کمردرد, مقالات

معرفی بهترین مسکن فوری درد کمر؛ مزایا و عوارض

مسکن فوری درد کمر | شفاکاران

اکثر افرادی که در ناحیه مهره‌های کمر خود احساس درد می‌کنند، در نخستین گام برای تسکین‌ یافتن و بهبود این مشکل به مصرف انواع مسکن فوری درد کمر روی می‌آورند. بسیاری از انواع مسکن فوری درد کمر سطح قابل‌توجهی از میزان درد را کاهش می‌دهند‌ و خیلی سریع، باعث بهبود این عارضه غیرقابل تحمل در افراد  می‌شوند. اولین اقدام پزشکان برای کنترل این وضعیت در افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، تجویز دارو و قرص‌های مخصوص کمر درد است. اگر دچار بیماری‌های مربوط به ناحیه کمر هستید و از درد شدید در این قسمت رنج می‌برید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید. این مقاله از مجله سلامت شفاکاران به بررسی ابعاد مختلف انواع داروهای مسکن فوری درد کمر می‌پردازد تا کمکی برای مبتلایان به کمر درد باشد.

 مسکن‌های خوراکی تا موضعی

بسیاری از درد های ناحیه کمر با مصرف مسکن های خوراکی موجود در داروخانه ها تسکین پیدا می‌کنند. افراد مبتلا به کمر درد، اغلب این دارو ها را به صورت خودسرانه مصرف می‌کنند که در مورد دردهای سطحی مجاز است. این دارو‌ها با ویژگی شل کنندگی گرفتگی‌ها را به خوبی از بین می‌برند. اما برای تشخیص و درمان دردهای ادامه دار و شدید کمر باید حتما مصرف دارو تحت نظر پزشک صورت گیرد. گروهی دیگر از داروها و مسکن برای درد کمر به صورت موضعی تولید شده‌اند. مواد تشکیل دهنده این پماد ها و کرم ها به گونه ای است که تسکین فوری ایجاد می کنند و گرفتگی ها را کاهش می دهند.  انواع کوناگون بهترین پماد برای کمر درد در داروخانه ها بدون نسخه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. البته هر یک از این موارد با عوارضی نیز همراه است که باید به آنها توجه داشت.

انواع دارو و مسکن فوری درد کمر

ستامینوفن، یکی از بهترین مسکن‌ها برای درمان کمر درد| شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

 

به کمک مصرف مسکن فوری درد کمر، بخش قابل‌توجهی از درد در این ناحیه کاهش پیدا می‌کند. در ادامه به معرفی برخی داروهای موثر برای کنترل این وضعیت اشاره می‌شود:

 • ایبوپروفن: یکی از دارو‌های موثر برای کاهش درد کمر در افراد، ایبوپروفن است. این دارو مانع از بروز التهاب در بیماران می‌شود و به نوعی یک مسکن ضدالتهاب است.

تاثیر این دارو بین ۴ الی ۶ ساعت است و معمولاً توصیه می‌شود که همراه با غذا از آن استفاده شود. علت این موضوع بیشتر بخاطر قوی‌بودن ایبوپروفن در تسکین درد است و اگر با معده خالی مصرف شود ممکن است مضراتی را برای معده ایجاد کند.

این دارو در دوز‌های مختلف ۲۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۸۰۰ میلی‌گرم تولید می‌شود و بیماران می‌توانند حداکثر مصرف خود تا ۲۴۰۰ میلی‌گرم برسانند. بهتر است این دارو تنها با توصیه و تجویز پزشک مصرف شود.

 • دارو‌های افیونی: یکی از قوی‌ترین انواع دارو‌ها به عنوان مسکن فوری درد کمر، دارو‌های گروه افیونی هستند. این گروه شامل مورفین، کدئین، هیدروکودون و اکسی کدون است که مضرات بسیاری برای افراد دارد.

یکی از نکات مهم در مصرف دارو‌های مسکن کمر درد افیونی توجه به نظر و دستورالعمل‌های پزشک متخصص است. درصورتی‌‌که دارو‌های این گروه با نظر پزشک مصرف شوند مضرات کمتری را برای بیماران ایجاد می‌کنند.

دارو‌های افیونی برای تسکین درد در نقاط مختلف بدن نقش موثری را ایفا می‌کنند اما بسیار حائز اهمیت است که مصرف طولانی مدت و بدون برنامه این دارو عوارض بسیاری را برای بیمار ایجاد می‌کند‌.

خواب‌آلودگی، حالت تهوع، سرگیجه و اعتیاد از مضرات استفاده از دارو‌های افیونی است.

سلکوکسیب؛ بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

سلکوکسیب آنزیم سیکلواکسیژنازر بدن را کنترل می‌کند و با انجام این عمل، فرآیند بروز التهاب و درد در بیماران را کاهش می‌دهد. این دارو یکی از بهترین انواع مسکن فوری درد کمر به خصوص برای دیسک کمر است و بسیاری از درد‌های مربوط به آن را مهار می‌کند.

سلکوکسیب برای کاهش درد در بیماری‌های اسکلتی و عضلانی بسیار موثر است و برای افرادی که دارای بیماری فتق دیسک یا کشیدگی تاندون هستند گزینه مناسبی خواهد بود.

در برخی موارد پزشکان برای کاهش درد در بسیاری از بیماری‌های مختلف همچون آرتروز، اسپوندیلیت انکیلوزان و روماتیسم این دارو را تجویز می‌کنند.

انواع بهترین قرص برای کمر درد

 • ناپروکسن: ژنریک ناپروکسن، یک قرص مسکن فوری کمر درد است که بین ۸ الی ۱۲ ساعت درد در ناحیه کمر را تسکین می‌دهد. این دارو از گروه NSAID است و در دوز‌های ۲۲۰ میلی‌گرم بدون نسخه تولید می‌شود.

معمولا برای تسکین درد‌های قوی در افراد مبتلا به کمردرد از دوز ۵۵۰ این دارو استفاده می‌شود و تهیه آن تنها با تجویز پزشک ممکن خواهد بود‌. توصیه اکثر پزشکان بر این است که این دارو به همراه غذا مصرف شود، زیرا احتمال دارد تأثیرات منفی بر عملکرد معده بیمار ایجاد کند.

 • دوان: ازجمله مسکن فوری برای درد کمر، داروی کمر درد شدید دوان است که در گروه دارو‌های NSAID قرار گرفته است و یکی از مسکن‌های رایج در بازار به‌شمار می‌رود.

داروی کمر درد شدید دوان حاوی مقادیری تتراهیدرات و منیزیم است که به‌صورت فعالانه در کاهش درد بیمار عملکرد مناسبی را ایجاد می‌کند.

این دارو نیز همانند سایر موارد ذکرشده لازم است که به همراه غذا مصرف شود؛ زیرا این مسکن به اندازه ناپروکسن برای معده مضر است و در صورت مصرف آن با معده خالی امکان بروز بسیاری از مشکلات گوارشی در افراد افزایش پیدا می‌کند.

 • پیروکسیکام: پیروکسیکام از دیگر انواع مسکن فوری درد کمر است. این دارو در گروه قرص‌های ضدالتهاب NSAIDs قرار دارد. مصرف داروی پیروکسیکام در مدت زمان طولانی میزان تورم و التهاب در بیماران را کاهش می‌دهد.

افرادی که از درد‌های آرتریت و سایر بیماری‌های مربوط به مفاصل رنج می‌برند از پیروکسیکام برای مهار و کنترل این وضعیت استفاده می‌کنند. این دارو با مسدودسازی آنزیم‌های سیکلوکسیژناز، پروستاگلاندین در بدن را کاهش می‌دهد و از بروز التهاب و تورم در این ناحیه جلوگیری می‌کند.

آسپرین قرص مسکن فوری درد کمر

آسپرین: یکی از دارو‌های موثر برای تسکین فوری درد کمر، آسپرین است که امروزه بدون نیاز به نسخه‌ نیز به فروش می‌رسد. مصرف این دارو برای زنان باردار منع شده است.

این دارو ممکن است عوارض‌های مختلفی را برای معده افراد ایجاد کند یا منجر به خونریزی بیشتر زخم‌ها شود. توصیه می‌شود مصرف این دارو در افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند با نظر پزشک صورت گیرد.

البته توجه کنید که درمان جوش با آسپرین بسیار سریع است. شما می‌توانید با مصرف این مسکن علاوه‌بر تسکین درد کمر، تمام لک و جوش‌های خود را از بین ببرید.

داروی ضدافسردگی  و قرص کمر درد عصبی

 در بسیاری از موارد بروز برخی حالات روحی در ایجاد کمر درد موثر خواهند بود. درصورتی‌که بیمار بتواند درد را تحمل کند یا برای ایجاد نتایج سریع در کاهش میزان آن عجله نکند، پزشک برای آن دارو‌های ضدافسردگی تجویز می‌کند.

دارو‌های ضدافسردگی با ایجاد یک وضعیت روحی ثابت و همراه با آرامش در افراد باعث تسکین بخشی‌ از دردهای ناحیه کمر می‌شود. مصرف دارو‌های ضدافسردگی تنها با نظر پزشک امکان‌پذیر است؛ زیرا میزان دوز مورد استفاده در بیماران باید توسط متخصص تعیین شود.

در برخی موارد امکان بروز سردرد، خواب آلودگی، گیجی و خشکی دهان در افراد وجود دارد که بیمار می‌تواند با مطلع‌کردن پزشک از راهکار‌های درمانی او استفاده کند. بسیاری از دارو‌های ضدافسردگی که ممکن است برای بیمارانی که دچار کمر درد هستند تجویز شود به شرح زیراند:

 1. پرامین
 2. دزیپرامین
 3. داکسپینایمی
 4. نورتریپتیلین
 5. ایمی پرامین

نکات مهم در استفاده از دارو مسکن فوری درد کمر

یکی از نکات مهم درخصوص مصرف داروهای مسکن کمر درد این است که در صورت مصرف مداوم و طولانی مدت امکان عادت‌کردن بیمار نسبت به استفاده از قرص عفونت کمر درد افزایش پیدا می‌کند.

در بسیاری از موارد بیمار تا زمانی که از مسکن استفاده نکند، امکان تحمل درد را نخواهد داشت؛ حتی ممکن است برای کاهش و کنترل درد از دوز‌های بالاتر یک دارو استفاده شود. البته گاهی درباره درمان کمردرد در ۵ دقیقه مطالبی به گوش می رسد که البته در صحت آن تردید وجود دارد.

در افرادی که برای بار اول از قرص‌ قوی کمر درد استفاده می‌کنند، امکان بروز اعتیاد به مصرف دارو بیشتر است. میزان مصرف دارو باید مطابق با نظر و دستورالعمل‌های پزشک متخصص تعیین شود. در برخی موارد به‌دلیل افزایش میزان دوز در مصرف دارو برخی عوارض‌ مختلف در بدن بیمار ایجاد می‌شود؛ حتی ممکن است سلامت بیمار در وضعیت‌ جدیدی قرار گیرد.

استفاده از مسکن فوری درد کمر چه مزایایی دارد؟

استفاده از مسکن فوری درد کمر به‌عنوان یک روش ساده و موثر در کنترل درد بیماران دارای مزیت‌های مختلفی است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • این دارو بخش زیادی از درد در ناحیه کمر را کاهش می‌دهد. در برخی موارد بیمار به‌قدری دچار درد می‌شود که از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌ماند. درصورتی‌که این روند ادامه پیدا کند، تأثیرات منفی بر کیفیت زندگی افراد ایجاد می‌کند.
 • مصرف دارو مسکن فوری کمر درد باعث کنترل سریع درد در بیمار می‌شود. در برخی موارد تأثیرات دارو به گونه‌ای است که در مدت زمان بسیار کم، می‌تواند این وضعیت را به‌خوبی مهار کند.
 • مصرف قرص مسکن فوری درد کمر باعث کاهش التهاب در بیماران می‌شود و از افزایش میزان تورم در این ناحیه جلوگیری می‌کند. به کمک مصرف دارو‌های مسکن بسیاری از تورم و التهابی که در ناحیه مفاصل و ماهیچه‌های افراد ایجاد شده، برطرف می‌شود.

دیگر مزایای مسکن  و معجزه کمر درد

 • به کمک استفاده از دارو‌ها و قرص مسکن فوری درد کمر، تحمل درد در هنگام جراحی آسان‌تر می‌شود. در برخی موارد، بیمار برای بهبود و کنترل این وضعیت نسبت به انجام سریع جراحی‌های درمانی اقدام می‌کند.
 • مصرف این دارو‌ها برای افرادی که از دیسک کمر رنج می‌برند و پزشک انجام جراحی را برای آن‌ها تجویز کرده است، می‌تواند باعث کاهش درد در هنگام جراحی و کوتاه‌شدن طول دوره نقاهت می‌شود.
 • مصرف مسکن فوری کمر درد علاوه‌بر کاهش درد و التهاب در افراد، باعث بهبود وضعیت سلامت بدن نیز می‌شود.

در بسیاری از موارد، برای تسکین کامل و قطعی درد لازم است که پزشک برنامه خاصی را برای مصرف قرص مسکن فوری درد کمر ارائه دهد. درصورتی‌که بیمار از این برنامه پیروی کند، امکان ازبین‌رفتن درد و افزایش قوت بدنی برای انجام فعالیت‌های مختلف ایجاد می‌شود‌.

شاید قرص‌های مسکن راهکاری فوری برای کنترل درد کمر و زانو باشد اما نباید فراموش کرد که مصرف دراز مدت این داروها عوارض جبران ناپذیری را برای بیمار به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از پزشکان برای درمان مشکلات  و دردهای کمر خرید کمربند پلاتینر و برای بهبودی مشکلات زانو، خرید  زاپیامکس را به بیماران پیشنهاد می‌دهند.

تفاوت داروهای مسکن فوری درد کمر با داروی ضدالتهاب

افرادی که دچار درد در ناحیه کمر خود هستند، برای کاهش و بهبود میزان درد از داروی ضدالتهاب استفاده می‌کنند. درصورتی‌که مصرف قرص‌ها ادامه پیدا کند و در مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده شود، از نوع دارو‌های ضدالتهاب تلقی می‌شوند.

در بسیاری از موارد افراد برای رفع سردرد از قرص‌های استامینوفن استفاده می‌کنند. مصرف این قرص درصورتی‌که برای رفع سردرد انجام شود جزء دارو‌های مسکن است؛ اما اگر این دارو برای رفع درد کمر یا سایر نقاط دیگر بدن مصرف شود و طول دوره آن ادامه پیدا کند نقش ضدالتهاب را در بیماران ایفا می‌کند.

بهترین مسکن برای درد کمر و پا

انواع مسکن‌ قوی درد کمر| شفاکاران

 

 مسکن برای درد کمر و پا دارو‌هایی است که علاوه‌بر داشتن تأثیرات قطعی و تضمینی در درمان و کنترل درد، میزان کمی از عوارض را برای بیمار ایجاد کند.

بهترین دارو‌های کنترل زانو درد و کمر درد آسپرین، تیلنول‌ها و دارو‌های ضد التهابی هستند و می‌توانند تأثیرات قابل توجهی را بر مهار دود این نواحی در افراد ایجاد کنند. استامینوفن جزء دارو‌های مناسب برای مصرف این بیماران است.

این قرص یک انتخاب مناسب برای افرادی است که دچار فشارخون یا مشکلات معده هستند و هر دارو‌یی را نمی‌توانند مصرف کنند. این دارو با کاهش درد و کنترل آن، امکان مهار این وضعیت و حرکت را در افراد افزایش می‌دهد و در عین حال عوارض کمتری دارد.

برخی از انواع مسکن‌ فوری کمر درد بدون نسخه نیز در درمان دردهای ناحیه کمر تأثیرات مطلوبی را ایجاد می‌کنند. این دارو‌ها با داشتن میزان بسیار کمی از عوارض‌ رایج در قرص‌های مسکن، می‌توانند باعث مهار فوری و سریع درد در بیماران شوند. کمربند UIC نیز شما را از مصرف دارو بی‌نیاز می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

برای انتخاب بهترین قرص برای کمر درد لازم است که بیماران به پزشک مراجعه کنند. متخصصان حوزه سلامت با بررسی میزان درد نسبت به تجویز دارو‌های ضدالتهابی برای کاهش درد در افراد اقدام می‌کنند.

پزشک با ارزیابی شدت درد، میزان دوز بهترین قرص برای کمر درد را در هر بیمار مشخص می‌کند. برای ایجاد یک وضعیت مطلوب در کاهش درد و همچنین عدم بروز عوارض ناشی از مصرف قرص، توصیه می‌شود که از دستورالعمل پزشک برای مصرف دارو پیروی شود.

نکات پایانی درباره مسکن فوری درد کمر

بسیاری از افراد برای کاهش درد و بهبود عملکرد جسمانی خود از مسکن فوری کمر درد استفاده می‌کنند. قرص‌های مسکن در انواع مختلفی تولید می‌شود. بخشی از دارو‌های موثر برای درمان کمر درد را می‌توان بدون‌نسخه پزشک تهیه کرد.

این دارو‌ها با داشتن اثرات مثبت متوسط و عدم ایجاد عوارض‌ جزء بهترین انتخاب‌های بیماران برای کاهش میزان درد در آن‌ها است. در مواردی که بیمار با درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل رو‌به‌رو است، می‌تواند به تجویز پزشک نسبت به مصرف دارو‌های قوی‌ برای کمر درد اقدام کند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه مسکن فوری درد کمر

پیش از مصرف قرص برای درد کمر چه اقداماتی لازم است؟

هنگام بروز کمردرد، بلند شدن و حرکت کردن می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، یک پیاده روی کوتاه، ایروبیک، یوگا، ایروبیک در آب، شنا یا سایر فعالیت های کم تاثیر می تواند به کاهش کمردرد کمک کند.

آیا ولتارن برای کمردرد مفید است؟

اگر کمردرد دارید، Voltaren ممکن است تنها تسکین دهنده ای باشد که به دنبال آن هستید. Voltaren چندین محصول مناسب برای تسکین کمردرد ناشی از فشارها یا آسیب های ورزشی دارد.

ایبوپروفن چقدر ایمن است؟

افرادی که داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) (به غیر از آسپرین) مانند ایبوپروفن مصرف می‌کنند، ممکن است نسبت به افرادی که این داروها را مصرف نمی‌کنند، در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *