کمردرد, مقالات

معجون برای درمان کمردرد؛ درمان‌های خانگی برای درمان کمردرد

معجون برای درمان کمردرد | شفاکاران

معجون برای درمان کمردرد چه تاثیری دارد؟ تعداد افرادی که از درد کمر شکایت دارند به قدری زیاد است که به راحتی می‌توانیم بدون هیچ بررسی بگوییم که همه حداقل یکبار به کمر درد در طول زندگی مبتلا می‌شوند. با توجه به تنوع افراد در کمردرد و همچنین علل مختلف درد کمر، باید بگوییم که روش‌های درمانی که هر شخص برای تسکین درد خود استفاده می‌کند متفاوت است. استفاده از معجون برای درمان کمر درد یکی از راه‌های ساده اما موثر برای تسکین درد است که انتخاب برخی افراد است.

از بین راهکارهای مختلف برای درمان کمردرد عده‌ای ترجیح می‌دهند از معجون‌های گیاهی برای تسکین درد خود استفاده کنند، علیرغم اینکه این روش پشتیبانی علمی ندارد. ما در این مقاله از شفاکاران چند درمان طبیعی برای کمردرد از جمله بوسیله‌ی معجون‌های گیاهی برای شما آورده‌ایم، که می‌توانید آن‌ها را در خانه تهیه و استفاده کنید. بنابراین، برای یافتن معجون برای درمان کمردرد، این مطلب را بخوانید.

معجون های خانگی برای کمردرد؛ موثرترین ترکیبات گیاهی برای کمردرد کدام‌اند؟

در طب سنتی چند درمان خانگی برای کمردرد آورده شده است که با وجود اینکه هنوز تحقیقات علمی به خصوصی درباره آن‌ها صورت نگرفته است. سالهاست مردم به شکل سنتی از این مواد بهره می‌برند. گرچه این بهره‌گیری در بسیاری از مواقع موثر واقع شده است که این اتفاق باعث شده دستور ترکیبات این معجون‌ها سالها سینه‌به سینه بین مردم از گذشته منتقل شود.

۱.      معجون زردچوبه تسکین دهنده بسیاری از دردها از جمله کمردرد

زردچوبه جزو اصلی در آشپزخانه‌های ایرانی است و به‌راحتی در دسترس است. و قرن هاست که در طب سنتی از آن استفاده می شود. ترکیب فعال زیستی اصلی زردچوبه به نام کورکومین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که برای کاهش دردهای عضلانی و کمر درد در بدن مفید است.

نحوه تهیه و استفاده معجون برای درمان کمردرد با زردچوبه

ترکیب شیر و زردچوبه ممکن است یک درمان خانگی موثر برای کاهش دردهای بدن مانند کمردرد و تقویت عضلات ضعیف به شمار می‌آید. یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را به نصف فنجان شیر (گرم/سرد) اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. در صورت نیاز مقداری عسل برای شیرینی اضافه کنید. برای تسکین احتمالی کمردرد، این شیر زردچوبه را در شب بنوشید.

۲.      زنجبیل و اثربخشی آن به عنوان پماد تسکین کمردرد

معجون برای درمان کمردرد با زنجبیل | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

تحقیقات نشان داده است که مصرف زنجبیل به مقدار دو گرم در روز باعث کاهش دردهای عضلانی ناشی از دویدن و ورزش‌های سنگین است. زنجبیل ممکن است به عنوان یک درمان فوری برای کمردرد استفاده شود. زنجبیل حاوی مواد شیمیایی فعال زیستی مانند زینجرون و جینجرول است. این ترکیبات، فعالیت‌های ضد التهابی دارند که ممکن است به کاهش درد کمک کند.

طرز تهیه چای زنجبیل

در این بخش از مقاله سایت فروشگاهی شفاکاران به طرز تهیه چای زنجبیل می پردازیم. برای تهیه چای زنجبیل، یک تکه کوچک از ریشه زنجبیل بردارید و پوست آن را بگیرید. سپس می‌توانید زنجبیل را خلال یا رنده کنید و به آب در حال جوش اضافه کنید. زنجبیل را بعد از ده دقیقه جوشیدن خنک کرده و صاف کنید. در آخر در صورت نیاز عسل یا آب لیمو را اضافه کنید.

۳.      ترکیبات اسطوخودوس مسکن و آرامش بخش

معجون برای درمان کمردرد با اسطوخودوس | شفاکاران

از گل‌های اسطوخودوس به عنوان آرام بخش‌های گیاهی (القاء آرامش) استفاده می‌شود که به کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی کمک می کند. از روغن اسطوخودوس نیز برای کمک به تسکین درد و مشکلات خواب استفاده می‌شود. براساس تحقیقات روغن و اسانس اسطوخودوس در کاهش سردردهای میگرنی و کاهش کمردرد نیز موثر است.

قبل از استفاده از آن، باید مطمئن شوید که اسانس اسطوخودوس را با هر روغن دیگری که انتخاب می‌کنید (روغن نارگیل) رقیق کنید. استفاده در مناطق آسیب دیده باعث تسکین فوری کمردرد می شود.

۴.      محلول‌های برگرفته از رزماری و اثربخشی در کاهش کمردرد

برخی پژوهشگران معتقدند رزماری اثر درمانی روی سردرد، دردهای عضلانی مانند کمردرد و گردن درد و دردهای استخوانی مانند زانو درد دارد. رزماری با خواص ضدالتهابی خود سبب انبساط عضلات وکاهش درد می‌شود. اسانس رزماری باید در روغن زیتون رقیق شود. تحقیقات جدید نشان داده است که رزماری در مغز روی گیرنده‌های مواد افیونی اثر می‌گذارد که این گیرنده‌‌ها در بروز حس درد نقش دارند.

 برای استفاده از رزماری به عنوان درمان کمردرد، می‌توانید به شکل زیر عمل کنید:

 • روغن رزماری: می‌توانید روغن رزماری تهیه کرده یا آماده‌ای را تهیه کنید. سپس به آرامی و با ماساژ ملایم، روغن رزماری را بر روی محل کمردرد مالیده و ماساژ دهید. این کار می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
 • چای رزماری: می‌توانید از برگ‌های خشک رزماری یک چای ملایم تهیه کنید. برگ‌های رزماری را به آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید مدتی خیس شود. سپس چای را صاف کرده و بنوشید.
 • پوشش رزماری: برگ‌های تازه رزماری را خرد کرده و آنها را در یک پارچه قرار دهید. سپس پارچه را روی محل کمردرد بگذارید و با یک باند یا بسته گرمایی ثابت کنید. این کار می‌تواند حرارت به محل درد منتقل کند و به تسکین درد کمک کند.

۵.      اسانس اکالیپتوس و کاهش تورم

یکی از معجون‌های گیاهی در کاهش کمردرد روغن اکالیپتوس تولیدشده از گیاه آن است. که به عنوان معجزه‌گر در کاهش درد، التهاب و تورم بدن نقش دارد. روغن اکالیپتوس نباید در دسترس کودکان قرار گیرد زیرا دارای ترکیبات سمی است و ممکن است سبب ایجاد آسم تنفسی شود.

برای استفاده از اسطوخودوس به عنوان معجون برای کمردرد، می‌توانید به شکل زیر عمل کنید:

مواد لازم:

 • چند قطره اسطوخودوس (روغن اسطوخودوس)
 • یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل یا روغن بادام
 • یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون

طرز تهیه:

 • تمام مواد را در یک کاسه مخلوط کنید تا یک معجون همگن تشکیل شود.
 • معجون حاصله را به آرامی و با ماساژ ملایم بر روی محل کمردرد مالیده یا ماساژ دهید.
 • بهتر است پس از مالیدن معجون، محل درد را با یک پارچه یا حوله بپوشانید تا حرارت به محل درد منتقل شود.

۶.      استفاده از فلفل چیلی ؛ معجون برای درمان کمردرد

ماده کپسایسین موجود در فلفل که سبب تندی آن می‌شود به عنوان مسکن طبیعی در درمان درد به کار می‌رود. این ماده در مصرف موضوعی توسط فرد باعث احساس سوزن سوزن شدن و یا سوزش خفیف می‌شود.

جالب است بدانید که بسیاری از پمادهای کمردرد حاوی کپسایسین هستند. گفته می‌شود شیوه‌ی عملکرد کپسایسین به این گونه است که با اثر بر روی گیرنده‌های درد ، سبب کاهش حساسیت پوست به درد می‌شود.

آیا بهتر است از معجون‌های گیاهی و طبیعی برای کمردرد استفاده کنیم؟

امروزه افراد برای تسکین انواع دردها از داروهایی چون استامینوفن و ایبوپروفن استفاده می‌کنند، در حالی که از عوارض بی‌شمار این داروها خبر ندارند. تحقیقات نشان داده اند، مصرف طولانی مدت استامینوفن، خطر افزایش حمله قلبی، خونریزی سیستم گوارش، زخم معده و اخلال در عملکرد کلیه را به دنبال دارد.

بنابراین عده‌ای از افراد با اطلاع از این عوارض به سراغ داروهای گیاهی و طب سنتی و معجون برای درمان کمردرد می‌روند. تا علاوه بر تسکین درد ، سلامت خود را نیز به خطر نیاندازند. همچنین مهم است قبل از استفاده از هر نوع محصول گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر کمردرد شما شدید یا مزمن باشد. زیرا اگرچه مطالعات فواید این گیاه و داروهای خانگی را برای کمردرد نشان می‌دهند، اما این‌ها کافی نیستند. بنابراین، نیاز به مطالعات انسانی در مقیاس بزرگ برای تعیین میزان واقعی فواید این درمان‌های خانگی بر سلامت انسان وجود دارد. بنابراین، این معجون‌ها باید با احتیاط مصرف شوند و هرگز جایگزین درمان پزشکی نشوند. البته در این زمینه باید به درمان های تکنولوژیک مانند کمربند پلاتینر اشاره کنیم. خرید زانوبنند زاپیامکس هم از دیگر مواردی است که هنگام زانو درد توصیه می‌شود.

استفاده از درمان های مکمل برای تسکین درد کمر

معجون برای درمان کمردرد و ورزش | شفاکاران

علاوه بر استفاده از معجون‌های گیاهی و برای اثربخشی بهتر این روش ،چندین نوع درمان مکمل ممکن است برای تسکین کمردرد مفید باشد. این شامل:

 • طب سوزنی که در آن درمانگران سوزن های استریل نازک مو را در نقاط دقیق بدن قرار می دهند تا انرژی مسدود شده را آزاد کنند.
 • دستکاری ستون فقرات که در آن پزشکان کایروپراکتیک به طور مستقیم به بدن فشار وارد می‌کنند تا تراز ستون فقرات را اصلاح کنند.
 • ماساژ درمانی برای شل کردن عضلات دردناک
 • درمان‌های حرکتی مانند یوگا و تای چی، که می‌تواند به کشش و تقویت عضلات پشت کمک کند.
 • تغییر سبک زندگی، بهترین درمان های خانگی برای کمردرد ممکن است ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره ما باشد.
 • انجام ورزش های هوازی کم تاثیر مانند شنا و پیاده‌روی و ورزش‌های تقویتی مانند وزنه برداری.
 • کمردرد ممکن است با گرما و سرما درمانی (مانند استفاده از بطری آب گرم و کیسه یخ) کاهش یابد. حفظ وزن مناسب نیز ممکن است به مدیریت کمردرد کمک کند.

اگرچه شواهد در مورد مؤثر بودن این درمان‌ها مختلط است، اما زمانی که کار می‌کنند، اغلب با سایر درمان‌های خانگی برای کمردرد ترکیب می‌شوند.

سخن انتهایی مقاله معجون برای درمان کمردرد

کمردرد نوعی درد است که ممکن است در نتیجه کشیدگی مفاصل، رباط‌ها و ماهیچه‌ها ایجاد شود. علائم اولیه کمردرد ممکن است شامل درد مزمن، سفتی عضلات، بی‌حسی، گزگز و اسپاسم باشد. کمردرد را می‌توان با اصلاح الگوهای سبک زندگی از جمله ورزش منظم که می‌تواند شامل پیاده روی، شنا، یوگا و غیره باشد ،درمان کرد. همچنین می‌توان با حفظ وزن سالم و ایجاد استراحت‌های کوتاه برای آرامش در برنامه روزانه از کمردرد جلوگیری کرد. همچنین مصرف برخی از معجون‌های خانگی مانند زنجبیل، زردچوبه و غیره را امتحان کنید، که ممکن است به شما کمک کند کمردرد فوری را تسکین دهید. با این حال، اگر این وضعیت برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کرد، برای جلوگیری از عوارض بیشتر با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید.

​​​سوالات متداول در مورد استفاده از معجون برای درمان کمر درد

معجون‌های کاهنده‌ی کمردرد کدام‌اند؟

زنجبیل ، زردچوبه، اسانس نعناع فلفلی و کپسایسین بهترین معجون‌ها برای کاهش درد کمر هستند.

ماده‌ی گیاهی موجود در پمادهای که سبب کاهش درد می‌شود، کدام است؟

ماده اصلی استفاده شده در پمادها و چسب‌های ضد درد کپسایسین است که مستقیما روی گیرنده‌ی درد اثر گداشته و باعث کاهش حساسیت پوست به درد می‌شود. این ماده از فلفل چیلی گرفته می‌شود و اثر درمانی، تسکین و آرام بخشی دارد.

اقدامات احتیاطی اولیه‌ی برای کمردرد کدام‌اند؟

اقدامات احتیاطی برای مدیریت کمردرد شامل تغییر سبک زندگی است. ورزش منظم مانند پیاده روی و شنا، تمرین با وزنه، یوگا، پیلاتس، حفظ وضعیت بدنی خوب و وزن سالم، رژیم غذایی سالم و مغذی ، کاهش استرس و تنش عضلانی و آرامش بهتر ممکن است برای مدیریت کمردرد مفید باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *