زانو درد, مقالات

غذاهای مضر برای زانو درد | رعایت رژیم غذایی برای کاهش درد زانو

غذاهای مضر برای زانو درد | شفاکاران

غذاهای مضر برای زانو درد را چقدر می‌شناسید؟ آیا مواد غذایی درد‌های مفصلی را تشدید می‌کنند؟ خوردن غذا آیا می‌تواند درد زانو را بدتر کند؟ مصرف چه مواد غذایی حین زانو درد برای افراد توصیه می‌شود؟ این‌ها سوالاتی هست که ممکن است تا به حال برای شما هم پیش آمده باشند. حین زانو درد حتی رعایت تغذیه مناسب می‌تواند درد مفصلی را کاهش دهد. در این مقاله از وب سایت شفاکاران قصد داریم به طور کامل شما را با غذاهای مضر برای زانو درد آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله از شفاکاران با ما همراه باشید.

تاثیر رژیم غذایی بر روی کاهش درد زانو

درد زانو یکی از مشکلات شایعی است که سالانه افراد زیادی را با خود درگیر می‌کند. درد در این ناحیه به طور کامل می‌تواند راه رفتن فرد را مختل سازد. به همین واسطه، این مشکل مستقیما کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. راهکار‌های مختلفی برای مقابله با این درد و کاهش آن وجود دارد. برخی از عوامل نیز تاثیر عکس بر روی روند درمانی فرد دارند و درد را افزایش می‌دهند. غذاها و نوشیدنی‌های التهاب زا در دسته غذاهای مضر برای زانو درد قرار می گیرند. برخی از غذاها خطرات ناشی بیماری‌های مفصلی مثل آرتریت را افزایش می‌دهند.  شما با شناختن این غذاها می‌توانید تا حد زیادی درد‌های ناشی از مفصل زانو را کنترل کنید.

غذاهای مضر برای آرتروز زانو

رژیم غذایی سالم، فرد را از زانو درد و التهاب در این بخش رهایی می‌بخشد. تجمع بیش از حد رادیکال‌های آزاد باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن می‌شود و شرایط التهابی ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند تا حد زیادی از درد زانو و تورم آن بخش بکاهد. غذاهای مضر برای زانو درد در واقع همان مواد غذایی هستند که التهاب را در بدن تشدید می‌کنند. در زیر به چند نمونه از این مواد غذایی اشاره شده است:

 تصویر غذاهای مضر برای زانو درد | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

· گوشت قرمز و محصولات فراوری شده گوشتی، مضر برای درد زانو

مصرف زیاد گوشت قرمز علائم ناشی از آرتریت و زانو درد را افزایش می‌دهد. وجود واحد گوشت و جانشین‌های آن بیشتر از مقدار توصیه شده در رژیم غذایی، سطح نشانگر‌های التهابی را در بدن بالا می‌برد. برای مثال سطوح اینترلوکین ۶ (IL-6)، پروتئین واکنشی C (CRP) و هموسیستئین به طور واضحی در خون افزایش می‌یابد.

مطالعه که نیز بر روی ۲۱۷ نفر انجام شد نیز این نتیجه را ثابت می‌کرد که گوشت یکی از غذاهای مضر برای زانو درد است. در گروهی که گوشت قرمز بیشتری مصرف می‌کردند، علائم آرتریت به مرور زمان بدتر شد. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۹ انجام شد؛ نقش رژیم‌های گیاهی و حذف گوشت قرمز از برنامه غذایی را بررسی کرد. نتایج این مطالعه نیز بهبود علائم آرتریت را به همراه داشت.

بیشتر بخوانید: روزه و زانو درد

· مواد غذایی حاوی قند ساده و شکر؛ افزایش دهنده درد زانو

مضرات مواد غذایی شیرین تنها محدود به افزایش قند خون نمی‌شود. استفاده بی رویه از این مواد غذایی علاوه بر افزایش وزن، علائم بیماری‌های التهابی را نیز بیشتر می‌کند. مصرف زیاد شکر و مواد غذایی شیرین شده با شکر درد زانو را افزایش می‌دهد. بستنی، نوشابه و آب نبات در لیست غذاهای مضر برای زانو درد قرار می‌گیرند. مصرف زیاد از دسرهای شیرین شده با شکر، علائم آرتریت و درد زانو را در بیماران بیشتر می‌کند.

· غذاهای گلوتن‌دار؛ افزایش دهنده التهاب و درد زانو

گلوتن یکی از پروتئین‌هایی است که در غلاتی هم‌چون گندم، جو و چاودار یافت می‌شود. در بیماری سلیاک فرد نمی‌تواند از غذاهای حاوی گلوتن استفاده کند. اخیرا مطالعات جدید نشان داده‌اند که محتوای گلوتن موجوددر غذاها بر روی علائم آرتریت و درد زانو تاثیر می‌گذارند. رژیم‌های فاقد گلوتن در افراد مبتلا به بیماری‌های مفصلی نقشی موثر ایفا کرده و درد را در این افراد کاهش می‌دهد. در چنین شرایطی می‌توان گفت که غلات حاوی گلوتن نیز در دسته غذاهای مضر برای زانو درد قرار می‌گیرند.

· غذاهای فوق فراوری شده؛ دشمنی سرسخت برای سلامت بدن

امروزه پای فناوری و تکنولوژی‌های نوین حتی به سفره‌های غذا نیز باز شده است. ماشینی شدن زندگی‌ها دیگر فرصت کافی برای پخت و پز باقی نمی‌گذارد. همین موضوع باعث شد‌‌ه که استفاده از غذاهای فوق فراوری شده به شدت افزایش یابد. غذاهای فراوری شد‌ه آماده و نیمه آماده که امروزه بخش اعظم وعده‌های غذایی افراد را به خود اختصاص می‌دهند. این غذاها در عین حال که به زودی آماد‌ه می‌شوند؛ ولی جزو غذاهای مضر برای زانو درد به حساب می آیند. وجود مقادیر بالا از نمک، روغن، شکر و مواد نگهدارنده در این مواد غذایی، مضرات آن‌ها را افزایش می‌دهد.

فست فود‌ها مثالی بارز از این دست غذاها هستند. این غذا‌ها چاقی را در بین جوامع مختلف به شدت افزایش می‌دهند. علاوه بر چاقی، فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف نظیر دیابت، کبد چرب و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌کنند. در مورد التهاب نیز مضرات این مواد غذایی صادق است. این محصولات غذایی نیز در فهرست غذاهای مضر برای زانو درد قرار می‌گیرند.

همچنین بخوانید: درمان پوکی استخوان با تغذیه

· غذاهایی با نمک زیاد؛ تشدید کننده درد زانو و مفاصل

حتما شما هم تا کنون از مضرات نمک زیاد شنیده‌اید. این کریستال‌های سفید و بی رنگ، در صورتی که بیش از مقدار توصیه شد‌ه مصرف شوند؛ مشکلات متعددی برای فرد به وجود می‌آورند. سدیم موجود در نمک اصلی‌ترین عاملی است که مصرف بی رویه نمک را به یک مشکل سلامتی تبدیل می‌کند. غذاهای با نمک زیاد، باعث ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند. نمک زیاد تعادل و هموستاز کلی بدن را به هم می‌ریزد و فشار خون را در فرد نیز بالا می‌برد. نمک زیاد حتی علائم بیماری‌های التهابی مثل آرتریت را نیز افزایش می‌دهد. این مواد غذایی نیز در دسته غذاهای مضر برای زانو درد قرار می گیرند. در افرادی که درد زانو دارند؛ مصرف غذاهایی با نمک زیاد توصیه نمی‌شود.

نوشیدنی‌های مضر برای درد زانو

مواد غذایی در یک رژیم غذایی سالم تنها محدود به غذاها و خوردنی‌ها نمی شود. نوشیدنی‌ها در این بین نیز نقش مهمی را در تنظیم یک برنامه غذایی ایفا می‌کنند. مصرف برخی از نوشیدنی‌ها نیز برای افرادی که درد زانو دارند مضر است و علائم آن‌ها را افزایش می‌دهد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین این نوشیدنی‌ها اشاره شد‌ه است:

· نوشیدنی‌های شیرین شد‌ه با شکر، مضر برای درد زانو

شکر یکی از مواردی که است که التهاب زایی را در بدن تشدید می‌کند. نوشیدنی‌های شیرین شد‌ه با شکر نیز حاوی مقادیر بالایی از قند هستند. مصرف مکرر این نوع نوشیدنی ها، برای درد زانو مضر است و آن را تشدید می‌کند. وجود قند‌های مصنوعی مثل آسپارتام نیز تاثیر مضری بر روی درد زانو دارد. این نوع قند‌ها جذب مواد معدنی مختلف مثل کلسیم را نیز در بدن تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 تصویر نوشیدنی‌های مضر برای زانو درد | شفاکاران

در یک مطالعه که بر روی ۱۲۰۹ نفر از بزرگسالان ۲۰ تا ۳۰ ساله صورت گرفت؛ تاثیر مضر این نوشیدنی‌ها اثبات شد. بر اساس این مطالعه، افراد به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه از این افراد پنج بار یا بیشتر در هفته نوشیدنی‌های حاوی فروکتوز مصرف می‌کردند؛ علائم درد زانوی بیشتری داشتند.

· قهوه، نوشیدنی انرژی زا اما تشدید کننده درد زانو

در مورد تاثیر قهوه بر درد‌های زانو یافته‌های مختلفی وجود دارد. وجود آنتی اکسیدان‌های متعدد در این نوشیدنی آن را به یکی از نوشیدنی‌های مفید تبدیل می‌کند. در برخی افراد کافئین موجود در قهوه تاثیر عکس دارد و درد‌های التهابی را افزایش می‌دهد. افزودن شکر زیاد نیز می‌تواند قهوه را به یک نوشیدنی شیرین و در عین حال مضر تبدیل کند.

برای خواند‌ن بیشتر: درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست

· شیر، تقویت کننده مفصل و در عین حال تشدید کننده درد زانو

وجود شیر در فهرست نوشیدنی‌های مضر برای زانو ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد. شیر و لبنیات به عنوان منبع غنی از کلسیم و ویتامین D شناخته می‌شوند. مصرف شیر می‌تواند عملکرد استخوان‌ها را بهبود ببخشد و در سلامت آن‌ها نقش مهمی دارد. در برخی از افراد اما شیر و سایر محصولات لبنی واکنش‌های التهابی را در بدن تشدید می‌کنند. با توجه به فرد و شرایط او باید تنظیم رژیم غذایی صورت گیرد. به طور معمول توصیه می‌شود که از شیر‌های کم چرب و یا بدون چربی استفاده شود.

غذای تقویت زانو

دریافت مواد مغذی مناسب و کاهش وزن، باعث کاهش درد‌های زانو می‌شود. غذا خورد‌ن به عنوان یک درمان مستقیم برای التهاب مفاصل نیست؛ ولی می‌تواند در کاهش علائم و شدت آن‌ها موثر باشد. در مقابل غذاهای مضر برای زانو درد، مواد غذایی نیز وجود دارند که برای تقویت مفصل مورد استفاده قرار می‌گیرند. غذاهای دریایی غنی از اسید چرب امگا ۳ مثل ماهی‌ها در این لیست قرار دارند.

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان مثل میوه‌های رنگی و سبزیجات مختلف نیز به عنوان مواد غذایی تقویت کننده مفصل زانو به حساب می‌آیند. ویتامین C نیز در بدن یک عامل محافظتی در برابر رادیکال‌های آزاده به حساب می‌آید. از مواد غذایی غنی از ویتامین C می‌توان به آناناس، توت فرنگی، گوجه فرنگی، لیمو و پرتقال اشاره کرد.

بیشتر بخوانید‌: زانوبند زاپیامکس

سوالات متداول در مورد غذاهای مضر برای زانو درد

  1. مصرف چه غذاهایی برای زانو درد خوب نیست؟

مواد غذایی که التهاب را در بدن تشدید می‌کنند؛ درد زانو را نیز افزایش می‌دهند و در فهرست غذاهای مضر برای زانو درد قرار می گیرند. از جمله این مواد غذایی می‌توان به غذاهای فوق فراوری شد‌ه مثل فست فودها، غذاهایی با نمک یا شکر زیاد، مصرف زیاد گوشت قرمز و محصولات لبنی پر چرب اشاره کرد.

  1. آیا مصرف ماست و محصولات لبنی درد زانو را تشدید می‌کند؟

شواهدی مبنی بر افزایش علائم دیابت در نتیجه مصرف لبنیات وجود دارد. این یک نتیجه گیری کلی نیست و در صورتی که فرد بدون بروز علائم خاصی باشد؛ می‌تواند مصرف این محصولات غذایی را ادامه دهد. توصیه می‌شود که لبنیات کم چرب و بدون چرب مصرف شود.

  1. برای کاهش درد زانو از چه نوشیدنی‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

الکل به عنوان یکی از غذاهای مضر برای زانو درد به حساب می‌آید. اگر فرد درد زانو داشته باشد باید مصرف الکل را محدود کند. در مقابل مصرف آب میوه‌های طبیعی و آب سبزیجات نقش محافظتی را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *