زانو درد, مقالات

جوش خورد‌ن رباط صلیبی + قرص ترمیمی

جوش خوردن رباط صلیبی | شفاکاران

جوش خورد‌ن رباط صلیبی چگونه ممکن است؟ آسیب‌های رباط صلیبی، باعث درد، بی‌ثباتی و مشکلات حرکت خفیف تا قابل توجه در مفصل زانو می‌شود. گاهی اوقات از درمان‌های محافظه کارانه برای کاهش علائم و بهبودی استفاده شده و در موارد آسیب شدید رباط، جراحی جوش خورد‌ن رباط صلیبی توصیه می‌شود. هدف این مقاله از شفاکاران، روشن کردن نحوه جوش خورد‌ن رباط صلیبی، روند بهبودی و داروهای موثر است. شما نیز اگر مایل هستید که در این باره اطلاعات مناسبی به دست بیاورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پاره شد‌ن رباط صلیبی

پاره شدن رباط صلیبی، اعم از رباط صلیبی قدامی (ACL) یا رباط متقاطع خلفی (PCL)، یکی از آسیب‌های زانو است که معمولا به طور قابل توجهی بر تحرک و ثبات فرد، تاثیر می‌گذارد. پارگی رباط صلیبی، اغلب به دلیل پیچ خوردگی ناگهانی یا ضربه مستقیم به مفصل زانو، رخ می‌دهد. برخی از علل رایج عبارتند از:

  • آسیب‌های ورزشی: فعالیت‌هایی که شامل توقف‌های ناگهانی، تغییر جهت یا حرکات چرخشی (مانند فوتبال، بستکبال یا اسکی) می‌شوند، می‌توانند فشار زیادی را بر مفصل زانو وارد کرده و منجر به پارگی رباط شوند.
  • حوادث: تصادفات اتومبیل یا زمین خوردن که منجر به ضربه مستقیم به زانو شود، ممکن است پارگی رباط صلیبی را به همراه داشته باشد.
  • دژنراسیون: در برخی موارد، رباط ممکن است به دلیل استرس‌های مکرر یا انحطاط ناشی از افزایش سن، ضعیف شده و آن را بیشتر مستعد پارگی در طول فعالیت‌های معمول کند.

توجه داشته باشید فردی که پارگی رباط صلیبی را تجربه می‌کند، ممکن است علائمی چون زانو درد، تورم، بی ثباتی و محدود شدن دامنه حرکتی را تجربه کند.

بیشتر بخوانید: تست پارگی رباط صلیبی

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی

جوش خوردن رباط صلیبی | شفاکاران

دریافت مشاوره رایگان

اگر در ناحیه کمر یا زانو درد ناشناخته‌ای احساس می‌کنید، این فرم را پرکنید تا مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

مشخصات فردی(Required)
تعیین محل درد

درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی، یک گزینه برای افرادی به حساب می‌آید که علائم زانو درد خفیف تا متوسطی داشته یا شرایط خاصی دارند که عمل جراحی برایشان چندان مطلوب نیست یا ممکن است با عوارض زیادی همراه باشد. در چنین مواردی، تمرکز اولیه بر مدیریت علائم، ارتقای ثبات زانو و بهبود عملکرد از طریق روش‌های غیرجراحی است. در اینجا چند گزینه درمانی برای پارگی رباط صلیبی بدون جراحی وجود دارد:

استراحت و محافظت کرد‌‌‌ن از زانوی آسیب دیده

در ابتدا، استراحت داد‌ن به زانوی آسیب دید‌ه و محافظت از آن در برابر فشار یا ضربه، اهمیت دارد. از فعالیت‌هایی که علائم را تشدید کرد‌ه یا فشار بیش از حد به مفصل زانو وارد می‌کند، خودداری کنید.

فیزیوتراپی منظم و طبق برنامه برای جوش خورد‌ن رباط صلیبی

یک برنامه فیزیوتراپی ساختاریافته برای مدیریت غیرجراحی در درمان و جوش خورد‌ن پارگی رباط صلیبی، بسیار اهمیت دارد. یک فیزیوتراپ، می‌تواند شما را از طریق تمریناتی برای تقویت عضلات اطراف زانو، بهبود ثبات مفصل و بازگرداندن دامنه حرکتی، به خوبی راهنمایی کند. فیزیوتراپ ممکن است از تکنیک‌هایی مانند تمرین حس عمقی (تقویت حس وضعیت مفصل) و تمرینات تعادلی برای بهبود کنترل زانو، استفاده کند.

استفاده از بریس یا زانو بند

پوشید‌ن زانوبند یا وسیله حمایتی مشابه، می‌تواند تا حدی ثبات مفصل زانو را فراهم کرد‌‌‌‌ه و به کاهش علائم کمک کند. انواع مختلفی از زانوبند و بریس‌ها موجود هستند و بهتر است که بهترین نوع آن‌ها را برای درمان پارگی رباط صلیبی بدون جراحی، مورد استفاده قرار دهید. استفاده از زانوبند زاپیامکس یکی از راه‌هایی است که در جهت درمان بسیار موثر است.

اصلاح فعالیت‌های روزمره

تنظیم فعالیت‌ها و اجتناب از حرکات شدید که فشار قابل توجهی بر مفصل زانو وارد می‌کنند، می‌تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبودی کمک کند. از فیزیوتراپیست یا پزشک خود بخواهید که در این مورد راهنمایی‌های کاملی به شما داد‌ه و تمام این راهکارها و نکات مهم را رعایت کنید. هر گونه فعالیتی که موجب درد و ناراحتی در بخش زانو شود را کنار گذاشـته و مراقب حرکات شدید و سنگین، باشید.

مدیریت درد با استفاده از داروهای مسکن

داروهای مسکن بدون نسخه، مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، ممکن است برای مدیریت درد و کاهش التهاب توصیه شوند. با این حال مهم است که قبل از شروع مصرف هر دارویی، با یک متخصص مشورت کنید.

معاینات منظم و ملاقات با پزشک برای جوش خورد‌ن رباط صلیبی

جوش خوردن رباط صلیبی | شفاکاران

حتما معاینات منظم و ملاقات با پزشک خود را دنبال کرده و تحت نظر متخصص ارتوپدی قرار بگیرید تا بر پیشرفت بهبودی شما، نظارت درستی صورت بگیرد. در صورت نیاز، ممکن است برنامه درمانی تغییراتی داشته و حتما باید ارزیابی ثبات زانو، انجام بپذیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که همیشه درمان‌های غیرجراحی پاسخ نداده و در صورتی که در مدت زمان استاندارد به نتیجه لازم نرسد، ممکن است جراحی، به عنوان راه حل جایگزین، توصیه شود.

بیشتر بخوانید: رباط پا

عوامل موثر در جوش خورد‌ن رباط صلیبی

در صورتی که وضعیت رباط صلیبی فرد، به شکلی باشد که امکان جوش خورد‌‌‌ن آن، بدون جراحی وجود داشته باشد، می‌توان عوامل مختلفی را در تسریع جوش خورد‌ن و کیفیت آن، موثر دانست. دقت داشته باشید که این موارد موثر در جوش خورد‌ن رباط صلیبی، ممکن است از فردی به فردی دیگر، متفاوت باشند.

با بی‌حرکت نگه داشتن زانو، می‌توانید جوش خورد‌ن آن را تسریع کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم استفاده از بریس، عصا یا همین طور گچ گرفتـن، ممکن است به بهبودی این وضعیت کمک کند. این در واقع یکی از نخستین اقداماتی است که باید انجام دهید. به جز آن، استراحت کردن کامل و استفاده از مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیز ضرورت دارد.

بازگشت به وضعیت عادی، باید رفتـه رفتـه صورت بگیرد و تمرینات فیزیوتراپی و پس از آن انجام حرکات عادی روزمره، طبق یک برنامه زمان بندی شد‌‌‌‌‌ه و مستمر، پیش برود. دقت داشته باشید که لازم است حتما انتظارات در سطح واقع بینانه باشند و برای بهبودی و بازگشت به روال عادی، به اندازه کافی صبور بود.

قرص ترمیم رباط صلیبی

برخی از مکمل‌ها و قرص‌ها در جوش خورد‌ن و ترمیم رباط صلیبی، نقش کمک‌کننده دارند. از این روی اگر بخواهید فرایند ترمیم رباط و جوش خورد‌ن آن، تسریع پیدا کرد‌ه و زودتر بهبودی کامل خود را بازیابید، استفاده از این مکمل‌ها، توصیه می‌شود. از جمله قرص‌های موثر در جوش خورد‌‌ن رباط صلیبی، موارد زیر را داریم:

  • قرص ویتامین A: ویتامین A، به تولید کلاژن در بدن کمک کرده و باعث ترمیم بافت به مراتب قوی‌تری می‌شود. از این روی لازم است که برای تامین ویتامین A، جهت جوش خورد‌ن سریع‌تر رباط صلیبی، به سراغ مکمل‌های آن بروید.
  • ویتامین سی: همین طور ویتامین سی، یکی دیگر از قرص‌ها و مکمل‌ها برای تقویت استخوانی و ترمیم بافت تاندون‌ها است. به علاوه خواص ضدالتهابی ویتامین سی، به تسریع روند بهبودی، کمک زیادی خواهد کرد. در صورتی که بدن شما دچار کمبود ویتامین سی باشد، ممکن است به طور بالقوه این موضوع موجب تضعیف رباط‌ها شود.
  • قرص روی: به علاوه یکی دیگر از قرص‌هایی که برای ترمیم بافت، کارایی دارند، قرص روی است. در صورتی که می‌خواهید هر چه زودتر بافت رباط صلیبی، بهبود پیدا کرده و جوش خورد‌ن آن تسریع شود، قرص روی را در برنامه درمانی خود، قرار دهید.

البته در صورت مشورت با پزشک، احتمالا قرص و داروهای دیگری برای جوش خورد‌ن هر چه سریع‌تر رباط صلیبی، برای شما تجویز خواهند شد. از این روی پیشنهاد می‌شود که حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کرد‌ه و از بهترین داروها برای جوش خورد‌ن رباط صلیبی، استفاده کنید.

جوش خوردن رباط صلیبی | شفاکاران

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که برای تسریع در جوش خورد‌‌ن رباط صلیبی، لازم است که به محض رخ داد‌ن حادثه، از کمک‌های اولیه برخوردار شد‌‌ه و جلوی بروز آسیب بیشتر را به موقع بگیرید. استفاده از کمپرس یخ روی زانو، کمک زیادی خواهد کرد تا تورم و درد کاهش پیدا کرد‌ه و فرصت پیدا کنید تا از کمک پزشکی، بهره‌مند شد‌ه و روند درمانی را به موقع آغاز کنید. شما چه نظر و تجربه‌ای در این باره دارید؟

سوالات متداول در زمینه جوش خورد‌ن رباط صلیبی

چه زمانی باید در صورت پارگی رباط صلیبی، به پزشک مراجعه کرد؟

به هر ترتیب، به دلیل جدی بود‌ن این عارضه، باید به پزشک مراجعه داشته باشید.

تشخیص پارگی رباط صلیبی، چگونه است؟

معاینه اولیه علائم از سوی پزشک صورت گرفتـه و در پس آن، تصویربرداری ام آر آی و همین طور سونوگرافی معمولا تجویز می‌شود.

چه کسانی بیش از همه در معرض آسیب پاره شد‌ن رباط صلیبی هستند؟

این عارضه، معمولا برای ورزشکاران رخ می‌دهد، اما ممکن است افراد عادی نیز دچار آن شوند.

جوش خورد‌ن رباط صلیبی، چقدر طول می‌کشد؟

بستـه به این که از روش جراحی یا غیرجراحی برای جوش خورد‌ن رباط صلیبی استفاده شود، این مدت زمان بین چند هفته، متغیر خواهد بود.

رو به سوی سلامتی با شفاکاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *