زانو درد, مقالات

بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل

بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل  باید با رغایت نکاتی خاص صورت گیرد تا در روند بهبودی خللی ایجاد نشود. هرکسی علاقه دارد  پس از انجام عمل جراحی مفصل در مراکز درمانی مربوط به جراحی های زانو و لگن، خیلی زود  فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید و به زندگی عادی باز گردد.

در این میان لازم است در همان روزهای نخستین نسبت به برخی فعالیت ها مانند ورزش کردن یا بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل حساسیت خاصی داشته باشیم. در این مقاله از سایت شفاکاران به بررسی مراقبت های لازم بعد از عمل تعویض مفصل می پردازیم.

 درمان خشک شدن زانو بعد از عمل

فعالیت بدنی، به خصوص زیر نظر فیزیوتراپیست، کلید بهبودی نهایی شما است. شما یاد خواهید گرفت که چگونه کارهای روزمره را با استفاده از مفصل جدید خود و بدون عارضه‌های زانو انجام دهید، از جمله بالا رفتن از پله‌ها. به دلیل نیاز به خم کردن پاها و استفاده از مفصل مصنوعی برای جلو بردن شما، این کار چالش‌برانگیزتر از راه رفتن است. پس شاید برای تبدیل شدن به یک امر عادی به تمرینات نرم زیر نظر متخصص نیاز داشته باشید.

نکاتی برای بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل

هنگام بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها، به خصوص بلافاصله پس از جراحی، داشتن پشتیبانی بسیار مهم است. اگر خانه شما پله دارد و در حال حاضر نرده محافظ یا بند نصب نشده است، این کار را قبل از جراحی حتما انجام دهد. پس از عمل درخواهید یافت که برای حرکت در روزهای اولیه به پشتیبانی این نرده‌ها بسیار نیاز خواهید داشت.  پس هرگز بدون تکیه‌گاه از پله‌ها بالا یا پایین نروید. هنگام بیرون رفتن در مکان های عمومی، از بالا رفتن از پله ها بدون نرده خودداری کنید. اگر با پله های بدون محافظ روبرو شدید از یک همراه بخواهید که برای بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها  به شما کمک کند. برخی از نکات دیگر برای برخورد با پله ها عبارتند از:

تصویر پیرمردی در حال بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

 ترتیب پای قوی و ضعیف

فیزیوتراپ ها و جراحان ارتوپد ضرب المثلی دارند که برای بیماران تعویض مفصل ران استفاده می کنند: بالا با خوب، پایین با بد. یعنی باید با پای قوی‌تر خود که با مفصل اصلی حرکت می کند، از پله‌ها بالا بروید و پای ضعیف‌تر و عمل شده  را برای پایین‌رفتن به کار بگیرید. شاید شما هر دو مفصل زانو را عمل کرده باشید که البته این مورد بسیار نادر است و عمل هر دو مفصل در یک زمان انجام نخواهد شد.

قبل از نزدیک شدن به یک پله ارتفاع پله ها را بررسی کنید

 اکثر پله ها به طور استاندارد ۱۷ سانتیمتر از هم فاصله دارند، اما ممکن است این مورد در مورد تمام مراحلی که برای پیمایش نیاز دارید یکسان نباشد. اگر فاصله پله ها از هم بیشتر است، در صورت امکان از این کارها اجتناب کنید تا از وارد امدن صدمه به مفصل جلوگیری کنید. حتی اگر  با نرده های محافظ از پله ها بالا می روید نیز روی پله های غیر استاندارد قدم نگذارید؛ زیرا مجبور هستید پای خود را بیشتر از حد مجاز بالا ببرید.

استفاده از ابزار کمکی

استفاده از عصا، واکر یا سایر تجهیزات برای راه رفتـن و بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل توصیه شد‌ه است. هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها، با یک دست نرده را بگیرید و عصا را در طرف مقابل مفصل ترمیم شده خود قرار دهید. اگر از واکر برای تحرک استفاده می‌کنید، وقتی به پله نزدیک می‌شوید، آن را به پهلو بچرخانید. برای بالا رفتن از پله، پای قوی‌ترتان را روی اولین پله بلند کنید و وقتی پایین آمدید با پای ضعیف‌تر شروع کنید.

بالا رفتن از پله در طول فیزیوتراپی

یادگیری بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل بخش مهمی از برنامه فیزیوتراپی شما پس از جراحی است. فیزیوتراپ شما بر تقویت عضلاتی تمرکز می‌کند که شما در بالا رفتن به آن نیاز دارید و می‌توانند وزن شما را تحمل کنند و فشار را از روی مفصل عمل شد‌ه بردارند. این ماهیچه ها مسئول ایستادن شما در هنگام راه رفتن هستند. تمریناتی که می‌توانید در طول فیزیوتراپی و در خانه انجام دهید عبارتند از: تقویت ساق پا و مچ پا، تقویت باسن، اسکات دیواری وپل زد‌ن. فیزیوتراپ شما تصمیم می‌گیرد که کدام یک از این تمرینات برای شما مناسب است و اگر از شما بخواهد آنها را انجام دهید، آنها را با جزئیات توضیح می‌دهد.

خم شدن زانو بعد از عمل

 خم نشدن زانو بلافاصله پس از جراحی به دلیل درد و تورم یا قفل شدن زانو است. هر جراحی زانو متفاوت است؛ زیرا ممکن است اقدامات احتیاطی متفاوتی وجود داشته باشد که باید بعد از ترمیم مینیسک در مقابل بازسازی ACL رعایت کنید. پس از برخی از جراحی‌ها، ممکن است بخواهید دامنه حرکتی را تا حد قابل تحمل افزایش دهید. بدین ترتیب از خشکی مفصل بعد از عمل تعویض مفصل جلوگیری کنید، در حالی که در برخی دیگر، فشار داد‌ن دامنه حرکت از یک درجه خاص ممکن است واقعاً مضر باشد. پس به توصیه‌های  متخصص طب فیزیکی و جراح ارتوپد خود گوش دهید تا دستورالعمل‌هایی در مورد چگونگی بهبود خم شد‌‌‌ن زانو بستـه به پارامترهای تمرینی خود داشته باشید.

دستشویی رفتن بعد از عمل

تصویر پیرمردی در حال باستفاده از دستشویی بعد از عمل تعویض مفصل | شفاکاران

آماده‌سازی محیطی  برای بالا رفتـن از پله بعد از عمل تعویض مفصل‌، باعث می‌شود با خیال راحت به دستشویی بروید. تجهیزاتی که توانایی شما در استفاده از توالت را تسهیل می‌کند شامل نصب قاب‌های ایمنی توالت، صندلی‌های برآمده توالت و میله‌های دستگیره است.

  1. با نصب پشتیبان به توالت شروع کنید تا زمانی که پشت پاهایتان با صندلی دستشویی فرنگی تماس پیدا کند
  2. پای عمل شد‌ه خود را از جلوی خود بیرون بیاورید و به سمت جلو برانید.
  3. به آرامی خود را به سمت توالت پایین بیاورید. در حالی که پای جراحی خود را دراز کرد‌ه و پای غیرجراحی خود را تا زمانی که بنشینید خم کنید.
  4. پس از اتمام، پای جراحی خود را دراز کنید و از ساق و بازوهای غیرجراحی خود برای فشار داد‌ن به بالا استفاده کنید. از قفسه‌های حوله یا نگهدارنده‌های دستمال توالت برای بالا برد‌ن خود استفاده نکنید. زیرا این اشیاء مستحکم یا پایدار نیستند و استفاده از آنها به عنوان وسیله کمکی خطرناک است.

مدت زمان بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل

بهبودی شما بعد از عمل مفصل زانو به موارد زیادی بستگی دارد. اگر شما تمام موارد ایمنی را رعایت کنید احتمال دوره بهبوذی شما و بازگشت به کار روزانه کوتاه خواهد بود. پس برای بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل  و رفتن به دستشویی حتما تدابیر لازم را رعایت کنید.  در غیر این صورت دوران بهبودی طولانی می شود. استفاده از زانوبند UIC زاپیامکس نیز در زمان بهبودی پس از عمل بسیار تاثیر گذار خواهد بود.  با تکنولوژی‌های به کار رفتـه در این زانوبند طول درمانتان کوتاه خواهد شد.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل

چه زمانی می‌توانم پس از تعویض زانو به طور معمول از پله‌ها بالا بروم؟

هفته ۶ تا ۱۲. در این زمان، بسیاری از بیماران می‌توانند بدون کمک از پله‌ها بالا بروند. اگرچه برخی ممکن است هنوز ترجیح دهند از نرده یا تکیه‌گاه برای اطمینان و ثبات استفاده کنند.

آیا بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل ران اشکالی ندارد؟

به طور معمول، پایی که عمل نکرده است ابتدا از پله ها بالا می رود.  به دنبال آن پای عمل شد‌ه، در حالی که از نرده یا از عصا برای حمایت استفاده می کند.

در سایت فروشگاهی شفاکاران سلامتی همراه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *