زانو درد, مقالات

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو چقدر به ترمیم زانو کمک می‌کند؟ زمانی که صدمه وارد شده به زانو زیاد باشد، پزشکان مجبور به تعویض مفصل آن با انجام عمل جراحی خواهند بود. نکات مراقبتی پس از عمل تعویض مفصل زانو اهمیت زیادی در نتیجه نهایی و رسیدن به بهبودی دارد. اگر مفصل آسیب جدی ببیند ترمیم آن با روش های دارویی ممکن نبوده و تنها تعویض مفصل است که عملکرد طبیعی را به زانو باز می گرداند. یکی از نکات مراقبتی مهم که توسط پزشک توصیه می شود، انجام فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی به عنوان یک روش درمانی موثر در کنار سایر روش های درمان مانند دارو درمانی، استفاده از زانوبند، ماساژ و… انجام می گیرد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه فیزیوتراپی پس از عمل تعویض زانو بپردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فیزیوتراپی و زانو؛ درمان انواع آسیب‌های زانو با فیزیوتراپی

در جلسه اول فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو ، پزشک ابتدا زانوی آسیب دیده را بررسی کرده و با لمس، عضلات و مفاصل را معاینه می کند. برای مشاهده دامنه حرکتی زانو آن را به آرامی تکان می دهند تا پس از آن روش درمانی موثر را آغاز کنند. در ادامه مراحل فیزیوتراپی برای بیمار انجام شده و بسته به شدت آسیب دیدگی تا چند جلسه به طول می انجامد. بیماران بر اساس درد، تعادل، میزان صدمه، قدرت، دامنه حرکتی و تورمی که دارند تعداد جلسات مختلفی از فیزیوتراپی را پشت سر خواهند گذاشت. تشخیص این مسئله بر عهده پزشک است و بیمار باید نهایت همکاری را داشته باشد.

از اقدامات موثری که در جلسات فیزیوتراپی انجام می شود، انجام حرکات ورزشی است. حرکات استاندارد و دقیقی که به این منظور طراحی شده اند تا حد زیادی درد و تورم زانو را کاهش داده و برای افزایش توانایی آن مفید هستند. هرچه حرکات ورزشی درست تر انجام شوند تاثیر آن در بهبودی زانوها بیشتر است. آگاهی از موارد زیر به بیمارانی که جلسات فیزیوتراپی را می گذرانند کمک می کند:

 •     حرکات ورزشی را مطابق دستور پزشک انجام دهید.
 •     در هفته ۲ الی ۳ روز حرکات ورزشی گفته شده را انجام دهید.
 •     برای کاهش درد زانو پس از جراحی، منظم به جلسات فیزیوتراپی بروید.
 •     اقداماتی که در فیزیوتراپی انجام می گیرد سبب افزایش توانایی زانو و پا در راه رفتن خواهد شد.
 •     فیزیوتراپی به نشستن، ایستادن و راه رفتن راحت و بدون درد بیمار کمک خواهند کرد.
 •     جلسات فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو وابسته به شدت درد زانو بیمار بستگی دارد.

 

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل رباط صلیبی

پس از انجام عمل جراحی رباط صلیبی پزشک توصیه می کند برای رسید‌ن به بهبودی سریع تر، فیزیوتراپی انجام شود. چرا که فیزیوتراپی باعث تسکین درد شد‌ه و دامنه حرکتی زانو را افزایش می‌دهد. انجام حرکات ورزشی و ماساژ در جلسات فیزیوتراپی مانع از عوارض پس از عمل مانند تورم و درد زیاد خواهد شد. در بخش زیر به چند نکته ورزشی در این خصوص اشاره کرده‌ایم:

 •     در زانو کشش ایجاد کنید و این کار را در چند جهت انجام دهید تا توانایی حرکتی آن بهبود یابد. بهتر است تا ۲ ماه به صورت روزانه این تمرین ساده را انجام دهید.
 •     تمرینات روزانه باید در جهت افزایش توانایی و قدرت عضلات چهار سر ران و همسترینگ انجام گیرد.
 •     پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی، حرکات ایزومتریک را با مشورت پزشک آغاز کرده و آن را ادامه دهید.
 •     احتمالا در هفته های اول پس از جراحی راه رفتن برای شما سخت خواهد بود. به این منظور از عصا کمک بگیرید.
 •     در بیشتر تمرینات و حرکات ورزشی تقویت زانو، بالا تنه و پایین تنه نباید خم شوند. سعی کنید این بخش ها را ثابت و صاف نگه دارید.
 •     اجرای نادرست حرکات ورزشی ممکن است با تاثیر بدی بر بدن همراه باشید. وضعیت بدنی استاندارد را در ورزش بشناسید و مطابق آن ورزش کنید.

ورزش های زانو در فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو 

ورزش کردن در جلسات فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو فواید متعددی برای بهبودی زانو دارد. همچنین علاوه بر افزایش قدرت زانو به تقویت استخوان و ماهیچه های اطراف نیز کمک خواهد کرد. اما نحوه انجام تمرین باید تحت نظر پزشک متخصص باشد تا فشار زیادی به زانو وارد نشده و درد مضاعفی ایجاد نکند. ورزش نادرست شرایط بدتری برای بیمار به همراه خواهد داشت. در ادامه شما را با چند حرکت ورزشی مفید برای زانو آشنا خواهیم کرد:

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

تمرین اسکات کنار دیوار

پس از جراحی مفصل زانو، بازگرداندن توانایی خم کردن پا اهمیت زیادی دارد. بنابراین باید تمریناتی انجام شود که دامنه حرکتی زانو را وسعت بخشد. تمرین اسکات کنار دیوار ورزش موثری برای تقویت خم کردن زانو است که باید در ۳ ست ۱۰ تایی انجام گیرد. با فاصله کم از دیوار ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. پاشنه پا را کمی به سمت داخل متمایل کنید تا به هم نزدیک شوند. دست هایتان را از پشت به دیوار بچسبانید و با حالتی که انگار می خواهید روی صندلی بنشینید باسن را به سمت پایین ببرید. بالا تنه و گردن باید ثابت و صاف باشد و حرکت آرام انجام گیرد. برای تمرین حرفه ای تر اسکات کنار دیوار از یک توپ کمک بگیرید.

برای دانستن بیشتر: فیزیوتراپی زانو

تمرین انقباض ران با بالا آورد‌ن پا به صورت صاف

یک صندلی برداشته و روی آن بنشینید. یکی از پاها را کاملا صاف و ثابت نگه داشته و پای دیگر را بالا ببرید. در همین حالت سعی کنید عضلات ران را منقبض نگه دارید و ۱۵ دقیقه وضعیت را حفظ کنید. این تمرین را در ۳ ست و هر بار ۱۵ ثانیه انجام دهید و بهبودی را مشاهده کنید. ورزشکاران حرفه ای برای این تمرین از وزنه مچ پا استفاده می کنند.

بالا‌ برد‌ن پای مستقیم

روی صندلی بنشینید و یکی از پاها را صاف بالا ببرید. به آرامی آن را به سمت بالا و پایین حرکت دهید بدون آنکه پا به زمین برخورد کند. پس از ۱۰ مرتبه به پا استراحت دهید و تا ۳ ست حرکت را تکرار کنید. برای این ورزش نیز می توان از وزنه مچ پا استفاده کرد. درستی اجرای حرکات اثرگذاری تمرین را افزایش می دهد. بنابراین بیشترین دقت را در ورزش زانو به خرج دهید.

همسترینگ انقباض ران

لبه صندلی بنشینید و یک پا را صاف و دیگری را خم کنید. وزن شما باید روی پایی که به صورت صاف قرار گرفتـه، باشد. عضلات ران و ساق را منقبض نگه دارید. پشت بدن و باسن نباید خم شود و سر کاملا صاف به سمت جلو قرار بگیرد. این تمرین برای افرادی که به تازگی جراحی تعویض مفصل زانو انجام داد‌ه اند مفید بود‌ه و سبب افزایش دامنه حرکتی آن ها و بهبود عملکرد زانو می شود. تمرین همسترینگ انقباض ران باید در ۳ ست ۱۵ ثانیه ای انجام گیرد.

تمرینات گفته شد‌‌ه باید به صورت منظم انجام شود. سهل انگاری در ورزش پس از جراحی تعویض مفصل روند بهبودی را کند کرده و عوارض عمل را افزایش می دهد.

بیشتر بدانید: ۸ ورزش برای خم شدن زانو 

زانوبند زاپیامکس و بی نیازی از فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

از روش های درمانی توصیه شد‌ه توسط متخصصان پس از عمل تعویض مفصل، استفاده از زانوبند زاپیامکس است. همانطور که گفتیم مصرف دارو، فیزیوتراپی، استفاده از زانوبند همگی مکمل هم بود‌ه و نباید جایگزین هم شوند. این روش های درمانی در کنار هم بهبودی را برای بیمار حاصل می‌کنند و حرکت راحت و بدون درد را برای فرد به همراه خواهند داشت. زانوبند زاپیامکس از فناوری UIC بهره گرفتـه و تاثیر خوبی در کاهش التهابات و درد پس از جراحی دارد. این زانوبند برقی از سیم و کابل برخوردار بود‌‌ه و برای استفاد‌ه دائمی ساختـه شد‌ه است.

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

سه تکنولوژی اولتراسوند، مادون قرمز، و کلاک پالس زانوبند را تبدیل به فیزیوتراپی خانگی کرده است. این زانوبند می تواند با افزایش حرارت در عضلات، جریان خون بیشتری را به سمت آن ها بفرستد و اکسیژن رسانی سلول ها را افزایش دهد. زانوبند زاپیامکس با ارسال جریان الکتریکی به ماهیچه ها درد را کاهش می دهد. از مزایای زانوبند ماساژ ماهیچه‌ها است که سبب افزایش سرعت ترمیم و از بین برد‌ن التهاب خواهد شد.

استفاده از این محصول برای همه افراد امکان پذیر است و محدودیت سنی ندارد. پزشکان زانوبند زاپیامکس را به عنوان یک روش درمانی موثر در کنار سایر روش های درمانی تجویز می کنند تا سبب افزایش سرعت بهبودی بیمار شود.

قرص مسکن زانو برای زانو درد همراه با فیزیوتراپی زانو

احتمال دارد شدت درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار زیاد باشید. معمولا پزشک داروهای تسکین دهنده مانند پماد، شیاف، قرص و… نیز تجویز می کند. با چند نمونه از رایج ترین داروهایی که برای کاهش درد تجویز می شود آشنا شویم:

 • استامینوفن: ساده ترین مسکن که عوارض بسیار کمی دارد استامینوفن است. معمولا برای افزایش اثرگذاری استامینوفن آن را با داروی های دیگر ترکیب می کنند. برای مثال استامینوفن کدئین مسکن قوی تری به حساب می آید. بهتر است بیش از اندازه استامینوفن مصرف نکنید. چرا که عوارضی مانند خواب آلودگی ایجاد کرده و استفاده زیاد آن اختلالات کبدی به همراه خواهد داشت.
 • آسپرین: مصرف آسپرین باعث افزایش سرعت گردش خون در بدن می شود و یک رقیق کننده به حساب می آید. مصرف این قرص را با تجویز پزشک انجام دهید و بیشتر از دوز مشخص شد‌ه از دارو استفاده نکنید.
 • ایبوپروفن: این دارو یک مسکن ضد التهاب است که برخی از عوامل ایجاد کننده التهاب را از میان برداشته و به این شکل درد اطراف زانو را کاهش می دهد. این دارو غیر استروئیدی است.
 • ناپروکسن: بسیاری از پزشکان برای زانو درد و جراحی تعویض مفصل، ناپروکسن تجویز می کنند. این داور نیز تاثیرگذاری مطلوبی برای ایجاد بهبودی در نواحی آسیب دید‌ه زانو دارد.

هر یک از داروهای نام برد‌ه در دوزهای مختلفی تولید می‌شوند که بیمار باید مصرف آن ها را تنها با نظر پزشک شروع کند. معمولا هر ۸ یا ۶ ساعت یک داروی مسکن و ضد التهاب مصرف می‌شود که بستگی به شدت درد و دوز دارو دارد. نکات گفتـه شد‌‌ه را رعایت کنید تا زانو سریعتر به بهبودی برسد.

شفاکارن، با تکنولوژی درمانی روز دنیا همراه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *