندهای هدر رفت سلولی را سرکوب می‌کنند، بلکه توده و قدرت عضلانی را نیز بهبود می‌بخشند. این درمان ایمنی بیشتری نسبت به سایر روش‌های درمانی دارند. زیرا در این روش درمانی خود سلول‌های بنیادی تزریق نمی‌شود، بلکه فاکتورهای رشدی را که تولید می‌کنند، تزریق خواهد شد.

اوزون تراپی برای درمان آرتروز زانو

از دیگر روش درمان جدید آرتروز زانو، اوزون تراپی است که این روزها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفتـه است. در این روش، گاز اوزون که از آن تحت عنوان گاز ترمیم کننده و ضدعفونی کننده یاد می‌شود، استفاده شد‌ه تا به کمک آن، آرتروز زانو ترمیم شود. این روش درمانی، شیوه‌ای بی خطر است. این روش برای افراد جوان و کسانی که به آتروز شدید مبتلا نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کنار این سه روش درمانی آرتروز زانو باید به زانوبند زاپیامکس اشاره کنیم. این زانوبند با جدیدترین تکنولوژی‌های فیزیوتراپی که تاثیر بالایی در تسکین درد بیمار دارند، تمامی نگاه‌ها را به خود جلب کرده‌اند. برای خرید زانوبند زاپیامکس uic آلمان به فروشگاه فست طب مراجعه کنید.

درمان جدید آرتروز زانو و زانوبند زاپیامکس | شفاکاران

آرتروز زانو و داروهای جدید برای درمان

Otilimab یک آنتی بادی مونوکلونال، نوعی داروی بیولوژیک است که سیتوکین التهابی GM-CSF را هدف قرار داده و سرکوب می‌کند. در یک کارآزمایی به رهبری پروفسور کریس باکلی در دانشگاه‌های آکسفورد و بیرمنگام و با حمایت شرکت داروسازی GSK، محققان اثرات بالینی otilimab را برای جلوگیری از التهاب، آسیب بافتی و درد در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بررسی کردند.

این مطالعه اثرات پنج دوز otilimab (5/22، ۴۵، ۹۰، ۱۳۵ یا ۱۸۰ میلی‌گرم) را ارزیابی کرد. ۲۲۲ بیمار مبتلا به RA فعال به مدت ۵ هفته تزریق زیر جلدی را به صورت هفتگی دریافت کردند. طیف وسیعی از پیامدهای گزارش شد‌‌ه توسط بیمار برای عملکرد و درد اندازه گیری شد. درمان Otilimab منجر به کاهش سریع حساسیت و تورم مفاصل شد، ضمن آنکه بیماران طی مصرف این داروی جدید آرتروز زانو، با درد کمتری دست و پنجه نرم کردند.م

این کارآزمایی از این جهت بدیع بود که در مقایسه با بیمارانی که دارونما و یا داروهایی با دوزهای تصادفی دریافت کرده بودند، نتیجه بهتری را از خود نشان داد. در این تحقیقات بالینی نشان داد‌ه شد که در بیمارانی که سایر داروها و یا دارو نماها را دریافت کرد‌ه بودند، هیچ علائمی از بهبودی طی ۱۲ هفته مشاهده نشد، اما به کسانی که داروی otilimab تزریق شد، بهبودی در این بیماری به طور قابل توجهی نمایان گشت.

آرتروز را با جدید‌ترین روش ها درمان کنید

به طور کلی امروز با گسترش علم پزشکی و همچنین بروز تکنولوژی‌های پیشرفته، روش‌های نوینی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله انواع ارتروز پیدا شد‌ه است. استفاده از ژل درمانی، اوزون تراپی، ترمیم بافت‌های سلولی و همچنین جراحی در کنار روش‌های درمان خانگی مانند ماساژ، آب درمانی و ورزش، به بیماران کمک می‌کند تا این درد طاقت فرسا را کاهش دهند. البته لازم است که پیش از اقدام به استفاده از هر یک از این روش‌های درمانی، به پزشک مراجعه نمایید تا بهترین شیوه برای شما تجویز شود.

سوالات متداول در مورد درمان آرتروز چیست؟

۱-    بهترین روش درمان  آرتروز چیست؟

تزریق سلول‌های بنیادی و اوزون تراپی از روش‌های نوین درمان آرتروز است.

۲-    بهترین دارو های درد زانو چیست؟

داروی otilimab یکی از داروهای ضدالتهابی برای درمان آرتروز زانو است.

۳-    چه داروهایی برای زانو پیشنهاد می‌شود؟

به طور کلی داروهایی که التهابات را کاهش می‌دهند، برای درمان آرتروز زانو مناسب هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *