پوست, جوش صورت, مقالات

درمان جای جوش صورت باید بشناسید تا درست انتخاب کنید

درمان جای جوص صورت هم مهم است|شفاکاران

‌درمان جای جوش صورت مانند از بین برد‌ن آکنه‌ها مهم است. زیرا ایجاد لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای ظاهر زیبایی به صورت نمی‌دهند. از همین رو افراد مختلف، به ویژه زنان به دنبال از بین برد‌ن جای جوش، صافی و شفافیت پوست خود هستند. طبق آمار آکادمی پوست آمریکا سالانه حدود ۱.۲ میلیارد دلار خرج هزینه‌های درمان پوست می‌شود.

از راهکارهای درمان جای جوش صورت می‌توان به داروهای موضعی، خوراکی، لایه‌برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ و نوردرمانی اشاره کرد. استفاده از این روش‌ها بستگی به میزان لکه‌ها، نوع پوست بیمار و تشخیص پزشک دارد. در این مطلب از سایت فروشگاهی شفاکاران به بررسی انواع روش‌های درمان جای جوش صورت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب نوشته

برای از بین برد‌ن جای جوش صورت فوری چه کار کنیم؟

برای درمان جای جوش‌هایی که روی صورتتان باقی‌‌مانده است، روش‌های مختلفی وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها اثرات متفاوتی دارند و گاهی این اثرها طولانی‌مدت و گاهی زودبازده هستند. در ادامه این مطلب با تعدادی از روش‌های درمان جای جوش صورت آشنا خواهیم شد.

به طور کلی هدف از درمان پوست صورت رسیدن به موارد زیر است:

  • درمان اسکارهای ناشی از جوش
  • جلوگیری از ایجاد اسکار یا آسیب‌های بیشتر به پوست
  • کاهش به چشم خوردن اسکارها

برای رسیدن به این اهداف باید مراحل درمانی را به صورت کامل انجام دهید.

همیشه جوش صورت، کمر درد و زانو درد از شایع‌ترین مواردی است که افراد با آن‌ها درگیر هستند و معمولا هر کدام در دوره‌های مختلف آدم را درگیر می‌کنند. برای درمان انواع جوش‌ها دراین مقاله به صورت مفصل صحبت شد ولی برای درمان زانو درد باید خرید زانوبند زاپیامکس و برای درمان کمر درد باید خرید کمربند پلاتینر را در دستور کار خود قرار دهید.

درمان جای جوش صورت با داروهای موضعی مختلف

از داروهای موضعی مختلفی برای از بین برد‌ن جای جوش صورت می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

۱.رتینوئیدها و داروهای شبه رتینوئید

داروهای حاوی رتینوئید برای درمان آکنه متوسط و جای آن مناسب هستند. از داروهای حاوی این مواد می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • ترتینوئین
  • آداپالن
  • تازاروتن

توجه داشته باشید که رتینوئیدها را باید شب‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان جای جوش

۲.آنتی‌بیوتیک‌های موضعی پوست، بهترین پماد برای جای جوش صورت

داروهای آنتی‌بیوتیک برای از بین برد‌ن باکتری‌های اضافی سطح پوست و کاهش قرمزی و التهاب مناسب هستند. به همین دلیل پزشکان برای درمان آکنه و جای جوش از داروهای موضعی آنتی‌بیوتیکی و رتینوئیدها استفاده می‌کنند.

۳.اسید آزلائیک و اسید سالیسیلیک

برای درمان جای جوش صورت از اسید آزلائیک و اسید سالیسیلیک نیز می‌توان استفاده کرد. در بین این دو دارو اسید آزلائیک در دوران بارداری و شیردهی نیز قابل استفاده است. همچنین اسید آزلائیک برای مدیریت تغییر رنگ پوست در اثر آکنه نیز مفید خواهد بود.

۴.ژل داپسون برای از بین برد‌ن جای جوش فوری

استفاده از ژل داپسون ۵ درصد آن هم دو مرتبه در روز برای آکنه‌های التهابی، به ویژه برای زنان توصیه می‌شود. از عوارض جانبی این ژل باید به قرمزی و خشکی پوست اشاره کرد.

۵.معرفی چند کرم برای از بین برد‌ن جای جوش

برخی از کرم‌های موضعی برای از بین برد‌ن جای جوش مناسب هستند. این کرم‌ها با لایه‌برداری، تحریک پوست به کلاژن‌سازی یا ترمیم آسیب‌ها باعث صاف و درمان جای جوش‌ها می‌شوند. از این کرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رتینول یا ویتامین A
  • کرم‌های بر پایه کورتیزون
  • ویتامین C و E

معمولا پزشکان این نوع کرم‌ها را همراه با دیگر روش‌های درمانی تجویز می‌کنند.

بهترین داروی از بین برد‌ن جای جوش در افراد مختلف

از داروهایی که برای درمان جوش صورت و لک آن استفاده می‌شود می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

نوع دارو اسم دارو عوارض
آنتی بیوتیک‌ها تتراسایکلین و ماکرولید (آزیترومایسین) حساسیت پوست نسبت به نور خورشید
داروهای ضد بارداری ترکیبی از استروژن و پروژسترون حساس شدن سینه‌ها، تهوع و افزایش وزن
ضد آندروژن‌ها اسپیرونولاکتون حساسیت سینه و پریودهای دردناک
مشتقات ویتامین A ایزوترتینوئین افسردگی، بیماری التهابی روده یا نقص شدید مادرزادی

این داروها تاثیر مثبتی در درمان جای جوش صورت و خود آکنه‌ها دارند.

سریعترین روش از بین برد‌ن جای جوش با دستگاه

سریعترین روش از بین بردن جای جوش صورت با دستگاه|بیدارطب

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

برای از بین برد‌ن جای جوش صورت از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این دستگاه عملکرد و کارایی مختلفی دارند و بنابر شدت و نوع لکه‌ها از آن‌ها استفاده خواهد شد. در ادامه با دستگاه‌های نوین پزشکی و زیبایی پوست بیشتر آشنا خواهیم شد.

۶.درمان جای جوش صورت با نور درمانی

در روش نور درمانی از طیف خاصی از پرتوها برای تحریک سلول‌های پوستی به ترمیم و بازسازی خود استفاده می‌‎کنند. این روش باید توسط پزشک متخصص پوست انجام گیرد.

۷.لایه برداری شیمیایی روش عالی برای درمان جای جوش صورت

در این روش از محلول‌های اسیدی مانند اسید سالیسیلات، اسید گلیکولیک یا اسید رتینوئیک برای از بین برد‌ن لایه‌های مرده پوست استفاده می‌کنند. سپس با کمک دستگاه‌های خاصی سطح و عمق پوست را پاک خواهد شد.

لایه‌برداری پوست برای درمان جای جوش‌های متوسط تا خفیف مناسب است. همچنین افراد می‌توانند از ماسک‌های خانگی یا شرکتی برای لایه‌برداری پوست خود استفاده کنند.

۸.از بین برد‌ن قرمزی جای جوش صورت با لیزر درمانی

یکی دیگر از روش‌های زود بازده در درمان جای جوش صورت و قرمزی ناشی از آن، لیزردرمانی است. در این روش با استفاده از دستگاه خاص لیزرتراپی لک‌ها و قرمزی پوست از بین می‌رود. باید اشاره کنیم که لیزردرمانی جوش‌های کوچک پوستی را نیز درمان می‌کند و باعث صاف و شفافیت پوست خواهد شد.

۹.میکرونیدلینگ روشی عالی برای درمان لک جوش

در این روش با استفاده از دستگاه خاصی که به صورت غلطک با سوزن‌های بسیار کوچک است، پوست را تحریک به کلاژن‌سازی می‌کنند. با این کار لکه‌های ناشی از جوش یا زخم بهبود می‌یابند و پوست شفاف و صاف خواهد شد.

درمان جای جوش صورت خانگی با روش‌های گیاهی و ساده

درمان جای جوش صورت خانگی با ماسک‌های ساده|شفاکاران

برای درمان جای جوش صورت در خانه راهکارهای مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها ساده و موثر هستند. البته باید گفت که اثرگذاری این روش‌ها در طولانی‌مدت ایجاد می‌شوند. در ادامه با چند نمونه از راهکارهای درمان جای جوش صورت خانگی آشنا خواهیم شد.

۱۰.با آلوئه ورا جای جوش خود را ترمیم کنید

برای استفاده از این گیاه معجزه‌گر کافی است که مقدار از ژل آن را روی صورت خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید. آلوئه ورا التهاب و لکه‌های ناشی از جوش را به راحتی از بین می‌برد.

روش استفاده از آلوئه ورا:

یک برگ تازه و باطراوت آلوئه ورا را تهیه و ژل آن را جدا کنید. سپس مقداری از این ژل را روی نواحی لکه‌دار بمالید و ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز به مدت چند هفته تکرار کنید.

۱۱.لیموی تازه به راحتی جای جوش را محو می‌کند

استفاده از لیمو در ماسک‌های خانگی و همچنین مصرف آن در رژیم غذایی باعث از بین رفتن لکه‌های جوش می‌شود. همچنین لیمو با خاصیتی که دارد باعث درخسندگی، صاف و شفافیت پوست خواهد شد.

روش استفاده از لیموی تازه:

آب یک لیموی تازه را بگیرید و با کمی آب رقیق کنید. سپس با یک پنبه آن را به جای جوش‌های خود بمالید و کمی صبر کنید تا خشک شود. سپس پوست خود را با آب خنک بشویید و این کار را هر دو روز یکبار تکرار کنید.

۱۲.برای از بین برد‌‌ن جای جوش صورت روغن سیاه دانه را فراموش نکنید

روغن سیاه دانه خواص بسیار زیادی دارد که از آن‌ها می‌توان به صاف کردن پوست اشاره کرد. این روغن با از بین برد‌‌ن جای جوش باعث شفافیت و درخشندگی پوست خواهد شد.

روش استفاده از روغن سیاه دانه:

یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه و زیتون را با هم مخلوط کنید. سپس این مواد را قبل از حمام روی نقاط آسیب‌دیده پوست و خشک بمالید.

یادداشت پایانی

تا اینجا با ۱۲ روش برای درمان جای جوش صورت آشنا شدیم. هر کدام از این روش‌های برای درمان جای جوش‌های مختلف استفاده می‌شوند. البته تشخیص استفاده از هر کدام از این راهکارها توسط پزشک صورت می‌گیرد. باید اشاره کنیم که در کنار این درمان‌ها می‌توانید با مشورت پزشک از روش‌های خانگی نیز استفاده کنید.

سوالات پرتکرار در مورد درمان جای جوش صورت

برای درمان جای جوش صورت چه باید کرد؟

برای درمان جای جوش صورت باید از داروهای موضعی، خوراکی و روش‌های نوین مانند لیزردرمانی یا لایه‌برداری استفاده کرد.

سریعترین روش از بین برد‌‌ن جای جوش با دستگاه کدام است؟

لیزردرمانی، لایه‌برداری شیمیایی یا نوردرمانی سریع‌ترین روش برای از بین برد‌‌ن جای جوش است.

آیا درمان جای جوش صورت خانگی موثر است؟

بله. اما اثرگذاری این روش درمانی نسبت به سایر روش‌ها کندتر است.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *