زانو درد, مقالات

کشیدگی پشت زانو در ورزش و راه‌های درمان

کشیدگی پشت زانو | شفاکاران

کشیدگی پشت زانو چه مشکلاتی را پدید می‌آورد. زانو بزرگترین مفصل در بدن است که همیشه در معرض آسیب بیشتری نسبت به سایر مفصل های بدن قرار می گیرد. این مفصل دارای یک سری استخوان است که اگر این استخوان ها آسیب ببینند و یا شکسته شوند، از مفصل خارج می شوند. علاوه بر استخوان در مفصل زانو، رباط، تاندون، غضروف و ماهیچه هم وجود دارد که آسیب هر یک از آن ها می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. برخی از این آسیب ها ممکن است با چند روز استراحت و مصرف داروهای مسکن بهبود یابند. اما اگر آسیب وارده جدی باشد، نیاز به مداخلات پزشکی است.

یکی از آسیب های شایع برای زانو کشیدگی پشت زانو است که بیشتر ورزشکاران با آن روبرو هستند. ورزشکاران زیادی هستند که مایل اند هر روز به صورت نامحدود ورزش های سنگین انجام دهند اما این ورزش می تواند مفاصل زانو را تحت فشار زیاد قرار دهد. در این مطلب قصد داریم در مورد کشیدگی زانو در ورزش صحبت کنیم تا چنان چه با این مشکل مواجه شدید بتوانید در خانه خود را درمان کنید. با ما همراه باشید.

کشیدگی زانو به چه دلیلی رخ می دهد؟

احساس دردی که فرد در پشت زانو خود حس می کند، با نام سندرم درد کشککی رانی شناخته می شود. این درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه چند مورد از مهم ترین و رایج ترین دلایل آن را برای شما توضیح می دهیم:

درد پشت زانو به دلیل انجام ورزش

این درد که همان سندرم درد کشککی رانی است دقیقا بین کاسه زانو یا همان کشکک و استخوان ران که به آن فمور می‌گویند، ایجاد می شود. این سندرم به دلیل فشار آوردن بیش از حد به زانو ها به وجود می آید و بیشتر کوهنوردان، دوچرخه سواران، بدنسازان و دوندگان درگیر این مشکل می شوند. اگر بخواهیم یکی از نشانه‌های مهم و شایع این درد را بگوییم باید به ایجاد درد ناگهانی در ناحیه پشت زانو اشاره کنیم. البته فعالیت های دیگری مانند اسکوات در ورزش بدنسازی، بالا رفتن از پله ها و نشستن روی زمین به مدت طولانی می تواند این درد زانو را تشدید کند. همچنین ممکن است افرادی با داشتن برخی بیماری های زمینه ای، این درد را بیشتر تجربه کنند و یا بیشتر درگیر این عارضه شوند. این بیماری ها عبارت هستند از:

 • داشتن پاهای پرانتزی
 • چرخش استخوان ران به سمت داخل
 • چرخیدن مچ پا از ناحیه مفصل ساب تالار
 • شل شدن مفصل در کشکک زانو
 • چرخیدن استخوا درشت نی یا همان استخوان تورشن تیبیا
 • ضعف های عضلانی

بیشتر بدانید: زانو‌درد بعد از دویدن

درد پشت زانو به هنگام برخاستن

به غیر از ورزشکاران ممکن است افراد عادی هم دچار درد پشت زانو و یا همان کشیدگی زانو شوند که این موضوع به دلیل قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب است. قرار گرفتن در یک وضعیت به مدت طولانی می تواند روی نواحی مختلف زانو مانند رباط ها و تاندون ها فشار وارد کند. به عنوان مثال اگر روی یک صندلی نامناسب به مدت طولانی نشسته باشید، احتمال این که زمان برخاستن زانوی شما دچار کشیدگی شود بسیار زیاد است. علت این موضوع هم معمولا ارتفاع و نشیمنگاه نامناسب صندلی با خصوصیات فیزیکی بدن شما است. اگر می خواهید دچار این مشکل نشوید، باید هنگام نشستن روی صندلی کف پاهای شما روی زمین قرار بگیرد.

علت کشیدگی و یا گرفتگی رگ پست زانو چیست؟

این که پشت زانوی شما دچار کشیدگی شود علت های مختلفی دارد. برخی از افراد ممکن است هنگام راه رفتن معمولی، دویدن، نشستن، برخاستن، انجام حرکات ورزشی و غیره دچار کشیدگی مفصل زانو شوند. علت این موضوع ممکن است عوامل زیر باشند:

 • یکی از شایع ترین علت های ورم و درد در پشت زانو وجود کیست بیکر است. این کیست می تواند باعث التهاب مفصل زانو شود و کشیدگی را ایجاد کند.
 • افرادی که پاهای پرانتزی دارند بیشتر در معرض کشیدگی رگ پشت زانو قرار می گیرند.
 • افرادی که مینیسک زانوی آن ها دچار آسیب یا پارگی شده است.
 • آرتروز زانو
 • وجود ساییدگی و پارگی در قسمت های پشتی زانو
 • وجود لخته خون در قسمت پشت زانو

کشیدگی پشت زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

چگونه می توان مشکل کشیدگی زانو را حل کرد؟

همان طور که توضیح دادیم کشیدگی زانو به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیافتد. در واقع هر فردی ممکن است به دلیل شرایط بدنی متفاوت و فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهد، در پشت زانوی خود احساس درد و کشیدگی داشته باشد. درمان هایی هم که برای این درد در نظر گرفته می شود، بستگی به شرایط جسمانی فرد دارد. اما بعضی از راهکارهای درمانی هستند که به طور کلی برای این افرد تجویز می شود. در ادامه چند مورد از مهم ترین راهکارهای درمان این سندروم را برای شما شرح می دهیم.

درمان های خانگی

اگر قبل از انجام دادن ورزش و یا بر اثر انجام فعالیت های مختلف در ناحیه پشت زانو خود احساس درد دارید، می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید. این راهکارها کمک می کنند تا درد زانوی شما به میزان چشمگیری تسکین پیدا کند. در واقع شما با تمرینات خانگی و نرمش های بسیار ابتدایی می توانند درد زانوی خود را کنترل کنید.

 • زانوی خود را بالا نگهدارید.
 • از زانو در برابر انواع ضربات و آسیب ها جلوگیری کنید. برای این کار می توانید از زانوبند زاپیامکس که یکی از بهترین برندهای زانوبند در ایران است، استفاده کنید.
 • اگر فکر می کنید مفصل زانوی شما ملتهب است، سعی کنید با کمپرس های سرد آن را خنک و سرد نگهدارید.
 • پس از انجام هر فعالیتی یا ایستادن های طولانی به زانوی خود استراحت دهید.

مصرف داروهای مناسب

یکی دیگر از راهکارهای درمانی موثر که همیشه پاسخگو بوده، مصرف داروهای غیر استروئیدی مسکن است. این داروها خاصیت ضد درد و تسکین دهندگی بالایی دارند و ویژگی مثبت آن ها این است که می توانید بدون نسخه هم آن ها را تهیه کنید. این داروها التهاب مفصل را کاهش خواهند دارد و درد را کنترل می کنند. اگر پس از مصرف این داروها هنوز هم احساس درد و کشیدگی مزمن در پشت زانوی خود حس می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

کشیدگی پشت زانو | شفاکاران

فیزیوتراپی و تقویت عضلات

یکی از بهترین راه های درمان کشیدگی پشت زانو، فیزیوتراپی است که تاثیر بسیار خوبی روی درد زانو دارد. فیزیوتراپیست ها با بهره گیری از دستگاه های خاص و بروز و همچنین ارائه تمرینات ورزشی مناسب می توانند التهاب زانو را کنترل کرده و به بهبود و انعطاف پذیری  مفاصل کمک زیادی کنند. البته باید بگوییم که این تمرینات فقیط برای تقویت مفاصل زانو است و نه تنها هیچ خطری ندارد، بلکه می تواند آسیب های احتمالی در آینده را هم کاهش دهد.

روش درمانی اوزون تراپی

یکی از روش های تاثیر گذار برای کاهش التهاب عضلات پشت زانو و تسکین درد آن، تزریق یک گاز مخصوص به نام اوزون به ناحیه زانو است. در این روش پزشک با استفاده از یک دستگاه اکسیژن فعال را که درواقع همان مخلوط اکسیژن و اوزون است را به طور مستقیم به ناحیه آسیب دیده تزریق می کند. اوزون تراپی یک روش کم تهاجمی است که به دلیل انتقال مستقیم، خاصیت ضد التهابی خود می تواند التهابات مزمن را به میزان چشمگیری کاهش دهد و سبب تسکین درد شود. علاوه بر آن، این روش کمک می کند تا جریان خون افزایش یابد و ساخت کلاژن در غضروف های زانو بیشتر شود. این موضوع خود یکی از دلایل اصلی کاهش درد در ناحیه پشت زانو به واسطه اوزون تراپی است.

بیشتر بخوانید: دلایل درد پشت زانو

پیشگیری از کشیدگی پشت زانو در زمان ورزش کردن

پیش تر به این موضوع اشاره کردیم که یکی از عواملی که باعث می شود هنگام ورزش کردن، زانو دچار کشیدگی شود، اعمال فشار زیاد روی آن است. این موضوع ممکن است هنگام بلند کردن اجسام و وسایل ورزشی سنگین یا تمرینات سخت هم اتفاق بیفتد. البته که کشیدگی زانو فقط به دلیل ورزش نیست و بر اثر اضافه وزن و آسیب های دیگر هم ممکن است این مشکل رخ دهد. اما به هر حال برای این که در اثر ورزش دچار کشیدگی عضله پشت زانو نشوید می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پیش از ورزش کردن حتما بدن خود را گرم کنید تا تمام عضلات و اندام های شما برای تمرینات، آمادگی لازم را پیدا کند. گرم کردن بدن علاوه بر این که احتمال آسیب دیدگی عضلات و اندام ها را کم می کند، باعث می شود عملکرد بهتری هم در ورزش داشته باشید و کیفیت آن بالا رود.
 • اگر ضعف زانو یا مشکلات دیگری در زانو دارید، حتما با مربی در میان بگذارید تا برای شما تمرینات اصلاحی و خاصی آموزش دهد.
 • سعی کنید در حین ورزش کردن فشار خاصی به قسمتی از بدن خود به خصوص زانوها وارد نکنید. حتما هنگام دویدن و گرم کردن کفش مناسب بپوشید تا از نیروی اضافه به زانوها اعمال نشود.
 • اگر مشکل زانو دارید توصیه می کنیم هنگام ورزش حتما از زانو بند زاپیا مکس استفاده کنید.

شل کردن عضلات چهارگوش

عضلات چهار سران شامل عضلاتی است که در جلوی ران قرار می گیرند که به آن چهار گوش می گویند. اگر این ناحیه دچار گرفتگی شد می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا در جایی بنشینید و آرام باشید تا عضلات چهارگوش شما شل شوند. سپس آن را از پشت به سمت بدن خود بکشید به طوری که زانوهای شما به سمت پهلو کشیده نشوند. این نرمش را بهتر است ۱۵ الی ۳۰ ثانیه به طور مداوم انجام دهید. اگر فردی مبتدی هستید و تا به حال چنین تجربه ای نداشتید، توصیه می کنیم به آرامی روی زمین دراز بکشید. بار اول به سمت راست خود دراز کشیده و مچ پای سمت چپ خود را بگیرید و به سمت خود بکشید. بعد از آن همین حرکت را در سمت دیگر بدن خود انجام دهید.

کشیدگی پشت زانو | شفاکاران

شل کردن عضلات همسترینگ

عضلات همسترینگ عضلاتی هستند که در پشت ران شما قرار دارند که این قسمت هم ممکن است در افراد ورزشکاری همچون دوندگان و یا بدنسازان دچار کشیدگی شود. برای این که بتوانید این قسمت را آرام و شل کنید تا درد آن تسکین پیدا کند می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

هم می توانید بایستید و هم به آرامی دراز بکشید. در هر حالت عضلات پشت ران شما باید در حالت آزاد و رها قرار بگیرد و فشاری روی آن نباشد. پای راست خود را از ناحیه زانو خم کنید و دست های خود را هم زیر پاهای خود درست در قسمت بالای زانو قرار دهید. ران چپ خود را به آرامی به سمت خود بکشید و ۱۵ الی ۳۰ ثانیه آن را نگهدارید و به حرکت خود ادامه دهید. همین حرکت را دقیقا با پای چپ هم انجام دهید و این کار را سه بار تکرار کنید. اگر بخواهید این حرکت را به صورت ایستاده انجام دهید، می توانید یک پا را روی زمین قرار دهید و پای دیگر را از زانو به سمت بدن خود جمع کنید.

بیشتر بدانید: حرکات مضر برای مینیسک زانو

درد پشت زانو بعد از ورزش و حرکات روزمره

یکی از مشکلاتی که امروزه افراد زیادی به خصوص ورزشکاران درگیر آن هستند، عارضه کشیدگی پشت زانو است. این عارضه می تواند درد و ناراحتی زیادی برای فرد به وجود آورد و انجام فعالیت های روزمره را برای فرد سخت کند. روش های زیادی وجود دارند که می توان به کمک آن ها این درد را کاهش داد. مصرف داروهای ضد درد، فیزیوتراپی، اوزون تراپی، انجام تمرینان اصلاحی مناسب و غیره از جمله راهکارهای درمانی برای این مشکل هستند که ما در این مطلب به طور کامل در مورد آن توضیح دادیم. اما در کل توصیه می کنیم بعد از به وجود آمدن هر مشکلی و آسیب در هر اندام ابتدا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا از هر نظر مورد بررسی قرار گیرید.

سوالات متدول در زمینه کشیدگی پشت زانو 

آیا می توان در خانه مشکل کشیدگی پشت زانو را حل کرد؟

بله. شما می توانید با استفاده از کمپرس های سرد به کاهش التهاب زانو کمک کنید. همچنین برای تسکین درد می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

چه عواملی باعث کشیدگی زانو می شوند؟

داشتن پاهای پرانتزی، وجود لخته خون در زانو، انجام ورزش های سنگین و سخت، پارگی و آسیب مینیسک زانو و غیره باعث کشیدگی زانو می شوند.

آیا فیزیوتراپی و اوزون تراپی روش مناسبی برای درمان کشیدگی زانو هستند؟

بله. با انجام تمرینات حرکتی ورزشی مناسب در فیزیوتراپی و همچنین تزریق گاز اکسیژن فعال می توان به درمان این بیماری پرداخت.

سایت شفاکاران شما را به مرز سلامتی نزدیک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *