زانو درد, مقالات

تزریق ژل زانو | آیا تزریق ژل برای همه مناسب است؟

تزریق ژل به زانو | شفاکاران

تزریق ژل زانو چقدر موثر است؟ مفصل زانو یکی از بزرگترین و قوی ترین مفاصل بدن انسان به شمار می‌رود. به کمک یک مفصل لولای چرخان، زانو قادر به تحمل بارهای بزرگ و کوچک است. این ساختار سبب شده تا بتوانیم زانو را تا ۱۵۰ درجه خم کنیم (فلکسیون) و تا ۱۰ درجه (کشش) را تاب بیاوریم. همچنین به راحتی می‌توان آن را به سمت داخل و خارج چرخاند. تعادل زانو توسط رباط ها، تاندون ها و عضلات تامین خواهد شد. این استخوان ها مفصل زانو را تشکیل می دهند:

مفصل زانو اساساً از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان ران (فمور)، استخوان ساق پا (درشت نی) و کاسه زانو (کشکک). سر مفصل روی استخوان ران دارای دو برآمدگی استخوانی قوی به نام کندیل است که با غضروف مفصلی پوشیده شده است. سطح مفصلی تیبیا را فلات تیبیا می نامند. زانو از دو مفصل تشکیل شده است: مفصل لولای بین ران و ساق پا (تیبیوفمورال) و مفصل استخوان ران بین کاسه زانو و ران (کشکک رانی).

منیسک ها (منیسک خارجی و داخلی) از غضروف فیبری ساخته شده‌اند و اتصال بین استخوان ران و استخوان ساق پا را برقرار خواهند کرد. زانو‌ها همچنین توزیع نیرو را در زانو بهبود می‌بخشند. در این مقاله از شفاکاران به موضوع تزریق ژل زانو می‌پردازیم.

تاثیر تزریق ژل بر زانو درد و التهاب

تزریق اسید هیالورونیک یک راه حل موثر و ایمن برای سرکوب درد مزمن زانو است. هنگامی که این تزریق ها در دوز و غلظت مناسب اعمال شوند، می توانند تورم را کاهش دهند، تحرک را بهبود بخشند، ناراحتی را کاهش دهند و درد زانو را تسکین دهند. در بیشتر موارد، یک شات از این تزریق ژل می تواند تا شش ماه درد زانو آرتروز را کاهش دهد. با این حال، اثربخشی هر دوره از تزریق ژل به علت درد زانو بستگی دارد. تیم متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط ما همیشه بهترین گزینه را بر اساس هر کدام توصیه می کنند. درمان تزریق ژل علاوه بر پتانسیل کاهش علائم آرتروز زانو، خواص زیر را نیز دارد:

روانکاری بهتر مفاصل

یکی از دلایل اصلی درد مزمن زانو کاهش روانکاری در مفصل است. با تزریق ژل، می توانید روانکاری مفصل را احیا کنید، در حالی که به بهبود قابلیت جذب ضربه کمک می کند. اسید هیالورونیک با کاهش اصطکاک و سفتی، حرکت طبیعی مفصل را بازیابی می کند. تزریق HA طبق تجویز پزشک می‌تواند به شما در تسکین طولانی مدت دردهای زانو کمک کند.

تزریق ژل به زانو | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

کاهش التهاب

یکی دیگر از خواص تزریق HA برای درد زانو کاهش التهاب است. افراد مبتلا به آرتروز در زانو ممکن است علائمی مانند التهاب و تورم اطراف مفصل را تجربه کنند. این تزریق ها اصطکاک را کاهش می‌دهند و بنابراین به سرکوب التهاب یا تورم تا حد قابل توجهی کمک می کنند.

تسکین بهتر درد زانو آرتروز

در برخی بیماران، مولکول‌های اسید هیالورونیک لایه‌ای را در اطراف انتهای عصب تشکیل می‌دهند، بنابراین سیگنال‌های درد آرتریت را از ارسال به مغز مسدود می‌کنند. این مولکول‌ها همچنین می‌توانند سلول‌های دیگر را در مفصل زانو متصل کنند تا از رسید‌ن سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری کنند.

ژل اسید هیالورونیک از چه موادی تشکیل شده است؟

این تزریق حاوی مخلوط ژل مانندی است که از ماده‌ای به نام هیالورونان (تلفظ hy-al-u-ROE-nan) ساخته شده است که از شانـه مرغ به دست می‌آید. هیالورونان یک ماده طبیعی است که در بدن یافت می‌شود و به مقدار بسیار بالایی در مفاصل وجود دارد. هیالورونان خود بدن مانند روان کننده و ضربه گیر در مفصل عمل می کند و برای عملکرد صحیح مفصل مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: پای مرغ برای زانو درد

افراد مجاز به استفاده از ژل زانو درد

ممکن است قبلاً درمان های دیگری را برای درمان زانوی خود امتحان کرده باشید، مانند داروهای مسکن بدون نسخه و تزریق کورتیکواستروئید. اگر هنوز علائم قابل توجهی دارید، ژل زانو ممکن است انتخاب خوبی برای کمک به کاهش درد، سفتی و تورم شما باشد. به نظر می رسد این درمان در افراد مبتلا به آرتریت خفیف یا متوسط بهترین نتیجه را دارد. اگر بخواهید جراحی مفصل خود را به تعویق بیندازید، درمان ممکن است معقول باشد. تزریق هیالورونیک اسید یک انتخاب درمانی برای آرتریت در همه انواع مفاصل نیست. اما ممکن است بتوانید آن را برای ورم مفاصل در لگن یا احتمالاً در مکان دیگری دریافت کنید.

تزریق ژل به زانو | شفاکاران

توصیه‌های قبل از تزریق ژل

قبل از اقدام به تزریق ژل، اگر واکنش آلرژیک مانند تورم صورت، زبان یا گلو، مشکل تنفسی، بثورات پوستی، خارش یا کهیر به هر محصول مبتنی بر هیالورونان داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. در طول استفاد‌ه از ژل زانو، واکنش‌های آلرژیک، که برخی از آنها می‌توانند بالقوه شدید باشند، گزارش شد‌ه است. این ژل نباید برای بیماران مبتلا به مفصل زانو عفونی، بیماری پوستی یا عفونت در اطراف ناحیه ای که تزریق انجام می‌شود استفاده شود و در صورت تورم پاها به دلیل مشکلات استاز وریدی باید با احتیاط استفاده شود. اگر پس از درمان دچار اختلالات پوستی (مانند تغییر رنگ یا زخم های باز) شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تزریق فقط باید توسط پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط انجام می شود. اگر به محصولات پرندگان – مانند پر، تخم مرغ یا مرغ – حساسیت دارید یا اگر پای شما متورم یا عفونی شد‌ه است، به پزشک خود اطلاع دهید. درمورد افراد زیر ۲۱ سال، زنان باردار یا زنان شیرده  هنوز این ژل مورد آزمایش قرار نگرفته است.

بیشتر بدانید: بهترین آمپول برای زانو درد

بعد از درمان چه انتظاری باید داشت؟

بستـه به کیفیت و کمیت ژل استفاده شد‌ه، ممکن است به سرعت درد زانو تسکین یابد. این موضوع همچنین به تعداد واکسنی که توسط متخصصین مراقبت‌های بهداشتی تجویز شد‌ه است بستگی دارد. تزریق ژل به مفصل زانو ممکن است منجر به خونریزی و عفونت جزئی شود، با این حال، همه بیماران اثرات یکسانی را تجربه نمی‌کنند. بیماران معمولاً می‌توانند در عرض ۲۴ ساعت پس از تزریق به فعالیت عادی خود بازگردند و می‌توانند از درد مزمن زانو رهایی پیدا کنند. اگر در مورد درمان سوالی دارید، با مطب پزشک خود تماس بگیرید و در مورد عوارض جانبی و عوارض احتمالی بپرسید.

خطرات و عوارض تزریق ژل زانو درد

عوارض جانبی که گاهی اوقات با تزریق ژل به زانو پدید می آید شامل، درد، تورم، قرمزی یا تجمع مایع در اطراف زانو  خواهد بود. این واکنش ها عموماً خفیف هستند و زیاد دوام نخواهند داشت. واکنش‌های آلرژیک، که برخی از آنها می‌توانند بالقوه شدید باشند، گاهی در طول تزریق دید‌ه می‌شوند. همچنین عوارض جانبی که گاهی بعد از تزریق مشاهده می شود عبارتند از درد، تورم، گرما، قرمزی یا تجمع مایع در داخل یا اطراف زانو. اگر بعد از درمان دچار عوارض جانبی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین مارک ژل برای درمان زانو

برای معرفی بهترین مارک ژل  باید گفت ژل ها مرغوب یک محلول تزریقی، شفاف و ویسکوالاستیک برای تسکین درد و کاهش علائم  آرتروز (OA) است. ماده اصلی ژل ها اسید هیالورونیک فوق‌العاده خالص و با وزن مولکولی بالا (HA) است. شبیه به اسید هیالورونیک که معمولاً در مایع سینوویال مفاصل شما یافت می‌شود. برخلاف برخی از اشکال اسید هیالورونیک، بهترین مارک ژل برای درمان زانو در آزمایشگاه از تخمیر باکتریایی ساختـه می‌شود، نه از منابع پرندگان، به این معنی که احتمال بروز حساسیت به تخم مرغ یا آلرژی به پرنده کمتر خواهد بود.

درمان غیر دارویی و موثر با زاپیامکس

التهاب یکی از مشکلاتی است که در اکثر بی ماری های مربوط به ناحیه کمر مشترک است. به همین منظور تلاش ابتدایی برای درمان به کاهش التهاب ناشی از عوارض گوناگون باز می گردد. برای کاهش التهاب داروهای گوناگونی در دسترس است که البته استفاده از این داروها برای همه افراد مقدور نیست. ناگفته پیداست که مصرف قرص ها و تزریق آمپول‌ها در هر صورت با عوارض گوناگونی همراه است و ممکن است فرد را به بیماری های ثانوی مانند حساسیت های پوستی دچار کند. امروزه یکی از راه کارهایی که بیماران بسیاری را به سوی خود کشانده  است استفاده از مزایای زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند با تکنولوژی UIC التهاب و درد را از بین خواهد برد.

تزریق ژل به زانو و زاپیامکس | شفاکاران

پرسش‌های پرتکرار درباره تزریق ژل زانو

نحوه تزریق ژل زانو درد چگونه است؟

بستـه به آناتومی مفصل زانو و میزان آرتریت، ممکن است از اشعه ایکس یا اولتراسوند برای هدایت یک سوزن کوچک به داخل مفصل زانو استفاده شود. پس از وارد شدن مفصل، ژل به آرامی با فشار ملایم داد‌ه می شود. پس از آن، سوزن برداشتـه می شود و یک نوار کمکی کوچک روی محل تزریق اعمال می‌شود.

هزینه تزریق ژل زانو چگونه است؟

هزینه تزریق ژل زانو بسـته به موقعیت جغرافیایی، ارائه دهند‌ه مراقبت های بهداشتی و پروتکل درمانی خاص متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *